Mówi się, że w życiu są pewne tylko trzy rzeczy – śmierć, podatki i zmiana. Jako przedsiębiorca zapewne zgodzisz się ze mną, że ,,zmiana’’ jest nieodłączną częścią prowadzenia biznesu. Zmienia się prawo, więc i zasady gry. Zmieniają się ludzie, ich potrzeby, więc i sposób ich zaspokajania. Rozwija się technologia, a wraz z nią metody realizacji projektów i komunikacja.
Kiedyś, chcąc trafić do klienta publikowałeś artykuły do gazet, inwestowałeś w bilbordy, roznosiłeś ulotki po lokalach mieszkalnych ze swoja ofertą. Gdy pojawił się Internet, zacząłeś wysyłać maile, newsletter, tworzyć stronę internetową. Następnie media społecznościowe spowodowały, że stworzyłeś stronę na Facebooku, konto na Instagramie. Dbałeś o regularne publikowanie tekstów, grafik, zdjęć, reagowałeś na komentarze i wiadomości odbiorców, inwestowałeś pieniądze w kampanie reklamowe.
Jak widzisz, marketing nieustannie się rozwija. Nie mówimy o tym głośno, jednak wkroczyliśmy do nowej epoki technologicznej, która postawiła przed nami kolejne wyzwania. Rozejrzyj się. Sklepy odzieżowe sprzedają ubrania w trakcie webinarów. Eksperci dzielą się wiedzą, tworzą własne ,,seriale”, nagrywając transmisje na żywo. Marki dzielą się swoją codziennością na InstaStories. Co łączy wszystkie przykłady? Kolejna zmiana – wdrażanie video marketingu.
Czym jest video marketing?
Video marketing to nic innego jak nagrywanie video, które promuje Twój biznes. Na co dzień tworzysz grafikę w prostej canvie lub bardziej zaawansowanych programach. Robisz piękne zdjęcia ze spotkań z klientami, konferencji, czy pracy w biurze. Piszesz artykuły, tak jak teraz piszę dla Ciebie ja, w których dzielisz się swoją ekspertyzą. Być może nagrywasz podcast i publikujesz go na Spotify. Kolejnym formatem, który możesz publikować w Internecie jest właśnie video.
Dlaczego powinieneś zacząć nagrywać video?
Jako twórca video oraz jako konsument cudzych treści dostrzegam, że nagrywanie video stanowi widoczny trend marketingowy. Algorytmy mediów społecznościowych wyżej oceniają Twoje profile, konta, strony gdy publikujesz video. Po prostu preferują ten format treści. Bez inwestowania w reklamę, video osiąga zdecydowanie lepsze zasięgi organiczne niż publikowana grafika, zdjęcia, posty, artykuły. Oznacza to, że publikując dobre video trafiasz do nowych odbiorców, poszerzasz ich grono, więc i Twoja marka staje się bardziej rozpoznawalna.
Wystarczy przeanalizować statystyki swojego konta. Opublikujesz fajne video w postaci posta, transmisji na żywo lub tzw. rolkę na Instagramie, oraz bardzo ładną grafikę. Częściej to właśnie video osiągnie większą ilość wyświetleń i reakcji użytkowników, niż będzie miało to miejsce w przypadku np. grafiki. Należy jednak pamiętać, że video musi być naprawdę dobre.
Video ma coraz większą przewagę nad grafiką, zdjęciami, postami, artykułami z kilku powodów.
1. Video wzbudza w odbiorcach większe emocje, a więc i zainteresowanie.
Częściej zawieszą wzrok na dynamicznym, ciekawym filmiku, szybko scrollując telefon, niż na innych, statycznych treściach. Dzisiaj żyjemy szybko, jesteśmy przebodźcowani informacjami, więc konsumujemy tylko to, co nas zaintryguje w ciągu pierwszych sekund. Każdej platformie społecznościowej zależy na tym, aby jej użytkownicy spędzali na niej jak najwięcej czasu. Jeśli za Twoją przyczyną wolą obejrzeć Twoją transmisję na żywo czy InstaStories niż serial na Netflixie, punkt dla Ciebie, a raczej dla Twoich zasięgów!
