fbpx

Kobiety podbijają branżę IT! Wywiad z Eweliną Jurczyńską

Jeszcze doniedawna w branży IT pracowali przeważnie mężczyźni. W ostatnich latach rynek ten dynamicznie się rozwija. Nie da się ukryć, że kobiety coraz częściej wybierają kierunek rozwoju zawodowego związany właśnie z IT. Jak przełamywać stereotypy, co daje praca w IT i czy faktycznie jest to świetne rozwiązanie dla kobiet, które chcą łączyć konkretnie zarabiać i mieć czas dla najbliższych. Na te i inne pytania odpowie specjalistka IT, właścicielka Papilon Media Ewelina Jurczyńska.

Ewelina Salwuk-Marko: Pandemia miała ogromny wpływ dotyczący zmian na rynku pracy IT. Od tego czasu, bardzo duża liczba kobiet zdecydowała się na przekwalifikowanie. Wg raportu TrustRadius, 21% kobiet, które zaczynają prace w IT, chce współpracować na kontraktach B2B. Jak myślisz, dlaczego kobiety, które decydują się na pracę w IT, wybierają własną działalność?

Ewelina Jurczyńska: Myślę, że na taki wynik wpływ miało i ma kilka czynników. Oczywiście pandemia była katalizatorem całego procesu, ale niemałe znaczenie ma również branża, rozwój narzędzi pracy w IT i elastyczność pracy. Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Elastyczność dla kobiet jest bardzo istotna, szczególnie dla młodych matek, które chcą pracować, rozwijać się i wychowywać dzieci. Wydaje się to niemożliwe? A jednak, da się to połączyć. Są kobiety, które to potrafią i kapitalnie sobie z tym radzą. Ty Ewelina, sama jesteś najlepszym przykładem! Praca zdalna, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy wtedy, kiedy tak naprawdę możesz to ogromna zaleta. Planowanie jest tu niezwykle ważne. Jeśli wiesz, że masz do ogarnięcia coś w pracy i życie osobiste, możesz to rozłożyć w czasie, tak aby nie poświęcać jakiejś sfery życiowej. To całkowita nowość dla naszego społeczeństwa. Podsumowując – katalizator – pandemia Covid, dalsze czynniki to: rozwój narzędzi umożliwiających pracę i tworzenie bez zaawansowanej znajomości informatycznych np. HTML (wystarczą podstawy), stabilność i rozwój branży i możliwość pogodzenia pracy, rozwoju z rolą matki i żony.

Czy kobiety pracujące właśnie w IT mogą liczyć na większe zarobki?

Tak! Przede wszystkim dlatego, że tak jak powiedziałam wcześniej to branża, która obecnie „kieruje światem”. Kobiety mają tutaj, też pewną przewagę. Mają wysoki poziom estetyki, ale i też umiejętność stworzenia produktu intuicyjnego, logicznego i poukładanego w sposób prosty. Co jest niezwykle istotne w przypadku sukcesu. Kobiety, robiąc wiele rzeczy jednocześnie, umieją połączyć w sposób prosty i intuicyjny wiele czynności i o to chodzi! Firmy coraz częściej decydują sie na współprace z kobietami właśnie dlatego. Patrzą one bardziej horyzontalnie, zwracają uwagę na szczegóły i detale.

Właśnie dlatego, kobiety są coraz częściej zatrudniane przez największe firmy na świecie. Jeśli kobieta zna język angielski, branża stoi dla niej otworem. Pamiętajmy, też, że polscy programiści są uznawani za jednych z najlepszych. Na świecie obecnie jest/było kilka miejsc, z których usług programistycznych korzysta świat. Nie wymienię wszystkich, bo jest to dynamiczne, ale postaram się nakreślić o co chodzi. Polska i Ukraina do tej pory wiodły prym w branży ze względu na cenę i jakość wykonania usługi programistycznej. Cały świat zleca aktualnie do Polski (ukraińscy programiści w większości zostali w Polsce lub innym kraju).

Z drugiej jednak strony, wiele niższą cenę mają firmy pochodzące z Indii. W ich zespołach jest mnóstwo wykształconych osób w bardzo zaawansowanych technologiach, jednak nie mają dużej ilości zleceń (chyba że jest zespół z Zachodu, który kieruje programistami) z bardzo prostego powodu – nie dbają o szczegóły, detale, często wykonane szybko produkty nie działają lub się psują. Najpewniej wynika to z samego społeczeństwa i pracy dla innych firm globalnych w innych branżach – szybko, tanio, następne, może zadziała.

Czy z Twoich obserwacji wynika, że kobiety pracujące w IT mają problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie, czy zleceń?

Nie. Wszystko zależy od chęci, z resztą jak w każdej profesji. Wystarczy znajomość podstawowych narzędzi i to na start wystarczy. Kobiety nie muszą szukać pracy w firmach IT, mogą pracować jako freelancerzy i tak się coraz częściej dzieje. Praca jako freelancer daje dużą swobodę i pozwala samemu decydować o tym kiedy i ile można pracować.

W Polsce istnieje konstytucyjna równość płci. Kobiety stanowią blisko połowę pracowników, jednak jeśli spojrzeć na różne dane dotyczące stanowisk wysokiego szczebla, kobiet jest bardzo mało. Dotyczy to także Twojej branży. Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Ja uważam, że niestety z przekonań społecznych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Chodzi oczywiście o to, że kobieta powinna siedzieć w domu, wychowywać dzieci, prać, sprzątać i gotować, a mężczyzna powinien utrzymać rodzinę. Pamiętajmy też, że rola kobiet w społeczeństwie zmieniła się diametralnie w większości krajów dopiero około 100 lat temu (po I Wojnie Światowej), kiedy to kobiety zaczęły mieć prawa wyborcze (przypominam, że nadał je Piłsudski). Więc wydaje mi się, że też jest dosyć krótki okres na to, aby kobiety w pełni „rozwinęły skrzydła”, ale zwróć uwagę jak ten proces jest szybki – zmiany są widoczne z roku na rok! Na szczęście to się zmienia i kobiety coraz częściej „wychodzą” z utartych społecznych, schematów i zaczynają działać!

Firma analityczna Catalyst jakiś czas temu obliczyła, że korporacje z największym odsetkiem kobiet na stanowiskach kierowniczych notują zwrot z kapitału! Nawet o 1/3 więcej! Z badań Gallupa przeprowadzonych na ponad 10 tys. amerykańskich pracownikach wynika, że kobiety-szefowe są bardziej zaangażowane w pracę niż mężczyźni. Ma to wpływ na zyski firmy. Mamy badania, a jednak w realnym życiu wygląda to całkowicie inaczej, jak myślisz dlaczego?

Myślę, że tutaj kluczowe są 2 słowa – kooperatywność i multizadaniowość, które kobiety mają opanowane do perfekcji, mężczyźni już mniej. Oczywiście wynika to głównie po raz kolejny ze schematów społecznych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a i myślę że po trochu jeszcze z cech biologicznych – samce chcą dominować z natury i nieustannie walczą o dominację „w stadzie”. Współpraca i podział obowiązków pod względem kompetencji i cech osobistych (tak to ważne) i takie „matczyne” podejście w postaci motywowania do działania i jasno określonych zasada daje najlepsze efekty. Pamiętajmy, że pracownik doceniony i wykorzystujący swoje umiejętności i naturalne talenty to najlepszy pracownik. Myślę, że potrzeba jeszcze trochę czasu, aż utarte schematy poprzedniego tysiąclecia wygasną w społeczeństwie. To się już dzieje, ale jeszcze nie wszędzie, nie w tym samym czasie czy dynamice.

kobiety w IT

Z jakimi stereotypami spotykasz się  najczęściej?

Temat rzeka! Najczęściej z tym, że nikt nie bierze kobiet na poważnie w branży IT, tym bardziej, kiedy na czele firmy szefową jest kobieta! Spotkałam się wiele razy z takim podejściem do mnie. Ale to też ma swoje plusy – jeśli konkurencja nie bierze cię na poważnie, to masz przewagę. Stereotyp o tym, że kobiety nie potrafią programować, niestety jest JESZCZE prawdziwy, dlatego w firmach, w których pracują kobiety, niezbędne jest posiadanie mocnego zespołu programistów. Ale nikt nie bierze pod uwagę końcowego produktu stworzonego przy współpracy kobiet i mężczyzn w firmach IT. To co stworzy zespół kobiet i mężczyzn jest często wyżej oceniane niż produkt wykonany przez samych programistów. Coraz częściej kobiety wybierają informatykę na studiach, to się zmienia, ale jak na wszystko potrzebny jest czas.

Szacuje się, że kobiety w polskim sektorze IT stanowią około 30%. Zapotrzebowanie na pracowników w tej branży rośnie, czy myślisz, że w końcu kobiety przebiją szklany sufit i zniwelują brak ekspertów na rynku?

Tak! Tak jak powiedziałam wcześniej, schematy społeczne się zmieniają, świat się zmienia, technologia zmienia świat! Coraz więcej kobiet wybiera kierunki techniczne np. Informatykę. Zapotrzebowanie na pracowników w IT rośnie, ale i rośnie zainteresowanie tą branżą wśród kobiet. Myślę, że to kwestia niedługiego czasu aż kobiety „podbiją IT”.

Jak zachęcić kobiety do pracy w IT?

Zarobkami, stabilnością, rozwojem, elastycznością pracy i możliwością pogodzenia pracy i rozwoju osobistego z rolą matki i żony.

Ile czasu, nauki potrzeba, aby być specjalistą IT? Jakie kursy, szkolenia warto zrobić? Co warto sie nauczyć? 

Pojęcie Specjalisty IT – jest bardzo szerokie i można mówić o tym godzinami. Na początek polecam każdemu kurs WordPress. Jeśli WP jest opanowany można iść dalej i zacząć na stanowiskach juniorskich, dedykowanych WP. IT to także studia i lata praktyki, a także śledzenie nowinek w branży, nowych rozwiązań. Branża cały czas się rozwija. Myślę, że to jest nauka przez cały okres pracy w zawodzie.

Ewelina Jurczyńska

Właścicielka agencji marketingowej Papillon Media, dynamicznie rozwijającej się firmy, która daje klientom najwyższą jakość usług za bardzo dobrą cenę. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej formie pracy zdalnej najlepszych specjalistów z całej Polski. Poza agencją marketingową prowadzi dwa portale dla kobiet: modnaczestochowa.pl i ekobietki.pl. Prywatnie miłośniczka aikido, kultury dalekiego wschodu, książek i długich spacerów na łonie natury. 

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “Kobiety podbijają branżę IT! Wywiad z Eweliną Jurczyńską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/