fbpx

Jak prowadzić zdrowy styl życia, kiedy na wszystko brak czasu?

Wiesz, jak ważna jest konsekwencja w działaniu. Chcieć znaczy móc! Kto, jak nie Ty? Stawiasz sobie ambitne cele, odnosisz sukcesy, ale energii jakby trochę mniej i coraz trudniej realizować codzienne wyzwania. Dlaczego tak się dzieje? Może po prostu zapominasz o podstawach – dobrej jakości odżywianiu, odpoczynku, śnie, nawodnieniu czy aktywności fizycznej. Przez wiele lat pracujesz na pełnych obrotach, zapominając o wsparciu organizmu. Wydaje Ci się, że 2 tygodnie urlopu w roku wystarczą, aby zregenerować siły?

Organizm przez wiele lat wybacza nasze nadużycia, ale z biegiem czasu jest coraz trudniej. Gorsza koncentracja, pojawiają się problemy zdrowotne, trudniej o produktywność. Twoje myśli krążą wokół tematu zdrowego stylu życia. Uważasz, że warto byłoby o to zadbać. Zastanawiasz się jednak jak to zrobić? Gdzie wcisnąć w zajęty grafik nowe obowiązki? Myślisz, że zdrowe odżywianie pochłania dużo czasu. Kojarzy Ci się z domowym hummusem, hodowaniem kiełków i długimi godzinami w kuchni? Aktywność fizyczna to koniecznie siłownia? Odchudzanie to restrykcyjna dieta i głód? 

Ty przecież nie masz na to wszystko czasu i sił!  Twoja doba to niekończąca się lista zadań do zrobienia…

Myślisz – na razie nie jest jeszcze tak źle… Co prawda z roku na rok rozmiar Twoich ubrań jest większy, a Twoje samopoczucie coraz gorsze. Jednak przytłacza Cię ogrom zmian, które należałoby wprowadzić. Dlatego wolisz jak co dzień zaangażować się w pracę, wpaść w zwykły kołowrotek, a o zdrowym stylu życia pomyślisz jutro, zupełnie jak Scarlet O’Hara.

A gdyby tak jednak pomyśleć o tym dziś? Właśnie teraz?

Po co Ci to?

Motywacja – słowo klucz do wszelkich zmian. To przekonanie, że z jakichś względów chcesz i potrzebujesz wprowadzić zmianę. Odkrycie tego czegoś, Twojego DLACZEGO, to pierwszy niezbędny krok. Ważne jest poszukanie tutaj odpowiedzi na pytanie dlaczego DLA CIEBIE to jest ważne? Co zyskasz dzięki zmianie stylu życia? Nie poprzestawaj na odpowiedzi „dla zdrowia”, „będę lepiej się czuć”, „będę lepiej wyglądać”. Zapytaj, co Ci to da? Po co Ci zdrowie? Co dzięki temu zyskasz? A co stracisz, jeśli o to zdrowie nie zadbasz? Jak będzie wyglądało Twoje życie w przyszłości?

Każda zmiana to jakaś korzyść, ale też jakaś strata. Zastanów się, co stracisz zmieniając styl życia na zdrowszy? Wydaje Ci się, że nic nie można stracić? Można, i to dużo. To są te wszystkie elementy, dla których ciężko jest zmobilizować się do zmiany. Stracisz możliwość zajadania emocji – jedzenia na pocieszenie, w złości. Stracisz sprawdzony super sposób na stres. Stracisz ulubiony sposób spędzania piątkowych wieczorów – przy piwie i chipsach albo przy winie i ciasteczku. 

Masz już swoje dlaczego? Wiesz, po co chcesz zmienić styl życia na zdrowszy? Świetnie! I właśnie motywacja jest niezbędna, ale chcieć, to nie znaczy móc. 

Motywacja to za mało!

Taka motywacja pomoże Ci zacząć, ale to samodyscyplina, silna wola i nawyki umożliwiają wprowadzanie zmiany w życie i trwanie w tej zmianie. I tu zaczynają się trudności, bo często mamy przekonanie, że nie mamy silnej woli i dlatego zmiana nie jest możliwa. A to nie tak. Silna wola jest na baterie. Ona się wyczerpuje. Do tego „obsługuje” wszystkie nasze ważne działania. Jeśli więc całą energię zużywasz na pracę, dom, wspieranie innych, to nie dziw się, że zabraknie jej na Twoje ważne sprawy.

Motywacja pomoże Ci zacząć, ale to samodyscyplina, silna wola i nawyki umożliwiają wprowadzanie zmiany w życie i trwanie w tej zmianie. I tu zaczynają się trudności, bo często mamy przekonanie, że nie mamy silnej woli i dlatego zmiana nie jest możliwa. A to nie tak. Silna wola jest na baterie. Ona się wyczerpuje.

Energii na wprowadzanie zmian może też zabraknąć, jeśli postanowisz wprowadzić wszystkie zmiany naraz. Od przysłowiowego poniedziałku chcesz kompletnie zmienić odżywianie na idealne, do tego wprowadzić siłownię, jogę, medytację i spacery w naturze? To się nie uda.

Nowe rzeczy wymagają od nas więcej energii do czasu ich zautomatyzowania. Jeśli więc myślisz sobie, że zaplanujesz zmianę, zrobisz długą listę nowych działań i będziesz ją w całości realizować, to od razu Ci powiem – nie tędy droga. Prędzej czy później przyjdzie taki moment, że będzie mniej sił, pojawi się jakaś stresująca sytuacja, niespodziewane nadgodziny i cały plan spali na panewce. Jeśli jednocześnie wyznajesz zasadę 100% albo nic, to najpewniej wrócisz do starych nawyków z myślą, że Ty nigdy nie schudniesz, bo nie masz silnej woli. 

Nadaj wysoki priorytet!

Zacznij od nadania wystarczająco wysokiego priorytetu działaniom wspierającym Twój zdrowy styl życia. Potrzebujesz zacząć myśleć o tych działaniach jak o inwestycji w Twoje zdrowie, a nie o poświęceniu. 

Nie masz czasu? Masz! Każdy ma tyle samo czasu. To, co nas różni, to priorytety. Ty decydujesz o tym, na co poświęcasz czas. Tak, wiem! Możesz teraz pomyśleć sobie – co ona tam o mnie wie. Ja mam stresującą pracę, wymagającego szefa, dwójkę małych dzieci, cały dom na głowie, etc. Nie kwestionuję tego. Prawda jest taka, że nadal to Ty decydujesz. To od Twojej asertywności zależy, na jakie zadania się zgodzisz, czy może jednak odmówisz. Od Twojego podejścia zależy, czy wszystko będzie “na Twojej głowie”, czy też zaangażujesz domowników w prace domowe. Od Ciebie zależy, czy ważniejsze będzie dla Ciebie wysprzątane na błysk mieszkanie, czy spokój w głowie i spacer. 

Kojarzysz kończącą się tubkę pasty do zębów? Każdego dnia idziesz do łazienki i wierzysz w to, że jeszcze coś uda się wycisnąć. Wydaje się, że nic tam już nie ma, a jednak odrobina wysiłku, i jest! Znów trochę pasty do zębów na szczoteczce. Jednak jak wiesz, przyjdzie niespodziewanie taki dzień, że naprawdę nic tam już nie będzie. 

Tak samo jest z naszym zdrowiem i energią życiową. Codziennie wydaje nam się, że jak dociśniemy, to jeszcze damy radę. Proszę! Nie czekaj na dzień, kiedy organizm powie STOP. Nadaj priorytet zdrowiu już dziś!

Plan na miarę Twoich możliwości

Twój plan na zdrowy styl życia powinien zakładać zmianę krok po kroku. Zaplanuj, co chcesz zmienić w pierwszej kolejności i na tym się skup. Potem stopniowo dokładaj kolejne kroki. Zmień to, co ma obecnie najgorszy wpływ na Twoje zdrowie. Może problemem jest niewystarczające nawodnienie i słodycze? Skup się tylko na tym, aby pić więcej wody lub innych płynów bez cukru i ograniczyć słodycze. Nie chodzi o to, aby wyłączyć słodycze zupełnie z diety, ale je ograniczyć. Podejście zero – jedynkowe tu nie zadziała.

Twój plan na zdrowy styl życia powinien zakładać zmianę krok po kroku. Zaplanuj, co chcesz zmienić w pierwszej kolejności i na tym się skup. Potem stopniowo dokładaj kolejne kroki. Zmień to, co ma obecnie najgorszy wpływ na Twoje zdrowie.

Potrzebujesz nauczyć się panować nad zachciankami. Zadbaj więc, aby Twoje posiłki były sycące, duże objętościowo, nie myśl na tym etapie o zbyt drastycznym zmniejszaniu kaloryczności. Pierwszym krokiem niech będzie poradzenie sobie z zachciankami i jedzeniem wskutek emocji. Jeśli to trudne, szukaj wsparcia. Pomoże tutaj dobry psychodietyk. To da się zrobić.

Jeśli czujesz się na siłach, możesz włączyć kolejne zmiany.  Pilnuj jednak, aby tych zmian nie było zbyt dużo na raz. 

W ten sposób krok po kroku będziesz budować nawyki zdrowego stylu życia. Przyniosą Ci one w pakiecie lepsze zdrowie i smuklejszą sylwetkę. Daj sobie czas, skup się na drodze, na realizacji tych mniejszych kroków. Efekty Cię zaskoczą. 

Zdrowy styl życia to umiejętność, której potrzebujesz się nauczyć

Podejdź do nauki zdrowego stylu życia, jak do nauki nowej umiejętności. Tak jak nie da się nauczyć prowadzić samochodu po przeczytaniu jednej książki, tak samo nie da się wprowadzić zdrowego stylu życia od razu, tylko dlatego, że taka decyzja zapadła. 

Chcesz jeździć samochodem? Zaczynasz od teorii, potem jeździsz pod okiem instruktora, w pełnym skupieniu. Kolejny etap to samodzielna jazda, najczęściej nadal w sporym stresie. Dopiero po jakimś czasie praktykowania zaczynasz jeździć swobodnie, a po zautomatyzowaniu czynności prowadzenia auta, jeździsz w oparciu o nawyki. Nie zastanawiasz się nad tym, czy teraz włączyć kierunkowskaz lub przełączyć bieg. Robisz to, jednocześnie słuchając audiobooka lub rozmawiając z kimś przez zestaw głośnomówiący. 

Podejdź do nauki zdrowego stylu życia, jak do nauki nowej umiejętności. Tak jak nie da się nauczyć prowadzić samochodu po przeczytaniu jednej książki, tak samo nie da się wprowadzić zdrowego stylu życia od razu, tylko dlatego, że taka decyzja zapadła. 

Decyzja o tym, że chcesz zrobić prawo jazdy i Twoja ogromna motywacja (wiesz, dlaczego chcesz mieć prawo jazdy, co dzięki temu zyskasz) to  jeszcze za mało. Samo myślenie o tym jak będziesz prowadzić auto, przeczytanie książek i nauczenie się teorii prowadzenia auta – to nadal za mało. Nowych umiejętności uczysz się przez praktykowanie. Działasz, a czynności powoli się automatyzują. Tworzą się nawyki. 

Tak samo jest ze zdrowym stylem życia. Początkowo będzie trudno. Potrzebujesz nauczyć się nowych umiejętności. Poznać sposoby na szybkie przygotowywanie zdrowszych wersji dań, lepsze wybory w sklepie, planowanie posiłków, wdrożenie nawyku wychodzenia na spacer, znalezienia innych metod na regulację emocji, zamiast zajadania. Po pewnym czasie te elementy, które będziesz ćwiczyć, będą dla Ciebie coraz łatwiejsze. Nawykowe. I o to chodzi. 

Nie musi być idealnie, aby było wystarczająco dobrze

I najważniejsze – Twój sposób odżywiania nie musi być idealny. Każdy lepszy wybór ma znaczenie. Każdy owoc zamiast słodkiego batonika, każda herbata owocowa zamiast słodkiego napoju. Podobnie aktywność fizyczna – znajdź taką, jaką lubisz. Zrób tyle, ile możesz danego dnia. Choćby 10 minut spaceru. Bo to jest element budowania nawyku wychodzenia na spacery. Nie musisz chodzić na siłownię. Możesz jeździć na rowerze, spacerować, chodzić na basen, iść na kurs tańca. Znajdź to, co sprawi Ci frajdę. 

Najlepsza dieta i najlepsza aktywność fizyczna to taka, którą będziesz z przyjemnością stosować. Przecież chcesz, aby zdrowy styl życia został z Tobą na zawsze, a nie był przygodą na chwilę?

Agata Jasińska

Psychodietetyk, Diet Coach, Akredytowany Coach ICF ACC. Właścicielka marki Szczęście od Kuchni. Przez wiele lat pracowała w korporacji jako manager. Obecnie wspiera kobiety w mądrym i zdrowym odchudzaniu oraz wdrażaniu nawyków zdrowego stylu życia. Pokazuje, że można chudnąć bez głodu i efektu jojo.   Prowadzi konsultacje indywidualne oraz 12 tygodniowy program grupowego wsparcia „Kurs Intuicyjnego Odchudzania”. Partner platformy Nowafit i autorka kursu online z psychologii odchudzania „Smukłość w Głowie”.

Strona https://szczescieodkuchni.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/szczescieodkuchni

Podcast: https://www.spreaker.com/show/szczescie-od-kuchni-agata-jasinska

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/