Siostrzeństwo, śmierć, edukacja seksualna dzieci, metaversum, plastik czy słoniowe martiarchinie – to tylko kilka z niesztampowych tematów, które zostały poruszone podczas TEDxWarsawWomen 2022. Misja dzielenia się ideami wartymi rozpowszechniania, poprzez wystąpienia wybitnych osobowości, ponownie zawitała do stolicy. Kobiety z całej Polski (i nie tylko) spotkały się, aby zaczerpnąć wiedzę i inspiracje z nietuzinkowej i jedynej takiej konferencji. TEDxWarsawWomen odbył się 9 grudnia 2022r., w Pałacu Kultury i Nauki, a dokładniej w Teatrze 6 Piętro. Podczas konferencji podejmowane były zagadnienia społeczne, mentalne, te dotyczące życia osobistego i zawodowego. Wszystkie wystąpienia miały jednak jeden wspólny mianownik, który jest hasłem tegorocznej edycji REDEFINICJE – czyli jak na nowo zdefiniować siebie, swoje otoczenie i przyszłość w trudnych czasach pandemii, wojny, przewrotów społecznych, kryzysów klimatu i konsumentów .
3 Redefinicje
Organizatorzy wydarzenia podzielili cała konferencje na trzy panele: Redefinicja Kobiet, Redefinicja Przyszłości i Redefinicja Straty. Podczas każdego panelu wystąpiły zaproszone ekspertki, które w swoich przemówieniach poruszały ważne, nierzadko kontrowersyjne i intrygujące zagadnienia. Warto dodać, że tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę 650 zgłoszeń do wystąpień, pobijając ośmiokrotnie zeszłoroczne zgłoszenia.
Redefinicje – jako hasło przewodnie tegorocznej edycji, nawiązuje do ostatnich 3 bardzo trudnych lat, w których zmagamy się z zmianami struktury pracy, spędzania czasu wolnego, a także dokonywania zakupów, relacji czy zdrowia. Są to zawrotne i niespotykane zmiany, w tak krótkim świecie.
Po przybyciu do Teatru 6 Piętro, w kuluarach, już od wczesnych godzin, można było spotkać mnóstwo ludzi. Napić się pysznej kawy Tchibo lub herbaty Pukka czy skorzystać z konsultacji kosmetycznej ekspertów marki Estee Laude. Nikt nie pozostał sam, w idei wydarzenia, które promuje wsparcie kobiet, tuż przy drzwiach witał nas Menadżer Chaosu, czyli Grzegorz Turniak, miły fantastyczny pan, którego głównym zadaniem było aranżowanie rozmów z innymi uczestniczkami. Dzięki jego pracy i umiejętnościom interpersonalnym w kilka minut, można było poznać wiele wyjątkowych kobiet, dowiedzieć się skąd przybyły, co robią i czego oczekują od TEDx. Był to genialny początek, który wprowadził fantastyczną atmosferę otwartości i komunikacji.
Przybyłych uczestników wydarzenia, na samym początku przywitała Ewa Turek, Kurator konferencji.
Wydarzenie poprowadził duet Aleksandra Lewandowska i Piotr Chimko. TEDxWarsawWomen było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.
“Gdybym miała podsumować TEDxWarsawWomen 2022 jednym słowem to powiedziałabym „magia”. Bo 30 zupełnie, lub prawie zupełnie, obcych sobie osób, zebrało się przy jednym projekcie pod skrzydłami Ewy Turek i powiedziało: „razem możemy coś zmienić”. Zorganizujemy przestrzeń, w której będą mogły wybrzmieć idee warte rozpowszechniania. I tak się stało – dołączyli do nas partnerzy – firmy, którym nie jest wszystko jedno. Wpłynęło ponad 640 zgłoszeń na mówców. Finalnie na czerwonej kropce wystąpiło 10 wyjątkowych postaci. Zadziała się magia – ludzie na widowni płakali, śmiali się, klaskali, tańczyli, zakładali TEDxowe czapki, śpiewali. Rozmowom nie było końca. Nawzajem się inspirowaliśmy, odważaliśmy się, korzystaliśmy z tego dnia na maksa, byliśmy razem – to naprawdę magiczne wydarzenia i jestem dumna, że mogę być jego częścią! ” – dla naszego portalu Warto Znać, powiedziała Marta Zagożdżon, Lider Marketing TEDxWarsawWomen.
Wydarzenie rozpoczął wyjątkowy taniec Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa”. Następnie, na czerwonej kropce pojawiła się wyjątkowa osobowość Robert Jarek, który jest trenerem wystąpień publicznych, prezenterem, konferansjerem i mówcą. Nauczył nas kilku zwrotów w języku migowym jak „dzień dobry” czy “dziękuje”. Nie była to tylko fajna zabawa i ciekawe doświadczenie, ponieważ w tym roku po raz pierwszy konferencja została przetłumaczona na język migowy, podczas transmisji online.
W tym roku organizatorzy wydarzenia zrobili nam niesamowity mix wystąpień. Wiele różnorodnych tematów, ciekawych informacji czy statystyk, poruszających słów, historii, wzruszeń i refleksji. Jeśli uczestnik przybył do Warszawy po to, aby spędzić ten czas na wyższym poziomie inspiracji i natchnienia, otrzymał tego solidną porcję w multidawce! Każdy mówca ma tylko 18 minut.
Część 1 TEDxWarsawWomen – Redefinicja Kobiet
Joanna Malinowska – Parzydło “Siostrzeństwo. Wartość kobiecej obecności w świecie samotnych ludzi”
Joanna pracowała jako dyrektor komunikacji i HR w koncernach medialnych, dziś wspiera przywództwo liderek, pomaga budować realną pozycję w życiu osobistym i zawodowym. Zaczęła swoje wystąpienie od słów „10 lat temu złamano mi serce…”, którymi zaintrygowała całą publiczność. Podzieliła się bardzo osobistą historią dotyczącą przyjaźni w pracy, która nie zawsze dobrze się kończy. Przypomniała nam, że jedno złe doświadczenie nie może przekreślić wszystkiego. Zwróciła uwagę na to, że kobiety powinny dzielić się dobrą energią z innymi, budować solidarność, bez wykluczania, bez podziałów. Że siostrzeństwo powinno być realne i to od nas samych, powinny zaczynać się zmiany. „Przestań pływać z rekinami, zacznij biegać z wilczycami” – tak motywowała uczestniczki. Intrygująca przemowa pełna refleksji i nieszablonowego myślenia.
Marta Żołądź “Thank you for lobbying”
Jest specjalistką ds. Public Affairs, zajmuje się sprawami rządowymi w UE, dlatego na co dzień mieszka w Brukseli. W swoim wystąpieniu w języku angielskim opowiedziała m.in. o drodze jaką pokonała do spełnienia marzenia – pracy w parlamencie. Zwróciła uwagę na bardzo małą liczbę kobiecych wzorców w politycznym świecie. Dla jednych taka praca może wydawać sie nudna, ale ona kocha to co robi i czuje w tym wyjątkową misje. Bardzo mało kobiet realizuje się w kwestiach politycznych i najwyższy czas to zmienić. Niesamowicie ważne i pouczające wystąpienie.
Ewa Drobek “Pani znajdzie sposób”
Jest nauczycielką języka angielskiego i niemieckiego w państwowej szkole. Podczas balu maturalnego i występu jednej z uczennic, dyrektorka zasugerowała jej, aby nagrała płytę muzyczną z uczniami. Ewa w bardzo ciekawy i wesoły sposób opowiedziała nam drogę do realizacji tego pomysłu. Bez wiedzy, znajomości technicznych aspektów, udało jej sie osiągnąć sukces większy niż myślała. Przyznała, że jest szczęśliwą nauczycielką. Znalazła spełnienie. Pomogła spełnić marzenia swoich podopiecznych m. in. jedna z jej podopiecznych pojawiła się na Times Square i wstąpili przed samym Papieżem Franciszkiem. „Najcenniejszą walutą tego świata jest czas, który poświęcamy innym ludźmi” przyznała podczas swojej mowy.
