Sukcesja w firmie – co warto wiedzieć?

Dlaczego każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć czym jest sukcesja? Czym jest sukcesja w firmie? Kiedy należy ustanowić zarząd sukcesyjny? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Sukcesja w najprostszych słowach to przekazanie określonych praw i obowiązków majątkowych konkretnej osobie. Osoba przyjmująca prawa i obowiązki staje się sukcesorem. O ile w przypadku sukcesji , wszelkie procedury są mocno tożsame z klasycznym dziedziczeniem, o tyle w przypadku prowadzenia firmy, zarząd sukcesyjny stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie ciągłości jej funkcjonowania, w przypadku śmierci właściciela.

Jeżeli prowadzisz firmę sprawdź, czy nie powinnaś ustanowić zarządu sukcesyjnego.

Zakładając działalność gospodarczą raczej nie zastanawiamy się co stanie się z firmą na wypadek naszej śmierci.

Często zdarza się, że przedsiębiorcy nie wiedzą jakie mają możliwości zabezpieczenia działalności na wypadek śmierci. Tymczasem procedura ustanowienia zarządu sukcesyjnego jest bardzo prosta i gwarantuje, że nasza firma będzie działać jak dotychczas, aż do momentu przejęcia jej przez spadkobierców.

Zarządcę sukcesyjnego ustanowić można za życia przedsiębiorcy, ale również po jego śmierci. Zarząd sukcesyjny może trwać nawet do dwóch lat po śmierci spadkodawcy. W tym czasie spadkobiercy otrzymują możliwość spokojnego podjęcia decyzji o dalszych działaniach na rzecz firmy. Finalnie to właśnie do spadkobierców należy decyzja o tym co stanie się z firmą- czy zadecydują o jej zamknięciu, dalszym prowadzeniu, czy może sprzedaży. Jakiekolwiek uzgodnienie nie zostanie podjęte, ustanawiając zarząd sukcesyjny mamy gwarancję, iż będzie to decyzja przemyślana i pewna, bez negatywnych skutków wobec firmy.

Skąd mam mieć pewność, że zarządca sukcesyjny będzie działał zgodnie z moją wolą?

Zarządca sukcesyjny wstępuje w pełnię praw i obowiązków spadkobiercy. Oznacza to, że ma on prawo działać w granicach praw jakie przysługiwały właścicielowi. Jest on zobowiązany przestrzegać wszystkich zawartych umów, realizować kontrakty i działać tak aby utrzymać płynną działalność przedsiębiorca. Jeśli zarządca sukcesyjny zdecydowałby się podjąć jakieś działanie przekraczające zwykły zarząd (np. zdecydował się sprzedać przedsiębiorca), musiałby uzyskać do tego zgodę właścicieli (spadkobierców), a w ostateczności sądu.

Kiedy najlepiej powołać zarządcę sukcesyjnego?

Najprościej jeśli właściciel zrobi to za życia. Przepisy przewidują możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego również po śmierci właściciela firmy. Jest to jednak bardziej skomplikowane, wymaga zaangażowania notariusza i dokonać tego mogą wyłącznie osoby określone w ustawie.

Rozmowa na temat przyszłości naszej firmy w sytuacji gdyby nas zabrakło jest trudna, ale potrzebna. Zaznajomienie się z tematem i podjęcie odpowiednich kroków jest przejawem odpowiedzialności i świadomości. Sukcesja w firmie daje wiele możliwości i gwarantuje bezpieczeństwo naszych bliskich.

Kinga Lalowicz

Podnoszę świadomość prawną osób inwestujących w nieruchomości poprzez szkolenia oraz porady indywidualne. Wspieram biznesy, rozjaśniam zawiłości w prawie. Moich klientów prowadzę za rękę, by ominęli wszelkie przeszkody prawne i bezpiecznie dotarli do czystej satysfakcji z inwestowania w nieruchomości.

Strona WWW: www.lalowicz.pl

Facebook: https://www.facebook.com/kingalalowicz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *