Postęp technologiczny wymusza na nas pewne zmiany. Nowe rynki pracy, nowe zawody są wpisane w rozwój gospodarczy. Jeszcze 40 lat temu nikt nie pomyślał o pracy w IT, dziś jest to już standardem. Badania prognozują, że w ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji zniknie wskutek zmian technologicznych, a 65% dzieci obecnie zaczynających naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Co więc zmieni sie za 8 czy 20 lat?
Zadziwiające raporty
World Economic Forum przewiduje, że zawody przyszłości, które będą wykonywać nasze dzieci za kilka, kilkanaście lat – jeszcze nie istnieją, lub powoli zaczynają istnieć w naszym świecie, ale nie ma jeszcze konkretnych możliwości nauczki czy rozwoju w danym zawodzie. Niszowe zawody, które obecnie funkcjonują, są wynikiem zapotrzebowania i “samouctwa”. Prawdopodobnie już za 10 lat (albo i szybciej) powstaną kursy, szkolenia a nawet kierunki studiów w danej dziedzinie.
Według raportu OECD od kilku lat, rocznie w naszym kraju rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem. Oznacza to, że takie wykształcenie nie ma już tak wysokiej rangi jak miało to dawniej. Wpływa to jednak negatywnie na inne, bardzo potrzebne zawody w których tytuł magistra nie jest potrzebny. Coraz mniej Polaków chce pracować fizycznie np. jako murarz. Potwierdzają to wyniki badań z Barometru Zawodów, którzy w swoim raporcie zauważyli znaczny deficyty pracowników występują w branżach zatrudniających m.in. robotników, pracowników fizycznych i techników.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje, że największy rozwój będą miały nowe technologie i postępujący rynek automatyzacji. Wg nich warto stawiać na specjalistów, rozwój osobisty, inwestować w konkretną wiedze, a przede wszystkim… w kreatywność! To właśnie kreatywność ma być najbardziej ceniona w najbliższych latach.
Znany portal społecznościowy LinkedIn prognozuje, że największe zapotrzebowanie będzie na naukowców, którzy zajmą sie badaniami i wdrożeniami dotyczącymi komórek macierzystych. Jest to spowodowane zmniejszającą sie liczbą dawców i zwiększonym zapotrzebowaniem. Ponadto z badań wynika, że jednym z najpopularniejszych zawodów w najbliższych latach będą:
- kontroler ruchu dronów
- mechanik samochodów autonomicznych
- synoptyk trzęsień ziemi
- osoby, które odbudują środowisko naturalne
Poszukiwane zawody przyszłości
Programista aplikacji mobilnych – ponieważ coraz więcej firm korzysta z technologii mobilnych, aby docierać do klientów, popyt na twórców aplikacji mobilnych będzie nadal rósł.
Zdalny chirurg – w wielu przypadkach chirurdzy nie będą już musieli być fizycznie obecni na sali operacyjnej. Dzięki rozwojowi technologicznemu będą zdalnie obsługiwać inteligentne maszyny, komputery, aby przeprowadzić operacje na drugim końcu świata, bez potrzeby kontaktu fizycznego z pacjentami.
Man-Machine Teaming Manager. Specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem – roboty już są częścią naszego życia, za kilka lat może przyjść to na wyższy poziom. Trzeba roboty nauczyć, szkolić – tak aby mogły wspierać ludzi w pracy. Nadal jest to bardzo kontrowersyjne.
Konsultant prognozujący trendy – wykorzystuje kombinacje intuicji i badań. Dotyczy każdej branży. Stara sie zachować obiektywizm i prognozować to, co ludzie będą chcieć kupić za jakiś czas. Może też tworzyć, potrzebę posiadania danego produktu.
Personal Digital Curator (osobisty kurator cyfrowy) – specjalista, który pomoże zadbać o wizerunek online i offline. Zwraca uwagę na życie zawodowe i prywatne.
Architekt rzeczywistości rozszerzonej – rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) wzbogaca nasze doświadczenia poprzez nakładanie wirtualnych obrazów na te rzeczywiste. Będą mogli bardziej przestrzenie zaprezentować swoje pomysły na np. budowę budynków.
Deweloper inteligentnych domów– inteligentny dom powoli pojawia sie w naszych domach. Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na tę usługę. Z biegiem lat nasze potrzeby i oczekiwania się zmieniają.
Architekt danych IT – Architekci danych potrzebują umiejętności analitycznych i kreatywnych, a także dogłębnej wiedzy na temat systemów danych i metodologii baz danych.
Garbage Designer (projektant śmieci) – wyższy poziom recyclingu. Osoba, pracująca na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za znajdowanie nowych zastosowań dla użytych już materiałów. Będzie też doradcą firm w sprawach łatwiejszego przetwarzania ich produktów przez innych.
AI-Assisted Healthcare Technician (technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję) – osoba (pielęgniarz, pielęgniarka) , która w mniej poważnych przypadkach zapewni zdalną diagnostykę, która wspomagana będzie sztuczną inteligencją.
Digital Tailor (cyfrowy krawiec) – e-commerce rośnie w siłę, nic wiec dziwnego, że wśród zawodów przyszłości ma się pojawić zapotrzebowanie na krawców działających online. Prognozuje sie, że będą oni w stanie zdjąć z klienta miarę zdalnie – za pomocą nowoczesnych technologii.
A czy Ty planujesz już rozwijać swoje kompetencje?
[…] Zawody przyszłości. Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy? […]