Jak dbać o cyberbezpieczeństwo małych i średnich przedsiębiorstw?

Jeśli czytasz ten artykuł to mamy dla ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że twoje bezpieczeństwo jest zagrożone. Właśnie korzystasz z urządzenia elektronicznego podłączonego do internetu, a każde takie urządzenie jest narażone na cyberataki. Jednak jest też dobra wiadomość. Czytasz ten artykuł, a to znaczy, że jesteś świadomy tych zagrożeń i chcesz poznać sposoby radzenia sobie z nimi.

Zagrożenia czyhające w sieci na małe i średnie firmy

Komputery niesamowicie ułatwiły nam życie i dzisiaj nie wyobrażamy już sobie bez nich życia. Są wszędzie: w domu, w szkole, w pracy, na naszych biurkach, w naszych kieszeniach i na naszych nadgarstkach. Prawie wszystkie podłączone do internetu i właśnie dlatego – prawie wszystkie zagrożone atakami cyberprzestępców.

Wśród wielu możliwych ataków jednym z najpopularniejszych jest phising polegający na wyłudzaniu informacji. Każdy z nas przynajmniej raz dostał wiadomość e-mail lub sms łudząco przypominający komunikat od naszego banku lub innego usługodawcy. Nie upewniwszy się, że ta wiadomość jest prawdziwa, klikamy w zamieszczone w niej linki, a potem podajemy swoje wrażliwe dane na fałszywych stronach, do których te linki prowadzą.

Mimo upływu lat i ciągłym wzmacnianiu zabezpieczeń systemów informatycznych, nieustannie spore zagrożenie stanowi malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Zaliczamy do niego wirusy, konie trojańskie i inne szkodliwe oprogramowanie. Kiedy taki program dostanie się do naszego urządzenia, może wyrządzić wiele szkód, a najpoważniejszą z nich jest usunięcie wszystkich naszych dokumentów.

Do szkodliwego oprogramowania możemy też dopisać ransomware. Taki program szyfruje nasze pliki, a potem żąda sporego okupu za ich odszyfrowanie. Zdarza się, że po jego opłaceniu ofiara i tak nie odzyskuje już swoich dokumentów.

Moglibyśmy wymienić jeszcze kilka, a wśród nich na pewno warto wspomnieć o DDoS (ang. Distributed Denial-of Service). Polega on na zmuszaniu zaatakowanej maszyny (najczęściej serwera) do ogromnego wysiłku poprzez zwiększenie bieżącego ruchu sieciowego. Utrudnia to normalne funkcjonowanie takiego urządzenia i dostęp do jego zasobów.

Trzeba tutaj zaznaczyć coś bardzo ważnego. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii rośnie też spryt i przebiegłość cyberprzestępców. Jako przykład niech posłuży bardzo popularna w ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence). Choć przyniosła wiele dobrego dla świata i coraz częściej pomaga w wielu codziennych czynnościach związanych z korzystaniem z urządzeń i internetu, to stała się również skutecznym narzędziem w rękach cybeprzestępców. Napisanie skutecznego maila wyłudzającego informacje może być błyskawiczne – wystarczy poprosić o to sztuczną inteligencję. Może też ona napisać kod źródłowy złośliwego programu. Popularne stają się w ostatnim czasie ataki deepfake, w których przestępcy podszywają się pod kogoś innego wykorzystując możliwości sztucznej inteligencji. Trudno za tym nadążyć, a napastnicy wręcz prześcigają się w nowych pomysłach na cyberataki, zarówno z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jak i bez niej.

Kto jest narażony na ataki?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: wszyscy. Od prywatnych użytkowników wykorzystujących komputery i smartfony do rozrywki i załatwiania codziennych życiowych spraw do wielkich firm o światowej renomie. Nie omija to oczywiście właścicieli i pracowników małych i średnich firm. Warto pamiętać, że w każdym przypadku najczęściej to my – ludzie korzystający z tych wszystkich urządzeń – stanowimy najsłabsze ogniwa. Nierzadko wynika to z braku wiedzy, ale zdecydowanie częściej ze zbyt dużego zaufania do innych. Zapominamy, że nie każdy może mieć wobec nas czyste intencje i pozwalamy na dostęp do naszych prywatnych i służbowych zasobów.

Duże korporacje zatrudniają sztaby ludzi do dbania o bezpieczeństwo ich sieci, urządzeń i pracowników. Co masz jednak zrobić ty – właściciel małego lub średniego przedsiębiorstwa, równie mocno troszczący się o cyberbezpieczeństwo, ale nieposiadający takiego zaplecza?

Warto prosić o wsparcie

Możesz próbować zabezpieczać samodzielnie zasoby swojej firmy. Jeśli się na to zdecydujesz, to twoim pierwszym krokiem powinno być wykonanie kopii zapasowej wszystkich firmowych dokumentów przechowywanych na służbowych urządzeniach. Potem trzeba skonfigurować na tych urządzeniach automatycznie tworzenie takiej kopii co określony czas, najlepiej codziennie. Kiedy automatyczna kopia zapasowa jest już skonfigurowana, czas podnieść poziom zabezpieczeń samych urządzeń przed dostępem osób niepowołanych. Zasady dotyczące haseł, dwuskładniowa weryfikacja tożsamości, czy w końcu zakup, instalacja i konfiguracja oprogramowania zabezpieczającego, takiego jak programy antywirusowe czy antyspyware (zabezpieczające przed zainstalowaniem na komputerze programów szpiegujących) to ciągle podstawy. Nie możemy też zapominać o regularnych aktualizacjach systemów operacyjnych i programów.

Na rynku jest wiele firm profesjonalnie zajmujących się cyberbezpieczeństwem innych przedsiębiorstw. Świadczą one outsourcing usług IT i to do ciebie należy decyzja, w jakim zakresie zechcesz z tych usług skorzystać.

Warto rozważyć jedną z najpopularniejszych usług jaką jest monitoring systemów informatycznych 24/7. Obejmuje on zarówno monitoring fizyczny, w tym m.in. montaż kamer oraz różnego rodzaju czujników (np. gazu, zalania wodą), jak i monitoring informatyczny.

Monitoring informatyczny polega na zainstalowaniu u klienta specjalnego urządzenia, które przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, analizuje, co się dzieje w sieci i natychmiast reaguje na wykryte zagrożenia. Alerty są obsługiwane przez pracowników, którzy mogą błyskawicznie wdrożyć procedurę usuwania zagrożenia i, jeśli to konieczne, naprawy uszkodzeń. Zauważ, jak duży stres ściągany jest z twojej głowy. Możesz spać spokojnie, bo o bezpieczeństwo twojej firmowej sieci i znajdujących się w niej urządzeń zadba ktoś inny.

W procesie podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa firmy nie możemy zapominać o uzupełnianiu wiedzy i zwiększaniu umiejętności naszych pracowników.

Wiemy, że aby zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa i ogólnej cyberświadomości w firmach, należy kłaść większy nacisk na edukację. Zarówno edukację naszych potencjalnych i obecnych partnerów, jak i firm, które dopiero zaczynają mieć styczność z tym tematem. Misja edukacyjna DNR Group skupia w sobie organizację i prowadzenie szkoleń, ale również szereg publikacji poruszających tematy bezpieczeństwa i szeroko pojętego IT.

Podsumowanie

Nie musimy już dłużej przekonywać cię do tego, jak ważne jest zadbanie o cyberbezpieczeństwo firmy. Wiesz też, że najlepiej powierzyć je profesjonalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Jeśli jednak masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości lub po prostu chciałbyś o coś zapytać, skontaktuj się z firmą DNR Group. Konsultanci odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i powiedzą, jak można rozpocząć outsourcing usług IT.

Natalia Olszewska-Rokicka

Współzałożycielka i Prezes Zarządu firmy DNR Group

DNR Group zajmuje się obsługą informatyczną przedsiębiorstw, zarządzeniem i administracją serwerami, monitoringiem infrastruktury IT, audytowaniem i wdrażaniem procedur cyberbezpieczeństwa w firmach. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, najstarszej i największej organizacji zrzeszającej firmy rodzinne w Polsce. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.

Nieustannie poszukuje możliwości efektywnego wykorzystywania systemów IT w przedsiębiorstwach. Specjalizuje się w dziedzinie wdrażania procedur cyberbezpieczeństwa zgodnych z RODO i ISO/IEC 27001.

W pracy skupia się na rozwoju i poszerzaniu kompetencji. Ceni rzetelność, efektywność i innowacyjne rozwiązania – to również cele nadrzędne dla prowadzonych przeze nią przedsiębiorstw. Ambicja to bardzo ważna część jej życia i kariery. Dba, aby misją DNR Group była również edukacja przedsiębiorców. Chce pokazać jak świadomie korzystać z usług IT, jednocześnie dbając o rozwój przedsiębiorstwa wykorzystując najnowsze technologie i zwiększając poziom cyberbezpieczeństwa. W tym wszystkim pamięta o ludziach, bo to ludzie stoją za każdym udanym projektem i realizacją.

Wcześniej, przez lata zbierała doświadczenie w marketingu, pracując dla największych marek w branżach FMCG i IT oraz zarządzając własną agencją marketingową.

Prywatnie mama, żona, motocyklistka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *