fbpx

House flipping – czyli w czym może pomóc Ci prawnik ds. nieruchomości. Wywiad.

Kobieta ambitna, twardo stąpająca po ziemi, niezwykle kreatywna i skrupulatna. Od lat zachwyca mnie swoim podejściem do życia i tym co robi każdego dnia. Jako prawnik ds. nieruchomości pomaga innym w House Flipping-u, ponadto jest pomysłodawczynią i twórczynią Fundacji Prawo dla Mam. Kinga ma ogromną wiedze, bogate doświadczenie i szerokie umiejętności. Poznajcie ją bliżej!

Ewelina Salwuk-Marko: Znamy się już długo, chociaż nie widziałyśmy się jeszcze na żywo. Jesteś bardzo przedsiębiorczą kobietą. Konkretną, z pomysłem na siebie, z wiedzą. Wszystko co robisz, robisz z pasją i w konkretnym celu. Jesteś prawnikiem od nieruchomości, agentką… i prezeską Fundacji Prawo Dla Mam. Jakie wyzwania stoją przed Tobą? Jak wygląda Twoja codzienna praca?

Kinga Lalowicz: Tak, jestem prawnikiem ds. nieruchomości, agentem nieruchomości i doradcą finansowym. Jestem, także fundatorem oraz prezesem Fundacji Prawo dla Mam. Jako pasjonatka NGO lubię pomagać innym. Jako project manager lubię prowadzić nowe projekty i podejmować nowe wyzwania, a największym moim wyzwaniem jest skoordynowanie wszystkich moich działań. Zwłaszcza zawodowych i zamknięcie ich w 6h dniu pracy. O to najczęściej pytają mnie osoby, z którymi współpracuję: jak znajdujesz czas na to wszystko? A rzeczywiście jest tego sporo. Staram się nie zapominać, także o ciągłym doszkalaniu się i rozwoju osobistym, a także własnych pasjach. Po pracy mam czas dla rodziny, który również jest dla mnie bardzo ważny.

Największym wyzwaniem współczesnego człowieka wydaje się być – powszechny brak czasu. Na niego narzekają najbardziej wszyscy moi klienci, dzięki temu mogę ich odbarczyć i pomóc w tym, na czym ja najlepiej się znam: inwestowaniu w nieruchomości. 

Zacznijmy jeszcze od początku. Jak zaczęła się  Twoja przygoda z prawem i dlaczego padło akurat na nieruchomości?

Uśmiecham się zawsze, gdy widzę na mojej stronie WWW, w zakładce o mnie wpis: “Gdy dorosnę, będę prawniczką!” Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny, bo prawnikiem w moim rodzinnym domu byłam od najmłodszych lat. Jako najstarsza z licznego rodzeństwa, sądziłam, dzieliłam i zabierałam, występowałem jako mediator, koordynator i przedstawiciel młodszego rodzeństwa. Ponoć takie losy najstarszego.

Już w trakcie studiów pracowałam w agencji nieruchomości i zarządzie nieruchomościami, później ponad 10 lat w kancelarii notarialnej. W tym też czasie, pomagałam także mojemu tacie prowadzić działalność w branży budowlanej. Współpracowałam z wydawnictwem prawniczym i udzielałam porad prawnych pro bono w poradni prawa mieszkaniowego prowadzonej przez jedno z krakowskich stowarzyszeń prawników . 

Moją pasją stały się nieruchomościami, tj. zajmuję się prawem cywilnym, rzeczowym, prawem zobowiązań, budowlanym, prawem umów, prawem nieruchomości i prawem przedsiębiorców. W teście na talenty Gallupa, jednym z najważniejszych moich talentów okazał się być talent “zgodność”, czyli dążenie do porozumienia, które jest tak ważne w świecie biznesu i umów. Tematy inwestowania w nieruchomości oraz obracania nimi to mój konik, dlatego pomagam inwestować w nieruchomości osobom indywidualnym oraz profesjonalistom. Wspieram tych, którzy na co dzień dodatkowo lub zawodowo zajmują się tym tematem:

Jesteś ekspertką od House flippingu. To pojęcie dla niektórych może być całkiem nowe…

House flipping, to inwestowanie w nieruchomości, które pomaga w efektywny i szybki sposób wygenerować zysk. W dużym skrócie i uproszczeniu, kupujemy nieruchomość tanio, aby ją odsprzedać droga, czasami po drodze ją remontujemy, sprzątamy, odnawiamy, odświeżamy albo tylko robimy home stagging, aby w ten sposób przygotować ją do dalszej sprzedaży. Jest to marzenie niejednego inwestora, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach, kiedy lokaty bankowe nie są już tak bardzo opłacalne, inwestorzy poszukują bowiem innych źródeł pozyskania dochodu.

O tym, jak bezpiecznie zacząć zarabiać na nieruchomościach w Polsce opowiadam więcej w moim ebooku: https://www.lalowicz.pl/pobierz-darmowy-e-book/.

Czy od czasów pandemii Twoja praca jakoś się zmieniła? W jakich problemach pomagasz swoim klientom, jeśli chodzi o nieruchomości? Z czym mają największy problem?

Moja firma powstała 3 lata temu, a dokładnie za parę dni będziemy świętować rocznicę. Dokładnie to 10 paziernika! Od początku, kiedy pisałam biznes plan na pozyskanie dotacji na jej otwarcie, zakładałam zupełnie zdalne jej działanie. Nie spotykam się z moimi klientami w rzeczywistości. Znamy się ze sobą tylko on-line, tak jak my się od wielu lat znamy. Jedynie wyjątkowe sytuacje, jak podpisanie umowy, sprzedaż mieszkania, spotkanie u notariusza, sprowadzają mnie i moich klientów do rzeczywistych spotkań. Wtedy, jest okazja wypić wspólną kawę i poznać się w tzw. realu. 

Dlatego, byłam idealnie przygotowana na pandemię, a cały jej przebieg przekonał jedynie jeszcze bardziej do zdalnej obsługi moich wszystkich klientów. Moi klienci mają największy problem z brakiem wiedzy, na temat obrotu nieruchomościami i w tym im pomagam. Wspieram ich doradztwem prawnym, jako agent nieruchomości oraz doradca finansowy. Od kilkunastu lat funkcjonuje w tym biznesie i rozwiązuje problemy moich klientów często w trakcie krótkiej konsultacji telefonicznej, co im samym zajęłoby znacznie dłużej i jeszcze bez pewnego efektu końcowego.

Niektórzy prognozują, że ceny mieszkań spadną w najbliższym czasie, inni mówią, że wzrosną. Analiz jest wiele. Jakie są wyzwania i przyszłe trendy na rynku nieruchomości?

Trendy, analizy i spekulacje warto czytać, znać je na bieżąco, obserwować, to co się dzieje na rynku. Jednak jedynie po to, aby odnieść je do własnej sytuacji finansowej i w ten sposób móc ocenić realnie własne możliwości inwestycyjne (z exelem w ręku). Czekanie na lepsze czasy, na to, że ceny mieszkań spadną, nieruchomości do wyboru na rynku będzie więcej, a kredyty będzie się dostawało od ręki nie jest dobrym rozwiązaniem. Po prostu jest to strata czasu z punktu biznesowego.

Z moich obserwacji rynku oraz moich klientów jasno wynika, że Ci co czekają z inwestowaniem, są bardziej zachowawczy patrzą z zazdrością na tych, którzy w tym samym czasie robią kolejną udaną transakcję.

Rynek nieruchomości jest, też rynkiem inwestycji. Inwestowanie w nieruchomości może stać się także, pasywnym źródłem dochodu dla wielu ludzi. Jakie warunki trzeba spełniać, by móc zacząć inwestować?

Są równe modele inwestowania w nieruchomości albo lepiej powiedzieć zarabiania na nieruchomościach. Ci, którzy nie mają wystarczająco dużo środków do obracania nieruchomościami, zarabiają na podnajmie, najmie na doby, flipowaniu z inwestorem itp.

Pasywne źródło dochodu pojawia się wówczas, gdy np. wynajmujemy nasze mieszkanie. Do tego może nas zmusić sytuacja na rynku (dlatego znowu podkreślę, że warto go na bieżąco obserwować), bo np. nie jesteśmy w stanie wyremontowanego mieszkania w danym momencie sprzedać za zadowalającą nas cenę. Możemy mieć, też taki model biznesowy, że kupujemy kolejne mieszkania, które przeznaczamy na wynajem i to jest naszym pasywnym dochodem. Taka nieruchomość z czasem nabiera zwykle wartości i można ją zawsze spieniężyć.

Wiele osób obawia się „namawiania” na zakup mieszkania, domu czy innej nieruchomości. O co warto zapytać sprzedawcy, dewelopera?

Jak dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo transakcji. Warto korzystać z dobrych doradców: agentów, prawników, czy finansistów. Istotna jest współpraca od momentu podjęcia zamiaru zakupu konkretnej nieruchomości. Na tym etapie, można już przeprowadzić audyt danej nieruchomości, sprawdzić treść umów, które zamierzamy podpisać i kolejno przejść do pozyskania środków na daną inwestycję, kończąc u notariusza na podpisaniu umowy dotyczącej danej nieruchomości.

Warto pytać dosłownie o wszystko, w myśl zasady, że nie ma głupich pytań 9uśmiech). A na poważnie, zacząć od przejrzenia dokumentacji dotyczącej danej inwestycji, jeśli mówimy o inwestycji deweloperskiej, poprzez sprawdzenie dewelopera w Google, Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców, Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych itp.

Na mojej stronie można pobrać checklistę, o tym jak się przygotować do podpisywania umów w branży nieruchomości i co oraz gdzie posprawdzać. https://www.lalowicz.pl/checklista/

Jakie korzyści zyskujemy zgłaszając się do Ciebie, jako prawnika od nieruchomości?

Moja strona na Facebooku nazywa się Bezpieczny House Flipping, dlatego, że bezpieczeństwo transakcji stawiam na pierwszym miejscu. Zawsze. I o ile ryzyko tego biznesu zawsze istnieje, to jednak można je maksymalnie zminimalizować korzystając z pomocy specjalistów działających w tej branży.

Wróćmy do Fundacji Prawo dla Mam, mówiłyśmy o niej na początku. Pandemia w większym stopniu – odbiła się na kobietach, szczególnie pracujących mamach. To one musiały się poświęcić i zostać z dziećmi w domu. Nierzadko musiały, czy muszą nadal godzić w tym samym czasie pracę zdalną i opiekę. W jaki sposób Fundacja wspiera kobiety we współczesnym świecie?

Rzeczywiście z naszego raportu jeszcze sprzed pandemii https://prawodlamam.pl/wp-content/uploads/2020/03/raport-o-sytuacji-zawodowej-polskich-kobiet.pdf wynika, że to głównie kobiety dźwigają funkcje opiekuńcze w rodzinach. Pandemia niestety tę sytuację jedynie pogłębiła. 

W okresie największego lock down’u w zeszłym roku, uruchomiliśmy porady prawne on-line dla kobiet za darmo. To był trudny czas, wiele osób nagle straciło pracę, były problemy z opieką nad dziećmi, trwała nauka zdalna, tak więc nasza linia była cały czas zajęta. Ta kilkutygodniowa akcja rozbudziła potrzebę uruchomienia w Fundacji poradni prawnej na stałe. Podjęliśmy starania o zarejestrowanie w Fundacji działalności gospodarczej i w ramach niej będzie działała nasza poradnia. Porady będą co do zasady odpłatne, chyba że uda nam się znaleźć sponsorów albo środki z dotacji czy innych funduszy na świadczenie takich porad dla kobiet za darmo. Koszty utrzymania Fundacji są aktualnie tak duże, że realia naszej działalności pro bono są uzależnione od dobrej woli sponsorów i tych, którzy wpłacają cegiełki na naszą działalność, mimo iż wszyscy wolontariusze, a jest ich kilkanaście osób, pracują pro bono.

Fundacje PRAWO DLA MAM można wesprzeć, kupując gadżety: https://prawodlamam.selino.pl/ lub cegiełkę https://prawodlamam.pl/product/cegielka-100-zl/

Jakąś złotą radę udzielisz dla naszych czytelniczek?

Marta Baczewska-Golik, moja mentorka z Kobiecej Strony Inwestowania, zawsze mówi: “Jak nie teraz, to kiedy?”. I ja również stoję na stanowisku, że najlepszy czas do inwestowania, to Twój własny. Skrupulatne obserwowanie zasobu własnego portfela, rynku, wiedza marketingowa, prawna, sprzedażowa, a także praca z Exel i własnymi przekonaniami może okazać się drogą do sukcesu w każdym czasie. Część z tych zadań można oddelegować specjaliście, nad częścią trzeba popracować samemu.

Dlatego pamiętaj, że jeżeli jedyne co Cię powstrzymuje przed inwestowaniem w nieruchomości, to brak wiedzy lub czasu, ale bardzo chcesz wystartować w tym biznesie – skontaktuj się ze mną. Wspieram, doradzam, uczę na każdym etapie inwestowania w nieruchomości!

Mieszkania od dewelopera Warszawa

prawnik nieruchomości

Kinga Lalowicz

Prawnik ds. nieruchomości, Prezes Fundacji Prawo dla Mam

Jestem prawnikiem, który w trakcie kilkunastu lat kariery widział zarówno wiele sukcesów, jak i katastrofalnych porażek w świecie inwestowania w nieruchomości. Jestem także doradcą finansowym oraz agentem nieruchomości. Moją misją jest niesienie pomocy inwestorom. Wyjaśniam im wszelkie niejasności związane z prawem podczas procesów inwestycyjnych. Dbam o komfort psychiczny moich klientów, zapewniając kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestowania w nieruchomości.

Strona WWW: www.lalowicz.pl

Facebook: https://www.facebook.com/kingalalowicz/

Instagram: www.instagram.com/kingalalowicz

LinkedIn: www.linkedin.pl/in/kingalalowicz

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/