Poza tym umówmy się. Jeśli treść przykuwa uwagę odbiorców (czyt. musi być dla nich wartościowa), algorytmy mediów społecznościowych dostają sygnał, że to fajny materiał, więc więcej osób powinno go obejrzeć (aby spędzić więcej czasu na danej platformie społecznościowej). Zaczyna dziać się magia. Twoje treści (w tym przypadku video) otrzymują punkty za atrakcyjność i są puszczane dalej w świat! Nie twierdzę, że grafika nie będzie dla Twoich odbiorców wartościowa. Twierdzę, że więcej emocji z pewnością wywoła video, a w mediach społecznościowych walczymy o emocje naszych odbiorców.
2. Ludzie teraz, jak nigdy wcześniej, są głodni spotkań z innymi ludźmi.
Coraz częściej robimy zakupy przez Internet. Coraz częściej pracujemy z domu. Coraz częściej mamy problem, aby spotkać się na żywo. Zaglądamy do mediów społecznościowych, aby zobaczyć czyjąś gadającą do nas twarz. Oglądamy seriale na Netflixie, choć ich fabuła niczym się nie różni od naszej codzienności. Kochamy podglądać innych ludzi i o nich rozmawiać. Chętnie zatem oglądamy rozmowy dwóch osób w trakcie transmisji na żywo, tworzenie produktu lub to, jak wygląda zaplecze firmy, jej pracownicy, sposób w jaki wykonują swoje usługi. Podglądanie innych nas po prostu niesie!
3. Możesz być ekspertem w dziedzinie i dzielić się wiedzą w różny sposób.
Szybciej jednak zyskasz zaufanie odbiorców, nagrywając swoją twarz, niż pisząc długi artykuł lub tworząc świetną insta-karuzelę. Jeśli masz odwagę mówić do kamery, tzn. że jesteś pewny tego, co mówisz. Nie kryjesz się za logo. Bierzesz odpowiedzialność za swoje słowa swoim wizerunkiem. Wierz mi, za pomocą transmisji na żywo, w czasie której dzielisz się wiedzą, znacznie szybciej budujesz zaufanie w oczach potencjalnych klientów. Jedna transmisja na żywo daje podobny efekt, co kilka opublikowanych postów z grafiką. Odbiorcy chętniej zaczynają Cię obserwować, śledzą Twoje treści, częściej zaglądają na Twój profil, uczestniczą w tzw. live’ach, czyli stają się zaangażowaną publicznością. A to algorytmy mediów społecznośniowych uwielbiają. Ty dzielisz się ekspertyzą za pomocą video, a Twoje treści są chętniej udostępniane nie tylko przez Twoich odbiorców, ale także przez media społecznościowe. Cudowne, nieprawdaż?
4. Z racji tego, że żyjemy szybko, często staramy się wykonywać kilka czynności jednocześnie.
Sama np. przygotowując posiłek włączam video w postaci merytorycznego wywiadu, czyli wykonuję dwie czynności w tym samym czasie. Nie dałabym rady czytać artykułu, patrząc w telefon, i jednocześnie gotując obiad. Znam wiele osób, które jadąc samochodem słuchają merytorycznych audiobooków, podcastów oraz właśnie video. Poza tym nie oszukujmy się. Zdecydowanie więcej treści, w krótszym czasie, zaabsorbujesz oglądając video niż czytając artykuł. To, co piszę tutaj dla Ciebie, zajmuje mi kilka godzin. Ten sam komunikat w formie video przekazałabym Tobie w trakcie jednej godziny. Zauważ więc, ile czasu oszczędzasz konsumując treści z video. Zarówno mi, jak i Tobie, jak i Twoim odbiorcom zależy na produktywnym zarządzaniu czasem. Wiadomo, czas to pieniądz.
5. Ostatnio spotykam się z coraz większym buntem przeciwko filtrom, przerobionym w programach zdjęciom, byciu idealnym.
Ludzie coraz częściej mają odwagę dzielić się w Internecie swoją codziennością, która daleka jest od dawniej ustanowionych kanonów dążenia do perfekcji. Twój potencjalny klient bardziej zaczyna cenić Ciebie niż Twoje logo stworzone przez grafika. Dzisiaj przestaje nas przekonywać jedynie cena produktu lub usługi. Założę się, że w Twojej branży jest pełno innych specjalistów. Wszyscy robicie to samo, za podobną cenę, dając podobną jakość. Dlaczego zatem klient wybiera jednego z Was? Bo my dzisiaj kupujemy nie produkt, a człowieka i jego markę. Klient szuka osoby podobnej do siebie, której może zaufać. Jeśli tylko swoim sposobem bycia, doświadczeniami, wyznawanymi wartościami pokażesz mu, że macie coś wspólnego wiedz, że zdecydowanie bardziej zyskujesz w jego oczach, niż inna firma. Pokazywanie swojej twarzy to udowodnienie, że za marką stoi człowiek, któremu można zaufać. Nie ma lepszego sposobu, aby to robić, niż nagrywanie video.
Jak nagrywanie video rozwija Twoją markę i biznes?
Już wiesz, że konkurencja przeniosła swój biznes do Internetu oraz stosuje coraz bardziej wymyślne chwyty marketingowe, aby Ciebie wyprzedzać. Poznałeś trend związany z video, który będzie się jedynie pogłębiał. Już dzisiaj Linkedin zaczyna umożliwiać nagrywanie relacji z dnia, wzorując się na InstaStories. Instagram wprowadził rolki, kopiując pomysł Tik Toka i zapowiada, że będzie stawiał właśnie na format video. Do YouTube wchodzi coraz więcej marek, tworząc własne kanały, korzystając z pozycjonowania wyszukiwarki Google. Co z tego wszystkiego wynika dla Twojej marki i biznesu?
Korzyść nr 1. Dzięki nagrywaniu video docierasz do nowych odbiorców, poszerzasz ich grono, Twoja marka staje się bardziej rozpoznawalna.
Korzyść nr 2. Dzięki temu, że marka staje się rozpoznawalna, możesz podwyższać ceny za swoje produkty i usługi.
Korzyść nr 3. Jeśli docierasz do większej ilości odbiorców, więcej ludzi może stać się Twoim potencjalnym klientem, więc sprzedajesz więcej.
Korzyść nr 4. Jeśli publikujesz ciekawe i wartościowe video, wywołujące emocje, a następnie je promujesz w kampanii reklamowej, istnieje spora szansa, że za taką reklamę zapłacisz mniej, niż gdybyś chciał promować idealnie wykonaną grafikę. Niższa opłata za reklamę dająca więcej kontaktów do potencjalnych klientów to optymalizacja kosztów. Brzmi kusząco?
Stawiasz opór czy wchodzisz do gry?
Mam nadzieję, że powyższym artykułem zasiałam w Twojej głowie ziarenko ciekawości i chęć rozpoczęcia nagrywania video. Możesz się bronić rękoma i nogami przed tym, co za niedługo stanie się standardem, pozostając w tyle za konkurencją. Możesz jednak przyjąć to, co się dzieje i co nieuniknione oraz zacząć działać, wdrażając nowe rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, czy w Twojej branży sprawdzi się video marketing, czy da się coś fajnego pokazać zapewniam Cię, że TAK! Wystarczy tylko pomysł, strategia, sprzęt i odrobina odwagi. Jeśli zaś potrzebujesz pomocy, z przyjemnością nagram dla Ciebie video promujące Twój biznes, a także nauczę, jak możesz sam to robić w przyszłości, aby rozwijać swój marketing.
To jak? Stawiasz opór czy wchodzisz do gry?
Katarzyna Jasieniecka
Pokaż Biznes. Nagrywanie video dla przedsiębiorców.
Marketingowiec, szkoleniowiec. Pomaga przedsiębiorcom nagrywać video promujące ich biznesy, uczy właścicieli firm oraz ich pracowników, jak nagrywać video za pomocą telefonu, aby zyskać zainteresowanie potencjalnego klienta. Poza typowym działaniem w social media pomaga nagrywać kursy edukacyjne. Pracowała jako Content Marketing Specialist. Ma doświadczenie w nagrywaniu transmisji na żywo, tworzyła własny kanał na YouTube, prowadziła wywiady z przedsiębiorcami, a także montowała video do social media.
Prywatnie kocha tańczyć i podróżować. Interesuje się rozwojem osobistym, fitoterapią oraz dietetyką.
Kontakt
Grupa o nagrywaniu video: https://www.facebook.com/groups/240076220879664/