Wierzę, że sukces zawodowy w dużej mierze zależy od umiejętności!
„Wierzę, że sukces zawodowy w dużej mierze zależy od umiejętności, które wnosisz i zdolności do ich doskonalenia w miarę upływu czasu. Ponieważ moja branża wciąż się zmienia, a potrzeby moich klientów stale ewoluują, to naturalne, że ja ewoluuje wraz z nim. Doskonalenie i poszerzanie zestawu umiejętności nie tylko ułatwia mi zdobycie wymarzonych klientów, ale także pomaga mi stać się lepszą w tym, co robię, i zwiększa moją motywację.” Mówi Dorota Nowakowska, Wedding Planner, Projektantka ekskluzywnych ślubów i wesel międzynarodowych, Mentorka i trenerka branży ślubnej.
Ewelina Salwuk-Marko: Jakie cele chcesz osiągnąć w swojej karierze zawodowej?
Dorota Nowakowska: Najpierw zdefiniuj siebie, a potem wyznaczaj wielkie cele, podejmuj duże ryzyko, pracuj przez długie godziny, ale znajdź zawsze równowagę, a następnie nagradzaj się nawet za małe sukcesy. To jest tego naprawdę warte! Może to zabrzmieć dziwnie, ale pomogło mi stworzyć mapę opartą na podstawowych wartościach, które sprawiają, że jestem szczęśliwa. Mój biznes wystrzelił na nowe wyżyny, kiedy zdecydowałam się stworzyć markę, która obejmowałaby wszystkie warstwy mojego życia. Dzięki temu wyznaczyłam też śmiałe cele w swojej karierze zawodowej.
Moje cele to:
- Bycie znanym Wedding Plannerem na arenie międzynarodowej.
- Zdefiniowanie co dokładnie znaczy wziąć ślub w Polsce.
- Pomaganie innym profesjonalistom z branży ślubnej w budowaniu biznesu, który wyróżnia się na tle innych w bardzo celowy sposób.
- Tworzenie niezwykłych wydarzeń ślubnych głęboko dbając o wrażenia i atmosferę.
Ta wizja siebie motywuje mnie każdego dnia. Wkładam całe serce i duszę, aby było to niezwykłe dla moich klientów. Angażuję się we wszystko, co robię, i widać to w pracy wykonywanej przeze mnie.
Chcę nadal być pozytywnym wzorem do naśladowania oraz wspierać, mentorować i inspirować młode kobiety w biznesie. Chcę napisać książkę i chcę mieć możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z jak największą liczbą osób.
Jakie kroki podejmujesz, aby rozwijać swoje umiejętności zawodowe?
Wierzę, że sukces zawodowy w dużej mierze zależy od umiejętności, które wnosisz i zdolności do ich doskonalenia w miarę upływu czasu. Ponieważ moja branża wciąż się zmienia, a potrzeby moich klientów stale ewoluują, to naturalne, że ja ewoluuje wraz z nim. Doskonalenie i poszerzanie zestawu umiejętności nie tylko ułatwia mi zdobycie wymarzonych klientów, ale także pomaga mi stać się lepszą w tym, co robię, i zwiększa moją motywację. To także świetny sposób na wyróżnienie się z tłumu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu. Dlatego podejmuję różne kroki, aby rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Wyznaczam sobie konkretne cele. Pomaga mi to pozostać na dobrej drodze do rozwoju. Wiem wówczas, na czym się warto skupić, aby rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Korzystam z zasobów online. Często biorę udział w edukacyjnych seminariach internetowych takich jak webinary. To dla mnie świetne miejsce do interakcji z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach, zadawania ważnych pytań i, co najważniejsze, nauki.
Najlepsza część? Mogę dowiedzieć się czegoś ważnego dla siebie. Śledzę blogi lub konta ekspertów branżowych z całego świata w ich mediach społecznościowych. Regularnie sprawdzam witryny z wiadomościami branżowymi i fora internetowe, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Czytanie książek i branżowych magazynów ze specjalizacją w obszarach umiejętności, które chce rozwijać, także pozytywnie wpływa na mój rozwój zawodowy. By rozwijać swoje umiejętności zawodowe i wychodzić poza strefę komfortu korzystam także ze wsparcia mentora. Mentor biznesu i budowania marki personalnej udziela mi cennych rad, dzieli się swoją mądrością i wspiera mnie na drodze rozwoju zawodowego. Networking także doskonale sprawdza się do rozwoju mojej kariery. Oprócz poznawania nowych ludzi i nawiązywania nowych przyjaźni nawiązywanie kontaktów dostarcza mi inspiracji i łączy mnie z profesjonalistami z różnych branży, florystami i artystami, których mogę zaprosić na przyszłe wydarzenia.
W jaki sposób motywujesz siebie do pracy na co dzień?
Praca z parami z całego świata, poznawanie ich jest niesamowitym przeżyciem i czymś, do czego mam ogromną pasję i co mnie uskrzydla. Sprawia mi radość, patrzenie jak ludzie są szczęśliwi i zachwyceni w dniu ślubu. Jestem dumna patrzeć jak świętują tę ważną chwilę a ja mogę być częścią tak znaczącej historii w ich życiu. Ta świadomość, że realizuję się w czymś, co sprawia mi przyjemność, powoduje, że chętnie rano wstaję z łóżka, zabieram się do pracy i mam pragnienie dawać z siebie wszystko. Ludzie, którzy nigdy się nie poddają, wytrwale realizują wyznaczone cele, poruszają mnie i motywują do bycia lepszym.⠀⠀
Jakie strategie stosujesz, aby efektywnie zarządzać swoim czasem w pracy?
Zarządzanie czasem jest niezbędne dla powodzenia każdego wydarzenia ślubnego. Nie tylko utrzymuje wydarzenie zgodnie z harmonogramem i budżetem, ale także gwarantuje jego płynny przebieg. Pracując jednocześnie nad wieloma weselami, mam kilka kluczowych strategii, które pomagają mi efektywnie zarządzać swoim czasem w pracy. Przede wszystkim tworzę szczegółowe harmonogramy każdego ślubu, które uwzględniają wszystkie niezbędne zadania do wykonania. Pomaga mi to upewnić się, że nic nie zostanie zapomniane lub przeoczone. Po drugie, używam oprogramowania do zarządzania projektami, aby śledzić wszystkie moje zadania, terminy i postępy. Dzięki temu zawsze mam szybki dostęp do informacji o każdym weselu i jest mi łatwej wprowadzać ewentualne zmiany. Lubię też dzielić większe zadania na mniejsze części, aby łatwiej było nimi zarządzać i skutecznie je wykonać. Wybieram zawsze zaufany zespół kreatywnych partnerów do współpracy przy realizacji wydarzeń. Będąc na miejscu podczas wydarzeń związanych ze ślubem, buduj relacje z kolegami z branży, aby zyskać zaufanie. Harmonijna praca i dzielenie zadań pozwala mi skoncentrować się na tym, co zostało mi zlecone. Zawsze stosuję bufory czasowe. Dodatkowy czas zapobiegnie panice, gdy pojawi się coś nieoczekiwanego. Strategie te pomogły mi zachować porządek podczas planowania wielu wesel jednocześnie i wierzę, że nadal będą mnie dobrze wspierać.
W Twoim zawodzie praca pod presją czasu, to standard jak sobie z tym radzisz?
Trudno znaleźć dziś taką pracę, która nie wymagałaby działań pod presją czasu. To dla wielu dziś codzienność. Praca Wedding Plannera nie jest tu wyjątkiem. Jako organizator ślubu zarządzam wieloma weselami jednocześnie, dbam o dotrzymanie terminów. Moi klienci oczekują, że wszystko będzie idealne, dlatego ważne jest, aby zachować spokój pod presją i umieć poradzić sobie ze wszystkimi stresującymi i nieprzewidzianymi sytuacjami profesjonalnie. Na szczęście istnieją sposoby, które wzmacniają moją odporność i pomagają mi w walce z czasem.
- Trenuję cierpliwość. Jeśli sprawy wymykają mi się spod kontroli, poświęcam chwilę, by zachować spokój w stresujących sytuacjach. Skupienie się na dostarczaniu wszystkiego, co w mojej mocy. To pozwala mi ukierunkować moją energię na efektywne i bezproblemowe wykonywanie zadań. Dzięki cierpliwości mogę z łatwością zorganizować każdy szczegół ślubu swojemu klientowi.
- Stosuję techniki zarządzania czasem. Kiedy walczę z czasem, lista rzeczy do zrobienia często wiruje mi w głowie. Aby uniknąć poczucia, że gruntpali mi się pod nogami, przejmuję kontrolę i zapisuję wszystko. Następnie ustalam priorytety i uszeregowuje zadania w kolejności ich ważności. Dzięki temu bieżące sprawy nie przesłaniają mi tego, co naprawdę jest ważne.
- Deleguję zadania. Najlepszą rzeczą w zachowaniu spokoju podczas planowania ślubu jest to, że staję się graczem zespołowym. Angażuję do zespołu ekspertów z branży ślubnej, z którymi dbamy o dobro naszego klienta i mamy wspólny cel do osiągnięcia. Dzięki pozytywnym relacją wspieramy się i dajemy sobie radę z trudnymi sytuacjami, jeśli takie napotkamy. Pewny zespół to poczucie spokoju dla mnie i mojego klienta.
- Dbam o pozytywne nastawienie. Zawsze jest szansa, że coś pójdzie nie tak. Nie denerwuję się, bo wierzę, że istnieje możliwe rozwiązanie każdego problemu. W takich sytuacjach myślę jak sportowiec i wyobrażam sobie swoją drogę do udanego wydarzenia. Pomaga mi to iść do przodu, aby nieustannie próbować myśleć nieszablonowo i znajdować najlepsze innowacyjne rozwiązania problemów.
- Cieszę się tym, co stworzyłam i osiągnęłam. Przypływ adrenaliny i pozytywnych emocji, które towarzyszą wydarzeniom ślubnym, są powodem, dla którego tak wielu z nas kocha tę branżę. I to jest niesamowite i motywujące… Presji czasu i związanego z nią stresu nie da się oczywiście całkowicie wyeliminować z pracy
Wedding Plannera. Jednak najważniejsze to nauczyć się z nią radzić. Umiejętność ta jest nie tylko potrzebna do tego, aby być bardziej efektywnym, zmotywowanym i odnieść sukces, ale i dlatego, by być zdrowszym.
Jakie są Twoje sposoby na przeciwdziałanie stresowi w pracy?
Radzenie sobie ze stresem w pracy to umiejętność, którą trzeba w sobie wypracować. Zwłaszcza jeśli pracujesz pod presją czasu. Masz do czynienia z trudnymi klientami lub wykonujesz bardzo wiele odpowiedzialnych zadań. Najważniejsze jest umiejętne opanowanie nerwów, słuchanie swojego ciała i znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
Moje metody na radzenie sobie ze stresem w pracy:
- Zaplanuj ćwiczenia i spraw, aby nie podlegały negocjacjom. Może się wydawać, że poświęcasz „czas pracy”, ale w rzeczywistości na dłuższą metę będziesz znacznie bardziej produktywny.
- Dbaj o zdrowe relacje z innymi ludźmi. Świadomość, że masz na kim polegać i zapewnienie tego poczucia kolegom sprawi, że pewne zadania, wyzwania z pewnością staną się mniej stresujące.
- Myśl pozytywnie. Sposób, w jaki zarządzasz swoim myśleniem, ma duży wpływ na samopoczucie, zachowania i podejmowane decyzje. Nawet jeśli nie możesz zmienić jakiejś sytuacji, zawsze możesz zmienić myślenie o niej. Postaraj się spojrzeć na zdarzenia, które wywołują negatywne emocje z innej perspektywy.
