fbpx

Afirmacje i wizualizacje jako dobrostan psychiczny w postrzeganiu i tworzeniu pozytywnej kreacji siebie

Nasze życie jest takie, jakie uczyniły go nasze myśli” – pisze Marek Aureliusz. Na początku zawsze jest myśl, czyli to, co dzieje się w głowie. Myśl w naszej głowie zazwyczaj składa się z dźwięków i obrazów, ewentualnie też wspomnień, smaków i zapachów lub odczuć.  nie można jej ani zobaczyć, ani zmierzyć. Gdy jednak wypowiadamy słowo myślę, to tworzymy w umyśle pewne obrazy, prowadzimy wewnętrzny monolog albo dialog.

Dlaczego myśli mają moc kreacji?

Ponieważ zdaniem fizyków kwantowych myśli są falami energii. Każda myśl wibruje z określoną częstotliwością, która przyciąga do nas podobne częstotliwości. Jakość naszych myśli wpływa na nasze samopoczucie. Myśli, słowa i emocje są skupiskami energii, które przyciągają do nas podobne skupiska energii.

Podejście psychologii transpersonalnej do człowieka pokrywa się z odkryciami współczesnych fizyków kwantowych, którzy uważają, że żaden człowiek nie jest odrębnym bytem. Jesteśmy częścią tego samego pola energii, które biolog Rupert Sheldrake nazwał polem morfogenetycznym, pochodzimy z jednego źródła. Zatem na poziomie energetycznym wszyscy jesteśmy połączeni. To nasze ego, zanurzone w materialnym świecie, podtrzymuje wizję odrębności i oddzielenia od całości istnienia. Według fizyków kwantowych zdarzenia, które nam się przytrafiają nie są przypadkowe. Na poziomie mentalnym (a dokładnie wibracyjnym) przyciągnęliśmy je do swojego życia.

Zdarzenia i ludzie, których poznajemy, odpowiadają wibracjom, jakimi emanujemy. Często nie jesteśmy uważni na to, jakie słowa wypowiadamy i jakie mogą mieć one konsekwencje dla naszego życia. Słowa wypowiedziane pod wpływem silnych emocji, wielokrotnie powtarzane przez nas, są wibracją energetyczną, która nie znika, lecz pozostaje w naszym polu energetycznym, otaczającym ciało fizyczne. Jeśli mówimy o kimś, że ten to jest bogaty i ma zawsze szczęście w życiu, to nadajemy temu siłę. Nawet negatywnej sytuacji dodajemy mocy sprawczej, jeśli o niej intensywnie myślimy.

Energii nie można zniszczyć, ale można ją przekształcić

Zatem jeśli rzucamy w powietrze pod wpływem emocji, garść negatywnych słów, spowoduje to stan dysharmonii w naszym systemie energetycznym oraz samopoczuciu psychofizycznym. Jeśli stan wzburzenia nie zostanie złagodzony odpowiednimi technikami, ta dysharmonijna wibracja będzie przez długi czas dosłownie otaczała nasze ciało. Efekt? Możemy się z kimś pokłócić, możemy być świadkami czyjegoś konfliktu, trudno nam będzie załatwić sprawę urzędową. Wraca do nas dokładnie to, co wysyłamy. Dlatego na ścieżce rozwoju do sukcesu ważne jest, aby być świadomym własnych myśli, przekonań i słów, jakie na co dzień wypowiadamy. One są bowiem cegiełkami, które tu i teraz budują naszą przyszłość. Zawsze mamy wpływ na to, co myślimy, co mówimy i jak reagujemy. Mamy wolną wolę a nasze życie to świadomość przekształcenia energii naszych myśli w materię. A więc jeżeli chcemy działać w sferze biznesu to taki tworzymy stan myśli, my już działamy w umyśle w swoim biznesie.

Emocje, jakie odczuwamy, wpływają na to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość wokół siebie, a to z kolei wpływa na to, czego doświadczamy. Jeśli jesteśmy poirytowani, to wszystko dokoła nas denerwuje,  wówczas nasza kreatywność będzie obniżona. Jeśli odczuwamy radość, to efektem tego będzie uśmiech, optymizm, inspiracja dla innych, kreatywność.

