fbpx

Jak pogodzić prowadzenie biznesu z macierzyństwem?

Biznes i macierzyństwo to nie lada wyzwanie. Dla wielu z nas te pojęcia wzajemnie się wykluczają. Ale nie musi tak być. To Ty decydujesz o tym, jak zaprojektujesz swoje życie. W Tobie drzemie siła woli, a także od ciebie zależy Twoje nastawienie na odniesienie sukcesu – jeśli tylko uwierzysz w swój biznes i możliwość połączenia go z macierzyństwem. Nastawienie to jedno, a wiara to drugie, natomiast Twoje konsekwentne działanie prowadzone każdego dnia, doprowadzą do wewnętrznego sukcesu w grze zwanej „życiem”.

Od czego zacząć?

Od wyznaczenia priorytetów. Ale uważaj, ponieważ priorytet kojarzy się z pilnością, czyli z rzeczami, które są ważne i pilne w Twoim codziennym działaniu. Natomiast istotne jest to, byś robiła rzeczy ważne z punktu widzenia Twojego życia, macierzyństwa i biznesu, a przy tym czuła energię witalną – zamiast wypalenia. Postaw siebie na pierwszym miejscu – tak, Ty jesteś najważniejsza. Jeżeli będziesz głodna lub niewyspana, to obowiązki Cię przytłoczą i nie pomożesz nikomu, a zwłaszcza sobie i dziecku. Zadbaj o swoje potrzeby, głównie o sen, który wpływa zbawiennie na Twoje poczucie humoru, a przede wszystkim wydłuża życie, które jest Ci potrzebne (o ile chcesz spełnić drzemiącą w Tobie misję).

Gdy zdarzyło Ci się „zarwać” noc, to postaraj się o drzemkę w ciągu dnia (w tym samym czasie, kiedy śpi Twoje dziecko), aby wrócić na właściwe tory i nie „częstować” najbliższych oraz klientów swoimi frustracjami.

Wielozadaniowość nie istnieje.

Nie da się jednocześnie pracować nad ofertą, rozmawiać z klientami i usypiać dziecko – nic z tych rzeczy nie będzie wykonane dobrze. Nasz mózg „przeskakując” z jednego zadania na drugie, wkłada więcej energii w zmianę, niż w proces utrzymania zapamiętanego materiału, a w konsekwencji – efektywność spada o 40%. By wrócić do zadania, którego nie dokończyłaś, potrzebujesz kolejnych 20 minut, aby się w nie wdrożyć i móc doprowadzić do końca według zadowalających standardów. Dlatego określaj czas trwania poszczególnego zadania (metoda Parkinsona) oraz każdego dnia wypisz na liście maksymalnie 6 zadań do zrobienia – jeżeli ich wszystkich nie ukończysz – przepisz na kolejny dzień i dopisz kolejne, aby nie było tam więcej niż 6 pozycji.

Dobry plan to podstawa

Stwórz plan dnia, ale z odpowiednim nastawieniem. Nie musisz robić wszystkiego sama, inne osoby na pewno się ucieszą, jeśli uwzględnisz ich w swoim harmonogramie. Zacznij asertywnie komunikować swoje potrzeby oraz delegować zadania i prosić o pomoc rodzinę czy opiekunkę. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na tym, co jest najistotniejsze i najważniejsze. Skąd będziesz wiedziała, co w danym momencie jest NAJ…? Wyznacz wartości – to Twój drogowskaz, który poprowadzi Cię ku szczęściu w łączeniu biznesu i macierzyństwa, abyś czuła spełnienie w swojej roli życiowej i pozbyła się wyrzutów sumienia.

Wartościuj zadania

Każda z nas ma inne potrzeby oraz inny styl pracy i życia, dlatego tak ważne, byś wyznaczyła swoje wartości, a na ich podstawie stworzyła efektywny plan dnia. Dzięki temu, będąc z dzieckiem, przestaniesz myśleć o biznesie, a pracując nad biznesem – nie będziesz nieustanne odpływała do wspomnień ze swoim maluszkiem. I jeszcze jedno – odpuść. Jeżeli pewnego dnia na Twojej drodze pojawi się kilka nieprzewidzianych incydentów, to zadaj sobie pytanie: „Jaką jedną rzecz muszę dziś zrobić, aby osiągnąć swój cel?”. Powodzenia.

Milena Juszczak-Marciniak

Założycielka marki Lady Hustler. Trenerka zarządzania sobą w czasie, która pomaga swoim klientom działać efektywnie poprzez zbudowanie planu dnia w oparciu o wartości. Ekspertka w klubie Lidera.Rozkochana w życiu mama, żona oraz wegetarianka.

Strona www www.ladyhustler.pl

Facebook https://www.facebook.com/ladyhustlerbymilenajuszczakmarciniak

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/