Branża rozwojowa dynamicznie się rozwija, ale eksperci działający na tym rynku muszą się mierzyć z coraz większą konkurencją. Zawody takie jak coach, trener czy mentor – to zawody przyszłości, ale nie dla każdego. Jak umiejętnie znaleźć na tym rynku swoją niszę? – Kluczowym rozróżnieniem działań ekspertów od działań rzemieślników jest zweryfikowana kompetencja – mówią organizatorki nowatorskiego wydarzenia LEVEL UP, skierowanego do osób z branży rozwojowej.
Bez wątpienia branża rozwojowa przeżywa rozkwit. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że ulokowane są w niej zawody przyszłości — tzw. zawody wsparcia, które wiążą się z udzielaniem wsparcia innym osobom znajdującym się w różnych potrzebach życiowych i zawodowych.
Trener, coach i mentor – bo o tych zawodach mowa, przypisywani są także do kluczowych kompetencji przyszłości, takich jak elastyczność, adaptacyjność, odporność na zmiany czy proaktywność.
Mimo rosnącego znaczenia AI, która już zmienia rynek pracy, wzrasta zapotrzebowanie na wiedzę ekspercką i korzystanie z doświadczenia innych ludzi.
– Z moich obserwacji – a jestem w branży 20 lat – wynika, że ludzie odchodzą już od wiedzy stricte szkoleniowej, sformalizowanej. Bardziej interesujące jest czerpanie z doświadczeń innych, którzy mają np. swoje osiągnięcia biznesowe lub w obszarze rozwoju; którzy mogą pomóc w osiągnięciu konkretnych celów – mówi Sylwia Petryna, mentorka, właścicielka Petra Consulting, współorganizatorka wydarzenia. – Mówi się coraz głośniej o kompetencjach mentorskich, które będą szczególnie cenne w organizacjach, transformujących się w wyniku wymiany pokoleniowej. Dlatego rynek będzie potrzebował dobrych specjalistów. To znaczy takich, którzy posiadają zweryfikowane kompetencje, bo to jest ten najcenniejszy wyróżnik na rynku.
Z tych doświadczeń i analizy zmian zachodzących na rynku zrodził się LEVEL UP –wydarzenie skierowane konkretnie do branży rozwojowej, przygotowane zarówno z myślą o ludziach, którzy działają już na rynku usług rozwojowych, jak i tych, którzy chcą dopiero na ten rynek wejść.
– Dlaczego jest tak dużo coachów czy trenerów, którzy nie są w stanie zaistnieć, przebić się mimo wysokich kompetencji? Najczęstszym powodem jest brak niszy, to znaczy zbyt szeroka oferta. W obszarze biznesu online, który jest dzisiaj powszechny, zniszowanie się i znalezienie wyróżnika jest kluczowe. O tym także będziemy rozmawiać na naszym wydarzeniu – dodaje Karolina Kizińska, twórczyni marki Superkobiety Onlajnu, która w zaledwie dwa lata od powstania odniosła ogromny sukces finansowy.
Według prognoz PARP, dotyczących sektora branży rozwojowe przygotowanego w 2022 roku, rynek odbiorców oczekiwać będzie od branży wysokiego stopnia profesjonalizacji oraz powszechnego stosowania rozwiązań technologicznych.
Dla osób, które chcą rozwijać swoją ścieżkę zawodową np. jako trener, coach czy mentor, oznacza to konieczność:
- posiadania potwierdzonych, możliwych do weryfikacji kompetencji
- umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii
- umiejętności projektowania i tworzenia produktów cyfrowych „just in time”, odpowiadających na potrzeby i oczekiwania odbiorców
Warsztatowa formuła LEVEL UP skupi się wokół tych zagadnień.
Podzielona jest na 12 modułów tematycznych, dotyczących m.in. kompetencji, strategii budowania marki, danych na temat rynku czy modeli biznesowych.
Wydarzenie odbędzie się 16 czerwca w Warszawie.
Pełny program oraz możliwość rezerwacji uczestnictwa na https://warsztaty-level-up.pl
Patronat medialny WARTO ZNAĆ