Codziennie tysiące myśli przepływają przez Twój mozg. To jednak Ty decydujesz o tym, na których warto skupić uwagę, a którym pozwolić po prostu przepłynąć. To Ty korzystając ze swojej kreatywności, możesz połączyć pewne myśli ze sobą i wpaść na genialny pomysł. Skoro myśli to fale energii, warto być świadomym, jakie myśli i przekonania powtarzasz codziennie w swojej głowie. One mają konkretny wpływ na Twoje życie. Do tego procesu świadomego kreowania musimy zaprosić także podświadomość, bo bez jej udziału możemy doświadczać różnych niespodzianek. 

            Zanim dojdziemy czym jest afirmacja i wizualizacja należy wytłumaczyć czym jest świadomość i podświadomość.

Afirmacje i wizualizacje

 Zasadnicze cechy tych sfer umysłu to:

Świadomość

  • Funkcjonuje w świecie ludzkim,
  • Komunikuje się z innymi,
  • Zbiera świadome informacje z otoczenia,
  • Dzięki świadomości kreujemy siebie, swoje postawy, rozwijamy osobowość,
  • Posiada wolną wolę,
  • Angażujemy świadomość ucząc się nowych rzeczy, kiedy działamy nawykowo to już wynika z podświadomości,
  • Jest praktyczna, pozbawiona pamięci.
  • Działa w teraźniejszości (dane przechowuje podświadomość),
  • Nie posiada przyzwyczajeń, reagując korzysta z podświadomości,
  • Nie odczuwa, natomiast potrafi myśleć logicznie, rozwiązywać zadania, określać i nazywać przedmioty,
  • Działa w czasie, rozróżnia przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.

 Podświadomość

  • Pozbawiona własnej woli, oceniania i analizowania. Działa według tego, jak została nauczona. Wykonuje polecenia świadomości,
  • To magazyn pamięci, uczucia, emocje (nawet wtedy, kiedy świadomość tego nie zarejestrowała),
  • Jest odpowiedzialna za odczuwanie – fizyczne i emocjonalne. Dzięki niej czujemy radość, podniecenie, strach, ból, łaskotanie,
  • To baza przyzwyczajeń, nawyków, programów, przekonań,
  • Podświadomość boi się zmian, czuje się bezpieczna w programach nawet jeśli są niekorzystne,
  • Jest bardzo chłonna, to źródło wyobraźni,
  • Utożsamiana jest z naszą kreatywnością, twórczością, spontanicznością i impulsywnością,
  • To centrum dowodzenia, kontroluje bicie serca, mięśnie, oddech itp.,
  • Jest maszyną do uczenia się (ucząc się, doświadczając korzystamy ze świadomości, natomiast, gdy coś zostanie przyswojone, doświadczone przechodzi w nawyk). Nieświadomość podtrzymywana jest przez nowe doświadczenia i zawsze chce dowiedzieć się czegoś nowego. Musi być wciąż zasilana nowymi wydarzeniami i jak niesforna małpka może wpędzić Cię w kłopoty, jeśli pozwolisz jej się nudzić,
  • To kustosz wspomnień  ( wszystkie doświadczenia są wiernie zapisywane w pamięci, potrafimy odtworzyć sobie pewne zdarzenia w najdrobniejszych szczegółach. Odpowiada również za wypieranie wspomnień, którym towarzyszą negatywne emocje),
  • Podświadomość potrzebuje kierunku (należy jej dać zajęcie, ponieważ bez ustalonych celów, na których może się skupić, jest w stanie podejmować szkodliwe dla nas działania, np. Może chłopiec wplącze się w gang uliczny, bo to jest dla niego interesujące towarzystwo,
  • Podświadomość nie odróżnia fikcji od rzeczywistości,
  • Podświadomość nie może przetwarzać negacji,

(Gdybym powiedziała, proszę nie myśleć o różowym słoniu, to najprawdopodobniej przed oczami ujrzysz właśnie różowego słonia. To proste ćwiczenie pokazuje, że zanim przestaniemy o czymś myśleć musimy zmierzyć się z myślą, której pragniemy się pozbyć.  Twój umysł nie potrafi przetwarzać negacji, więc traktuje wszystko jako rzeczy pozytywne, pożądane. Kiedy więc myślisz nie chcę być biedny, podświadomość fiksuje i nie słyszy słowa nie i myśli chcę być biedny, więc robi wszystko, aby takim się stać. Należy więc myśleć: chcę być bogaty),

Zachowuje się bardzo moralnie,

(podświadomość będzie utrzymywać Cię na prostej i wąskiej ścieżce moralności, której nauczyła się podczas narzucania ci swojego systemu poglądów, nawet jeżeli społeczność uznawała go za moralnie niewłaściwy.

Terrorysta może zabijać bez skrupułów, ponieważ według własnego systemu wartości jest bojownikiem o wolność, więc sam siebie uważa za osobę bardzo moralną walczącą z bandyckim społeczeństwem).

Ogólnie rzecz biorąc świadomość można określić jako część umysłu odpowiedzialną za przetwarzanie działań logicznych i praktycznych oraz rozwiązywanie konkretnych zadań, podczas gdy nieświadomość skupia się na działaniach bardziej twórczych, intuicyjnych i emocjonalnych. Korzystając z działania nieświadomości, sprawiamy, że pracuje ona na nasz rachunek, dzięki czemu jesteśmy w stanie więcej osiągnąć, ustanawiając i osiągając swoje cele w sposób znacznie skuteczniejszy. W idealnej sytuacji świadomość i nieświadomość powinny pracować jako jeden system.

Zmiany w życiu umożliwia afirmacja. Pojęcie to pochodzi od łacińskiego słowa „affirmatio” i oznacza zgodę, potwierdzenie, aprobatę, uznanie. Afirmacja to pozytywna wypowiedź, podkreślająca jakiś fakt, wyrażająca dla niego aprobatę.

Afirmacja to prosta zwykle sentencja, która ma niejako przypominać człowiekowi o tym, jakie są jego pragnienia, a oprócz tego doprowadzać do przyspieszenia ich realizacji. Takie afirmacje są znakomitym wsparciem w osiąganiu wyznaczonych celów, w rozwijaniu osobowości, w kształtowaniu nowych przyzwyczajeń czy umiejętności, potrzebnych do życia biznesowego jak i codziennego. To narzędzia, za pomocą których możemy celowo używać siły naszych myśli. Dzięki świadomie stosowanej afirmacji poddajemy się działaniu określonego, wyobrażonego obrazu.

Dla skutecznego wykorzystania tej metody należy przestrzegać kilku wskazówek:

  • Używamy wyłącznie pozytywnych sformułowań;
  • Afirmację wyrażamy w czasie teraźniejszym;
  • Są to krótkie, proste sformułowania;

Dla wzmocnienia afirmacji możemy dodać własne imię, jeśli dotyczy to naszej osoby, np. Ja, Renata, jestem odważna i pewna siebie lub Moje życie jest wyjątkowe, Potrafię wyrażać swoje myśli i opinie w rozmowach z ludźmi. Mój biznes zapewnia mi sukces i powodzenie finansowe.

Zaczyna ona działać w chwili, w której nasza świadomość, a właściwie podświadomość zaakceptuje ją jako prawdę.

Działanie tej metody polega na:

  • powtarzaniu, częstym powtarzaniu, kilka minut co jakiś czas, może to być rano po przebudzeniu, wieczorem przed zaśnięciem, podczas mycia rąk i mówienia do siebie w lustrze – co jeszcze wzmacnia naszą osobę, podczas kąpieli, spaceru, przygotowywania posiłku, sprzątania domu, itp.;
  • Pisaniu afirmacji, np. 10 razy dwa razy dziennie. Wykorzystujemy tu zmysł wzroku, dotyku a także słuchu, jeśli po cichu wypowiadamy afirmację;
  • Umieszczaniu ich na kartkach w widocznych miejscach (np. lodówce, łazience samochodzie, portfelu na biurku, komputerze);
  • Skojarzeniu afirmacji z kolorami – można każdą afirmację pisać innym kolorem lub użyć kolorowych kartek, wtedy kolory w naszym otoczeniu będą się kojarzyły z naszymi pozytywnymi zdaniami;
  • Użyciu łagodnej, relaksującej muzyki, poprzez którą można jeszcze bardziej otworzyć umysł na pozytywne emocje zawarte w afirmacji, można też śpiewać sobie afirmację lub nagrać na płytę i słuchać dodatkowo swojego głosu;

Tutaj pojawia się wreszcie wyjaśnienie tego, jaką rolę odgrywają afirmacje. Po pierwsze dzięki ich stworzeniu osoba wreszcie staje się w pełni świadoma tego, do czego dąży. Po drugie afirmacje skutkują tym, że realizacja pragnień jest coraz bliżej. Afirmacja – po tym, jak się ją stworzy – powinna być regularnie powtarzana na głos czy w myślach. Oczywiście nie polega to na tym, że afirmacja ma być w głowie jak jakaś obsesyjna myśl, która ani na moment nie opuszcza ludzkiej głowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby swoją afirmację regularnie powtarzać – np. codziennie, każdego rana i wieczora, w domu przed lustrem.

Nie należy zaczynać afirmacji od słów chcę ani pragnę, ponieważ nie chodzi o to, aby stwierdzić, że czegoś chcemy albo potrzebujemy. Afirmację mają wyrażać wdzięczność za to, co już mamy, i za to, że jesteśmy tymi, kim chcemy być.  Bardzo ważnym elementem w zastosowaniu afirmacji są emocje, jeśli nie wierzymy w to, co piszemy czy mówimy to po prostu nie zadziała. Dlatego tak ważne, aby wierzyć i poczuć ekscytację, że słowa stają się rzeczywistością, przeżywać wszystkimi zmysłami. Naukowym uzasadnieniem skuteczności afirmacji był francuski psycholog i farmaceuta Emile Coue. Na początku XX wieku odkrył on, że gdy opowiadał swoim pacjentom o skuteczności leku, który im wydawał, rezultaty były dużo lepsze, niż gdy nic nie mówił.

Renata Rybacka
Renata Rybacka Doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki. Certyfikowany trener NLP, Coach, Mentor, Mediator

Wizualizacja to zbiór myśli przedstawionych w formie obrazów. Polega na wyobrażaniu sobie żywych obrazów przedstawiających siebie jako osobę, którą chcemy być. Nasz umysł zapamiętuje te obrazy, traktując je jak prawdziwe i potwierdzone. Umysł wspiera obrazy, które sobie wyobraża i chce, aby były spójne z tym, co obserwuje w świecie zewnętrznym, dlatego stara się dopasować świat zewnętrzny do nowej umysłowej rzeczywistości.

Taka Wizualizacja jest procesem aktywizowania doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych w celu wykorzystania zgromadzonych zasobów psychicznych dla przyszłych planów i ich realizacji. Działa ona jak projekcja filmu z przeszłości w celu konstruowania przewidywań co do przyszłości. My sami wielokrotnie i bezwiednie stosujemy wizualizację, niestety jednak „wyświetlamy sobie filmy” dotyczące niepowodzeń aniżeli sukcesów i rzutujemy w ten sposób w przyszłość filozofię porażki.

W pierwszym etapie pracy z wizualizacją należy wykorzystać wyłącznie do przywołania wspomnienia wraz z jego zmysłowymi (włączamy wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku) i emocjonalnymi komponentami a następnie wzmacniamy pozytywne elementy tak, aby stały się dominujące. To znaczy tak wyolbrzymiamy daną sytuację w najdrobniejszych szczegółach, wyostrzamy kolory, widzimy osoby, słyszymy co mówią, co my mówimy, czujemy wszystkie emocje. W toku wizualizacji zamykamy problemy otwarte i wymagające zakończenia, a powstające przy tym pozytywne emocje i doznania sensoryczne stopniowo przenosimy na wizje przyszłych działań, wzbogacając je pozytywną energią.

Pełne takie ćwiczenie zawiera:

  • indukcję, dla osiągnięcia stanu podatności, w zależności od preferowanego kanału komunikacyjnego;
  • część główną, zawierającą sugestię, która polega na wpisaniu lub zakotwiczaniu w podświadomości nowego programu;
  • część końcową, czyli powrót do naturalnej aktywności i rzeczywistości.

Ćwiczenie wizualizacyjne, jeśli ma spełnić swoją funkcję, wymaga uwzględnienia siedmiu prostych reguł:

  1. pragnąć osiągnięcia celu programu;
  2. wierzyć w efekt programu;
  3. antycypować rezultat programu, tzn. uznać cel za już osiągnięty;
  4. sformułować cel w sposób pozytywny, unikać formy przeczącej;
  5. wykorzystywać elementy, które są przez nas dobrze opanowane;
  6. przeżywać emocje pozytywne, radość z wyniku;
  7. wizualizować wynik, cel wraz ze wszystkimi jego następstwami i okolicznościami.

Jak działa wizualizacja:

  1. Aktywuje twórczą podświadomość, która zaczyna podsuwać kreatywne pomysły pomagające osiągnąć cel.
  2. Programuje mózg, aby łatwiej dostrzegać i rozpoznawać zasoby, których będziesz potrzebować, aby spełnić swoje marzenia.
  3. Aktywuje prawo przyciągania, wciągając w Twoje życie ludzi, zasoby i okoliczności potrzebne do realizacji celu.
  4. Buduje wewnętrzną motywację do podejmowania działań niezbędnych do spełniania marzeń.

Dla osiągnięcia maksymalnych korzyści można połączyć afirmację z wizualizacją. Wybieramy odpowiednią afirmację i dorysowujemy temu cały przebieg pozytywnych zdarzeń, jakie się z tym łączą, włączając w to emocje i wszystkie zmysły. Dokładnie wyobrażamy sobie sytuację ze wszystkimi szczegółami, to jest bardzo ważny proces, by dokładnie zobaczyć każdy drobiazg w realizacji swojego celu, marzenia, przedsięwzięcia. Ćwiczenie należy wykonywać tak długo, jak jest dla nas przyjemne. Czasami może to być pięć minut, a innym razem czterdzieści minut, w zależności od przeżywania pozytywnych emocji.

Należy też pamiętać, że nasze myśli mogą odrzucać wszelkie zmiany, dlatego, aby wizualizacja przyniosła efekty, musi minąć trochę czasu. Ten proces, to trochę jak zasianie ziarna w ziemi, trzeba je podlewać i pielęgnować, by wyrosło. W twórczej wizualizacji siejemy myśli w podświadomość, a potem pielęgnujemy je za pomocą pozytywnych myśli i obrazów, aż staną się rzeczywistością.

Dla wielu z nas życie jest walką, a powinno być wędrówką, by móc cieszyć się z każdej chwili, uczyć się na bazie własnych doświadczeń i pracować z pasją. Właśnie w takiej wędrówce pomagają afirmację i wizualizacje, ponieważ można je stosować we wszystkich dziedzinach życia. Nie zmienimy przeszłości, ale wnioski, jakie z niej wyciągniemy mogą otworzyć nam wszystkie okna do przyszłości jakże odmienionej i szczęśliwej. Warunkiem jednak takiej zmiany jest niewątpliwie praca z afirmacjami i wizualizacjami oraz wiara w skuteczność naszych działań. Każde bowiem urzeczywistnione marzenie, każdy sukces to jak zastrzyk witamin dla naszego poczucia wartości, dla pozytywnego nastawienia do życia. Większa ufność w siebie, większy optymizm wzajemnie się wzmacniają, wspierają dalsze sukcesy. Jeśli tylko wzmocnimy je pozytywnymi zdaniami i obrazami wszystko może wydarzyć się w naszym życiu. Kluczem jest odkrycie w sobie pasji do realizowania pomysłów z pozoru niemożliwych do zrealizowania.

Renata Rybacka

Renata Rybacka

Doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki. Certyfikowany trener NLP, Coach, Mentor, Mediator

Jestem Coachem i Mentorem, wykładowcą studiów podyplomowych, doktorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, absolwentką studiów pedagogicznych, kursów psychologicznych i filozoficznych oraz podyplomowych studiów w zakresie Mediator Sądowy i Pozasądowy, Certyfikowanym Trenerem metody Neurolingwistycznego Programowania oraz Mentorem.

Założycielką firmy Sztuka Komunikacji, uczestniczka wielu Międzynarodowych Konferencji Naukowych w Polsce i za granicą, autorką kilkunastu artykułów naukowych o tematyce m.in. bezpieczeństwa społecznego, wpływu wartości moralnych na społeczeństwo, siły mediacji czy zagadnień filozoficznych.

Facebook: https://www.facebook.com/renatarybackasztukakomunikacji

Strona WWW www.rybackarenata.pl/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

2 komentarze do “Afirmacje i wizualizacje jako dobrostan psychiczny w postrzeganiu i tworzeniu pozytywnej kreacji siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/