Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina. Nowy raport CVeasy.pl analizuje sytuację matek na rynku pracy.
Publikacja stworzona we współpracy z agencją Elephate prezentuje wyniki badania, w którym wzięli udział respondenci z całej Polski. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące wpływu macierzyństwa na aktywność zawodową. Według co drugiej przepytanej osoby jest on negatywny.
Okazuje się, że większość biernych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. Co ważne, nie tylko z myślą o zarabianiu, ale również samorozwoju i realizacji własnych ambicji. Powstrzymuje je przede wszystkim konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne.
– Zajmuję się uczeniem tworzenia stron WWW i platform sprzedażowych. Przeszkoliłam już ponad 50 tysięcy kobiet, które teraz cudownie rozwijają swoje skrzydła w sieci. Wiele z moich kursantek to młode mamy, które zaczęły budować swój biznes online, by samemu ustalać czas i zakres pracy – mówi Ola Gościniak, pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna.
Zdaniem uczestników badania kobietom w największym stopniu brakuje wsparcia bliskich, a w dalszej kolejności – państwa i samych pracodawców. Tylko co czwarta osoba zgadza się, że mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy co mężczyźni. Wpływają na to nie tylko stereotypy, ale także nierówny podział obowiązków domowych i rodzicielskich, który wymusza częstsze urlopy.
Mimo licznych wyzwań związanych z łączeniem macierzyństwa z pracą, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat. Ze względu na umiejętność dobrego zarządzania i troskę o work-life balance, w większości uznajemy matki za równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety.
– Macierzyństwo bardzo często jest motywatorem do działania i rozwoju kariery zawodowej. Nowa sytuacja wymaga od nas ponownego ustalenia priorytetów i bardziej świadomego planowania czasu. Może stanowić bodziec do podjęcia decyzji o przebranżowieniu czy nawet rozpoczęcia własnego biznesu – komentuje wyniki badania Katarzyna Raiter-Łuksza, autorka bloga Mama Manager.
Powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie jest jednak stresujący. Znalezienie wymarzonego zatrudnienia ułatwia stojące za raportem CVeasy.pl.
– Balansowanie pomiędzy pracą i rodziną jest jednym z największych wyzwań, z jakimi przyszło mi się mierzyć. Wybrałam drogę przedsiębiorczyni, bo zapewnia o wiele większą elastyczność czasową. Dzięki temu, jeżeli przyjdzie mi ochota spędzić w tygodniu z dzieckiem cały dzień albo gdzieś pojechać, to mogę to zrobić. Ta mała, jak na razie, istota jest też dla mnie niesamowitym motywatorem do działania i rozwoju – mówi Anna Stępień-Kraska – coacherka finansowa, szkoleniowiec, inwestorka, znana jako Asanka.
Więcej o problemach pracujących mam można przeczytać w raporcie dostępnym na CVeasy.pl.