Dorota Kozarzewska “Dlaczego mamy chronić słoniowe martiarchinie?”
Pasjonatka przyrody afrykańskiej, jako pierwsza Polka została przewodniczką buszu w RPA. Opowiedziała nam niezwykłą historie Echo – afrykańskiej słonicy, martiarchini, która przez większość swojego życia, opiekowała się swoją rodziną i nierzadko musiała podejmować trudne decyzje. Była to bardzo interesująca opowieść, w której można odnaleźć analogie do życia ludzi, kobiet. Bardzo zaskakujące, nieszablonowe wystąpienie, z którego każdy uczestnik wyciągnął niemałą lekcję.
Na koniec tej części pojawiły się trzy fantastyczne tancerki z Vera Ladies Project, które zaprezentowały nam zouka brazylijskie.
Warsztaty
Podczas przerwy uczestnicy mogli skorzystać z 3 ciekawych warsztatów. „Mocne strony”, które poprowadziła Malwina Faliszewska, zwracały uwagę na skupienie się na obecnych talentach i ich predyspozycji. „Silna w swojej wrażliwości, czyli kobiecy trening upadania” prowadzony przez Aleksandrę Woźniak, nawiązała w warsztatach do odpuszczania, o tym, że każdy ma prawo być męczony i czasami nam się poprostu nie chce i to jest normalne.
Magdalena Piotrowska „Kim się staje?” Poprowadziła uczestniczki przez medytacje. Na początku trzeba było wypisać 10 swoich pragnień. To chwila, przerwa od codziennych trosk, czas skupienia na sobie i swoim ciele.
Część 2 TEDxWarsawWomen– Redefinicja Przyszłości
Kolejny panel rozpoczął duet muzyczny Teściowa śpiewa. Genialna para, która w humorystyczny i zdystansowany sposób, poprzez folklorystyczną muzykę, opisuje nam współczesny świat z domieszką ironii.
Matka Sukcesu połączyła się z nami online. Niestety z przyczyn osobistych, nie mogła być z nami podczas konferencji. Miała zaprezentować specjalne efekty wizualne i zaprosić nas do wirtualnego świata.
Monika Gałuszkiewicz “Edukacja seksualna małych dzieci jednym z fundamentów sukcesu zawodowego
Psycholog i seksuolog. O edukacji seksualnej dzieci mówi się ostatnio bardzo dużo, jednak nadal pozostaje tematem tabu i nie do końca rozumiemy, gdzie kończy sie granica takiej edukacji. Monika jednak przełamuje wiele stereotypów i przypomina, aby naszym dzieciom nie odbierać decyzyjności. Rozmawiać na ten temat już od najmłodszych lat. Ma to ogromny związek z pewnością siebie, która przydaje sie nam w dorosłym życiu. Ciekawe spostrzeżenia, nietuzinkowe przykłady.
Małgorzata Gniech “The mataverse – game or life”
Na co dzień, Małgorzata edukuje kobiety. Przed widownią, na czerwonej kropce pojawiła się w Goglach VR, które były fantastycznym wprowadzeniem do tematu wystąpienia. Nasze życie stało się niezwykle uzależnione od wirtualnego świata. Wszystko to ma jednak dobre i złe strony na które mówczyni zwróciła uwagę. Nasz avatar, zdjęcie główne, jak i zamieszczane treści często mijają się z prawdą. Chcemy podobać sie innym, a potem dopada nas szara rzeczywistość – samotność. “Wydajesz swoje prawdziwe pieniądze, aby cieszyć się wirtualnym życiem.” – poddała refleksji. Nieszablonowe wystąpienie, które przypomniało nam, aby umiec odróżnić świat wirtualny od rzeczywistości.
Alicja Trojanowska – Laskowska “Przyszłość jest plastikowa”
Alicja jest chemikiem, uczy nas, że chemia nie zawsze jest taka zła i nierzadko jesteśmy wprowadzani w błąd. W swoim bardzo kontrowersyjnym, ale ciekawym wystąpieniu, opowiadała nam o zaletach plastiku. Porównywała nasz kraj do innych i przypominała o tym, jak ważna jest dziś edukacja i to, aby korzystać z plastiku w odpowiedni i przemyślany sposób. Świadomość przetwarzania, ekościema są dziś niezwykle cenną lekcją. Podsumowała: “Plastik rozwija się szybciej niż nasza świadomość konsumencka”
Wywiad z Joanną Przetakiewicz- Rooijens
Rozmowę poprowadziła Ewa Turek – kurator konferencji. Rozmowa dotyczyła współczesnej roli kobiet. W swojej wypowiedzi p. Joanna podkreśliła, jak ważna jest dziś niezależność, pewność siebie i ciężka praca. Opowiedziała nam też historie swojego wyjazdu do Paryża, podczas którego spotkała sie z ważną osobistością świata show-biznesu. Opowiedziała jej, że wśród wielu bizneswomen, kobiet wysokiego szczebla, tylko 2 są tak naprawdę szczęśliwe. Nawiązała do Ery Nowych Kobiet i tego jak ważna jest solidarność kobiet.
Na zakończenie tego panelu, uczestnicy mogli obejrzeć występ Michała Wierzbowskiego, Mistrza Polski w stepowaniu.
Podczas przerwy odbył się warsztat „Pieniądze szczęście dają” prowadzony przez Joanne Przetakiewicz-Rooijens oraz psycholog Katarzynę Kucewicz i ekspertkę ds. finansów Dominikę Nawrocką.
Część 3 TEDxWarsawWomen – Redefinicja Straty
Ostatni panel rozpoczął się od mini koncertu grupy Saksofonika. To projekt muzyczny, skupiający 4 genialne i bardzo muzykalne saksofonistki.
Igor Pavlyuk “Dlaczego? Wojenne historie zwierząt“
W wywiadzie z Aleksandrą Lewandowską, artysta grafik z Ukrainy opowiedział o swojej akcji „Why? Animal stories from warm”. Za pomocą sztuki, swoich grafik obrazuje obecną sytuację zwierząt, które stały się niewinnymi ofiarami wojny. Obecnie ponad 6 milionów zwierząt zginęło na Ukrainie.
Małgorzata Węglarz “Śmierć instrukcja dla żywych“
Pisarka, która nie boi się mówić o trudnych tematach. W swoim wystąpieniu poruszyła temat śmierci. Niełatwy, trudny często pomijany w rozmowach, ale zawsze skłaniający do refleksji. Nawiązała do jakości usług pogrzebowych, podzieliła sie ciekawostkami na temat pochówku, kremacji czy przygotowania ciała zmarłego, o których większość nie miała pojęcia. Warto rozmawiać z bliskimi o śmierci – w każdym wieku. “Czy wiecie, że w Polsce łatwiej jest otworzyć zakład pogrzebowy niż, budkę z hot dogami?” – nawiązała, do braku uregulowań prawnych w temacie zakładów pogrzebowych.
Agnieszka Maruda “The power of relief“
Mówczyni, mentorka i tenreka, odkryła przed nami mechanizmy ludzkiego działania. Nasze myśli, mózg mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Przypomniała nam, że najczęściej myślimy o tym, co złego może się przydarzyć, kreujemy czarne wizje. Ulga, każdy z nas chce ja poczuć, ale mało kto się na niej skupia. Żyjemy w ciągłym napięciu, a ulga to także stawianie granic i mówienie nie!
Pokaz Mody
Panel zakończył pokaz kolaboracji marek PROPS i OKEE. Obie marki połączyła chęć zmian w branży fashion i stworzenie unikalnych, wyjątkowo kobiecych projektów, którym towarzyszy idea współpracy i pewności siebie kobiet. Kolorowe, kwiatowe projekty sukienek i torebek zachwyciły publiczność zgromadzoną w teatrze. Joanna Gacek-Sroka właścicielka PROPS i Marlena Szydłowska właścicielka marki OKEE pojawiły się na scenie, aby opowiedzieć o misji najnowszej kolekcji. Modelkami zostały organizatorki TEDxWarsawWomen.
Na koniec zagrała najsłynniejsza i najstarsza DJka w Polsce DJ Wika.
Afterparty odbyło się w Hala Koszyki, Upper Deck wine&coctail bar.
Zapytaliśmy jedną z uczestniczek o podsumowanie wydarzenia, jak wygląda TEDxWarsawWomen 2022 w jej oczach: „Cały rok czekam na ten jeden dzień, kiedy siadam w fotelu Teatru 6 piętro i dzieje się magia. Od 5 lat mam ogromną przyjemność na żywo być częścią społeczności Tedx Warsaw Women tak było i w tym roku. Trzy wystąpienia szczególnie wydał mi się bliskie: Pierwsze wystąpienie Joanny Malinowskiej Parzydło- było dla mnie ważne zawodowo. Jako mentorka kobiet, która na co dzień pomaga w wyborze ścieżki zawodowej różnym kobietom oraz w pozyskiwaniu funduszy i rozwoju własnego biznesu, wiem jak ważne są relacje, wsparcie i dzielenie się dobrą energią z innymi. Wiem, też jak czasami rola kobiet na wysokich stanowiskach bywa trudna i że nie rzadko przekraczamy pewne granice. Drugie wystąpienie Alicji Trojanowskiej-Laskowskiej, niesamowicie mnie zaintrygowało. Jako pasjonatka flory i fauny, chciałabym, abyśmy znaleźli mądry balans między konsumpcjonizmem, a poszanowaniem ekosystemów na naszej planety. Kolejne wystąpienie, które na pewno zapamiętam, było Doroty Kozarzewskiej. Jako miłośniczka podróży miałam szczęście i zaszczyt widzieć na żywo słonie w ich naturalnych siedliskach w Tajlandii, Indonezji i Malezji. Ale teraz już wiem, że nadszedł czas zacząć planować podróż do Afryki na spotkanie z największymi słoniami świata – afrykańskimi. Wiem, że za kilka miesięcy znowu zatęsknię za Tedx Warsaw Women. To jedyna taka konferencja, która zaspokaja gusta, dotyczące różnych tematów każdej kobiety.” – powiedziała, dla portalu Warto Znać, Izabela Anuszewska, uczestniczka TEDxWarsawWomen 2022, ekspertka od dotacji i przedsiębiorczości.
Organizatorzy:
Ewa Turek – Kurator konferencji, Monika Dąbrowska – Lider Mentorzy, Danuta Regulska – Lider Artyści, Anna Suchodolska -Koordynator zespołu, Magdalena Olechniewicz – Mentor, Agnieszka Miszczyk – Artyści, Elena Pawęta – Wsparcie, Piotr Rudzki – Mentor, Lana Ivanova -Mentor, Anna Księżnik – Partnerzy/influencerzy, Marta Zagożdżon Lider Marketing, Agnieszka Dudek- Lider Event Experience, Maria Mioduszewska – Partnerzy, Khristin Slyvka -Visual Designer, Zuza Podgórska Event Experience, Aleksandra Ruta -Media, Ewa Szkudlarek-Instagram, Tina Zhuk – Event Experience, Iwona Zaczek – Content, PR Manager, Karolina Łącka -LinkedIn, Magda Jędrzejewska-Sadecka – Event Experience, Dorota Ucieklak – Mentor, Anna Osowska – Facebook, Youtobe, Joanna Poznalska- Rejestracja, Aleksandra Lewandowska -Mentor, Agnieszka Tkasz, Mentor, Iza Siwik – Wsparcie, Ewa Czech – Wsparcie, Katarzyna Zemła – Mentor.
Fot. AKPA
PATRONAT MEDIALNY – PORTAL WARTO ZNAĆ
Ewelina Salwuk-Marko
#redefinicje #tedx #tedxwarsawwomen
[…] Czerwona kropka TEDxWarsawWomen wzywa! Relacja z TEDxWarsawWomen 2022! Siostrzeństwo, metaversum i martiarchinie […]