fbpx

Skuteczny networking w budowaniu relacji biznesowych. NETWORKING (nie) mierzony wizytówkami

Z roku na rok (a zwłaszcza po pandemii) na rynku biznesowym przybyło spotkań, gdzie przedsiębiorcy mogą poznawać nowe osoby prowadzące swój biznes lub takie, które są przedsiębiorcze, aby wymienić się swoim doświadczeniem, poglądem na gospodarkę, zjawiska, które towarzyszą każdej osobie zarządzającej firmą. Niejednokrotnie takie rozmowy doprowadzają do wymiany usług, produktów, a także pozyskiwania kolejnych partnerów biznesowych, dzięki którym możemy się skalować i wchodzić w nowe sektory branżowe. Na co dzień każdego z nas dopada „bieżączka”, gaszenie pożarów, podejmowanie strategicznych decyzji, rozmowy z pracownikami, a do tego jeszcze dochodzi życie osobiste, gdzie dość często możemy być nie do końca rozumiani przez najbliższe otoczenie, które pracuje na innych warunkach i to z reguły realizuje cel firmy poprzez wykonywanie swoich zadań. Dlatego jeśli ktoś pyta mnie czym jest networking, to odpowiadam, że jest czasem, który spędzamy wśród „swoich”, a nawet więcej- wśród osób, których historie, spostrzeżenia i feedbacki mogą nadać innego spojrzenia na nasze dotychczasowe działania.

Savoir-Vivre Networkingu

Jak w każdej społeczności obowiązują pewne przyjęte zasady i zachowania, które wraz z rozwojem technologii, zmiany nastawienia ludzi, dynamicznie się zmieniają. Dla wielu z nas networking to nieodłączny element sprzedaży, wymiany wizytówek i rozmów w kuluarach. Najczęściej nie znamy osób, które pojawiają się na tym spotkaniu co my, toteż mamy obawy czy ci, których poznamy będą warci naszego czasu, zaangażowania i jak my zostaniemy przez nich odebrani. Niektóre spotkania networkingowe mają wpisane w swoją agendę „mini wystąpienia publiczne”, podczas których w kilka minut prezentujemy się przed publicznością i tym samym egzaminujemy nasze pierwsze wrażenie.

Dlatego podczas wyboru spotkania networkingowego warto wcześniej zasięgnąć języka jak dokładnie się ono odbywa, jaki strój obowiązuje i w jakiej formie (okrągłe stoły, luźne rozmowy przy kawie, szybkie randki biznesowe 1:1 etc). Wielu organizatorów wprowadza również własne aplikacje, dzięki którym możemy już przed spotkaniem zapoznać się z listą gości, ich branżami i dzięki temu umówić się na czacie na rozmowę, gdyż z naszej perspektywy widzimy wartość rozmowy z takim kontaktem. Warto też zarezerwować większą ilość czasu w swoim grafiku, gdyż networking to poniekąd nasza praca i tutaj warto się zastanowić czy bardziej odpowiadają nam godziny poranne czy po południowe.  Dodatkowo należy wybrać formę, która nam lepiej odpowiada- czy ma być to bardziej kameralne spotkanie (np.20 osób), czy nie przeszkadza nam wydarzenie, na którym networkinguje się w jednym czasie ponad 100 osób. Każde z tych spotkań ma swoje plusy i minusy. Kameralność zapewnia nam możliwość poznania wszystkich uczestników, bardziej wnikliwych dyskusji, gdyż jest na to przestrzeń.

Skuteczny networking w budowaniu relacji biznesowych

Z drugiej strony czasami możemy trafić na grono zupełnie nie pasujących do nas osób i tracimy pole manewru w poszukiwaniu rozmówców. To akurat jest w odwrotności spotkań większych, gdzie zawsze możemy grzecznie podziękować za rozmowę i przejść do kolejnego uczestnika, zwiększając tym samym szanse. Statystyka robi swoje. Natomiast nie każdy z nas (w tym introwertycy) przepada za większym skupiskiem ludzi, gdyż może czuć przytłoczenie, a wręcz presję ile jeszcze osób nie zdążyłem poznać, a czas szybko mija. W takich sytuacjach warto nadać sobie swoje tempo a w momentach kiedy już wszystko wiemy na czyjś temat,  nie bać się przejść dalej mówiąc: dziękuję bardzo za rozmowę i w związku z tym, że networking jest różnorodny i dynamiczny, dajmy sobie nawzajem okazję do poznania innych wartościowych osób. Odrobina asertywności nikomu nie zaszkodziła. W tym tez miejscu wg zasad savoir-vivre warto wymienić się wizytówkami dla podtrzymania relacji.

W czym może pomóc lub zaszkodzić wizytówka?

Niestety to, co często obserwuję, to zbyt szybkie sprzedawanie i wręczanie każdemu swojej wizytówki zaraz po powitaniu.  Niekiedy wymiana wizytówek nie jest nam w ogóle potrzebna, gdyż ktoś może nam totalnie nie spasować swoim przysposobieniem, zakresem działań itp.

A jeśli mowa o wizytówkach, to polecam gorąco umieścić na nich swoje zdjęcie. Znacznie łatwiej nam przypomnieć sobie w kolejnych dniach kto kim jest, kiedy widzimy jego zdjęcie (co więcej, jest to sprawdzone, że takie osoby dostają od nas częściej telefon). Pomocne natomiast podczas rozmowy może okazać się wyrażenie maksymalnego zainteresowania naszym rozmówcą poprzez zadawanie pytań, doprecyzowanie wielu zagadnień i układzie win-win, w którym obie strony czują się wysłuchane i zrozumiane. Kolejnym tipem jest wcześniejsze zadbanie o swoją wizytówkę w Google (opinie, dane adresowe, zdjęcia). Opowiadając o swojej firmie i setkach zadowolonych klientów warto, abyś urzeczywistniła w Internecie to, co mówisz. Wtedy znacznie łatwiej o wzrost zaufania do firmy i do Ciebie. 

Wyraź więcej niż tysiąc słów

I najważniejsze – uśmiechaj się ! Uśmiech załatwia więcej niż tysiąc słów. Dużo lepiej rozmawia się z kimś, kto jest pogodny, dobrze nastawiony niż z wystraszonym, zmęczonym życiem przedsiębiorcą. Dodatkowo uśmiech pomoże Ci w każdym towarzystwie, nawet w międzynarodowym, bo wszędzie oznacza to samo.

Podsumowując, gorąco polecam sprawdzić siebie w warunkach networkingowych, aby wyjść do ludzi, dowiedzieć się czegoś ciekawego, zaczerpnąć inspiracji i wpleść ją do swoich codziennych działań. Odpowiednie przygotowanie zwiększy nasze szanse na sukces oraz nasz pozytywny odbiór. Obserwuj ludzi, słuchaj o czym mówią, bierz dla siebie to co z Tobą spójne i zdobywaj kolejne doświadczenia.

W dzisiejszych czasach jest to jedna z lepszych form na budowanie relacji, a chyba o to nam wszystkim chodzi. Niech networking będzie z Tobą!

Olga Palka

Olga Palka

Ekspertka od networkingu i eventów biznesowych

Przedsiębiorca, tancerka z ponad 20 letnim stażem, właściciel szkoły pierwszego tańca dla młodych par Opal dance. 
Zaczynała pracując na etacie w największych kopalniach odkrywkowych w Polsce, gdzie koordynowała pracę maszyn i zespołu składającego się z kilkudziesięciu osób jako górnik. Przez 3 lata rozwijała jako dyrektor generalny ogólnopolski klub biznesowy.
Obecnie prowadzi kanał na YouTube Opal w kamerze, gdzie zaprasza ciekawych ludzi dzielących się swoją historią, praktycznymi wskazówkami oraz aspektami psychologicznymi ze świata biznesu i nie tylko. Sama specjalizuje się w skutecznym networkingu, prowadzi eventy biznesowe jako konferansjer, planuje je oraz organizuje dla firm zewnętrznych.

LINKI:

https://www.youtube.com/@OlgaPalka

https://www.linkedin.com/in/olga-palka-8a8137115/

https://otmerge.com/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/