Elastyczność vs dyskryminacja? Co zrobić, aby osoby 50+ i ich środowisko pracy lepiej ze sobą współgrały

Zmiany demograficzne, jakie następują aktualnie w społeczeństwach, będą wymagały zastosowania w przedsiębiorstwach wielu procesów reorganizacyjnych. Wedle danych GUS można zaobserwować wzrost udziału osób powyżej 50 roku życia w populacji Polski. Pod koniec 2021r. osoby w wieku 50 lat i więcej stanowiły 37,7% ogólnej liczby ludności i w stosunku do 2001 r. udział ten zwiększył się o 9,2 p. proc. Oznacza to, że przy aktualnych warunkach osób z młodszych generacji na rynku pracy będzie procentowo mniej niż dotychczas.


Okazuje się więc, że pracownik 50+ będzie cennym zasobem – z jednej strony młodszych pracowników będzie relatywnie mniej, z drugiej zaś, idące za wiekiem doświadczenie, wiedza i umiejętności staną się podwójnie istotne. Na ten moment jest jednak nieco inaczej – zainteresowanie pracownikami 50+ jest niższe niż tymi z innych kategorii wiekowych. Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że tzw. silversi poszukują pracy średnio o pół roku dłużej od młodszych pokoleń.

Sytuacja pracowników 50+

Silversi to bardzo cenni pracownicy – mają wiedzę, umiejętności, zazwyczaj rozwinięte kompetencje interpersonalne i komunikacyjne, potrafią i chcą nawiązywać relacje face-to-face. Wielokrotnie ich sytuacja życiowa daje im poczucie wolności – mają duże lub dorosłe dzieci, co powoduje, że rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Dzięki temu mogą i chcą silniej zaangażować się w pracę, pragną czuć się potrzebni i docenieni. Dlaczego więc aż 68% osób 50+ uważa, że trudno jest znaleźć pracę w ich wieku, a tylko 24% emerytów pracuje zawodowo, mimo że ponad połowa osób nieaktywnych
zawodowo chciałaby podjąć pracę?

Dlaczego więc aż 68% osób 50+ uważa, że trudno jest znaleźć pracę w ich wieku, a tylko 24% emerytów pracuje zawodowo, mimo że ponad połowa osób nieaktywnych zawodowo chciałaby podjąć pracę?

Wyzwania:

  • Wciąż pokutuje stereotypowe postrzeganie silversów, jako ludzi mało otwartych na
  • zmiany i wiedzących wszystko najlepiej;
  • Rozwój technologii używanej w pracy skutkuje wykluczeniem osób, które nie
  • nadążają za technicznymi nowinkami;
  • Niewielka elastyczność pracodawców;
  • Brak pracowników na rynku pracy.

Co zrobić, aby osoby 50+ i ich środowisko pracy mogły ze sobą współgrać?

Zmiana jest nieunikniona. Kto szybciej i efektywniej ją wprowadzi, ten wygra.

Pracodawco!

  • Twórz otwartą i włączającą kulturę organizacyjną! W Twojej firmie jest miejsce zarówno dla Gen Z, jak i dla silversów. Kluczem do zadowolenia i zaangażowania jest poznanie potrzeb każdej z grup/jednostek i możliwość dostosowania do nich miejsc pracy. Rozmawiaj o tym, czego potrzebuje pracownik 50+, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.
  • Bądź elastyczny i spełniaj te potrzeby: zaproponuj elastyczny czas pracy, pracę w niepełnym wymiarze godzin, więcej dni urlopu czy funkcję trenera wewnętrznego lub mentora dla młodszych stażem pracowników.
  • Traktuj innych tak, jak chcieliby być traktowani. Sprawdź czego potrzebuje Twój pracownik. Staraj się nie myśleć stereotypowo. Na rynku jest wielu starszych pracowników, którzy twierdzą, że przebywanie z młodszymi przedłuża ich młodość.

Pracowniku!

  • Nie porównuj swoich warunków pracy do warunków pracy innych. Wyrażaj swoje potrzeby wobec pracodawcy i szanuj to, co pracodawca robi dla innych grup zawodowych. Twoja przynależność do określonej grupy również będzie się zmieniać. Nie zazdrość przywilejów silversom – ciesz się, że gdy się zestarzejesz, będą czekały na Ciebie nowe benefity!
  • Bądź otwarty na współpracowników niezależnie od ich wieku. Sprawdź czego może Cię nauczyć starsza lub młodsza koleżanka czy kolega.

Korzyści dla pracodawców z zatrudniania pracowników 50+

Pracodawcy wyprzedzający trendy w działaniach łączących pokolenia mogę działać proaktywnie, a nie reaktywnie, co jest zauważalne przez konkurencję, klientów, a także kandydatów do pracy – elastyczna, otwarta kultura organizacyjna jest atrakcyjna na rynku pracy. Zadowoleni, zaangażowani pracownicy 50+, którzy w pełni wykorzystują swój potencjał, chętniej dzielą się wiedzą, co w dalszej perspektywie sprzyja niższej rotacji i budowaniu przewagi rynkowej. Doświadczeni pracownicy mają również szeroki zakres umiejętności i są często dobrze przygotowani do nauki nowych narzędzi i technologii, co zapewnia niskie koszty związane z adaptacją do nowych ról.

Jakie są korzyści dla pracowników 50+?


Pracując w sprzyjającym środowisku silversi zyskują poczucie własnej wartości i satysfakcję, że ich umiejętności i doświadczenie są cenione i wykorzystywane. Mogą współuczestniczyć w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Dzięki pracy dostosowanej do ich potrzeb i możliwości cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, a zatrudnienie daje im poczucie bezpieczeństwa zawodowego i finansowego. Możliwość uczenia się od młodych i z młodymi oraz szansa bycia mentorem są nie do przecenienia.

Im więcej pracodawców – sojuszników wszystkich pokoleń – tym więcej korzyści dla
szerszego otoczenia społecznego – rodziny, bliskich, społeczności lokalnej, a idąc
szeroko – dla nas wszystkich.

JOANNA GŁOWACKA – socjolożka, od 18 lat prowadzi agencję modelingową SPOT Management, w której od 2017r. z sukcesem funkcjonują obok siebie modele “standardowi” i modele dojrzali. Współproducentka projektu modowo-społecznego “Moda na Dojrzałość”, dzięki któremu pokazuje, że moda nie ma wieku, a osoby 60plus mogą znakomicie wcielać się w różne role i estetyki.

MONIKA ROKITA – psycholożka, coach, mediatorka. Od 18 lat wspiera pracodawców  i pracowników jako HRBP oraz HRM. Blisko biznesu oraz samorządu. Dobrze czuje się pracując z grupami oraz indywidualnie. Co charakteryzuje jej pracę? Humor i otwartość.

AGNIESZKA ZAGÓRSKA : Socjolożka, coach. Zawodowo od zawsze związana z pracą z ludźmi i dla ludzi: HR, zarządzaniem szkoleniami, rozwojem pracowników. Miała również okazję zarządzać zespołami, prowadzić projekty unijne i je oceniać. Jako coach zbiera punkty za energię, otwartość, konkret i atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *