Nowe technologie w księgowości. Wpływ na pracę i kompetencje zawodowe księgowych
Nowe technologie mają wpływ na większość dziedzin życia. Coraz częściej zmieniają również środowisko pracy. Z założenia nastawione są na ułatwianie procesów, choć początkowo mogą wydawać się skomplikowane. Również w księgowości wyraźny jest zwrot ku optymalizacji działań przez ich częściową automatyzację, a nawet robotyzację. W jaki sposób technologia wkracza do biur rachunkowych i czy księgowe przyzwyczajone do starych rozwiązań mają się czego obawiać?
Praca księgowej a nowe technologie – co się zmieniło w ostatnich latach?
Automatyzacja polega na stopniowym odchodzeniu od ręcznego wykonywania pewnych zadań na rzecz powierzenia ich komputerom. Nie jest to zjawisko nowe w księgowości – zwłaszcza księgowe i kadrowe w wieku 50+ doskonale pamiętają jeszcze wielkoformatowe arkusze urlopów czy kalkulatory maszyny liczące z drukarkami. Obecnie już nawet wsparcie komputerów to za mało – zwracamy się ku sztucznej inteligencji, która ma zająć się przede wszystkim zadaniami powtarzalnymi, niewymagającymi interwencji człowieka.
Dzięki automatyzacji i sztucznej inteligencji o wiele sprawniej przebiega ewidencjonowanie i wystawianie faktur, dekretowanie czy też przygotowywanie sprawozdań dla urzędów. Ułatwiony został także obieg dokumentów, których nie trzeba już kserować i dostarczać osobiście – wystarczą skany czy nawet zdjęcia wykonane smartfonem.
Robotyzacja w księgowości brzmi jak element scenariusza filmu fantastycznego. Ale w rzeczywistości robotami nazywane są po prostu algorytmy, które przyspieszają procesy księgowe. Umożliwiają one nie tylko przyspieszenie obliczeń czy wykonywanie kopii zapasowych, ale także wyłapanie nieprawidłowości i błędów, które każdemu przecież mogą się zdarzyć.
Czy praca w księgowości w Warszawie wymaga znajomości nowych technologii?
Nie ma co ukrywać – księgowa nie znająca nowych technologii będzie miała problemy ze znalezieniem pracy. Komputer to już podstawowe narzędzie pracy a większość pracodawców wymaga obsługiwania przynajmniej jednego z kilku najpopularniejszych programów księgowych.
Również w Warszawie na pracę w księgowości mogą liczyć przede wszystkim osoby dobrze odnajdujące się w środowisku cyfrowym.
Jeśli dopiero rozglądasz się za swoją pierwszą pracą albo przeciwnie, zbliżasz się do wieku emerytalnego i nie jesteś na bieżąco z technologiami, poszukaj na GoWork.pl ofert od pracodawców gwarantujących przeszkolenie i niewymagających doświadczenia.
Jakie są przeszkody we wprowadzaniu nowych technologii w księgowości?
W niektórych firmach wprowadzanie nowych technologii w procesy księgowe przebiega dość opornie. Pierwszym winowajcom najczęściej są pieniądze – komputeryzacja czy automatyzacja wymaga inwestycji. Część przedsiębiorców nie wie nawet, że dostępne są poszczególne rozwiązania.
Sprzeciw mogą zgłaszać również sami pracownicy, obawiający się zmian w organizacji pracy, ale także zwolnień. Tymczasem zadaniem nowych technologii nie jest pozbawianie ludzi pracy, ale zwiększanie ich wydajności, co przekłada się na lepsze wyniki przedsiębiorstwa i lepsze zarobki.
Księgowa przyszłości – co musi umieć i jak będzie wyglądać jej praca?
Zawód księgowej należy do tych, w których ciągłe doszkalanie się jest niezbędne. Dotyczy to nie tylko zmieniających się przepisów prawnych, ale także wykorzystania nowych technologii. Księgowa przyszłości musi więc być przede wszystkim otwarta na innowacje. Oczywiście znajomość obsługi komputera jest niezbędna.
Biura rachunkowe przyszłości będą prawdopodobnie działać w chmurze, więc już wkrótce większość księgowych może liczyć się z pracą zdalną.
Artykuł sponsorowany