Czy wiesz, że przeciętny człowiek używa tylko 1/3 objętości swoich płuc? To jak oddychasz wpływa na twoje zdrowie, ale także na samopoczucie. Z oddychania czerpiemy ponad 70% energii życiowej, również 70% toksyn uwalniamy poprzez oddech.
Wpływ oddechu na Twój organizm
Poprzez zmianę głębokość i tępa oddychania, zmienia się jakość i rodzaj peptydów uwalnianych z rdzenia mózgu. Wśród nich są endorfiny, które wpływają na samopoczucie i nazywane są hormonami szczęścia oraz inne substancje, które powodujące m.in. zmniejszenie bólu. Głębokie oddychanie jest jednym ze sposobów stymulacji nerwu błędnego, dzięki której wydzielana jest serotonina, która poprawia samopoczucie oraz inne substancje łagodzące lęk, zatrzymujące reakcję na stres i pomagające zachować równowagę psycho-fizyczną.
Nasze życie na w świecie zewnętrznym, poza brzuchem mamy, zaczyna się od pierwszego oddechu. Oddech jest naszym paliwem niezbędnym do działania. Istnieje wiele metod, które opierają się lub korzystają z oddychania w celu wsparcia zdrowia i samopoczucia swoich klientów. Należą do nich m.in. coaching oddechem, mindfulness, medytacja, fizjoterapia, metoda Wima Hofa i niektóre formy psychoterapii.
Dlaczego oddychamy płytko?
Jednym z podstawowych i najważniejszych aspektów oddychania, jest jego związek ze sferą emocjonalno-uczuciową. W odpowiedzi na stresującą sytuację, spłyca się nasz oddech, a ciało napina się. Już dzieci szybko odkrywają, że spłycony oddech, wciągnięty i napięty brzuch pomaga nie czuć. W dalszej perspektywie taki sposób kontrolowania uczuć, jest dla człowieka niekorzystny. Wstrzymywanie uczuć powoduje napięcia w ciele, w Coachingu Oddechem, którym się zajmuję mówi się o zamrożonych w ciele uczuciach. To co nie zostało do końca przeżyte, wysłuchane, doświadczone, natomiast zostało wyparte, wstrzymane, zamrożone, zignorowane, odepchnięte, stłumione, kumuluje się, przywiązuje nas do przeszłości, blokuje naszą witalność. Może przejawić się w życiu poprzez brak motywacji i energii, utknięcie, kryzys, napięcie, ból, lęk, ciężkość, zagubienie, wypalenie albo autoagresję.
Ponadto w sytuacji zagrożenia, uruchamia się jeden z trybów alarmowych naszego organizmu: ucieczka, walka lub zamrożenie. Krew, a z nią tlen zasila wówczas te części mózgu, które są odpowiedzialne za przetrwanie, nie zaś te, które wspierają m.in. kreatywność i empatię, rozwiązywanie konfliktów, myślenie refleksyjne. Dlatego łatwiej jest nam wybuchnąć w reakcji na czyjeś słowa czy działania lub zatyka nas i nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć tak jak byśmy chcieli lub się obronić. Identyczne mechanizmy istnieją w świecie zwierząt. I choć w niektórych sytuacjach te reakcje są nam potrzebne gdyż mają celu ochronę naszego życia, to jednak dziś mamy więcej trudności w relacjach międzyludzkich (z tym co ktoś do nas mówi i co robi wobec nas), niż z sytuacjami dosłownego zagrożenia życia. Dlatego w sytuacjach stresujących warto pamiętać o głębszym oddychaniu.
Emocje są określane często jako główna siła motywacyjna w życiu, są komunikatami, aktywującymi do działań, które mają na celu ochronę nas lub zaspokojenie naszych potrzeb. Możesz potraktować uczucia jako informacje np. smutek może sygnalizować, że Twoje potrzeby są niezaspokojone, złość może komunikować, że Twoje granice zostały naruszone. To jaką masz relację i kontakt z uczuciami, jest związane z Twoją indywidualną historią. Pamiętaj jednak, że uczucia nie są Tobą i nie świadczą o tym kim jesteś. Czujesz je w sobie. Warto je obserwować, być ich świadomym i pozwolić sobie czuć.
Oddychaj pełną piersią, żyj pełnią życia.
Świadomość znaczenia oddechu, jest pierwszym krokiem do tego by poprawić swoją jakość życia. Kolejnym jest świadomość tego jak oddychasz. Zamknij teraz na chwilę oczy i skup się na oddechu, jeśli zabierają Cię myśli to nic nie szkodzi, powróć uważnością do wdechu i wydechu. Obserwuj swój oddech. Jaka jest jego jakość? Dokąd sięga? Jaki jest wdech, długi czy krótki, głęboki czy płytki, szybki czy wolny, a jaki wydech? Zacznij obserwować swój oddech w różnych momentach dnia czy tygodnia. Na spotkaniu z przełożonym czy pracownikami, na zebraniu, w samochodzie, w różnych sytuacjach domowych. Za każdym razem weź choć jeden świadomy wdech i wydech. Gdy poczujesz stres, wesprzyj siebie oddechem, delikatnie go pogłęb, rytmicznie oddychaj. To pomoże Ci, uspokoić się i powrócić do siebie, do bazy, do domu i odpowiadać zamiast reagować.
Jeśli twoje myśli krążą wokół przeszłości lub przyszłości odcinając Cię od tego co dzieje się teraz, masz problemy z koncentracją albo masz myśli lękowe również, skup się na oddychaniu, obserwuj swój oddech i poczuj swoje Ciało, dzięki temu będziesz bardziej obecna tu i teraz, a wraz z regularną praktyką będzie Ci coraz łatwiej.
Jest wiele ćwiczeń oddechowych, które mogą Ci pomóc, dodać energii, zmotywować lub uspokoić, ułatwić zasypianie, wyciszenie. Warto poszukać ich w internecie lub umówić się z trenerem czy coachem oddechem, który poleci Ci określone metody oddychania dopasowane do Twoich potrzeb. Kolejnym sposobem pracy z oddechem są sesje integracji oddechem, na których opiera się Coaching Oddechem.
Oddech może być Twoim sprzymierzeńcem w trudnych chwilach, wsparciem zdrowia i relacji ze sobą, która jest fundamentem Twojego życia w tym wszystkich innych Twoich relacji. Dzięki oddechowi możesz kontaktować się ze sobą, swoimi uczuciami i potrzebami, rozwijać się, mniej reagować, a bardziej odpowiadać, czuć w pełni i doświadczać pełni życia.
Milena Lutomirska
Coach Oddechem, Psychoterapeutka Gestalt w trakcie szkolenia. Zajmuje się oddechem i uczuciami. Towarzyszenie innym w rozwoju to moja pasja. Wierzę w potencjał i możliwości każdej osoby.
Oddech i ciało są dla mnie kluczem do rozwoju, do bycia autentyczną_ym, bycia sobą i blisko siebie, do transformowania lęków, do spokoju, realizowania swojego potencjału i spełnienia w życiu. Pomagam moim klientom w ich kontakcie z uczuciami, w radzeniu sobie z emocjami i stresem, w uwalnianiu, w poszukiwaniu swojej drogi, we wzmocnieniu siebie. Prowadzę sesje integracji oddechem online oraz live w gabinecie w Warszawie.
Strona www: www.wewnetrzna-moc.com
Facebook: https://www.facebook.com/MilenaLutomirskaCoachingOddechem
Instagram: https://www.instagram.com/wewnetrznamoc/