Rozwijam skrzydła, bo tego właśnie chcę, czyli jak zadbać o pewność siebie w życiu i w biznesie.

Często obserwując otoczenie, zauważamy kobiety, które emanują pewnością siebie, twardo stąpające po ziemi i z prędkością światła osiągające swoje cele. Patrzymy na nie z podziwem, czasem nawet z zazdrością. Kobieca siła jest nieograniczona. Dzień po dniu każda z nas może ją w sobie wypracowywać, jeśli tylko zechce.

Co sprawia, że jednym pewność siebie przychodzi łatwiej, a innym trudniej?

Zasadnicza różnica polega na tym, w jakim otoczeniu się rozwijamy, czy jesteśmy wspierane, czy raczej krytykowane, jakie przekonania i schematy działania wyniosłyśmy z domu. A także, jakie mamy doświadczenia, w jaki sposób układa się nasze życie. Wiele też zależy od otwartości na nowe i od posiadania umiejętności łatwej adaptacji do dynamicznie zmieniających się okoliczności.

Jeszcze kilka lat temu kobiece postrzeganie świata było mniej złożone. Byłyśmy zależne od zdania innych, nie przykładałyśmy tak ogromnej wagi do samorozwoju, często same zakładałyśmy sobie kajdany i programowałyśmy ograniczenia. Tak nas nauczono. Zamiast ciekawości świata, skupiałyśmy się na codzienności. Praca, dzieci, zakupy, dom, sprawy bieżące, sukcesy innych. Często brakowało przestrzeni na własne potrzeby.

Dzisiejsze kobiety są przebojowe i kreatywne. Są niezależne, budują biznesy, tworzą wartościowe relacje, podróżują, spełniają marzenia. Nie boją się delegować obowiązków, stawiają zdrowe granice, dzięki czemu spełniają się i są szczęśliwsze. Działają zadaniowo, mają więcej czasu, więc łatwiej im określić to, czego pragną. Sięgają po więcej. Osiągają sukcesy na wielu polach. Walczą o to, by zawsze być prawdziwie sobą.

Ostatni rok pokazał, że wszystko jest płynne. Nic nie powinno być brane za pewnik. Zmienne okoliczności wymuszają otwartość umysłu, słuchanie swojego wewnętrznego głosu (intuicji), aktywnego działania, a także tworzenie planów B, C, D.

Jak w skuteczny sposób rozwinąć skrzydła?

 Pewność siebie nie jest cechą stałą, z którą się rodzimy. W zależności od okoliczności może ona rosnąć lub maleć. W dużym stopniu za jej poziom odpowiedzialne są wspomniane wcześniej przekonania oraz wypracowane nawyki myślowe i behawioralne.

 Poniższe działania pomagają w obraniu właściwego kierunku:

  • Przeanalizuj ograniczenia i zastanów się, czy nie pochodzą one z dzieciństwa. Być może często słyszałaś stwierdzenia: „nie dasz rady”, „nie uda się”, „nie potrafisz”, „nie nadajesz się”, „to nie dla Ciebie”.
  • Rozwijaj swoje kompetencje i talenty. Miej otwarty, chłonny umysł. Eksploruj nowe rzeczy w taki sposób, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie.
  • Działaj małymi krokami. Podnoś poziom trudności stopniowo. Dzięki temu szybciej zaowocuje to sukcesem. Ponadto pomoże to nie zrazić się przy pierwszych trudnościach i niepowodzeniach.
  • Otaczaj się inspirującymi osobami. „Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu” (cyt. Jim  Rohn). Jakiej jakości relacje budujesz? Jakie osoby masz wokoło siebie? Jakie przyciągasz?  Wyciągnij wnioski i w razie konieczności skoryguj to, co nie służy i nie daje wartości.
  • Dbaj o formę fizyczną i zdrowe odżywianie. Higieniczny tryb życia i zbilansowane paliwo dodają energii. Nie ma znaczenia, jaką formę wybierzesz. Ważne, by i na tym polu osiągać swoje małe sukcesy i przełamywać to, co wcześniej wydawało się niemożliwe. Takie działanie daje poczucie mocy sprawczej, mobilizuje, motywuje i podnosi morale.
  • Pielęgnuj w sobie przekonanie, że skoro inni mogą, to ja też mogę. Ujarzmij krytyka wewnętrznego. Zamiast go słuchać — doceniaj siebie i to, co robisz.

Pracuj nad pozbyciem się nawyku krytycznego oceniania własnej osoby oraz otoczenia.

  • Wzmacniaj poczucie mocy sprawczej — własnego wpływu na siebie i świat. Język sukcesu to między innymi praktykowanie nawyków semantycznych np. zamiast używać słowa „muszę” przestaw się na określenia wspierające: „wybieram”, „chcę”, „decyduję się na…”.
  • Doceniaj wykonaną pracę – planuj nagrody i chwal siebie za to, czego dokonałaś. Zamiast szukać aprobaty w świecie, codziennie odszukuj ją w sobie.

Za każdym razem, gdy rozpoczynasz coś nowego, daj sobie czas na przemyślenia, nie działaj bez planu. Sukces w życiu i biznesie nigdy nie dzieje się przypadkiem. Poniższe pytania pomogą Ci usystematyzować to, kim jesteś, co już posiadasz i dokąd chcesz iść. Zapoznaj się z nimi i weź dla siebie to, czego aktualnie potrzebujesz. Skoncentruj się na tym, co już posiadasz i na tym, co do tej pory osiągnęłaś. Bądź ze sobą szczera. Bez krytyki, z wyrozumiałością i łagodnością.

  1. Jaka jest moja świadomość własnych zasobów, talentów, umiejętności, wiedzy?
  2. Jakie dotychczasowe sukcesy mam na swoim koncie? Co ewentualnie wymaga korekty?
  3. Czego JA najbardziej pragnę (tak po ludzku, dla siebie, dla własnego rozwoju).
  4.  Co sprawia, że odczuwam (lub zacznę odczuwać) sens, szczęście, satysfakcję?


Droga samorozwoju to ekscytujące doświadczenie, jeśli tylko jesteś na nie gotowa i zdecydujesz się działać. Decydowanie o swoich potrzebach, dbanie o dobrostan i wewnętrzna siła pomagają czerpać z życia to, na co każda z nas w pełni zasługuje. Sukces to nie przywilej wybranych, to plan, praca i konkretne działania. Zmiany są nieuniknione. Zamiast się im opierać, warto wykorzystywać moc z nich płynącą.

Justyna Krajewska

LIDER Wsparcie Menadżerskie i Biznesowe

Od kilku lat właścicielka firmy LIDER Wsparcie Menadżerskie i Biznesowe, trenerka osobista, trenerka biznesu, certyfikowany coach oraz doradczyni zawodowa. Na co dzień pracuję z osobami pragnącymi trwałych zmian życiowych, zawodowych czy też biznesowych. Posiadam 20-letnie doświadczenie w obszarze wsparcia osobistego, rozwoju kompetencji miękkich, zarządzaniu międzynarodowymi projektami, planowaniu strategicznym, szeroko pojętej obsłudze klienta, sprzedaży oraz w rekrutacji. W firmach o zasięgu międzynarodowym przeszłam wyboistą drogę, poczynając od stanowisk niższego szczebla, kończąc na operacyjnych. Przez 10 lat mieszkałam w Wielkiej Brytanii, studiując, pracując w środowisku wielokulturowym i rozwijając nowe kompetencje.

Jestem także praktykiem medytacji, uważności, technik relaksacyjnych (np. TRE), bycia tu i teraz. Codziennie wyznaczam kolejne cele. Ogromną satysfakcję daje mi pomoc innym w ich zmaganiach, rozmowy i ofiarowanie swojego czasu. Moją najmocniejszą stroną jest otwartość – na drugiego człowieka, na zmiany i na nowe perspektywy.

Osobiście jestem mamą 6-letniego Olivera. Jestem zakochana w Hiszpanii i w słońcu. Uwielbiam życie za to, jakie jest. Moje baterie najszybciej ładują się podczas spontanicznych wypadów za miasto, podróży, aktywności na łonie natury i w bliskości szczerych osób.

Facebook: https://www.facebook.com/akademiazmian.justynakrajewska/

Linnkedin https://www.linkedin.com/in/justyna-krajewska-33934586/

Strona www: http://justynakrajewska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *