fbpx

Decluttering coaching – nowe spojrzenie na porządkowanie przestrzeni

Decluttering, czyli ,,odgracanie’’, ,,porządkowanie’’, ,,oczyszczanie’’,  to termin pochodzący z języka angielskiego, który całkiem niedawno wdarł się do współczesnej polszczyzny. Zasadniczo Decluttering to proces polegający na uporządkowaniu i oczyszczeniu przestrzeni, w której żyjemy. Jednak dla mnie jest czymś więcej – drogą prowadząca do wyeliminowania wszystkiego, co zbędne – rzeczy, myśli, zobowiązań, dzięki czemu możemy osiągnąć większy spokój i skupienie. 

W kontekście biznesu, decluttering może być kluczowym narzędziem do zwiększenia efektywności, kreatywności i harmonii w pracy, co ostatecznie przekłada się też na życie osobiste.

W dzisiejszym dynamicznym świecie przedsiębiorcy często borykają się z przeciążeniem informacyjnym i chaosem panującym w ich otoczeniu. Wpływa to nie tylko na efektywność w pracy, ale także na stan zdrowia psychicznego. Właśnie dlatego coraz więcej osób zaczyna dostrzegać korzyści płynące z declutteringu.

Jako decluttering coach stawiam sobie za cel nie tylko pomoc moim klientom w uporaniu się z nadmiarem rzeczy, ale również w odnalezieniu motywacji i wprowadzeniu nowych nawyków, które pozwolą im żyć w zgodzie z własnymi potrzebami. Cały proces odbywa się bez mojej fizycznej ingerencji w prywatną przestrzeń klienta.

Dlaczego przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na decluttering?

Po pierwsze, porządek w otoczeniu ma ogromny wpływ na naszą produktywność. Badania pokazują, że osoby pracujące w uporządkowanym otoczeniu są bardziej skupione, kreatywne i efektywne. Minimalizacja rozproszeń pozwala skoncentrować się na najważniejszych zadaniach i osiągać lepsze wyniki w krótszym czasie.

Po drugie, decluttering pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Zarówno Przeciążenie informacyjne, jak i fizyczny bałagan, mogą prowadzić do poczucia przytłoczenia i zniechęcenia. Uporządkowanie przestrzeni pozwala odzyskać kontrolę i spokój, co przekłada się na większą pewność siebie i poprawę zdrowia psychicznego.

Po trzecie, decluttering sprzyja kreatywności i innowacyjności. Kiedy otaczają nas rzeczy, których nie potrzebujemy, nasze myśli potrafią być rozproszone i nieuporządkowane. Otoczeni przez niepotrzebne przedmioty, często nie potrafimy uporządkować własnych myśli. A jasny, niezmącony umysł staje się bardziej otwarty na nowe pomysły i perspektywy, co może prowadzić do odkrycia nowych rozwiązań w biznesie.

Kasia Sierant
Kasia Sierant

Jak więc możemy zastosować zasady declutteringu w naszej działalności?

Każdy przedsiębiorca ma indywidualne potrzeby związane z pracą i swoim środowiskiem. Dlatego tak ważna jest identyfikacja tych potrzeb już na początku procesu declutteringu, co pozwoli odpowiednio dostosować kolejne kroki w walce z nadmiarem.

Zacznij najpierw od przyjrzenia się swojemu otoczeniu. Zidentyfikuj obszary, które wymagają uporządkowania, takie jak biurko, półki czy pliki na komputerze. Zastanów się, jakie przedmioty są naprawdę niezbędne do wykonywania codziennych zadań, a które tylko zajmują miejsce i rozpraszają uwagę.

Następnie, stwórz system organizacji, który będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb. Może to być system plików, segregatorów, czy też aplikacji do zarządzania zadaniami. Ważne jest, aby system był prosty, intuicyjny i konsekwentnie stosowany. Pamiętaj, że to, co dla innych jest przejrzyste i wspierające, niekoniecznie musi być takie dla Ciebie!

Co więcej, naucz się mówić ,,nie” rzeczom i zobowiązaniom, które nie służą Twoim celom biznesowym. Czasami musimy zrezygnować z pewnych projektów, spotkań, czy nawet współpracy, aby móc skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne i wartościowe.

Zaskoczę Cię! Decluttering to nie to samo, co organizacja przestrzeni.

Pamiętaj, aby zaczynać zawsze od oceny i identyfikacji potrzeb, a niekoniecznie od kupowania pięknych pudełek i segregatorów w różnych kolorach. Gdy już wyeliminujesz z Twojego życia zbędne rzeczy, może okazać się, że… nie musisz niczego organizować. I to jest świetna wiadomość!

Podsumowując, online decluttering coaching to nie tylko proces porządkowania przestrzeni fizycznej, ale także sposobność do zweryfikowania priorytetów, sposobu zarządzania czasem, jak i redukcji stresu. Dla przedsiębiorców może być to kluczowe narzędzie w zwiększaniu efektywności, kreatywności i dążeniu do harmonii w biznesie i życiu osobistym. Zadbaj o swoje otoczenie i umysł, a zobaczysz, jak wiele możesz osiągnąć.

Kasia Sierant

Kasia Sierant

Twórczyni marki LIG let it go Decluttering by Sierant.ka oraz decluttering coach.

Rodowita bydgoszczanka mieszkająca na co dzień w Hadze (Holandia). Minimalistka, podróżniczka, z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego. W pracy wykorzystuje swoje umiejętności upraszczania, planowania, organizowania, jak i wczuwania się w potrzeby innych. 

WWW: www.lig-letitgo.com

Instagram: https://www.instagram.com/lig.letitgo.decluttering/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/sierantkasia/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “Decluttering coaching – nowe spojrzenie na porządkowanie przestrzeni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/