Gry mogą mieć różny format i kłaść mocniejsze akcenty, w miejscach, w których właśnie tego potrzebujemy. Ważne jest natomiast to, aby były one zawsze umiejętnie dopasowane pod konkretne potrzeby uczestników (jaki i samych uczestników) i po za dobrą zabawą dostarczały także czegoś więcej np. konkretnej informacji zwrotnej o tym co się wydarzyło w trakcie gry (jakie nastąpiły zmiany – obserwacje i jak można je wykorzystać w dalszej pracy).
Co może wzmacniać zespół?
Do tego celu, świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju imprezy i szkolenia integracyjne, które w swoim założeniu mają budować, integrować i wzmacniać zespoły, wykorzystując koncepcję „nauki przez doświadczenie”. Zajęcia mogą mieć formę gier terenowych, w których doskonale sprawdzają się wszelkiego typu aktywności zespołowe, wymagające zarówno podejścia logicznego, kreatywnego, a także i zręcznościowego. Czasem także i przełamywania barier psychologicznych.
Dają one również doskonałą szansę na lepsze poznanie osób w zespole, a zatem na zaciśnięcie więzi, co też przekłada się na efektywność w pracy. Uwidaczniają talenty i możliwości, ale i odkrywają słabsze strony, nad którymi być może warto później popracować. Jednocześnie uczą pracy zespołowej, zarządzania talentami oraz funkcją lidera. To właśnie od niego zależeć będzie kierunek i tempo pokonywania kolejnych przeszkód i podejmowanych decyzji.
Emocje, także odgrywają kluczową rolę
Gry i zabawy integracyjne mają za zadanie wyzwolić również emocje, które napędzą zespół do współpracy, ale i otworzą w nim dialog możliwości – wspólną wymianę informacji, spostrzeżeń, uwag itd. Powinien zatem posiadać umiejętności przeprowadzania sprawnych analiz potrzeb, zarówno grupy uczestników, jak i pracodawcy organizującego szkolenia – warsztat – integrację. To pozwoli na przygotowanie i zrealizowanie realizacji, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby.
Sprawdzaj kwalifikacje
W prowadzeniu tego typu realizacji ważne jest to, aby event menedżer posiadał pewne, zwłaszcza praktyczne umiejętności i kwalifikacje jak choćby zasady nauczania, zatem wiedział na czym polega nauka przez doświadczenie, dlatego kluczowa dla niego powinna być wiedza w kategorii zasad i stylów uczenia się. Ważne jest także to, aby potrafił panować nad grupą, reagować na konflikty oraz radzić sobie z trudniejszymi uczestnikami. Oczekuje się od niego również, tego, aby potrafił aranżować sytuacje i środowisko, które będzie sprzyjać edukacji i rozwoju kompetencji miękkich. W tym celu najlepszym sposobem jest pokazywanie przez niego analogi pomiędzy zachowaniem w grze, a zachowaniem w codziennej pracy.
Inną bardzo ważną umiejętnością, którą powinien cechować się event menedżer jest autoprezentacja, w tym także posiadanie umiejętności związanych z publicznymi wystąpieniami.
Jego celem jest bowiem przekazanie ważnych komunikatów w sposób, który będzie czytelny i zrozumiały dla uczestników. A zatem będzie oparty o dobrą dykcję i artykulację, przy jednoczesnym komunikowaniu się w sposób zwięzły i precyzyjny, ale jednocześnie ciekawy – pobudzający i poruszający ludzką ciekawość.
Dlaczego warto inwestować w gry integracyjne?
Warto inwestować w gry integracyjne, ponieważ kształtują one umiejętności miękkie np. komunikacje zespołową, kierowanie zespołem, zarządzanie talentami i projektem, twórcze – kreatywne myślenie itp., a także postawy związane z przywództwem, otwartością na zmiany itp. Dlatego jeśli chcecie przełamać ograniczenia w zespole, zacieśnić więzi, lepiej się poznać, wzmocnić zespołowe zaufanie i wpłynąć na sprawniejszą komunikację pomiędzy ludźmi to warto zorganizować tego typu realizacje w swoim zespole.
Mogą one przybrać formę szalonych wyścigów wrakami, które należy wcześniej zespołowo ozdobić, pokojów zagadek pełnych nieszablonowych zagadek do rozwiązania, gier terenowych z ciekawymi zadaniami do wykonania, twórczej i kreatywnej pracy np. zespołowym przygotowaniu konkursu lotów latawców, zabawy konstruktorskie, albo też i wyjazdów incentive pełnych emocji. Polecam Gruzję i Armenię. A także jako gry terenowe połączone nawet i z ekstremalnymi wyzwaniami, konkurencjami i zadaniami oraz orientacją w terenie.
Inne cechy integracji
Oczywiście gry również mogą być połączone z innymi wartościowymi elementami jak np. nauką udzielania pierwszej pomocy w terenowych warunkach, która wpleciona jest w fabułę gry. W fabułę gry z powodzeniem można wpleść również i wątek CSR – działania, które mają na celu dać wartość dla innych np. możemy wykonać działania ukierunkowane na konkretne cele (wsparcie, pomoc).
Podsumowując, chodzi o wspólne działanie.
“To najlepsza forma rozrywki jaką zapewniła mi firma” i “zobacz ile się o sobie dowiedzieliśmy” – te hasła pojawiają się niemal po każdej integracji. Bowiem to właśnie gry pozwalają sprawdzić się zespołowi w interaktywnej formie. Formie, która ma określony czas, przestrzeń oraz zasady oraz, która angażuje, motywuje oraz rodzi potrzebę współpracy A kiedy dodamy do tego element rywalizacji i potrzebę podejmowania strategicznych decyzji staje się wciągająca i pełna emocji.
Czy gry są dla wszystkich?
Oczywiście, że tak. Można do nich z powodzeniem dodać choćby wątek negocjacji i sprzedaży. Jest to także świetne narzędzie do wyciągnięcia wniosków na temat ról w zespole, zaangażowania uczestników i ich kreatywności. Gry świetnie sprawdzą się na każdym szczeblu organizacji. Jednakowo chętnie i efektywnie angażują się w nią przedstawiciele zarządu, liderzy, jak i członkowie zespołów w firmie.
Wartością dodaną jest także praca z inteligencją emocjonalną oraz podnoszenie kompetencji w przyjmowaniu informacji zwrotnych, w tym krytycznych – feedback udzielany uczestnikom jest bowiem jednocześnie doskonałą ekspercką prezentacją jak i informacją, która pozwala przynosić wymierne efekty.
Dariusz Jaszcz
Właściciel agencji eventowej Lizard i Dialog Możliwości. Event menedżer, który integruje, wzmacnia zespoły i wyzwala w nich energię do działania. Wspiera firmy w akcjach promocyjnych i marketingowych oraz integracyjnych. Prowadzi szkolenia oraz skupia się na działaniach kreatywnych. Główne tematy z kręgu jego zainteresowań to: employer branding, grywalizacja i storytelling zarówno w działaniach off- jak i online. W jego krwi płynie miłość do opowiadania historii.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/dariuszjaszcz/
Facebook: https://www.facebook.com/dariusz.jaszcz/
Strona WWW: www.agencjalizard.pl
Facebook: https://www.facebook.com/agencjalizard/
Strona WWW: www.dialogmozliwosci.pl
W dzisiejszych czasach, wyjazdy integracyjne to nie tylko impreza, to budowanie teamu! Fajny tekst