Jak myślisz, jakie wyzwania przed Tobą jako przedsiębiorcą są tymi, w których może pomóc nie mentor a mentorka, mentorka mężczyzn? Czy rodzina chce abyś miał dla nich więcej czasu i energii? Zastanawiasz się może nad zmian pracy czy stanowiska, na takie z którego będziesz bardziej zadowolony?
Faceci potrzebują wsparcia i narzędzi do rozwoju – a problemów są świadomi. Nie trzeba stać im nad głową.
Transformując facetów i ich biznesy, mogę śmiało stwierdzić, że zdają sobie oni sprawę z:
- Obszarów własnej osobowości i słabych stron, nad którymi chcą pracować będąc odpowiednio zmotywowani.
- Tego jak bardzo ważny jest kobiecy punkt widzenia.
- Barier do pokonania, które wstrzymują ich rozwój biznesowo – prywatny.
- Sfer życiowych do rozwoju, które jak już w sobie rozwiną – pozwolą im osiągnąć równowagę psychiczną – a co za tym idzie też biznesową.
W pracy mentora, często słyszę „Pani Agnieszko, proszę o radę. Mam już dość nacisków z każdej strony. W pracy wymagają, w domu rodzina chce bym był częściej w domu, angażował się jako mąż, tata, syn. Nie daję rady być we wszystkich tych rolach dobry. Co mam zrobić?”
Z jednej strony rozumiem postawę rodziny a z drugiej, te wymagania są za duże. Więc z jakimi innymi wyzwaniami przychodzi się zmierzyć współczesnemu menadżerowi, właścicielowi firmy, handlowcowi a jednocześnie biznesmenowi?
- Presja czasu i nacisk na wyniki w przedsiębiorstwie
- Ciągły brak czasu dla siebie i rodziny
- Brak zrozumienia ze strony najbliższych dla jego pomysłów,planów w biznesowych z obawy przed utratą płynności finansowej
- Praca online
Co można zrobić, aby te problemy rozwiązać?
Presja na wyniki towarzyszy każdemu handlowcowi, menadżerowi, właścicielowi niezależnie od branży. Co można zrobić, aby trochę się odciąć od natłoku zadań?
- Wyjazd z rodziną lub bez na weekend i tu zaznaczę (bez telefonu) minimum 4 razy w roku lub częściej.
- Priorytetyzacja, czyil i tworzenie planu dnia zanim się go zacznie. Dzięki temu mamy ułożony harmonogram, którego możemy się trzymać w trakcie dnia. Warto użyć do tego Macierzy Eisenhovera,dzięki której zwiększysz zyski a zmniejszysz ilość czasu przeznaczonego na działania zbędne lub
Ciągły „niedoczas” można zniwelować techniką Pomodoro.
Polega ona na ustawianiu budzika na 25 minut, trzymaniu się danego zadania i planu do wykonania. Pomaga stawiać priorytety i skupić się na zadaniu. Dzięki temu uwolnisz czas dla bliskich. Dzieci też mogą wykonywać tę technikę. Stwarza ona poczucie sukcesu dzięki pokonywanym etapom:
- Zdecyduj, jakie zadanie ma być wykonane.
- Ustaw czasomierz na 25 minut (tradycyjnie 25 minut)
- Pracuj nad zadaniem.Zakończ pracę, gdy zadzwoni zegar i umieść znacznik kontrolny na kartce papieru.
- Jeśli masz mniej niż cztery znaczniki kontrolne, zrób krótką przerwę (3 – 5 minut), a następnie przejdź do kroku 2.
- Po czterech pomodoros, zrób dłuższą przerwę (15 – 30 minut), wyzeruj liczbę znaczników, a następnie przejdź do kroku 1.
Tak jak ważny jest czas dla rodziny tak i dla siebie. Ta technika jest dla każdego niezależnie od płci.
Nazywam ją „10% dla siebie” i sama ją opracowałam.
Polega na tym, aby mieć swoje 10% prywatności, do których nikt, nawet najbardziej ukochana osoba, nie ma wstępu. To nasz czas. Nie naszego partnera, dziecka, żony, męża. Jedni będą w tym czasie robić prawo jazdy na motocykl, inni szydełkować. To jest nieważne. Ważne, aby robić coś dla siebie i sam na sam ze sobą.
Jeśli taki czas dotąd nie istniał w naszym kalendarzu, warto porozmawiać z partnerem/ partnerką i powiadomić o tym, że nam tego potrzeba. Bo przecież druga strona też ma do tego pełne prawo.
Brak zrozumienia ze strony najbliższych dla pomysłów na biznes, to częsty problem moich klientów, którzy pragną zmian. Ten brak poklasku wynika z obawy przed stratą stabilizacji finansowej lub zmianą standardu życia. Zresztą na moje pomysły rodzina podobnie reaguje, więc bez obaw.
Moim klientom często rodzina mówi, że powinien zostać w dotychczasowej pracy, że przecież dobrze płacą, że po co zmieniać coś co jest pewne.
Bardzo pomocne w tym przypadku jest:
- Próba rozwoju biznesu poza godzinami pracy etatowej (lub w jej trakcie pod warunkiem, że nie przekroczy to dwóch godzin pracy i nie ucierpi na tym praca zarobkowa)
- Delegowanie części obowiązków osobie, która może nam asystować np.pisać posty na Social Media,zrobi kampanię reklamową naszego biznesu
- Oszczędzanie conajmniej 10 procent pensji miesięcznie na początkowy rozruch biznesu
Jest jeszcze wiele kroków i technik, które mogłabym tu przytoczyć, jednak każda sytuacja jest inna i wymaga innych działań. W pracy online największym problemem są chyba…biegające dzieci, żona, która z dobroci serca chcąc zrobić herbatę – rozprasza i wybija z rytmu lub po prostu samotne siedzenie w czterech ścianach i brak możliwości oddzielenia pracy od życia w domu.
Co zrobić, aby móc efektywnie pracować?
- Znaleźć miejsce blisko domu, gdzie będziemy mogli swobodnie pracować np. kawiarnia, ciche lobby hotelowe z dobrą kawą, restauracja. Może też ono służyć do spotkań z klientami.
- Zamykać gabinet na klucz, jeśli mamy taką możliwość.
- Wprowadzić sobie sztywne godziny pracy i zapisać ten przedział na dużej kartce np. PRACUJĘ OD 8 DO 16 OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU. WEEKENDY SĄ DLA MNIE I MOJEJ RODZINY (oczywiście dostosuj to zdanie do swojej sytuacji prywatnej).
- Powyższą kartkę warto powiesić, położyć na stanowisku pracy aby codziennie ją widzieć i mieć przed oczami.
Zarówno męskie jak i damskie głowy, potrzebują oddechu, czasu dla siebie i równowagi w działaniu. Warto niekiedy przystanąć, zastanowić się nad swoim życiem i podejmowanymi decyzjami. Dlatego zawsze służę pomocą, radą i wsparciem a moi klienci i ich biznesy osiągają kolejne etapy transformacji.
Agnieszka Urszula Rogozińska
Mentorka biznesowa mężczyzn jako SzpilkaDlaFaceta.
“Jeśli kochasz, to co robisz to robisz to najlepiej jak potrafisz. Jeśli nie lubisz swojej pracy, zmień ją.“
Jest certyfikowanym trenerem biznesu oraz grafikiem w branży przemysłu ciężkiego. Prowadzi wywiady w ramach początkującego kanału na YouTube “Szpilka bez montażu i jej Mężczyźni“ . Jest także założycielką akcji charytatywnej #Wróćdo mającej na celu wspieranie dzieci niepełnosprawnych w powrocie do zdrowia, dzieci z biednych rodzin w zapewnieniu edukacji oraz osób wychodzących z choroby nowotworowej.
Posiada 13 lat doświadczenia jako handlowiec oraz menadżer w męskiej branży finansów niezależnych. Zdobyła tytuł jednego ze 100 najlepszych doradców finansowych na rynek polski z ramienia dużej firmy. Niegdyś zawodniczka sportów walki, pasjonatka tańca i człowiek sztuki. Wykorzystuje swoje umiejętności w działaniach biznesowych.
Wszystkie kompetencje nabywane przez lata postanowiła połączyć w projekcie SzpilkaDlaFaceta, aby pomagać przedsiębiorczym mężczyznom w biznesie oraz odkrywać ich potencjał.