- Wyznacz priorytety. Pracuj nad organizacją i umiejętnie zarządzaj czasem. Stwórz plan działania i trzymaj się go. Dzięki temu Twoja praca przebiegnie sprawniej, szybciej i będzie bardziej efektywna.
- Praktykuj wdzięczność. Nawet samo poświęcenie 5 minut dziennie na zapisanie tego, za co jesteś wdzięczny, może mieć duży wpływ na to, jak się czujesz w ciągu dnia, jak prowadzisz interesy, a nawet na możliwości, które przyciągasz. Wdzięczność pomaga wywołać pozytywne emocje, czyni nas bardziej odpornymi ludźmi. Są to niezbędne cechy, aby umiejętnie radzić sobie ze stresem, odnieść sukces w biznesie i w życiu. ⠀⠀
W Twojej branży, ale i w każdej innej pojawiają się różne problemy czy konflikty. Jak Ty je rozwiązujesz?
Każdy ślub to złożone równanie z wieloma zmiennymi. Narzeczeni mogą mieć bardzo różne pomysły i preferencje, a ci, którzy płacą za wesele, mogą upierać się, że ich wizja jest jedyną w kierunku, które należy podążać. W takich sytuacjach muszę być w stanie zachować neutralność i przedstawić wiele opcji, aby pomóc wszystkim stronom w podjęciu ostatecznej decyzji. Mogą pojawić się również inne problemy. A co jeśli firma cateringowa nie zdąży? Co, jeśli pogoda pokrzyżuje plany na ceremonię w plenerze? Zawsze staram się rozwiązać problem bez paniki, często zmieniając go w najlepszą część imprezy. Planuję z wyprzedzeniem każdy punkt dnia ślubu z zachowaniem buforów czasowych. Przygotowuję plany zapasowe dla każdej fazy ślubu, które pomagają być wszystkim we właściwym torze. Znakiem rozpoznawczym prawdziwie dobrego konsultanta ślubnego jest to, jak dobrze radzi sobie z problemami z dostawcami, problemami z transportem lub innymi problemami nieodłącznie związanymi z planowaniem i koordynacją ślubu, gdy pierwotny plan się nie powiedzie.
Jakie są Twoje najlepsze sposoby na efektywne delegowanie zadań?
Planowanie ślubów to złożony i dynamiczny proces, który wymaga efektywnej pracy zespołowej i komunikacji. Niezależnie od tego, czy organizujesz małą kameralną uroczystość, czy duże luksusowe wesele, musisz skoordynować działania z różnymi zainteresowanymi stronami, parą młodą, dostawcami i personelem obiektu, aby zapewnić sukces tego wydarzenia. Niezwykle ważne w tym procesie jest wybranie odpowiedniego zespołu kreatywnych partnerów, którym będzie można powierzyć z zaufaniem zadania. Zanim powitam ich w zespole, oceniam ich procesy działania i produkty pracy, aby upewnić się, że dobrze pasują do tego projektu, podzielają te same wartości, dążą do doskonałości i spełniają oczekiwania i preferencje moich klientów.
Oto moje najlepsze praktyki delegowania zadań.
- Określam zakres i wizję wydarzenia ślubnego.
Zanim wybiorę zespół profesjonalistów do współpracy przy organizacji ślubu, określę jego zadania lub rolę i zaproponuję go swoim klientom, muszę mieć jasną wizję tego, jak ma wyglądać dzień ślubu. Jaki jest rodzaj uroczystości, jej styl? Jakie są kluczowe priorytety, terminy i budżet? Określając zakres i wizji dnia ślubu, jestem w stanie dostosować swój zespół do wspólnego kierunku i uniknąć późniejszych nieporozumień lub konfliktów.
- Identyfikuję umiejętności i mocne strony zespołu
Po uzyskaniu jasnego obrazu dnia ślubu i preferencji moich klientów, analizuję umiejętności i mocne strony członków zespołu. Jakie są ich obszary specjalizacji, doświadczenia i zainteresowań? Jakie są ich preferowane style pracy? Na ile są otwarci na nowości? Jaki mają dostępny sprzęt? Identyfikując umiejętności i mocne strony zespołu, mam pewność, że mogę delegować zadania i obowiązki, które odpowiadają ich możliwościom i motywacjom oraz wykorzystać ich potencjał.
- Komunikuję oczekiwania i obowiązki
Po przydzieleniu zespołowi zadań i obowiązków staram się je jasno i konsekwentnie przekazać. Jakie są konkretne potrzeby, standardy i terminy dla każdego zadania? Jakie są role i obowiązki każdego członka zespołu i jak odnoszą się one do siebie nawzajem. Dzięki dobrej komunikacji jesteśmy w zespole w stanie wyznaczyć jasne granice oczekiwań i obowiązków oraz odpowiedzialności za swoje procesu i związane z nimi wyzwania.
- Przekazuję informacje zwrotne i doceniam
Przekazując informacje zwrotne do członków zespołu i wyrazy uznania, jestem w stanie monitorować postępy, identyfikować problemy oraz doceniać wysiłki i wyniki mojego zespołu.
- Zachęcam do współpracy i zaufania
W całym procesie planowania ślubu i wesela zawsze zachęcam członków zespołu do współpracy i zaufania. Razem dzielimy się pomysłami, wspieramy się nawzajem i pracujemy w sposób, który pozwala nam się rozwijać i tworzyć. Uwielbiam partnerów, którzy są zaangażowani i kochają innowacje tak samo jak ja! Budowanie partnerstwa, wpuszczanie ludzi do planu dnia i delegowanie zadań pozwolą mi pracować mądrzej i lepiej wykonywać swoją pracę.
Jakie cechy charakteru uważasz za ważne w twojej pracy?
Planowanie ślubu brzmi jak przyjemna, efektowna i ekscytująca kariera i często tak jest. Jednak nie jest to łatwa praca. Aby odnieść sukces, trzeba być bardzo zmotywowanym i zdeterminowanym. Posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Silne zdolności organizacyjne i zarządzania czasem. Potrafić pracować pod presją czasu. Dobrze radzić sobie w rozwiązywaniu problemów. Po prawie 15 latach planowania i projektowania wesel, mogę śmiało powiedzieć, że najważniejszymi cechami osobowości w mojej pracy jako Wedding Planner są: pewność siebie, otwartość, sumienność, intuicja, zaradność i kreatywność. Pewność siebie: Ślub to mieszanka wzmożonych emocji, skomplikowanej logistyki i szybkich decyzji. Potrzeba być pewnym siebie i sytuacji, by poradzić sobie z każdym z tych wyzwań samodzielnie lub razem z zespołem.
Wedding Planner jest liderem bardzo złożonego zespołu sprzedawców oraz rodzin i przyjaciół pary. Pewność siebie i utrzymanie kontroli nad wydarzeniem, bez bycia dominującym jest podstawową cechą charakteru.
Otwartość: Usługi, które świadczę jako planista, są niezwykle osobiste. Moim zadaniem jest słuchać, być świadomym i przewidywać potrzeby klienta, zanim on to zrobi. Połączenie i komunikacja to podstawa. Dlatego otwartość na kontakty z ludźmi jest bezcenna. Ponadto, otwartość sprawia, że jestem ciekawa nowych trendów, wyzwań i innowacji w branży. Dzięki otwartości Wedding Planner jest bardziej pomysłowy i ceni sobie różnorodność.
Sumienność: Zarządzanie dużą grupą gości weselnych i dostawców, utrzymywanie harmonogramu i upewnianie się, że wszyscy i wszystko wygląda świetnie przez cały czas, nie jest łatwym zadaniem i byłoby niemożliwe dla kogoś, kto nie był z natury czujny nawet w najdrobniejszych szczegółach. Sumienność oznacza, że Wedding Planner jest rzetelny, dokładny i ma zdolność planowania wszystkiego z wyprzedzeniem. Sumienność napędzana jest pasją. Ponieważ przede wszystkim znakomity Wedding Planner kocha to, co robi. Lubi pomagać ludziom tworzyć wspomnienia na całe życie i czuje się jak w domu, dopracowując każdy szczegół, aby ich plan stał się rzeczywistością.
Intuicja: Mając wystarczającą wiedzę i doświadczenie, będziesz w stanie ocenić, czego chce para, nawet jeśli sami nie są pewni lub nie potrafią tego wyrazić. Gdy jesteś doskonałym słuchaczem i potrafisz zebrać subtelne wskazówki, to możesz przekształcić niejasne pomysły, w szczegółowe strategie i nie boisz się przejąć inicjatywy.
Zaradność: Rozwiązywanie problemów podczas wesela to długa i kręta droga. Musisz przemyśleć problem i rozwiązać go pod presją – a wszystko to starając się wyglądać, jakby było to łatwe do zrobienia na 8 cm obcasach. Uważam, że często to mój nietradycyjny, nieszablonowy sposób myślenia wspiera mnie w pozytywnym rozwiązaniu niespodziewanych i trudnych sytuacji jakie mogą mieć miejsce podczas wesela.
Kreatywność: Wierzę, że kreatywność to sposób myślenia, nie tylko o projektowaniu, ale o wszystkim, co robimy w pracy i w życiu. Od świetnego organizatora ślubów kreatywność jest wymagana zarówno pod względem estetycznym, jak i logistycznym wydarzenia, a także dynamiki interpersonalnej, która jest różna w przypadku każdego klienta. To DNA mojego sukcesu-każda minuta każdego dnia mojego życia wymaga kreatywności. Zdradzę ci mały sekret… Udoskonalanie swoich naturalnych zdolności, cech charakteru i talentów to pewny sposób na ustalenie swojej wyjątkowości. To sposób na przyciągnięcie klientów, którzy będą pojawiać się dla Ciebie tak samo, jak Ty dla nich. Gdy pokazujesz się z celem, z zaangażowaniem i wartościami, jakie wnosisz to osoba, która ma z tobą pracować lub podążać za tobą, zawsze wybierze
Ciebie. To jedyny sposób, aby stworzyć zrównoważony biznes, który przyniesie Ci radość i ostatecznie znajdzie odzwierciedlenie w Twoim życiu i w sukcesie zawodowym.
Dorota Nowakowska
Wedding Planner, Projektantka ekskluzywnych ślubów i wesel międzynarodowych, Mentorka i trenerka branży ślubnej.
Tworzy śluby i przyjęci dla par z całego świata, przekształcając je w niesamowite wydarzenia wielozmysłowe, które zachwycają, kuszą atmosferą i zapadają w pamięć. Wnosi kreatywność i personalizację do każdej uroczystości, dzięki temu świętowanie staje się prawdziwą sztuką. Wierzy, że każda chwila powinna być celebrowana w wielkim stylu i z elegancją.
Producentka marki własnej Dorota Nowakowska – The Art of Celebrating Weddings, z sukcesami od 2010 roku. W swojej ślubnej akademii dzieli się pasją z innymi, udzielając konsultacji parom, szkoląc nowe talenty w branży ślubnej i przygotowując pracowników hoteli do organizacji wesel. Dorota ma ugruntowane doświadczenie w pracy w prestiżowych hotelach w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jej kompetencje potwierdza międzynarodowy certyfikat Wedding Plannera, wydany przez The Institute od Professional Wedding Planners w Londynie. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Jedna z bohaterek książki „Decyzja, która zmieniła życie”. O historii inspirujących kobiet, które odważyły się przewartościować swój świat.”. Prywatnie żona i mama dwójki wspaniałych dzieci Izabeli i Huberta.
Linki:
https://dorotanowakowska.pl/
https://www.instagram.com/dorotanowakowskaweddings/
https://www.facebook.com/DorotaNowakowskaWeddings