Planujesz założyć firmę? Wskazówki finansowe, księgowe i podatkowe dla początkujących

Decyzja o założeniu własnej firmy to krok pełen entuzjazmu, niezależności i potencjalnych sukcesów. Wybierając drogę przedsiębiorczości, wiele osób napotyka na liczne wyzwania, zwłaszcza na etapie finansowym, księgowym i podatkowym. W tym artykule znajdziesz istotne wskazówki oraz kluczowe aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Od czego zacząć założenie firmy?

Znalazłaś pomysł na prowadzenia własnego biznesu, a tym samym na bycie niezależną i przedsiębiorczą? W kilku krokach podpowiemy na co szczególnie zwrócić uwagę pod względem finansowym oraz księgowo-podatkowym.

  • Wybór PKD – przy rozpoczęciu działalności musisz wiedzieć jaki będzie profil Twojej firmy i sprawdzić jakie wybrać kody według polskiej klasyfikacji działalności. Zalecam wpisanie podstawowej  działalności i kodu głównego, ale też kilku pokrewnych, aby uniknąć uzupełniania danych w CEIDG po jakimś czasie.

Warto też prześledzić czy Twoja branża nie wymaga dodatkowych zezwoleń bądź koncesji (np. usługi detektywistyczne, sprzedaż napojów alkoholowych, itp.) i złożyć wniosek o takie pozwolenie.

  • Forma opodatkowania– czyli opodatkowanie działalności gospodarczej

Forma opodatkowania

Podczas procesu zakładania i rejestrowania firmy trzeba wybrać formę jej opodatkowania w podległym urzędzie skarbowym.

W polskim prawie podatkowym mamy aktualnie następujące możliwości:

  • Zasady ogólne – wybierając tę metodę rozliczamy podatki według skali podatkowej 12% i 32% po przekroczeniu progu. Na zasadach ogólnych możemy też uwzględnić kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł.
  • Podatek liniowy (19% niezależnie od dochodu) – zalecany, jeśli spodziewasz się relatywnie dużych dochodów już od początku prowadzenia firmy.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Jest korzystną formą opodatkowana, gdy działalność będzie generować niskie koszty ponieważ przy kalkulacji podatku nie uwzględnia się poniesionych kosztów. Stawki ryczałtu są różne w zależności od profilu działalności i można je łatwo sprawdzić.
  • Karta podatkowa – podatek płaci się w stałej wysokości przez cały rok.

Warto zrobić wcześniejszą kalkulację swoich spodziewanych rocznych przychodów, a zarazem miesięcznego spodziewanego dochodu do opodatkowania, aby wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania. Zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z ulg i odliczeń oraz zastanowić się przy wyborze miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek, aby utrzymać płynność w naszej firmie.

VAT i rejestracja jako czynny podatnik 

Istotną sprawą  jest też podatek VAT.  Warto sprawdzić czy działalność, którą rozpoczynamy może być zwolniona podmiotowo (limit w 2024 roku to 200 000 zł) lub przedmiotowo (np. usługi medyczne, edukacyjne, z zakresu ubezpieczeń) z podatku VAT. 

Ustawa o VAT (art. 113 ust. 13) wskazuje  też czynności, które muszą być bezwzględnie opodatkowane podatkiem VAT bez względu na limit przychodów. Jest to np. sprzedaż komputerów, części samochodowych i motocyklowych, świadczenie usług prawniczych, szeroko pojętych doradczych (konsultingowych) i windykacyjnych. Jeśli świadczymy takie usługi lub sprzedajemy określony towar musimy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT od momentu rozpoczęcia działalności.

Kasa fiskalna 

Co do zasady i zgodnie z ustawą o VAT za pomocą kasy fiskalnej rejestrować swoją sprzedaż muszą przedsiębiorcy sprzedający usługi lub towary na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności (konsumenci). Są to powszechne branże takie jak np. usługi medyczne, hotele i gastronomia, usługi branży beauty (fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, medycyna estetyczna), ale też usługi przewozu osób, usługi prawnicze i doradztwa podatkowego. Ponadto m.in. sprzedaż wyrobów alkoholowych, tytoniowych, części i akcesoriów samochodowych, wyrobów elektronicznych i komputerów.

Zgodnie z generalną zasadą rejestracja kasy fiskalnej jest obowiązkowa jeśli obroty przekroczą 20 000  zł.

Rejestracja ZUS

Do podstawowych obowiązków należy też właściwa rejestracja działalności do ZUS.

Na początku możemy liczyć na obniżone składki ZUS w ramach takich programów jak np. Mały ZUS+, co jest istotne  z perspektywy obniżenia nakładów jej prowadzenia. Jeśli planujemy zatrudnienie pracowników ważne jest, aby dokonać ich rejestracji oraz terminowo przesyłać obowiązkową dokumentację oraz naliczać i opłacać składki do ZUS.

Dotacje na start

Osoby rozpoczynające działalność mogą uzyskać dotacje często bezzwrotne, przykładowo z Urzędu Pracy. Pomagają one w pokryciu kosztów inicjalnych firmy i jej rozwoju.  Możemy samodzielnie wypełnić stosowne wnioski i sporządzić biznesplan lub poradzić się w tej kwestii wybranego eksperta czy firmy.

Księgowość i podatki

Prowadząc firmę trzeba cyklicznie wypełniać obowiązki w zakresie rachunkowo-podatkowym i przesyłać odpowiednie deklaracje i rozliczenia do urzędu skarbowego oraz ZUS. Jeśli mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie możemy samodzielnie prowadzić księgowość. Należy jednak pamiętać o zmiennym prawie podatkowym. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie spraw księgowych i podatkowych profesjonalnemu podmiotowi, najlepiej licencjonowanemu, czyli biurowi rachunkowemu.

Renomowane, certyfikowane biuro rachunkowe ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, jest na bieżąco z nieustającymi zmianami podatkowymi, posiada też odpowiednie, cyklicznie aktualizowane oprogramowanie.  Rzetelne prowadzenie księgowości i podatków w swojej firmie jest niezwykle istotne. Własna firma daje dużą samodzielność i niezależność, ale też potencjał zarobkowy oraz możliwość długoletniego budowania marki.  Ważny jest bodziec, rozwijanie pomysłów i kontaktów międzyludzkich.  Warto pamiętać o wspomnianych aspektach finansowych i księgowo-podatkowych, które są istotne już na samym początku.

Iwona Czugajewicz

Certyfikowana Księgowa i CFO z wieloletnim doświadczeniem

Pomaga markom/firmom zagranicznym z sukcesem w wejściu i ekspansji na rynku polskim.
Od 20 lat z sukcesem prowadzi i rozwija własną markę – renomowane biuro rachunkowe RABAT świadczące usługi rachunkowo-podatkowe oraz HR&payroll dla przedsiębiorców polskich i zagranicznych.

Kobieta przedsiębiorcza, sukcesu, świadoma swoich wyborów i wartości.

Ambasadorka marki Senelle.   -polskich, naturalnych, wegańskich kosmetyków.
Inspirująca kobieta biznesu według rankingu 21 inspirujących Kobiet biznesu. 

Strona WWW: www.rabatspj.pl

Linkedin: www.linkedin.com/in/iwona-czugajewicz-721b661/

Facebook: www.facebook.com/iwona.czugajewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *