fbpx

Kultura Brzmienia. Współczesna muzyka inspirująca. Wywiad z Iwoną Sukienik.

Fundacja Kultura Brzmienia zaprasza wszystkich do niezwykłego i barwnego świata muzyki. Poprzez organizacje, różnych koncertów, eventów artystycznych potrafią jak mało kto łączyć muzykę z różnymi dziedzinami. Wspierają też zdolnych artystów, zajmują się organizacją szkoleń czy warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Zarażają pasją do muzyki, grają i opowiadają o kulturze, sztuce i muzyce. Muzyka ma, też dużo wspólnego z biznesem! Przeczytajcie wywiad z prezeską Iwoną Sukienik.

Ewelina Salwuk-Marko: Skąd pomysł na stworzenie Fundacji?

Iwona Sukienik: Pomysł na własną Fundację tworzył się tak na prawdę od kilku lat. Okres pandemii i totalnego lockdownu plus tęsknota za koncertami, za muzyką czy obecnością ludzi utwierdził mnie w przekonaniu, że to jest właśnie ten moment.

Kto tworzy Fundacje?

Fundację razem ze mną tworzy fantastyczny zespół przyjaciół, których znam od wielu lat. Paweł Lemański- zawodowy muzyk, filolog, pasjonat jazzu i kultury hiszpańskiej oraz moja prawa ręka Fundacji, Tomasz Juskowiak- wspaniały organizator, koordynator i planer, pomysłodawca wielu przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży, nasz osobisty fundacyjny sekretarz oraz wspaniała pianistka, niezwykle zdolna i kreatywna osoba – Joanna Sipowicz.

Szykujecie dwa ciekawe projekty które będą jeszcze w tym roku. „Brzmi Dobrze” oraz „Brzmienie Fest” – do kogo skierowane są te wydarzenia?

Jak zapewne zauważyłaś hasło: „brzmienie”  występuje u nas dość często. Ewidentnie się z nim utożsamiamy i to samo chcieliśmy podkreślić, nie tyle w nazwie co w samych projektach. Najbliższy z nich – „Brzmi Dobrze” to nowatorski projekt warsztatów z zakresu improwizacji fortepianowej, skierowany do uczniów szkół artystycznych I i II st. z regionu. Prócz czynnego uczestnictwa można również być słuchaczem zarówno warsztatów jak i wykładu o improwizacji w edukacji muzycznej czy koncertu. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich melomanów, fanów muzyki jazzowej, rozrywkowej. Wstęp jak i udział jest całkowicie bezpłatny. Kolejny nasz jesienny projekt to festiwal muzyczny  „Brzmienie Fest” czyli cykl koncertów z muzyką XX i XXI w. – współczesna sonorystyka i różne muzyczne eksperymenty z harmonią. Projekt skierowany jest do wszystkich zainteresowanych muzyką współczesną, niecodzienną, niekonwencjonalną. Robimy teraz także, kampanię crowdfoundingowa na m.in. jeden z koncertów festiwalowych wrocławskiej grupy Repercussion Percussion Group, na który to koncert nie starczyło środków z dotacji. Zrzutka trwa do 20.09 https://zrzutka.pl/8kb5xj

Projekt „Brzmi Dobrze” odbędzie się już niedługo, we wrześniu. Są to warsztaty fortepianowe, jaka jest idea tego wydarzenia?

Do udziału w nim zaprosiliśmy niesamowitych muzyków wrocławskiej sceny jazzowej: Katarzynę Stankowską i Łukasza Bzowskiego. Artyści przez duże „A”, mają na swoim koncie wiele osiągnięć, współpracowali z wieloma artystami takimi jak Big Band Aleksandra Mazura, Martyna Szczepaniak, Małgorzata Ostrowska, Grubson, Piotr Cugowski czy Darek Majelonek.  Masa aranżacji, kompozycji oraz autorskie płyty. Zapisy na projekt ruszyły zaledwie kilka dni temu, a już praktycznie nie mamy miejsca! Cieszy nas to, bo jak dobrze wiadomo w szkołach muzycznych w Polsce, bardzo pomijany jest temat improwizowania (zwłaszcza w szkołach I stopnia ), budowania wyobraźni czy tworzenia własnych kompozycji, która ma według mnie bardzo istotny wpływ na muzyczny rozwój dziecka.

„Brzmienie Fest” to kolejny projekt organizowany przez Fundacje, który ma odbyć się jesienią. Podczas tego festiwalu pojawią się wybitni muzycy z całej Polski. Koncerty odbywać się będą w różnych miejscach na Dolnym Śląsku, czego możemy się po nim spodziewać?

Współczesna muzyka jest niezwykle ciekawa i inspirująca. Muzykę tę determinuje brzmienie i niekonwencjonalne podejście do instrumentu. Zaprosiliśmy równie wspaniałych artystów do tego wydarzenia- Reed Connection Trio, The Time Quartet oraz solistów- Ewelinę Zawiślak- flet, Maksymiliana Grzesiaka- skrzypce, Annę Warecką- Gryć- mezzosopran czy Kingę Firlej- Kubicę- fortepian. W repertuarze znajdą się polscy kompozytorzy XX i XXI w. oraz współcześni ( również Ci żyjący ) tacy jak Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Weronika Ratusińska-Zamuszko czy Aleksander Brych oraz zagraniczni Sergiusz Rachmaninov, Frank Martin czy Samuel Barber. Będzie również jedno prawykonanie. Koncerty są różnorodne, co z pewnością stanowi atrakcję dla słuchacza. Dodatkową atrakcją będą oczywiście również miejsca koncertów z przepiękną i bogatą historią ( Zamek Kliczków, Zamek na Wodzie w Wojnowicach czy Starostwo Powiatowe, a dawny dom zdrojowy w obecnej Trzebnicy- Zdrój ).  Można połączyć więc kilka elementów- wycieczkę w historyczne miejsca, które oferują bogatą ofertę dla wszystkich przyjezdnych gości , spacer po okolicy oraz koncert.

Reed Connection Trio, Fot. Konrad Mika
THE TIME QUARTET Fot. Anita Wąsik-Płocińska

Fundacja jak i różne projekty krążą wokół muzyki, jak myślisz jak ważna we współczesnym świecie jest dziś muzyka? Czy wg Ciebie coś się zmieniło od czasów pandemii?

Dobre pytanie. Nie będę obiektywna mówiąc, że według mnie muzyka jest ważnym elementem życia. Każdy pojmuje i doświadcza ją w inny sposób i dla każdego ma ona inny stopień wartości.  Ja jestem nią przesiąknięta od ponad trzydziestu lat (uśmiech). Dzięki rodzinie, która mnie pokierowała w tę stronę ale i pasji do różnych gatunków. Nie będę, też oryginalna jeśli powiem, że jest wiele naukowych badań mówiących o pozytywnym wpływie muzyki na człowieka ( począwszy od okresu prenatalnego do późnych lat życia), o rozwijaniu półkul mózgowych, koordynacji, pamięci. Ma to przełożenie na wiele aspektów życia, nie tylko tych muzycznych. Swoim podopiecznym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką zawsze opowiadam ciekawostkę o tym, że nauka gry na fortepianie dobrze wpływa na podzielność uwagi, która na przykład niezwykle ważna jest chociażby w…prowadzeniu pojazdów! 
Czy coś się zmieniło od czasów pandemii? Myślę, że nieco przewartościowało nam się życie, w tym i to artystyczne. Ludzie zdali sobie sprawę jak ważna w ich życiu jest kultura, muzyka i jej odbiór spoza ekranu monitora oraz jak istotna jest przede wszystkim relacja z publicznością. Koncerty on-line nigdy nie oddadzą prawdziwej atmosfery, będą tylko audio-wizualnym przeniesieniem wykonania.

Nasz portal skierowany jest przede wszystkim do ludzi biznesu, osób które prowadzą działalność gospodarczą. Kiedy słyszysz frazę „muzyka, biznes” – co przychodzi Ci pierwszy na myśl?

Muzyka wbrew pozorom ma dużo wspólnego z biznesem. Muzycy także mają swoje działalności gospodarcze, firmy artystyczne, eventowe. Sam koncert jest właściwie efektem całego połączonego planu, marketingu, promocji, pracy nad wizerunkiem. Całość wydarzeń muzycznych to często bardzo żmudny, czasem długotrwały proces przygotowań, prób, strategii działań, dlatego uważam że to co robimy jest częścią biznesu- artystycznego oczywiście.

Muzyka to też kultura, jakie Twoim zdaniem może mieć znaczenie dla biznesu?

Różnorakie. Tak jak wspomniałam wcześniej o pozytywnych aspektach oddziaływania muzyki na człowieka, tak i tu stwierdzę, że nie ma reguły jaka branża, zawód, profesja. Muzyka jest międzynarodowym językiem i na każdego ma inny wpływ. Na szczęście jest ona na tyle różnorodna, że każdy może wybrać to, co go zainteresuje i spowoduje, że będzie czuł się lepiej. Zakładam, że wiele osób z biznesu słucha na co dzień radia, część może regularnie uczęszcza na koncerty, może ktoś gra amatorsko, uczy się gry, a zapewne niejedna osoba była na biznesowym wydarzeniu połączonym z częścią artystyczną.

Muzyka w biznesie, biznes w muzyce – jak Twoim zdaniem można to fantastycznie łączyć? I jakie mogą być z tego korzyści?

Muzyka to biznes, branża muzyczna to, też biznes i ciężka praca, przede wszystkim umysłowa. Tak jak i pracownicy dużych firm, przedsiębiorstw czy korporacji żyjemy w biegu, trochę też w stresie, podejmujemy wyzwania, dbamy o marketing i wizerunek. Sądzę również, że muzyka w biznesie też jest znacząca, a połączeń jest wiele. Ktoś zabawnie kiedyś powiedział, że „opowiadać o muzyce to jak tańczyć o architekturze”. Tego właściwie nie da się opisać, to trzeba zobaczyć, posłuchać, doświadczyć. Mam nadzieję, że część czytelników portalu Warto Znać skusi się na przyjazd na koncerty organizowane przez naszą Fundację, wówczas sami się przekonają o tym, że prezentowana muzyka dla nich, ludzi biznesu to wspaniałe, nowe doświadczenie. 

Projekty są dofinansowane ze środków Fundacji PZU, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz środków Gminy Wrocław, mecenasami projektów są: firma Iyama Polska, Agencja Got IT Done, przyjaciele oraz darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia.

Partnerami są: Uniwersytet Wrocławski, pianinaifortepiany.com , Zamek na Wodzie w Wojnowicach, Zamek Kliczków, Fundacja Pro Culturae Bono.

Patronat medialny: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, Polskie Centrum Informacji Muzycznej w Warszawie oraz portal Warto Znać.

Zrzutka trwa do 20 września do północy: https://zrzutka.pl/8kb5xj

Iwona Sukienik

Iwona Sukienik

Założycielka Fundacji Kultura Brzmienia

Dyplomowana pianistka, menager życia kulturalnego i nauczycielka. Absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu ( klasa prof.dr hab. Pawła Zawadzkiego ), ukończyła kierunek dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz kierunek Communication Design – Projektowanie Komunikacji Wizerunku Organizacji/Instytucji w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kilkakrotnie wyróżniana jako pianistka podczas imprez organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wśród swoich podopiecznych ma laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Koordynatorka imprez, koncertów, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracowała m.in. pod okiem Edwarda Wolanina, Karola Radziwonowicza, Grzegorza Kurzyńskiego, Celiny Hellerowej, Olgi Rusiny, Igora Longato, Valerego Szackiego czy Anastasa Slavcheva. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. 

Facebook: https://www.facebook.com/fundacjakulturabrzmienia/

E-mail: kontakt@kulturabrzmienia.pl

Fot. Ewelina Gierszewska

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

2 komentarze do “Kultura Brzmienia. Współczesna muzyka inspirująca. Wywiad z Iwoną Sukienik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/