Wokół nas jest mnóstwo osób, które codziennie muszą stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom społecznym, schorzeniom lub innym nieprzewidzianym okolicznościom losowym. Czasem ilość tych trudności jest tak przytłaczająca, że brakuje nam sił do dalszej walki o własne dobro. W odpowiedzi na tę potrzebę zmiany i wsparcia, Ilona Adamska, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społecznej “Nie hejtuję-motywuję”, postanowiła założyć fundację “W zgodzie ze sobą”.
Chociaż może się wydawać to trudne do uwierzenia, problem wykluczenia społecznego dotyka obecnie wielu osób, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, takich jak niepełnosprawność, miejsce zamieszkania, choroby czy brak akceptacji ze strony otoczenia.
Pomaganie ma we krwi
Ilona Adamska od dawna dostrzegała złożoność tej sytuacji i swoim zaangażowaniem wielokrotnie udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Od samego początku swojej kariery zawodowej dążyła do nadania swoim działaniom głębszego sensu. Organizując gale, konferencje i inne wydarzenia, na które zapraszała znane osobistości, łączyła je z różnorodnymi akcjami charytatywnymi.
– Moim celem było zawsze wzbogacenie tych wydarzeń o aspekt pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórki funduszy na rzecz domów dziecka, wsparcie fundacji zajmujących się trudną młodzieżą, zbieranie darów dla samotnych matek czy osób bezdomnych stały się integralną częścią bankietów, na których gościły znane osobistości ze świata show-biznesu, przedsiębiorcy i artyści.- mówi Ilona Adamska.
Pomoc ofiarom hejtu
W miarę organizowania kolejnych akcji wsparcia, zaczęła pojawiać się ogromna satysfakcja z osiąganych rezultatów. To właśnie wtedy narodziła się koncepcja nie tylko pomagania osobom dotkniętym chorobą czy innymi życiowymi tragediami, lecz także ofiarom przemocy i hejtu. W ten sposób powstała ogólnopolska kampania społeczna “Nie hejtuję-motywuję”.
– Przemoc to nie tylko widoczne siniaki i obrażenia na ciele; może dotknąć każdego z nas, pozostawiając bolesne rany w naszym sercu. W dzisiejszych czasach, kiedy Internet pełni kluczową rolę w komunikacji i zapewnia pozorną anonimowość, nawet jedno złe słowo, krzywdząca opinia czy zmanipulowany filmik mogą zniszczyć czyjeś życie i reputację. To właśnie wtedy pojawił się pomysł na stworzenie kampanii, która zapewni realne wsparcie ofiarom przemocy w sieci, bez względu na wiek – wyjaśnia Ilona Adamska.
Akcja „Nie hejtuję-motywuję” rozniosła się echem po całym kraju. W ciągu trzech lat ewoluowała i zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. O projekcie pisało wiele cenionych portali i magazynów, a sama pomysłodawczyni opowiadała o kampanii m.in. w Polsat Cafe („Fajka pokoju”) czy TVP2 („Pytanie na Śniadanie) oraz kilkunastu stacjach radiowych. W efekcie sprawcy hejtu mogli przekonać się, że nie są bezkarni w swoich działaniach i nawet jeśli poruszają się w przestrzeni internetowej, zostawiają ślad. Z kolei ofiary zyskały wiarę w to, że nie są pozostawione same w obliczu tego problemu i mogą liczyć na pomoc prawną czy psychologiczną.
Ilona Adamska wraz z psychologami i coachami przeprowadziła warsztaty w 64 szkołach. W wydarzeniach, nad którymi roztacza swój patronat Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości uczestniczyło już ponad 8500 uczniów.
W zgodzie ze sobą
Zebrane w ten sposób doświadczenia sprawiły, że Ilona Adamska postanowiła zrobić kolejny krok naprzód w kwestii niesienia pomocy innym. Efekt? W lutym tego roku powołała do życia Fundację „W zgodzie ze sobą”!
– Warsztaty dla młodych ludzi, organizowane przeze mnie sesje fotograficzne promujące hasła „Stop przemocy” czy „Siostrzeństwo – moc kobiet”, jak również kampania „Nie hejtuję-motywuję” uświadomiły mi, jak wiele jest do zrobienia w kwestii wyrównania niesprawiedliwości społecznej; zarówno wobec kobiet, dzieci, jak i mężczyzn, osób chorych czy niepełnosprawnych oraz takich, których los poddał wyjątkowo ciężkiej próbie. Do tego doszła potrzeba organizowania przedsięwzięć szczegółowo zaplanowanych i zakrojonych na szerszą skalę na które potrzebne są znacznie większe fundusze. Tak narodziła się idea założenia Fundacji „W zgodzie ze sobą”! Do otwarcia której dojrzewałam prawie dwa lata. Nie chciałam, by była ona zakładana pod presją czy czyimś naciskiem. To miała być moja osobista decyzja. Podjęta w ciszy, spokoju, po wielu rozmowach z moimi mentorami i bliskimi. – wyjaśnia Ilona Adamska. – Wierzę, że Fundacja pomoże nam lepiej realizować wszystkie zamiary. Mimo, że działamy od lutego 2024 roku, już wdrażamy w życie pierwsze pomysły. Jest przecież tyle do zrobienia!
Założenia Fundacji
Do najważniejszych założeń Fundacji należy niesienie pomocy dla osób wykluczonych społecznie, szeroko pojęte wspieranie kobiet, zwłaszcza samotnych matek oraz pań, które szukają możliwości samorozwoju lub łączenia życia zawodowego i prywatnego.
Kluczowe dla Fundacji „W zgodzie ze sobą” jest również propagowanie wiedzy z zakresu samorozwoju, komunikacji interpersonalnej, a także, tak istotnej w wielu aspektach życia, mediacji. Prezes Fundacji nie zamierza też rezygnować ze swojej sztandarowej akcji „Nie hejtuję-motywuję”.
– Fundacja “W zgodzie ze sobą” ma w swoim statucie plan organizowania różnorodnych działań, takich jak warsztaty, konferencje edukacyjne oraz publikację książek i e-booków. Oprócz tego, planowane są także charytatywne pokazy mody, koncerty oraz pikniki, które mają na celu promowanie wartości wzajemnego szacunku i wsparcie dla osób dotkniętych różnorodnymi trudnościami życiowymi. – mówi Ilona Adamska.
Oficjalne otwarcie Fundacji
Aby zaprezentować szerszemu gronu odbiorców cel i działania Fundacji, Ilona Adamska zaplanowała uczcić ten fakt niezwykłym wydarzeniem. Mowa o oficjalnym otwarciu, które odbędzie się 24 maja w ekskluzywnym, pięciogwiazdkowym hotelu Stradom House Autograph Collection w Krakowie, który został Partnerem Fundacji i kampanii „Nie hejtuję-motywuję”.
Na galę otwarcia zaproszone zostało wyselekcjonowane, kameralne grono ludzi biznesu, autentycznie zaangażowanych w działania, których celem jest poprawa sytuacji osób potrzebujących wsparcia. Gościem Specjalnym eventu będzie Teresa Rosati wraz z mężem. Przepiękne wnętrza hotelu będą też idealną oprawą dla zaplanowanych podczas inauguracji Fundacji „W zgodzie ze sobą” wydarzeń: licytacji ekskluzywnej biżuterii marki W.ŚLIWIŃSKI oraz SORDYL. Dochód ze sprzedaży precjozów wykonanych ze złota i diamentów zasili konto Fundacji, podobnie jak aukcja obrazów wybitnych artystek znanych również poza granicami naszego kraju: Kamili Krzyżaniak i Maliny Wieczorek. Wieczór uświetni występ muzyka operowego o światowej sławie, ukraińskiego tenora Nazara Tatsyshyna. Goście, obok strawy duchowej na najwyższym poziomie, będą też mogli liczyć na ucztę dla podniebienia przygotowaną przez szefa kuchni hotelu Stradom House Autograph Collection.
– Fundacja „W zgodzie ze sobą” to ważna inicjatywa społeczna, która jest również spójna z misją naszego hotelu. Niesienie pomocy osobom wykluczonym, wsparcie ich rozwoju i eliminacja barier, które do tej pory wydawały się nie do pokonania, wymagają dużej wiedzy, doświadczenia i wrażliwości. Ilona Adamska poprzez wiele akcji i autorskich kampanii przyczyniła się do poprawy sytuacji osób potrzebujących, dlatego z przyjemnością wspieramy jej nowy projekt, nie mając wątpliwości, że Fundacja wniesie wiele dobra tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Przestrzenie Stradom House Autograph Collection są otwarte na wszelkie inicjatywy charytatywne, których celem jest zapewnienie pomocy drugiemu człowiekowi – mówi Izabela Lis-Ozimek, dyrektor Stradom House Autograph Collection by Marriott.
Przejrzystość działań
Aby zapewnić przejrzystość działań Fundacji, Ilona Adamska zaprosiła do współpracy cenionych ekspertów. Radca prawny Katarzyna Krupa z Kancelarii Linke Kulicki odpowiada za prawne aspekty działalności fundacji. Dorota Murawka, prezes „AccOut Outsourcing Procesów Księgowych Spółka z o.o.”, jest odpowiedzialna za sprawy finansowe. Natomiast Agencja Kreatywna „Sal-Mar” pod wodzą Eweliny Salwuk-Marko zajmuje się obsługą PR-ową i kontaktami z mediami.
Więcej o Fundacji na: https://www.facebook.com/fundacjawzgodziezesoba/
Joanna Bielas