fbpx

Czy Polki są niezależne finansowo? Raport z okazji Dnia Kobiet

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto pamiętać, że historia tego Święta wiązała się z walką o prawa wyborcze, pracownicze oraz socjalne. Jednak nadal trzeba uświadamiać społeczeństwo na temat problemów, z jakimi zmaga się płeć piękna np. nierówne szanse, czy dyskryminacja w miejscu pracy. Dlatego właśnie powstał raport Niezależna finansowo Polka, który obrazuje aktualną sytuację kobiet na rynku pracy oraz to, jak kobiety myślą o pieniądzach.

Czy współczesna kobieta jest zależna od innych?

Szacuje się, że co piąta kobieta nie ma stałego źródła dochodu i jest tym samym zależna od czyichś pieniędzy. Luka płacowa nadal ma się dobrze, a kobiety mają mniejsze szanse na rozwój kariery i rzadziej zarządzają biznesem – dane nie pozostawiają wątpliwości. Nierówności ekonomiczne są nadal widoczne. Według ostatniego raportu opublikowanego przez World Economic Forum wynika, że kobiety wykonujące te same obowiązki co mężczyźni, otrzymują wynagrodzenie niższe o 8,7%. Według danych zniwelowanie luki płacowej w skali globalnej zajmie kolejne 132 lata. W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli również w Polsce, prognozuje się, że zajmie to 107 lat. Raport Dun & Bradstreet pokazuje, że odsetek kobiet pełniących funkcję prezesów w 2021 roku wynosił 19,5%, a odsetek członków zarządu 25%. Co oznacza, że mimo ponad 40% udziału kobiet na polskim rynku pracy, aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni. To jest szklany sufit, z którym kobiety zmagają się od lat. Nadal funkcjonuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze kompetencje spowodowane macierzyństwem i istnieją mocno zakorzenione w naszej mentalności role społeczne. Wszystkie te elementy wpływają na mniejszą niezależność finansową kobiet, czy chociażby chęć inwestowania.

niezależna finansowo polka
niezależna finansowo polka

Raport Niezależna finansowo Polka

Dlatego też powstał raport Niezależna finansowo Polka, który jest opracowaniem szeregu badań na temat kobiet na rynku pracy, przedsiębiorczości, edukacji finansowej i ich ekonomicznej sytuacji. Publikacja ta została wzbogacona o merytoryczne komentarze ekspertek i ekspertów ze środowiska biznesowego, akademickiego, inwestorskiego oraz osób popularyzujących edukację finansową. Wśród ekspertów wypowiadających się są m.in. Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, dr Anna Smolińska, edukatorka finansowa i autorka bloga kobietainwestuje.pl, Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacyjnej Kobieta i Pieniądze, czy Dorota Sierakowska, finansistka i założycielka społeczności Girls Money Club. 

niezalezna finansowo polka

Większa świadomość finansowa kobiet może sprawić, że Panie priorytetowo potraktują swoją niezależność finansową. Czym jest niezależność finansowa? Na to pytanie i wiele innych odpowiada raport serwisu Walutomat, który dostępny jest na stronie: www.walutomat.pl/niezalezna-finansowo

W Dniu Kobiet wszystkim Paniom życzymy, aby ten dzień nie był świętem a codziennością. Wiele inspiracji i siły, aby żadna kobieta nie musiała mierzyć się z przekonaniem o kobiecej niewystarczalności! Życzymy również wszystkim kobietom prawa do decydowania o sobie!

Materiały Partnera
Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/