Jak zacząć przygodę z video marketingiem?
Zanim ktoś trafi do naszej firmy sprawdzi nas w internecie – nie ma co do tego wątpliwości. Raczej nie wstąpi do nas, bo zobaczył ładny szyld czy kwiatki przed wejściem. Nawet jeśli dostanie polecenie od znajomych czy rodziny, zajrzy na stronę internetową, na recenzje czy nasze kanały social media. Będzie chciał sam sprawdzić co oferuje firma i jak wygląda produkt/usługa.
Pandemia przyśpieszyła rewolucję cyfrową. Wiele firm, które do tej pory nie korzystało z video, przez zamknięcie fizycznych siedzib zostało zmuszonych do zaistnienia online. Wysypały się live’y, webinary, wywiady czy prezentacje produktów. Z roku na rok zwiększa się średnia liczba godzin spędzanych na oglądaniu treści video. Obecnie jest to 23.7H spędzone na YouTube w miesiącu (Hootsuite).
Nasze mózgi wolą przyswajać wiedzę z opowieści. Nie lubią samych suchych liczb, wykresów czy list. Dlatego video jest świetnym narzędziem do połączenia naszej oferty z nami, sprzedawcami, żeby dać klientowi pełniejszy obraz oraz więcej informacji w krótszym czasie. Następnym razem, kiedy kolejny klient zada Ci pytanie, na które odpowiedziałeś/aś już dziesięciu innym klientom, nagraj o tym film i wyślij pytającemu link. Jeśli będziesz chciał poinformować o nowym produkcie, wydarzeniu czy zmianie nagraj film. Tym sposobem w bardzo prosty sposób wejdziesz w świat video marketingu.
Być może jesteś przekonany/a, że filmy mogą być stosowane tylko przez duże firmy czy agencje marketingowe, ale to nieprawda. Każdy, nawet jednoosobowa działalność z niewielkim budżetem może wykorzystać siłę video do osiągania kolejnych celów biznesowych i budowania rozpoznawalnej marki.
Dlaczego warto?
- Użytkownicy nie lubią czytać, dużo chętniej obejrzą lub przesłuchają video, które trwa 10 min, niż przeczytają wpis blogowy, którego przeczytanie zajmuje tyle samo czasu.
- W video możemy zawrzeć dużo więcej informacji niż w innych formatach.
- Kamera peszy, wiele osób nie podejmuje się produkcji video, bo się boi. Jeśli przełamiesz ten lęk, możesz być kilka dużych kroków przed konkurencją.
- You Tube jest dzisiaj drugą po Google najpopularniejszą wyszukiwarką treści. Jeśli prezentacja twoich produktów czy usług tam jest, zwiększasz sobie szansę, że Twój potencjalny klient Cię znajdzie.
Od czego zacząć?
- Plan. Specjalnie nie używam słowa strategia, bo strategia marketingowa powinna dotyczyć całości Twoich działań marketingowych. Video będzie jednym z elementów. Zadaj sobie pytanie po co chcesz tworzyć filmy? Gdzie będziesz je publikować? Kiedy to będzie dla Ciebie jasne możesz przejść do kolejnego punktu.
- Przygotowanie treści. Przemyśl jakie video będziesz tworzyć. Czy będzie to cykl „pytania i odpowiedzi” czy na przykład cotygodniowa „prezentacja produktu”. Postaraj się to ustrukturyzować i zaplanować w czasie.
- Scenariusz. Każdy film musi mieć swoją strukturę, pewne elementy, które się będą powtarzały jeśli mają tworzyć spójną całość. Jeśli nie zamierzasz inwestować większych pieniędzy w ten format, zastanów się realistycznie, co jesteś w stanie stworzyć mając ograniczony czas, umiejętności i budżet.
- Opublikuj. Wiele osób zaczyna przygodę z video, poświęca kilka godzin na nagranie swojego pierwszego materiały i nigdy go nie publikuje. To duży błąd. Pogódź się z faktem, że pierwszy film nie będzie idealny, nie stanie się viralem i może nie dostać żadnego lajka.
- Testuj, sprawdzaj, weryfikuj. Pierwsze produkcje potraktuj jak poligon doświadczalny, pomyśl co Ci się podobało, a co nie. Zapytaj współpracowników o zdanie, śledź komentarze. Kolejne filmy będą coraz lepsze.
Co musisz mieć, żeby nagrać pierwszy film?
- Nie kupuj profesjonalnej kamery, wystarczy Ci smartfon.
- Unikaj nagrania z ręki. Warto dokupić statyw, żeby mieć pewność, że obraz będzie stabilny.
- Ważna jest dobra jakość dźwięku, więc warto pomyśleć o zewnętrznym mikrofonie krawatowym.
- Światło – jeśli planujesz cykliczne nagrania siebie, możesz kupić lampę pierścieniową. Jeśli planujesz nagrania w swoim sklepie/biurze pokazujące produkt wtedy trzeba pomyśleć o lampach studyjnych typu softbox.
- Nagrany film trzeba poddać przynajmniej podstawowej obróbce. Potrzebne Ci będzie oprogramowanie do edycji video.
Na początek wystarczy wyciąć początek i koniec, dodać logo, podpisać osobę na ekranie. Użytkownik Windowsa może zacząć od Windows Movie Maker, Apple’a od iMovie. Jeśli chcesz nauczyć się bardziej zaawansowanego montażu wypróbuj jednego z kilku darmowych programów do montażu video, na przykład DaVinci Resolve lub HitFilm.
- Dodaj napisy do filmów.
Wielu użytkowników chce oglądać filmy bez dźwięku, bo np. nie mają pod ręką słuchawek albo są w miejscu, gdzie nie mogą słuchać dźwięku z głośnika. Na rynku jest wiele programów do transkrypcji, warto sprawdzić, czy radzą sobie z polską mową. Można też rozważyć zlecenie transkrypcji na przykład wirtualnej asystentce.
Na koniec, mogę Ci tylko życzyć odwagi do zrobienia tego pierwszego trudnego kroku i wejście w świat video marketingu. Zobaczysz, że Ci się to opłaci!
Martyna Goździuk
Właścicielka ViBRAND, firmy zajmującej się video marketingiem.
Specjalizuje się w budowaniu zaufania. Pomaga małym i średnim firmom wystąpić krok przed szereg konkurencji i zdobywać uwagę potencjalnych klientów, pracowników czy partnerów, używając do tego video. Uważa się za kreatywnego detektywa, który szuka w firmach tego, co mają wyjątkowego i wyróżniającego, aby móc zwiększać wyniki sprzedażowe i rozpoznawalność swojej firmy wśród swoich potencjalnych klientów.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/martyna-gozdziuk/
Instagram: https://instagram.com/martynagozdziuk
www: vibrand.pl