Mieszkanie pod wynajem – czy to się opłaca? Na jaki zwrot liczyć?
Zakup nieruchomości to świetna inwestycja. W związku z obserwowanym ostatnio niesamowitym wzrostem cen nieruchomości wiele osób decyduje się na zakup z zamiarem późniejszej sprzedaży. Warto jednak rozważyć opcję alternatywną jaką jest zakup mieszkania pod wynajem. Dlaczego? Choćby dlatego, że takie wynajmowane mieszkanie będzie generować zysk przez cały czas jego posiadania. Mieszkanie pod wynajem – czy to się opłaca? Na jaki zwrot liczyć?
Chcesz wiedzieć więcej o opłacalności zakupu mieszkania pod wynajem? Czytaj dalej!
Dlaczego warto kupić mieszkanie pod wynajem?
Odpowiedź wydaje się oczywista. Wynajmując mieszkanie otrzymujemy comiesięczny wpływ określonej sumy. W zależności od lokalizacji i standardu mieszkania zysk będzie zmienny. Właśnie dlatego szukając mieszkania pod wynajem warto postawić się na miejscu potencjalnego najemcy. Czy mieszkanie znajduje się blisko centrum? Czy jest dobrze skomunikowane, a jeśli nie to czy najemca będzie miał możliwość zaparkować samochód stosunkowo blisko lokalu? Trzeba również uważać na kwestie wykończeniowe. Kupując mieszkanie z drugiej ręki upewnij się czy będzie ono wymagać jedynie podstawowych przeróbek. Może okazać się na przykład, że w mieszkaniu występują problemy z instalacjami, mediami itp.
Pułapki wynajmowania własnego mieszkania?…
Po wykonaniu wstępnych kalkulacji można poważnie zastanowić się nad zakupem mieszkania pod wynajem. Lepsza lokalizacja i standard oznaczają wyższe dochody z mieszkania. W związku z tym drugim warto też zwracać uwagę na to komu wynajmujemy mieszkanie. Pamiętaj, że nie każdy dba o cudzy lokal. „Lokator – niszczyciel” to pewny spadek wartości mieszkania i niekończące się naprawy. Uważaj również na lokatorów zalegających z opłatami. W końcu kupujesz mieszkanie po to żeby na nim zarobić, nie dla nawiązywania przyjaźni z komornikami. Zanim podejmiesz decyzję o tym komu wynajmiesz swoje mieszkanie warto po prostu sprawdzić najemcę. W TYM ARTYKULE pisałam jak to zrobić.
Jak sprawdzić najemcę – 5 kroków
Wynajmując mieszkanie musisz pamiętać również, że będziesz ponosić nie tylko koszty ewentualnych napraw. Wynajmujący są zobowiązani opłacać także podatek od wynajmu. Taki podatek opłaca się przez cały czas w którym mieszkanie jest wynajmowane. Warto mieć to na uwadze kalkulując opłacalność inwestycji. Więcej tutaj: https://www.lalowicz.pl/bezpieczny-wynajem/jak-sprawdzic-przyszlego-najemce-5-sprawdzonych-sposobow/
Mieszkanie pod wynajem opłacalne nawet z kredytem?
Mieszkanie na wynajem to inwestycja na lata. Jeśli dobrze ocenimy jej opłacalność i zakupimy atrakcyjny lokal, może on zacząć przynosić zyski już od samego początku. To szczególnie ważne jeśli zdecydujemy się wziąć kredyt na mieszkanie. Zwykle kupujący korzystają z kredytu hipotecznego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą – możesz skorzystać z kredytu inwestycyjnego. Niezależnie od tego który kredyt wybierzesz przygotuj się, że w początkowym etapie mieszkanie może nie przynosić zysków. Warto przygotować się na taką okoliczność odkładając daną sumę pieniędzy.
Po znalezieniu najemcy wpływy z najmu mogą stanowić istotne wsparcie albo wręcz podstawę spłaty kredytu. W tym czasie mieszkanie w końcu zacznie samo na siebie „zarabiać”. Finalnie, po spłacie kredytu, mieszkanie na wynajem będzie dla Ciebie faktycznym źródłem dochodu.
Mieszkanie na wynajem – o czym pamiętać?
Posiadanie mieszkania na wynajem może okazać się świetną decyzją i inwestycją. Jednak zanim podejmiesz kroki w kierunku zakupu mieszkania pamiętaj o tych podstawowych kwestiach:
- Sprawdź dokładnie atrakcyjność lokalizacji nieruchomości.
- Oceń potencjalne koszty związane z wykończeniem bądź naprawą mieszkania.
- Upewnij się, że mieszkanie nie posiada żadnych wad wymagających bardziej kosztownej naprawy.
- Jeśli decydujesz się wziąć kredyt na mieszkanie – sprawdź który kredyt jest dla Ciebie bardziej opłacalny.
- Przed wynajmem nieruchomości sprawdź najemcę [LINK].
- Pilnuj terminowych płatności, sama nie zalegaj również ze spłatami kredytu.
- Stale monitoruj wartość rynkową swojej nieruchomości.
Roczna stopa zwrotu z nieruchomości – wzór
Stopa zwrotu z nieruchomości, czyli to co najbardziej kuszące dla potencjalnych nabywców. Aby ją obliczyć wystarczy zastosować poniższy wzór:
[(miesięczny czynsz najmu – koszty) x 12 miesięcy] dzielimy przez zainwestowany kapitał i całość mnożymy razy 100.
Uzyskany wynik to procent stanowiący roczną stopę zwrotu z nieruchomości. Należy pamiętać, że choćby 4 czy 5% jest świetnym wynikiem.
Jeśli nie jesteś pewna czy decyzja o zakupie mieszkania na wynajem będzie opłacalna, jeśli nie wiesz jakie formalności musisz dopełnić kupując mieszkanie – sprawdź mojego bloga https://www.lalowicz.pl/blog/ . Nieruchomości to coś co kocham i na czym znam się najlepiej. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania na blogu – skontaktuj się ze mną. Podczas indywidualnych konsultacji zawsze kompleksowo omawiam każdy problem, sugeruję i optymalizuję potencjalne rozwiązania.
Kinga Lalowicz
Podnoszę świadomość prawną osób inwestujących w nieruchomości poprzez szkolenia oraz porady indywidualne. Wspieram biznesy, rozjaśniam zawiłości w prawie. Moich klientów prowadzę za rękę, by ominęli wszelkie przeszkody prawne i bezpiecznie dotarli do czystej satysfakcji z inwestowania w nieruchomości.