Gdy etat męczy. Jak przygotować się do odejścia z etatu i budowy biznesu?

Praca na etacie często daje dużo satysfakcji i jest bardzo rozwijająca. Są jednak sytuacje, gdy etat męczy, praca nie daje zadowolenia, a Ty czujesz się niedopasowana i sfrustrowana. W życiu wielu kobiet pracujących na etacie przychodzi taki moment, gdy czują, że już dłużej nie dadzą rady i zastanawiają się, jak odejść z etatu, aby pracować i rozwijać się w innym środowisku. Jak przygotować się do odejścia z etatu i budowy biznesu?

Część z nich to młode mamy, które nie chcą spędzać większości dnia poza domem, stać w korkach i wiecznie śpieszyć się do przedszkola po swoje dzieci. Część kobiet, które chcą odejść z etatu to kobiety, których dzieci są już „odchowane” i teraz przychodzi czas na realizację własnych pomysłów i kreowanie życia po swojemu.

Bez względu na to, do jakiej grupy należysz, jeśli praca na etacie nie daje Ci satysfakcji i czujesz, że masz coś wspaniałego do dania światu, to zamień etat na własny biznes. Najpierw jednak, dobrze się do tej zmiany przygotuj. Naprawdę warto.

Gdy etat męczy – zbuduj wizję swojego nowego życia

Żeby odejść z etatu i przygotować sobie nowe miejsce pracy, na własnych warunkach i w zgodzie z wyznawanymi wartościami, wykreuj odważną wizję swojego nowego życia. Odwaga do zmian, w tym do prowadzenia życia zawodowego w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami, opiera się o dobre poznanie siebie i chęć dbania o siebie. Jeśli postawisz siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu, powstanie wizja życia, które faktycznie chcesz wieść. Tym samym, zaczniesz budować w sobie odwagę konieczną do wprowadzenia ważnych dla siebie zmian. Zrozumiesz, jak odejść z etatu w poczuciu bezpieczeństwa.

Tworząc wizję nowego biznesu i nowego życia, wyobraź sobie, że już porzuciłaś etat i masz własny biznes. Nie skupiaj się na tym, jak tego dokonałaś. Uznaj po prostu, że to już się stało.

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czym się zajmujesz i jakie korzyści mają Twoi klienci ze współpracy z Tobą?
  • Jak wygląda Twój dzień pracy?
  • Jak wygląda otoczenie, w którym pracujesz?
  • Jak długo pracujesz?
  • Jakie masz zadania do wykonania?
  • Jak wygląda Twój wypoczynek?
  • Jak często możesz pozwolić sobie na przerwy w pracy i co wtedy dzieje się w Twoim biznesie?

Wykreuj jak najwięcej szczegółów Twojego wymarzonego biznesu, a następnie zapisz swoją wizję.

Zamień wizję na plan działania

Gdy już wszystko dokładnie spiszesz, zamień swoją wizję w plan działania.  I teraz ponownie, pomocne będzie postawienie sobie kolejnych pytań:

  • Od czego możesz zacząć – jaka jest pierwsza rzecz, której wykonanie przybliży Cię do zamiany etatu na biznes?
  • Jakie będą kolejne kroki?
  • Jakie są Twoje zasoby i doświadczenia, które wykorzystasz do budowy biznesu?
  • Czego powinnaś się nauczyć, jakie kompetencje zdobyć?

Ponownie zapisz swoje odpowiedzi, a potem spróbuj je przełożyć na cele i zadania do realizacji. Z tak przygotowanym planem działania możesz zacząć realizować swoją wizję i spełnić marzenie o odejściu z etatu.

 Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa finansowego

Teraz nadchodzi czas na to, abyś pomyślała o swoich teraźniejszych i przyszłych finansach. Poczucie bezpieczeństwa w tym zakresie jest konieczne, abyś mogła swobodnie działać. Gdy etat męczy, możesz chcieć rzucić papierami i odejść natychmiast. Jednak nie rób tego w emocjach. Przygotuj się i dopiero wtedy podejmij decyzję o zmianie. A zatem, jak odejść z etatu? Bezpiecznie.

Po pierwsze, sprawdź i przeanalizuj dostępne możliwości skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania biznesu. Przejrzyj dokładnie stronę swojego urzędu pracy oraz instytucji, wspierających działania biznesowe. Poszukaj programów pomocowych, do których możesz się zakwalifikować, żeby zdobyć środki finansowe na start. Rozważ skorzystanie z crowdfundingu – można to zrobić na specjalnej platformie crowdfundingowej. Sprawdź też ofertę nieoprocentowanych pożyczek, które są przyznawane startującym biznesom ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych.

Po drugie, koniecznie sprawdź, czy w firma, w której jesteś obecnie zatrudniona, oferuje dedykowane formy odejścia z etatu. Obecnie często przeprowadza się różnego rodzaju restrukturyzacje, w ramach których likwidowane są stanowiska pracy. Korzystając z takiego rozwiązania, możesz odejść z firmy z odprawą finansową, która nie będzie Ci przysługiwać, jeśli sama się zwolnisz. Sprawdź, czy możesz negocjować korzystne dla siebie warunki odejścia z etatu i jeśli tylko są korzystne możliwości, nie wahaj się z nich skorzystać.

Nie muszę chyba dodawać, że jeśli posiadasz poduszkę finansową, to jesteś wielką szczęściarą i te środki ułatwią Ci start w biznesie. Ale nawet, jeśli masz odłożone pieniądze na biznes, nie rezygnuj z próby pozyskania środków, o których pisałam powyżej. Warto korzystać z tego, co oferuje nam własna firma oraz instytucje rządowe i pozarządowe.

Podsumowując, jeśli czujesz, że etat Cię męczy, jesteś niespełniona, chcesz żyć po swojemu, a przede wszystkim masz coś wspaniałego do dania światu, to możesz odejść z etatu i budować własny biznes. Gdy to zrobisz, zyskasz coś bardzo cennego. Zaczniesz żyć zgodnie z własnymi wartościami, będziesz podążać własną ścieżką rozwoju, wykreujesz coś wspaniałego i przede wszystkim, zyskasz satysfakcję i wiarę we własne siły. Przygotuj się dobrze do tej zmiany i działaj.

Monika Bojanowska

Certyfikowana coach

Absolwentka zarządzania i marketingu o specjalności psychologia biznesu z kilkunastoletnim doświadczenie w pracy na etacie. Od ponad 3 lat prowadzi własny biznes. Jest twórczynią wirtualnego Gabinetu Zmiany, w którym pomaga kobietom pokonać lęk przed zmianą życia zawodowego. Fascynuje ją człowiek i jego umiejętność kreowania siebie, a jej motto brzmi: „Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie”. Własne całkowicie zmieniła po czterdziestce – potrzebowała dojrzałości i odwagi, aby sięgnąć po więcej. Dziś uczy inne kobiety odwagi do zamiany etatu na biznes, aby mogły wieść życie zgodne z własnymi wartościami.

Strona WWW: www.monikaboajnowska.com

LinkedIn https://www.linkedin.com/in/monikabojanowska/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *