Jak pracować z podświadomością, by wspierała nasze cele?

Czy często podejmujesz noworoczne postanowienia, zapisujesz, a potem odkładasz na nigdy-nie-zrobienie? Czy stosujesz afirmację bez specjalnej wiary w nie i nie dziwisz się, że nie działają? Najczęstszym powodem, dla którego się tak dzieje, to brak integracji pomiędzy umysłem świadomym, czyli naszą wolą, logiką i zamierzeniami, a podświadomością, czyli naszymi emocjami, ukrytymi motywami i przekonaniami, które mogą nas powstrzymywać przed osiągnięciem celu.

Czym jest i gdzie w mózgu kryje się świadomość i podświadomość?

Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi – tematem zajmują się od wielu lat terapeuci, poczynając od Freuda, a obecnie neurobiolodzy, min. Alexandro Damasio. Damasio stwierdza, że głupotą byłoby powiedzieć, że wiemy, gdzie zaczyna się świadomość w naszym mózgu, ale że z pewnością możemy zacząć zbliżać się do próby odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest świadomość.  Damasio nazywa świadomością „rzecz, którą tracimy, kiedy zapadamy w głęboki sen bez śnienia”. Świadomość jest umysłem, czyli ciągiem obrazów (wizualnych lub słuchowych), przefiltrowanych przez „jaźń”, czyli ideę „siebie” jako odrębnej istoty. Poczucie siebie odbiera ciąg obrazów umysłowych subiektywnie, co oznacza, że każdy z nas inaczej odbiera rzeczywistość.

Damasio ponadto stwierdza, że jedynym odnośnikiem „siebie” jest ludzkie ciało, które komunikuje się z umysłem za pomocą obrazów powodujących odczucia i uczucia. Różnicą pomiędzy gatunkami posiadającymi „niższy” rodzaj świadomości, a ludźmi, jest nasza kora przedczołowa, która decyduje o bogactwie naszych obrazów mentalnych, stanowiących świadomość.

Czym zatem jest podświadomość?

Podświadomością lub nieświadomością będzie zbiór wyuczonych reakcji, emocji, odpowiedzi na bodźce, które są przetwarzanie przez ciało poza umysłem logicznym, a które służą zaspokojeniu naszych potrzeb. Freud Id lokował w najstarszej części mózgu, móżdżku, zaś Mark Solms nieświadome i „podświadome ego” lokuje w móżdżku i zwojach pod korą przedczołową.

Czy jest możliwe, żeby nasz umysł chciał czegoś bardzo (nowej pracy, lepszego związku, zdrowego ciała), a nasza podświadomość się temu opierała? Oczywiście!

Za podświadomość odpowiadają mózgowe fale Theta, dające się wykryć w odczycie EEG. Jest to stan fazy snu REM – tej z żywymi snami, umysłu znajdującego się w hipnozie oraz dużej części dzieciństwa, kiedy kora przedczołowa jest słabo wykształcona – dziecko do 6 roku życia znajduje się w falach mózgowych Theta. Powstałe wtedy mechanizmy i przekonania mogą być zarówno wspierające (umiejętności automatyczne, takie jak wiązanie sznurówek, zdolność czytania emocji lub jazdy na rowerze) oraz niewspierające (w zależności od stopnia przywiązania do rodziców, mogą się wykształcić przekonania jak „nikomu nie można ufać” lub „zależę tylko od siebie i muszę być silny” lub „nikt nie spełni moich potrzeb”).

W jaki sposób można zmienić tak powstałe przekonania? Można to zrobić używając treningu umysłowego, czyli powolną zmianę myślenia, dotarcie do schematu i jego zmianę poprzez trening, czyli jedną z najpopularniejszych terapii poznawczo-behawioralną.

Dostęp do twardego dysku – podświadomość i fale Theta

Można też użyć skrótu, czyli dostać się do obiegu, który wykształcił to przekonanie, czyli podświadomości przy pomocy fal Theta! Fale Theta są (4-8 Hz):powiązane z podświadomością, obecne podczas głębokiej medytacji, fazy snu REM, bujania w obłokach lub podczas wykonywania automatycznych czynności, np. spacerowania, prysznica lub gotowania.

Fale theta mają dość szczególną moc:

  • są powiązane z Twoja podświadomością, przekonaniami, do których nie masz dostępu będąc w pełni świadomym.
  • Są nazywane też falami leczniczymi. Służą jako zastrzyk systemu odpornościowego wyzwalając neuroprzekaźniki odpowiedzialne za relaks.
  • Obniżają poziom stresu przez obniżenie poziomu kortyzolu
  • Za ich pomocą możemy błyskawicznie przetransformować głęboko zakorzenione przekonania.
  • Są bramą kreatywności i intuicją przez pobudzenie prawej półkuli mózgowej

Jak osiągnąć więcej fal Theta i pracować z podświadomością?

  1. Medytacją! Regularna wpływa na zwiększenie ilości fal theta. Można dodać do niej afirmacje, kiedy mózg jest zrelaksowany
  2. Floating – pozbawienie bodźców i ciepłota wpływa na zwiększenie fal theta
  3. Hipnoza wywołuje fale Theta tzw. „sztucznym snem”, czyli wprowadzeniem w fazę REM
  4. Podróż szamańska jest niczym innym, jak hipnozą przez słuchanie bębna i wejście w stan Theta
  5. Słuchanie muzyki binaural bits (jest mnóstwo playlist na Spotify), gdzie każda częstotliwość odpowiada za inny stan emocjonalny
  6. Zabieg Access Bars – polega na rozładowaniu ładunków elektrycznych powstających przy myślach i przekonaniach
  7. Technika Theta Healing – pozwala na przeprogramowanie swojej podświadomości i zawartych w niej przekonaniach

Kilka rad na dla gotowych na zmianę:

  1. Jeśli stosujesz afirmacje, rób to przed pójściem spać, w trakcie medytacji lub zaraz po obudzeniu. Mózg jest wtedy zrelaksowany i bramy pomiędzy świadomością i podświadomością są szerzej otwarte.
  2. Kontroluj swoje myśli! Nie nad wszystkimi chcesz się skupiać, duża część jest automatyczna i zupełnie Cię nie wspiera
  3. Stosuj pytania. Pytania otwierają przestrzeń. Pytaj: co pięknego może się dzisiaj wydarzyć? Kim mogę dzisiaj być i co otrzymywać? Pytania kierują Cię w stronę tego, co chcesz zobaczyć.

 Od której techniki zaczniesz?

Przypisy:

  1. Antonio Damasio: Czym jest świadomość?
  2. Antonio Damasio, Odczuwanie i poznawanie. Jak powstają świadome umysły? 2022, Copernicus Press
  3. Mark Solms, What is “the unconscious,” and where is it located in the brain? A neuropsychoanalytic perspective
  1. Why Theta Brain Waves Are So Healing + How To Generate Them More Often
  2. Fale theta w mózgu są niezbędne przy zapamiętywaniu informacji. To droga do terapii poprawiających pamięć
  3. What happens when your brain goes into Theta state
  4. Mózg i tajemnice jego aktywności elektrycznej
  5. Fale mózgowe – na jakich obrotach działa Twój mózg?
Magdalena Piotrowska holistyczny trener kariery

Magdalena Piotrowska

Holistyczny trener kariery

IT Risk Manager w CyberSecurity oraz coach kariery, pracuje z energią. Od kilku lat szuka połączenia między umysłem racjonalnym i nauką (praca w IT), a intuicją i słuchaniem siebie (medytacja i praca z energią).

Facebook: https://www.facebook.com/holistycznatrenerkariery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *