Biznes i macierzyństwo – czy dam radę? Praktyczne wskazówki zanim otworzysz firmę

Jesteś mamą a Twój urlop macierzyński/wychowawczy dobiega powoli końca. Nie chcesz wracać do firmy, masz w głowie pomysł na biznes, chciałabyś mieć elastyczny grafik i możliwość spędzania czasu z dzieckiem. Jesteś w ciąży ale już teraz wiesz, że nie wrócisz na etat. Zastanawiasz się czy to się uda? Biznes i macierzyństwo da się pogodzić, ale warto się dobrze do tego przygotować!

Przemyśl, kto może Ci pomóc

Powiedzmy to sobie szczerze na samym początku: praca z dzieckiem to mit. Mówię to z perspektywy mamy 4 naprawdę spokojnych i mało absorbujących dzieci. Mam za sobą pisanie maili i rozmowy z klientami z jednoczesnym bujaniem stopą nosidełka. Mam za sobą wizyty u notariusza z 10-dniowym dzieckiem, prezentacje sprzedażowe u klientów z zakatarzonym przedszkolakiem czekającym w firmowym lobby i wiele innych sytuacji w których próbowałam udowodnić, że „z dzieckiem na ręku” ogarnę wszystko. Dziś wiem, że takie działanie nie ma sensu i jest męczące dla Ciebie i dla dziecka. Warto od razu zaplanować, kto będzie mógł pomóc Ci w opiece tak, byś miała czas, wolną głowę do pracy i możliwość odbycia spotkania. Jeśli nie ma dyspozycyjnej babci to warto rozważyć nianię na kilka godzin dziennie. Można też poszukać w okolicy innej mamy z którą będziecie wymieniać się opieką. Starsze maluchy mogą chodzić na zajęcia przygotowujące do pójścia do przedszkola np. 2-3 razy tygodniowo. Ważne, żebyś nie była całkiem sama ze wszystkim.

Wykorzystaj czas, który masz na przygotowania 

W Twojej głowie kiełkuje pomysł na biznes – świetnie! Jeśli jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim to jest to dobry czas na przygotowanie się do prowadzenia firmy. Korzystaj więc z dostępnej choćby w internecie wiedzy i doszkalaj się. Pamiętaj, że własny biznes to nie tylko promocja w social media. To również obowiązki wobec urzędu skarbowego, ZUS, wiele przepisów, które trzeba znać. Będziesz musiała wybrać formę działalności, opodatkowania, program księgowy, dostawców różnych usług. Bierz więc udział w szkoleniach, webinarach i zdobywaj informacje, tak żeby w momencie startu być jak najlepiej przygotowaną.

Zapewnij sobie finanse na start

Każdy, kto decyduje się na założenie biznesu, niezależnie od płci i sytuacji rodzinnej, powinien zapewnić sobie środki do życia na kilka kolejnych miesięcy. Nadal jednak wiele osób ani o tym nie myśli ani sobie tych finansów nie przygotowuje. Nie popełniaj tego błędu. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i przed Tobą jeszcze wiele miesięcy  zasiłku macierzyńskiego, to jesteś w komfortowej sytuacji. Jeśli jednak urlop właśnie Ci się kończy to popatrz na swoje konto i zastanów się, czy są tam środki na kilka miesięcy do przodu?

Czy masz budżet również na rozwijanie firmy, choćby na zrobienie strony www, reklamę i składki ZUS? Porozmawiaj o swoich planach z partnerem i ustalcie jak ma wyglądać budżet rodzinny na najbliższy czas – to bardzo ważne, żeby osoba z którą prowadzisz gospodarstwo domowe była świadoma sytuacji i wspólnie z Tobą uzgodniła działania. Omówienie tego na początku pozwoli uniknąć dalszych nieporozumień.

Zaplanuj swoje działania na kilka miesięcy

Łączenie prowadzenia firmy z macierzyństwem to nie lada wyzwanie. Twój czas pracy, mobilność i elastyczność będą ograniczone i uzależnione od sytuacji. Choroba, niedyspozycja niani, zamknięte przedszkole i już musisz modyfikować na szybko plan dnia albo i tygodnia. Dlatego im lepiej zaplanujesz sobie swoje działania na kilka miesięcy w przód, tym łatwiej będzie Ci łączyć rolę mamy i bizneswoman. Rozpisz sobie kolejne kroki, które będziesz robić. Lepiej wykonać 2 w miesiącu ale faktycznie je zrealizować, niż zaplanować 10 i nie zrobić żadnego. Przemyśl swoje cele sprzedażowe – ile docelowo miesięcznie chcesz pozyskiwać klientów lub sprzedawać produktów? W jakim miejscu ma się znaleźć Twoja firma za rok ? Co możesz zrobić sama a jakie działania zlecisz komuś? Z wyprzedzeniem poszukać podwykonawców np. księgowej, specjalisty od social mediów, dostawców materiałów itd. Mając plan działania łatwiej wrócisz do pracy, nawet gdy chwilowo będziesz musiała poświęcić uwagę innym sprawom.

Nastaw się na pracę zgodną z możliwościami

Jeśli do tej pory pracowałaś na etacie i miałaś pełne 8h na pracę, to musisz nastawić się na spore zmiany. Prowadzenie firmy samo w sobie różni się diametralnie od pracy etatowej, a co dopiero w połączeniu z macierzyństwem! Dlatego od samego początku nie nastawiaj się na to, że rozkręcisz biznes w ciągu kwartału. Wykorzystuj czas optymalnie i rozsądnie. Czy warto wstać godzinę wcześniej niż domownicy i nadrobić zaległości? Jak najbardziej – ja i wiele przedsiębiorczych mam, które znam tak robi. Ale zarywanie nocy nad poprawkami bloga czy wysyłanie faktur o świcie nie ma sensu. Dlatego dopasuj rytm swojej pracy do obecnej sytuacji rodzinnej. Inaczej jest gdy mamy w domu niemowlaka, inaczej gdy przedszkolaka a inaczej gdy ucznia. (O tym jak jest prowadzić firmę,  gdy mamy 4 dzieci nawet nie zaczynam pisać bo to temat na oddzielny artykuł haha).

Poznaj inne biznes-mamy

Na koniec chciałabym Cię zachęcić do nawiązywania kontaktów z innymi mamami, które już prowadzą swoje firmy. Życie przedsiębiorcy to w dużej mierze samotność i brak zrozumienia otoczenia. Nie licz na zbyt wiele wsparcia od najbliższych – wiele osób będzie Ci doradzać, żebyś nie odchodziła z firmy lub powątpiewać w powodzenia Twojego biznesu. Inni będą trzymać kciuki ale ani Ci nie doradzą ani nie pomogą, bo sami nigdy nie prowadzili firmy. Dlatego warto poznać osoby, które już przeszły tą ścieżkę i doskonale zrozumieją Twoje wątpliwości czy problemy. Poszukaj w internecie grup zrzeszających przedsiębiorcze kobiety. Sprawdź czy w Twojej okolicy nie odbywają się jakieś spotkania dla przedsiębiorczych mam lub śniadania networkingowe. Poszukaj partnerek do grupy mastermind i spotykaj się z nimi regularnie. Wsparcie doświadczonych przedsiębiorczych kobiet, wymiana pomysłów, wspólne burze mózgów i rozwiązywanie problemów to ważna sprawa. A jeśli nie znalazłaś takiej grupy w swojej okolicy to może Ty ją założysz i zorganizujesz w pobliskiej kawiarni cykliczne spotkania?

Trzymam kciuki za powodzenie Twojego biznesu Przedsiębiorcza Mamo!

Natalia Kościuk 

Konsultant biznesowy 

Z wykształcenia hungarystka i manager sportu – to niecodzienne połączenie umożliwiło jej pracę przy międzynarodowych projektach m.in. UEFA EURO 2012. Ma na swoim koncie wiele kampanii marketingowych zrealizowanych dla znanych marek. 

@dziewczynynaswoim to projekt Natalii skierowany do kobiet, które myślą o założeniu swojej działalności lub są na początku tej drogi. Poprzez konsultacje, szkolenia i warsztaty Natalia „odczarowuje” trudne tematy takie jak sprzedaż, organizacja pracy, łączenie biznesu z macierzyństwem. Motywuje kobiety w dążeniu do niezależności finansowej z rozsądkiem i w oparciu o strategię i plan działania. 

Współpracowała z firmami szkoleniowymi, magazynem My Company Polska oraz Fundacją Przedsiębiorczości Tax Care. Regularnie występowała na konferencjach dla przedsiębiorców. Inicjatorka i współorganizatorka Lokalnych Spotkań Biznesowych na warszawskiej Białołęce. 

Na co dzień sama łączy prowadzenie firmy z organizacją życia w dużej rodzinie. Prywatnie mama 10-letniej Karoliny, 6-letniego Kajetana, 2-letniego Konstantego i półrocznej Konstancji. W każdej wolnej chwili ucieka z całą rodziną na ukochany Cypr. 

Facebook: https://www.facebook.com/DziewczynyNaSwoimNK

Instagram: https://www.instagram.com/dziewczynynaswoim/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *