fbpx

Co to jest video CV i jak je wypromować, by dostać lepiej płatną pracę?

Kiedy prowadzę rekrutację dla moich klientów, przeglądam wiele papierowych życiorysów, na pierwszy rzut oka nie różnią się one od siebie niczym. Niektórzy kuszą się na nieprofesjonalne zdjęcie, które od razu rzuca się w oczy. Jeszcze inni na kolorowe ozdobniki. Czytanie tych dokumentów i analizowanie pod względem wymagań określonych na dane stanowisko zajmuje wiele czasu.

Czasem też się zdarza, że ktoś ma piękne CV, a kiedy z nim rozmawiam, to mam wrażenie jakby bał się własnego cienia. Szczególnie zwracam na to uwagę rekrutując handlowców. Dla mnie osoby pracujące w sprzedaży powinny mieć charyzmę w głosie, bo z klientem pierwszy kontakt mają zazwyczaj przez telefon.

Wykorzystaj social media

Dziś też social media, takie jak LinkedIn pozwalają na zamieszczenie swojej wizytówki w formacie video, więc można to miejsce wykorzystać do zaprezentowania się rekruterom i pracodawcom. Wiem z mojego doświadczenia związanego z kampaniami reklamowymi na YouTube, że uwagę widzów utrzymuje się zazwyczaj poniżej minuty w tego typu materiałach. Korzystając z okazji dodam też, że za kilka groszy (kampanie YouTube są najtańsze) można się pokazać szerzej.

W publikacjach w social mediach też chętniej ogląda się krótkie materiały video, niż czyta tekst, bo można zobaczyć osobowość człowieka, o ile nie czyta on z kartki (w reklamach w TV bardzo często widać, kiedy niby jakiś lekarz poleca dany lek i czyta treść tego co ma powiedzieć, od razu wypada nieautentycznie i nieprzekonywująco).

A jak nakręcić takie video CV, żeby nie odstraszyć potencjalnego pracodawcy?

10 wskazówek, które powinny pomóc:

  1. Jeżeli nie ma się budżetu, żeby skorzystać z usług agencji video, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Im bardziej będzie ona krytyczna, tym lepiej, bo wyciągniemy cenny feedback.
  2. Nie zawsze trzeba kupować mikrofon i kamerę. Ostatnio nakręcałam swoim telefonem referencje z klientem w restauracji i jakość jego głosu oraz obraz wypadły tak dobrze, że to była moja najtańsza reklama na YouTube.
  3. Ważne jest światło. Jeżeli ma się ciemno w domu, warto zainwestować w lampę ze statywem do smartfonu. Można je kupić w znanych marketach poniżej stu złotych a starczą na lata. Dobre oświetlenie potrafi zamaskować nasze niedoskonałości na twarzy a nawet odjąć lat.
  4. Makijaż potrzebny, czy tego się chce, czy nie. Każdy z nas ma inny rodzaj cery. Niektórzy mają czerwony nos, inni wypryski. Dobry podkład i trochę pudru jest wskazane nawet u panów. Panie uczulam, by nie robiły zbyt mocnego make upu, no chyba, że startują do castingu modelek. W biznesie bezpieczny jest smoky eye w odcieniach brązu i usta w kolorze nude. Wygląda się wtedy profesjonalnie.
  5. Ubiór też ma znaczenie, bo jak Cię widzą, tak Cię piszą. Polecam postawić na koszulę gładką lub w delikatny deseń. Byleby się nie ubierać jak pingwin na biało – czarno, ponieważ to kojarzy się z pogrzebami. Panie uczulam na duże dekolt i gołe ramiona. Może to zostać źle odebrane przez rekruterów.
  6. W zależności od stanowiska na które chcemy się dostać, warto przeanalizować dress code. Można podpatrzeć na zdjęciach pracowników w danej firmie, która jest w zasięgu naszego zainteresowania, czy poprzeglądać w sieci najnowsze trendy.
  7. Przekaz ma być krótki, zwięzły i na temat Moim zdaniem najlepiej odpowiedzieć na pytanie: „A co pracodawca będzie z tego miał, że nas zatrudni?” Ja dziś bym odpowiedziała, że dzięki mojej licznej sieci kontaktów, rozpoznawalności zwiększy świadomość swojej firmy, przyciągnie nowych klientów i pracowników, co da mu w dłuższym okresie więcej pieniędzy na koncie firmowym. Oczywiście co osoba, to przykład będzie inny, bo każdy ma swoją wartość, którą powinien umieć sprzedać (wiem z doświadczenia, że jest to bardzo trudne). Można wpierw przygotować krótki scenariusz, ale lepiej jest mówić idąc na żywioł. Postawa, czyli o tym, by siedzieć wyprostowanym, bo wtedy wypadamy na bardziej pewnych siebie a i nasz głos brzmi bardziej przekonywująco.
  8. Gestykulacja rąk i wszystkie nerwowe tiki warto opanować, bo mogą działać na naszą niekorzyść.
  9. Warto dać przykład z cyframi, tj. dzięki mojej pracy na stanowisku handlowca, zwiększyła się sprzedaż w firmie o 40% (oczywiście o ile mamy takie dane, a mieć możemy jeśli założymy, że firma w której pracowaliśmy zobaczyła 140% nałożonego planu rocznego na nasze stanowisko). O sukcesach jest ciężko mówić i sama nad tym pracuję.
  10. Pokaż film kilku osobom, nim go publikujesz w sieci lub wyślesz potencjalnemu pracodawcy. Najlepiej żeby byli to znajomi rekruterzy lub właściciele firm.

Większość społeczeństwa paraliżuje lęk przed kamerą, taka forma życiorysu jak video cv, pomaga się wyróżnić na tle innych kandydatów. W szczególności polecam ją rozważyć osobom starającym się o wyższe stanowiska, lub te kreatywne jak w marketingu, czy sprzedaży. Tam akurat jest najwięcej chętnych na dany wakat.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom szybciej znajdziesz wymarzoną pracę i pokażesz swoją markę osobistą na rynku.

Marta Olesiak

Marta Olesiak

Mówią na mnie „otwieracz puszek”, bo od kilkunastu lat pozyskuję nowych klientów w branży B2B a od dwóch miesięcy skutecznie również znajduję kandydatów do pracy. Dzięki mojej ponad 22 000 sieci kontaktów w samym LinkedIn, właściwe osoby potrafię znaleźć w jeden dzień.

Wiedzę i doświadczenie zyskałam dzięki pracy w międzynarodowych korporacjach, osiągając wyróżniające wyniki. Pracowałam głównie dla instytucji finansowych, IT, produkcji czy CNC.

Dziś prowadzę swoją firmę MOCompany w której pomagam klientom w marketingu i sprzedaży z wykorzystaniem social mediów. Wspieram również klientów w prowadzeniu mediów społecznościowych ich firm. Dzięki mojej rozpoznawalnej marce efekty potrafią się pojawić już w pierwszym miesiącu współpracy. Dodatkowo zajmuję się szkoleniami dla handlowców ze sprzedaży w nowoczesny sposób. Poza tymi działaniami udało mi się zbudować niejedną markę osobistą.

Jestem również autorką książek: „Jak sprzedawać. Prawdziwy handlowiec i jego metody sprzedaży.” i „Poznaj przepis na siebie. Jak uwieść społeczność social mediów, aby zyskać nowych klientów.” Które można kupić w większości księgarni internetowych.

Ponadto piszę artykuły do gazet. Można mnie znaleźć w Personel Plus, Szef Sprzedaży, As Sprzedaży, Gazeta MŚP, Gazeta Elbląska, Gazeta Olsztyńska, Nowy Marketing i Nowa Sprzedaż. Udzielałam też wywiadu dla Polskiego Radia oraz Radia Gdańsk.

 Znajdziesz o mnie więcej na www.mocompany.pl

LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/marta-olesiak/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

2 komentarze do “Co to jest video CV i jak je wypromować, by dostać lepiej płatną pracę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/