Słowo autentyczność staje się powoli wyświechtane, bo każdy chce być autentyczny. Większość o autentyczności pisze, rozprawia, nagrywa. W zasadzie z deklaracji, spójne i autentyczne są wszystkie firmy, organizacje i marki osobiste. W tym temacie jednak jest pułapka bo o ile ciężko było zweryfikować 8-10 lat temu, wszystkich tych, którzy pisali, że pracują z pasją i ich biznes powstał z pasji, o tyle jedna rozmowa, jedno spotkanie i jedno video mogą zweryfikować autentyczność lidera.
Czy wiesz z kim podążasz na co dzień?
Bycie autentycznym oznacza dokładnie tyle, że jesteśmy i prezentujemy sobą, to o czym mówimy, to co promujemy. Autentyczny lider, to już troszkę inna bajka jednak warto przez chwilę pochylić się nad tym, czy sami wpisujemy się w definicję bycia liderem. Przywództwo, to wpływ, nic więcej nic mniej, tak mówi mój mentor John C. Maxwell, a ja w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Każdy z nas wywiera codziennie wpływ na kilka osób, więc powinniśmy być uważni na własną spójność. Są jednak wokół nas osoby, które każdego dnia, poprzez swoją pracę, zarządzanie, aktywność w mass mediach czy w mediach społecznościowych wywierają wpływ na kilkadziesiąt, kilkaset i kilka tysięcy osób i to właśnie ich spójność lub jej brak będzie kluczowa, dla wpływu jaki wywierają. Każdy z nas podąża za kilkoma liderami, autorytetami, mentorami – czy zastanawiałeś się kiedyś, za kim tak naprawdę podążasz, czy przed Tobą idzie autentyczny lider?
Dlaczego, to w ogóle ma znaczenie czy ktoś jest autentyczny?
Za liderami podążają osoby, które w jakimś stopniu wierzą, w to co czytają i słyszą, utożsamiają się z tym co jest przekazywane. Tym samym wierzą, w to, że sami są w stanie osiągnąć podobne rezultaty. Kiedy więc mamy do czynienia z kimś kto pokazuje nam idealne życie w mediach społecznościowych, popadamy w porównywanie się, zastanawiamy się dlaczego my nie potrafimy właśnie tak jak ta osoba, skoro najwyraźniej tak się da.
8 590 000 wyników w google kiedy wpiszemy słowo autentyczność w wyszukiwarkę, czy naprawdę potrzebujemy aż tyle porad jak być sobą? Dlaczego skoro tyle osób mówi o tym temacie wciąż się rozczarowujemy, bo okazuje się, że podążamy za kimś kto jednak miał wykreowany wizerunek, a nie autentyczną markę? Kilkadziesiąt książek w języku polskim o tym jak być autentycznym. Czy to nie abstrakcja?
To na czym w zasadzie ta spójna, autentyczna osobowość polega?
- na życiu wartościami, o których się mówi,
- na trzymaniu się zasad i porad, które się głosi,
- na rozwijaniu się każdego dnia, nie względem innych, a oceniając postęp względem siebie,
- na mówieniu o rzeczach takimi jakie są, a nie takie jakie przyniosą nam popularność,
- na pokazywaniu, jakie własne braki rozwijamy,
- na przyznawaniu się do własnych błędów i mówieniu przepraszam,
- na promowaniu rozwoju i postępu, a nie perfekcyjnych jednostek, które nie istnieją.
Nie wiesz, czy podążasz za kimś, kto jest autentyczny?
Masz obiekcję, czy to co mówi lider, za którym podążasz jest faktycznie prawdziwe?
Nie ma ludzi idealnych, nie ma na tym świecie ludzi, którzy ze wszystkim radzą sobie doskonale.
Jeśli ktoś kreuje właśnie taki obraz swojej osoby, najpewniej sam ma jakieś poczucie niedowartościowania, które próbuje zakleić właśnie poprzez sympatię ze strony osób, które za nim podążają. Pamiętaj, że niekoniecznie ma tego świadomość.
Kto wydaje nam się bardziej autentyczny?
- ktoś kto nie kreuje idealnie profesjonalnego wizerunku,
- ktoś kto pokazuje się nam w niedoskonałości,
- ktoś kto dzieli się z nami historiami swoich porażek.
A kto jest autentycznym liderem?
Autentycznym liderem jest osoba, która działa dlatego, że w jej działaniu jest misja. Ktoś kto mówi i pisze nie dlatego, że coś przyniesie popularność, tylko dlatego, że w to wierzy i to jest z nim zgodne. Pamiętaj, że to może być ktoś o poglądach zupełnie odmiennych do Twoich. Spójny lider, to ktoś kogo spotkasz i pomyślisz sobie jesteś dokładnie taki jak w mediach społecznościowych, jesteś dokładnie taki jak mówiłeś:
- to szef, którego spotkasz na wykonywaniu pracy po godzinach, by wesprzeć zespół,
- to trener komunikacji, który faktycznie porozumiewa się tak, jak to promuje,
- to dietetyk, który je tą samą sałatkę, którą tobie polecał,
- to twój kardiolog, którego spotkasz w trakcie ćwiczeń,
- to modelka, która wygląda tak jak na instagramie,
- to polityk, który dotrzymuje obietnic,
- to doradca, którego praca przynosi obiecane efekty.
Autentyczność nie przynosi rozczarowania
Zastanów się dzisiaj po przeczytaniu tego tekstu, czy jest w twoim życiu, ktoś kogo podziwiasz, kto jest dla ciebie doskonałym autorytetem, kto żyje i jest dla ciebie inspiracją. Czy znasz taką osobę?
Nie potrzebujemy tysięcy poradników „jak być sobą”, potrzebujemy odwagi by działać tak jak podpowiada nam serce, mówić, to co uważamy za słuszne, nawet jeśli nie będzie, to popularne.
Edyta Kwiatkowska
Nazywam się Edyta Kwiatkowska, najbardziej lubię mówić o sobie – przedsiębiorczyni. Ponieważ tworzę projekty, podejmuję działanie i realizuje swoje koncepcje. Na co dzień prowadzę firmę szkoleniowo- rozwojową LEADIT, pracując głównie z małymi i średnimi przedsiębiorcami w obszarze usprawniania funkcjonowania ich przedsiębiorstw w Polsce i USA.
Zanim rozpoczęłam działalność na własną rękę przeszłam całą ścieżkę awansu od
sprzedawcy/ konsultanta, do Area Managera, otwierającego oddział na południe
Polski, w różnych organizacjach od średnich przedsiębiorstw do korporacji. Jestem dyplomowaną trenerką biznesu, ukończyłam Szkołę Trenerów we Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, jestem certyfikowanym coachem według standardów ICF, ukończyłam Szkołę Facylitatorów we Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego według standardów IAF, jestem również certyfikowanym moderatorem Design Thinking.
Jestem coachem i trenerem John Maxwell Team na poziomie mentorship w USA, oraz członkiem założycielem John Maxwell Team Poland. Ukończyłam szereg kursów związanych z pracą coachingową, pracą z ograniczającymi przekonaniami, komunikacją i przywództwem, wiele z nich u twórców metod jak Joe Vitale, T. Harv Eker, John Maxwell czy Paul Martinelli.
Z wykształcenia jestem marketingowcem ale w ramach rozwoju mojej wielkiej pasji
jestem obecnie również studentką na kierunku psychologia kliniczna. W sali
szkoleniowej prowadząc warsztaty spędziłam ponad 3 tysiące godzin, przeżywając
wraz z uczestnikami procesy wielkim zmian.
Sporą część mojego życia przeznaczam na działania charytatywne oraz pro bono wspierające rozwój kobiet oraz młodzieży. Prowadzę procesy usprawniające działanie organizacji, pracy zespołów, warsztaty, które zmieniają postawę, sposób myślenia i komunikacji między ludźmi.
Facebook: https://www.facebook.com/leaditpl
Fajnie, że publikujecie ta ciekawe treści. Fajny punkt widzenia. Podoba mi sie myślenie p. Kwiatkowskiej