Finansowe postanowienie noworoczne. Nowy rok, nowe postanowienia, a portfel pusty?

Mija pierwszy miesiąc nowego roku, a u wielu osób po świątecznych wydatkach, a czasem wręcz szaleństwach w portfelu i na koncie świeci pustkami. Przedświąteczne statystyki krzyczały o 81% naszych obywateli biorących kredyt na święta. Znajdujesz się w tym, dla mnie, przeraźliwie dużym gronie osób? Nowy rok znany jest z postanowień i obietnic, że nasze życie będzie lepsze. Odchudzanie, nowa praca, mniej pracy, więcej czasu z rodziną, zacznę się ruszać, zacznę zdrowiej się odżywiać… Listy są długie. Statystyki znów bezlitośnie pokazują, że jedynie 8% z tej grupy udaje się wytrwać przy realizacji. Wiecie czego mi brakuje na tych listach?

Finansowe postanowienie noworoczne

Postanowienia o nauczeniu się zarządzania własnym budżetem. Wszyscy chcą mieć więcej pieniędzy. Jednak zamiast nauczyć się nimi zarządzać, ambitnie w pierwszej kolejności szukamy lepiej płatnych zajęć lub oczekujemy podwyżek wynagrodzenia. Nie ma w tym absolutnie nic złego o ile mamy nasze finanse pod kontrolą. W praktyce jednak wygląda to tak, że bez tej umiejętności bez względu na wysokość przychodów pieniądze rozpływają się w nieznanych kierunkach. A wymówka, że nie mam pieniędzy jest częstą przyczyną porzucania wielu postanowień, na równi z drugą – nie mam na to czasu. Czasem i pieniędzmi jednak trzeba nauczyć się zarządzać. Gdy mamy to w garści nagle okazuje się, że nasze postanowienia są prostsze do zrealizowania niż moglibyśmy kiedykolwiek przypuszczać.

Anna Stepien Kraska

Możemy się zasłaniać kolejnymi wymówkami pod tytułem „Ja do liczenia nie mam głowy”, „Pieniądze szczęścia nie dają”, „Finanse są trudne” itp. Prawda jest taka, że podstawowe zarządzanie naszymi pieniędzmi nie wykracza poza wiadomości z zajęć matematyki z podstawówki i obejmuje podstawowe działania takie jak dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie i najtrudniejsze – procenty. Czy jesteś w stanie powiedzieć, w tej chwili, ile dokładnie wynosi średnia suma Twoich miesięcznych rachunków za dom lub mieszkanie i wszelkich innych opłat, które składają się na Twoje życie? Czy wiesz, ile wydajesz na artykuły żywnościowe i co w zasadzie wchodzi w ich skład? Czy masz poduszkę finansową, która zakłada 3,6 miesięcy lub rok spokojnego życia w razie braku napływu nowych środków do życia? Jeżeli tak, to możesz przestać czytać, bo to co tu napiszę zapewne akurat Ciebie nie dotyczy i dokładnie wiesz, kiedy, gdzie i na co przeznaczasz swoje pieniądze.

Zbierasz paragony?

Najwidoczniejszy zupełny brak przykładania wagi do swoich finansów widać w supermarketach, gdzie za kasami śmietniki są pełne wyrzuconych paragonów. A przecież jest to dokument finansowy. Żadna poważna firma nie pozwoliłaby sobie na wyrzucanie swoich dokumentów i faktur, które są podstawą do rozliczenia firmowych finansów. A jednak budżety domowe nie są traktowane z należytą powagą. Zaraz usłyszę głosy, że przecież na wyciągu z konta w banku mamy tę pozycję. Owszem, ale będziemy pamiętać co się dokładnie pod nią kryje? Opis transakcji bankowej jest często tak enigmatyczny, że nawet posiadając komplet paragonów za dany miesiąc kombinuje który do czego mam przypisać. A jeszcze jak mam jedną kwotę za zakupy na Allegro od kilku sprzedawców to i sama kwota nie wystarczy. Ten mały świstek papieru wyrzucany za kasą kryje wiele informacji o Tobie, Twoich nawykach, a także Twojej rodziny. Przeglądając same paragony z jednego roku można stworzyć bardzo dokładny obraz tego jak on wyglądał, historię Twojego życia. Kryją w sobie informacje o miejscach w których byłaś, jak wygląda Twoja dieta, zdrowie, czy miałaś jakiś wypadek, jak i czym się przemieszczasz, czy i dokąd podróżujesz, ile wydajesz na wyjścia towarzyskie, prezenty, święta. To skarbnica wiedzy. Jakkolwiek zbieranie paragonów może wydać Ci się dziwne to są one podstawowym dokumentem Twojego indywidualnego przedsiębiorstwa, którym jesteś Ty, Twój dom i rodzina. Mając te informacje z dużym wyprzedzeniem możesz przygotować się na kolejne święta bez nadwyrężania swojego budżetu i zbędnego stresu czy Ci wystarczy, a także zacząć przeznaczać pieniądze na swoje marzenia i inwestycje.

Możliwe, że wydaje Ci się, że to wszystko jest trudne, żmudne i zajmuje dużo czasu.

Nie jest to prawda. Dużo czasu inwestuje się na początku, jak przy nauce każdej nowej umiejętności, ale jak już sobie wszystko poukładasz wystarczy kilka minut dziennie, aby być na bieżąco i mieć wszystko pod kontrolą i dumnie powiedzieć, że masz w małym palcu indywidualne budżetowanie. Jeżeli chcesz się tego nauczyć zapraszam Cię na szkolenie Finansowe Fundamenty, które już po kilku edycjach na żywo zostanie wypuszczone w wersji online w kwietniu 2023 roku. Skorzystaj z przedsprzedaży, zdobądź niezbędne umiejętności i ciesz się spokojem w kwestiach finansowych.

Anna Stepien Kraska

Anna Stępień- Kraska

Coachka i edukatorka finansowa, konsultantka talentów, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec.

Jest jedną z nielicznych w Polsce certyfikowaną coachką metody Sacred Money Archetypes® by Kandall SummerHawk, Konsultantką Talentów w oparciu o matodologię Talent/Wealth Dynamics by Roger Hamilton oraz Talentów Gallupa CliftonStrenghts, a także Archetypów Marki. Prowadzi szkolenia z zarządzania finansami, doradztwo biznesowe oraz budowania kariery, sesje coachingowe oraz mentoringowe.

www.asanka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *