fbpx

Rozwój poprzez mentoring – jak wybrać mentora dla menadżera?

Indywidualny mentoring to niezwykle skuteczna wsparcia kluczowych osób w przedsiębiorstwach, jak i sposób na akcelerację rozwoju samej organizacji.  Z badań Mentorsme wynika, że 67% przedsiębiorstw zaobserwowało wzrost wydajności w wyniku wsparcia ze strony mentorów, a 55% firm przyznaje, że mentoring ma pozytywny wpływ na ich wyniki. Jednocześnie portal National Mentoring Day podaje, iż 97% osób korzystających ze wsparcia mentoringowego, uważa, że jest ono wartościowe, a pracownicy, których wspiera mentor, awansują 5x szybciej.

W jakich sytuacjach przyda się mentor?

Wsparcie menadżerów poprzez mentoring może przybierać różne formy, w zależności od celu danego procesu:

  • Mentoring o charakterze strategicznym przygotowuje menadżera w szerokiej perspektywie do pełnienia kluczowych funkcji i przejęcia odpowiedzialności za strategiczne projekty w organizacji.
  • Mentoring rozwojowy ma na celu wsparcie menadżera w rozwoju określonych umiejętności – przykładowo może mieć na celu umocnienie konkretnych kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem (np. udzielanie feedbacku, delegowanie). Sprawdzi się też jako wsparcie dla osób, które dopiero przygotowują się do objęcia roli lidera zespołu lub niedawno awansowały.
  • Mentoring specjalistyczny to praca z menadżerem nad określonym obszarem w ramach konkretnej ekspertyzy mentora (na przykład w obszarze rozwoju kanałów sprzedaży lub współpracy z kluczowymi klientami).

Jak przebiega proces mentoringowy?

Proces mentoringowy w organizacji zazwyczaj rozpoczyna się od spotkania, na którym ustala się cele dla konkretnego procesu rozwojowego. Bywa, że w pierwszym spotkaniu poza mentorem i osobą, która będzie korzystała z mentoringu, czyli mentee, udział bierze także zwierzchnik mentee i reprezentant działu HR. Kolejne spotkania to już sesje 1:1 pomiędzy mentorem i mentee.

W toku tych sesji mentor:

  • Omawia wyzwania, z którymi mierzy się menadżer i pomaga mu je doprecyzować.
  • Identyfikuje wraz mentee jego mocne strony oraz obszary kompetencyjne, które warto rozwinąć.
  • Pomaga zdefiniować kryteria sukcesu i skwantyfikować cele, które pozwolą monitorować postęp samego procesu, jak i rozwoju menadżera.
  • Wspiera podopiecznego w dążeniu do celów – w razie potrzeby podzieli się swoim praktycznym doświadczeniem biznesowym i pomoże wypracować menadżerowi relewantne dla niego rozwiązania.
  • Dodaje odwagi, uruchamia do działania pomagając identyfikować i eliminować przekonania blokujące rozwój.
  • Monitoruje postęp procesu, towarzyszy we wdrażaniu zmian, udzielając na bieżąco feedbacku i wspierając mentee merytorycznie oraz emocjonalnie.

Osobiście lubię porównywać mentoring do indywidualnego treningu – jest to bowiem w dużej mierze relacja oparta na nauce przez działanie czyli „learning by doing” przy wsparciu mentora-trenera. W procesach, które ja prowadzę, mentee z reguły „trenuje” nowe umiejętności wprowadzając je w życie pomiędzy naszymi spotkaniami. Sesje mentoringowe służą omówieniu wniosków i wspólnemu ustaleniu kolejnych kroków.

Jak wybrać mentora biznesowego dla menadżera?    

Poszukując odpowiedniego kandydata na mentora zewnętrznego, czyli spoza organizacji, warto wziąć pod uwagę co najmniej 5 parametrów:

  1. Jakim doświadczeniem biznesowym dysponuje mentor w obszarze, który mentee chce rozwinąć? Jeśli przykładowo chcemy przygotować menadżera do objęcia roli lidera zespołu warto poszukać mentora, który skutecznie zarządzał zespołami.
  2. Ile procesów lub godzin mentoringowych zrealizował mentor? Możemy poprosić mentora o przedstawienie referencji od poprzednich Klientów oraz sprawdzić profil mentora na LinkedIn lub informacje na jego stronie www (jeśli posiada).
  3. Jakie przygotowanie merytoryczne posiada mentor do prowadzenia procesów rozwojowych? Tak jak profesjonalny lekarz, któremu powierzamy zdrowie musi posiadać wykształcenie medyczne, tak profesjonalny mentor – któremu powierzamy rozwój – powinien posiadać certyfikację lub akredytację uznanej jednostki certyfikującej.  
  4. Czy mentor podlega kodeksowi etyki uznanych organizacji branżowych i czy korzysta z superwizji?  Praca w oparciu o kodeks etyczny i korzystanie z superwizji to wymogi większości profesjonalnych organizacji certyfikujących mentorów.
  5. Czy jest „chemia” pomiędzy mentorem i mentee? Otwarta relacja i zaufanie to warunek sine qua non skuteczności procesu. Ze swojej strony polecam sprawdzenie dopasowania relacji podczas tzw. krótkiej „sesji chemicznej”.

Ponieważ mentoring to obecnie jedna z najskuteczniejszych form rozwoju osobistego jak i rozwoju organizacji, która szybko przekłada się na rzeczywiste wyniki biznesowe, zdecydowanie warto rozważyć tę formę wsparcia. Jeśli masz pytania dotyczące mentoringu lub wyboru mentora dla siebie lub menadżerów w Twojej organizacji – skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością na nie odpowiem.

Małgorzata Warda

Małgorzata Warda

Praktyk i trener biznesu, certyfikowana międzynarodowo mentorka biznesowa, akredytowany coach

Certyfikowana międzynarodowo mentorka biznesowa European Mentoring & Coaching Council, akredytowany w Londynie executive coach, praktyk biznesu, wykładowca MBA. Mentorka biznesu m.in. w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Fundacji Liderek Biznesu, Youth Business Poland. Ma ponad 20 lat doświadczenia menadżerskiego w globalnych korporacjach w obszarze sprzedaży i zarządzania zespołami. Poprzez mentoring i coaching wspiera menadżerów w indywidualnym rozwoju – najczęściej w obszarze zarządzania, rozwoju biznesu oraz budowania kompetencji przywódczych i marki osobistej. Realizuje autorskie szkolenia i webinary biznesowe oraz wykłady MBA z obszaru zarządzania zespolem i matematyki sprzedaży. Firma doradczo-szkoleniowa, Warda & Partners, którą prowadzi, została wyróżniona w międzynarodowym rankingu Corporate Vision jako „Best International Business Mentoring & Consulting Firm  – Poland”.

Więcej informacji i kontakt z autorką:

 www.wardateam.com lub malgorzata@wardateam.com

LinkedIn https://www.linkedin.com/in/malgorzatawarda/

Facebook https://www.facebook.com/wardapartners

Instagram https://www.instagram.com/malgorzata.warda.mentoring/

Jeden komentarz do “Rozwój poprzez mentoring – jak wybrać mentora dla menadżera?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/