Jak mówił sam Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu”. Słowa te brzmią górnolotnie, ale czy rzeczywiście tak jest? Jak odnaleźć pasję i spełnienie w swojej pracy, aby stała się przyjemnością, a nie przymusem?
Quo Vadis?
W roku 2024 na rynku pracy znajdzie się około 17 tysięcy nowych osób więcej, są to uczniowie którzy ukończą szkoły ponadpodstawowe. Młodzi adepci w wieku nastoletnim zostaną postawieni przed bardzo ważnym wyborem swojej drogi zawodowej. Część z nich pójdzie na studia, część na etat, inni spróbują swoich sił we własnym biznesie, a reszta nie będzie wiedziała co dalej. Kończąc szkołę mamy wielkie marzenia, co do tego jak ma potoczyć się nasza kariera zawodowa, a musimy zderzyć się z twardą rzeczywistością. Często nawet nie wiemy co chcemy robić, a musimy dokonać jakiegoś wyboru. Tylko jakiego? Warto dowiedzieć się, jakie są nasze najsilniejsze strony i naturalne predyspozycje do wykonywania pewnych czynności. Ułatwi to nasze poszukiwania podczas wyboru ścieżki kariery zawodowej.
Dowiedz się kim jesteś
Najprostszym sposobem jest zrobienie osobistej Analizy SWOT – to skrót od angielskich słów: strenghts (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse) i threats (zagrożenia). Analizę SWOT często wykonuje się w odniesieniu do przedsiębiorstwa, ale można ją zrobić, aby dowiedzieć się więcej o sobie. W konkretnych frazach musisz odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak:
- STRENGHT – Jakie są moje zalety? W czym jestem lepszy? Co mnie wyróźnia rynku pracy?
- WEAKNESSES – Jakie są moje wady? Jakie mam obawy? Jakie cechy blokują mój rozwój i przeszkadzają w pracy?
- OPPORTUNITIES – Czego mogę się nauczyć? Co zrobić, aby dalej się rozwijać? Jakie możliwości wynikają ze zmian zachodzących na rynku pracy? Jak się dostosować do tych zmian?
- THREATS – Jakie są zagrożenia i przeszkody z którymi muszę się zmierzyć? Czy mogę stracić lub nie zdobyć nowej pracy? Jaka jest moja konkurencja i w czym jest lepsza ode mnie? Z czym mam problem? (np. z nowymi technologiami)
Analiza SWOT pokazuje dość ogólnie nad czym warto się skupić i skoncentrować. Pokaże jakie są nasze mocne strony i nad czym powinniśmy pracować, a także jakie są słabe strony do eliminacji.
Istnieją też inne możliwości, aby sprawdzić swoje silne strony i predyspozycje. Z pewnością pomoże w tym wykonanie jednego z poniższych testów:
- test Gallupa – inaczej CliftonStrengths – określisz swoje naturalne talenty, dowiesz się, gdzie kryje się Twój ukryty potencjał i w którym kierunku powinieneś iść. Test ten jest platny,
- 16Personalities – podczas tego testu sprawdzisz swoje cztery obszary: wymiar informacji, energii, relacji i decyzji. Dzięki niemu dowiesz się jaka jest Twoja osobowość. Wykonanie16Personalities może pomóc w Twojej karierze oraz życiu prywatnym. Jednak jak każdy test, trzeba go dostosować do swojego życia i realnych warunków. Test 16 personalities jest bezpłatny,
- Wealth Dynamics – Dynamika Bogactwa. Pokazuje, jak podążając za swoimi naturalnymi cechami i talentami dążymy do bogactwa. Opis profili wykorzystanych w teście stworzony został w wyniku badań i obserwacji zachowań ludzi sukcesu. Wealth Dynamics jest testem płatnym,
- Model FRIS – w oparciu o 4 perspektywy poznawcze takie jak fakty, relacje, idee i struktury wyróżnia 2 style: myślenia i działania. Połączenie tych dwóch stylów pokazuje co jest dla Ciebie naturalne i jak te predyspozycje najlepiej wykorzystać. Test modelem FRIS jest płatny.
Inspiracje na prace sezonową
Kiedy już dowiesz się jakie są Twoje mocne strony i jakie są naturalne predyspozycje to łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o tym, co chcesz robić w życiu. Pracować można już od 15. roku życia, oczywiście na innych zasadach niż osoby pełnoletnie. Wykorzystaj czas wakacji czy ferii, nie tylko po to by podreperować swój budżet, ale również, aby nabrać doświadczenia. Ja, będąc jeszcze w szkole podstawowej zbierałam czerwoną porzeczkę na plantacji razem ze znajomymi. Panicznie bałam się mrówek, a mimo to rok w rok pracowałam, początkowo na polu moich rodziców, a później w innym miejscu. Warto zrobić coś produktywnego podczas przerwy od nauki. Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz wiele firm prowadzi rekrutacje. Przeczytaj, jakie są moje inspirację na pracę sezonową. Może praca sezonowa zostanie Twoją pasją i odkryjesz swoja drogę życiową. Swoich sił możesz spróbować w:
- Praca w parkach rozrywki – Parki rozrywki często cechują się sezonowością i w okresie letnim jest wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Przykładem takiego parku jest Energylandia w Zatorze. Szukają pracowników na różne stanowiska począwszy od osób do obsługi maszyn, animatorów, czy do stoisk gastronomicznych,
- Animator czasu wolnego – pracę w animacjach dla dzieci możesz znaleźć cały rok, ale pomyśl o tym, że możesz ją wykonywać w najpiękniejszych destynacjach świata! Jeśli tylko znasz język angielski na poziomie komunikatywnym możesz spróbować swoich sił w biurach podróży takich jak Itaka czy Rainbow. Przyjmują dodatkowych animatorów w miesiącach czerwiec-wrzesień,
- Social Media Creator – w internecie czujesz się jak ryba w wodzie? Możesz wspomagać osoby lub firmy z social mediów w ich działaniach. Jeśli nazwy takie jak CupCat, MailerLite, ManyChat, czy Captions nie są ci obce, potrafisz montować rolki i układać harmonogramy postów wykorzystaj swój talent i zarabiaj na nim. Ogromnym plusem pracy jako Social Media Creator jest to, że możesz pracować z każdego miejsca, oraz o niestandardowych porach,
- Pracownik na stoku narciarskim – od pracy w serwisie gastronomicznych, sprzątającym, na recepcji, jako animator, czy instruktor. Możliwości jest wiele, jeśli więc kochasz sporty zimowe i śnieg to wykorzystaj swoją pasję, aby popracować w takim kurorcie.
- Ratownik – wakacje to czas, kiedy kąpieliska są otwarte i jest duże zapotrzebowanie na ratowników. Możesz pracować jako ratownik na basenie, nad jeziorem, morzem czy innym akwenem. Wystarczą tylko odpowiednie kwalifikacje i dyspozycyjność.
- Praca w firmie Eventowej – większość eventów odbywa się w sezonie wakacyjnym, w ten sposób nie tylko poznasz niesamowitych ludzi, ale również będziesz częścią spektakularnych wydarzeń.
- Stewardessa – linie lotnicze mają specjalną ofertę dla studentów. Właśnie w lutym i marcu odbywają się dni rekrutacyjne, szkolenia są w kwietniu i w maju, po to by od czerwca do września móc latać. Zawsze marzyłeś o wielkim świecie? Teraz stoi przed Tobą otworem,
- Gastronomia – tutaj znajdziesz bardzo dużo ofert. Często do podjęcia pracy w gastronomii wystarczą podstawowe badania i przejście rozmowy rekrutacyjnej. Później nabierając doświadczenia można awansować,
- Opiekun dzieci w obozach – zarówno letnich jak i podczas ferii. Ten zawód często łączy się z byciem animatorem dla dzieci. Można też zostać opiekunem osób starszych, często sprawnych fizycznie, ale takich z którymi trzeba spędzić czas, aby nie były samotne.
- Praca na straganach lub w sklepach z pamiątkami – ruch turystyczny jest większy podczas wakacji. Możesz sprzedawać pamiątki, ubrania, roznosić ulotki czy pracować w informacji turystycznej
Wszystko w twoich rękach!
Niezależnie od tego, ile wykonasz testów w poszukiwaniu swoich predyspozycji, najważniejszym czynnikiem determinującym znalezienie pracy jest tylko wyłącznie Twoja chęć oraz zaangażowanie. Zastanów się, która z powyższych inspiracji na pracę sezonową sprawi Ci satysfakcję i ruszaj po swoje!
Powodzenia!
Joanna Gurdek-Żuk
Właścicielka Agencji Eventowej Kids&Jump Best Events.
Ukończyłam 2 kierunki studiów, byłam prelegentką podczas Forum Branży Eventowej.
Pokazuję w jaki sposób zarabiać na dmuchańcach. Napisałam pierwszego w Polsce ebooka o „Podstawach Biznesu Dmuchanego”. Od 2012 roku prowadzę Restaurację wraz z Centrum Rekreacji. Interesuję się coachingiem, mentoringiem i wsparciem kobiet w ich rozwoju. Kocham podróże oraz nieustannie rozwijam się zawodowo. Chcę w przyszłości napisać artykuł dla Forbes.