fbpx

Relacja z TEDxWarsawWomen 2023! Endometrioza, ubóstwo emerytalne, symulacje kosmiczne, buty z kukurydzy

8 grudnia 2023 roku, odbyła się kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia TEDxWarsawWomen. Do Warszawskich Złotych Tarasów przybyło prawie tysiąc osób, aby spędzić ten dzień słuchając wyjątkowych prelekcji, podziwiać artystów z różnych zakątków świata i korzystać z genialnego networkingu. Zobaczcie, jakie w tym roku pojawiły się idee warte rozpowszechniania. 

„Two steps forward”. Dwa kroki do przodu 

W tym roku wydarzenie odbyło się w sali kinowej w Multikinie. TEDxWarsaw Women prowadzili Aleksandra Lewandowska, Piotr Rudzki oraz Agnieszka Becler. Przybyłych uczestników wydarzenia, na samym początku przywitała Ewa Turek, kurator wydarzenia. Wszystko było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych. 

Event rozpoczął się od fantastycznego, kreatywnego i jak zawsze zabawnego występu Grupy MoCarta. którzy wprowadzili w świetny nastrój całą widownię.

Część 1 TEDxWarsawWomen – Step into the future

Kasia Wierzbowska “Rewolucja FemTech szansą na poprawę zdrowia kobiet” 

Bardzo ciekawe, wartościowe i niezwykle inspirujące wystąpienie otworzyło TEDxWarsawWomen. FemTech to termin określający technologie i innowacje skierowane do kobiet. Kasia w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że kobiety są dłużej diagnozowane w przypadku różnych problemów, szczególnie przy silnych bólach menstruacyjnych, ten temat jest bagatelizowany. Kryterium płci w badaniach klinicznych to coś, co musi się zmienić, ponieważ większość takich badań wykonuje się na mężczyznach. Opowiedziała o problemie związanym z endometriozą czy menopauzą. Zwróciła uwagę na reklamy, które specjalnie były dopasowane do odbiorców “aby ich nie gorszyć” np. reklama podpasek z niebieskim płynem. Opowiedziała o ważnym przedsięwzięciu dla kobiet, które musiało zmienić swoją nazwę czy opisy, aby zaangażować w to inne marki czy firmy i tak powstał FemTech. 

Borys Bińkowski “Szkoła od nowa: od wiedzy naukowej do praktyki”

Borys w swoim wystąpieniu poruszył bardzo trudne, ale niezwykle ciekawe zagadnienie związane z współczesnym szkolnictwem. Zauważył, że od 200 lat nasze szkoły, system edukacji, klasy czy nauczyciele wyglądają tak samo. Od tego czasu zmieniły się samochody, muzyka, a szkoła nadal wygląda tak samo. Nierzadko jest nudna, oparta na schematach, a co najważniejsze, nie zwraca uwagi na jednostkę, a skupia się na całości. Współczesna szkoła ignoruje naukę poprzez zabawę, ignoruje stres czy sen. Są jednak inne możliwości edukacyjne, które mogą wspierać rozwój dzieci w całkiem inny sposób, pozwolić im na zabawę, integrację czy sen, a przede wszystkim na rozwój, który zaowocuje w przyszłości. Borys zwrócił też uwagę na ciekawy efekt Duninga-Krugera

Iluzjonista Y

Zaprezentował nam nie tylko magiczne sztuczki, ale pokazał słabości naszego umysłu. Świetnie zobrazował siłę sugestii, wykorzystując do tego, przemyślaną strategię psychologiczną, która zaskoczyła każdego na widowni. Oglądaliśmy konkretne obrazy, zagraliśmy w grę przechodząc z punktu A do punktu B, posłuchaliśmy historii o ugoszczeniu przyjaciela, aby na końcu dowiedzieć się, że była to manipulacja i sugestia, którą wykorzystuje wiele firm, polityków czy innych instytucji. 

Wywiad Ewy Turek z Gosią Ohme

Tematem przewodnim wywiadu była autentyczność. Autentyczność  na co dzień w naszym życiu, pracy i autentyczność przed samym sobą. Gosia Ohme, aby jeszcze bardziej oddać się tej idei, zdecydowała się na wystąpienie bez makijażu. Opowiedziała o życiu w zgodzie ze sobą z swoimi wartościami i przekonaniami. Autentyczność zaczyna się od akceptacji i pokochania siebie. Była to wartościowa, merytoryczna rozmowa, która jak myślę, skłoniła do refleksji wszystkich na sali. 

Marta Kobińska  “Bezpieczna finansowo”

Nasze życie jest jak krzesło, a jego nogi to 4 ważne filary: kariera, relacje, finanse i zdrowie. Jeśli któraś noga się złamie, pozostałe się kiwają. Marta podzieliła się z nami swoją historią, otworzyła przed nami swoje emocje i prywatne refleksje. Dostała wypowiedzenie z pracy, będąc samotną matką. Tuż przed wybuchem pandemii. Później okazało się, że ma tętniaka. Życie jednak miało dla niej inny plan. Dziś wie, że wszystko to wydarzyło się po coś. Zwróciła uwagę na ubóstwo emerytalne kobiet, które otrzymują o 40% mniejszą emeryturę od mężczyzn, pomimo tego, że średnio żyją dłużej i tak samo pracują. Zaintrygowała nas swoim: “Pokerowe sprawdzam swoją wartość netto” – aby umieć wycenić swoją pracę i znać swoją wartość.

Na koniec tej części Alisa Makarenko wykonała dla nas niesamowity taniec. Alisa za pomocą swojego ciała zahipnotyzowała nas. Jej ciało opowiedziało niezwykłą i barwną opowieść. 

Warsztaty

TEDxWarsawWomen to nie tylko inspirujące mowy, ale także wartościowe warsztaty.

Warsztat I – Cyfrowe czARy jako nowy wymiAR mARketingu 

Warsztaty poprowadziła Patrycja Skrzyniarz, znana jako Matka Sukcesu. Opowiedziała nam o tajnikach rozszerzonej rzeczywistości AR. O przyszłości filtrów i narzędzi marketingowych. A potencjał AR można wprowadzać już dziś za pomocą różnych aplikacji. 

 Warsztat II – Jak nażywać się życiem i już więcej o sobie nie zapominać? 

Poprowadziła je Marta Iwanowska-Polkowska, psycholożka, Coach PCC ICF, Trenerka oraz Facylitatorka. Zwróciła uwagę na to, że  żyjemy dziś codziennością i rutyną. Że czasami warto się zatrzymać, uwolnić swój potencjał. 

 Warsztaty III – Sprawczość kobiet – dlaczego tak ważne jest myślenie: „zrobiłam to”, a nie „udało mi się”

Agnieszka Brytan-Jędrzejowska, z Fundacji Kobiety e-biznesu mówiła o sprawczości kobiet, o tym jak ważne są nasze myśli i nastawienie. Nic nie dzieje się przypadkiem, warto odwrócić myślenie i docenić siebie. 

Część 2 TEDxWarsawWomen – Step for environment 

Ten panel otworzył mini koncert genialnej wokalistki i saksofonistki Lalu Slavicka.

Agnieszka Ziółek “Czy buty z roślin mogą pomóc uratować świat?”

Nikt z nas na pewno nie pomyślał o tym, że produkcja butów może być zagrożeniem nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi.  Nawet produkcja skór roślinnych zabija zwierzęta. Zwróciła uwagę, że gdyby mury rzeźni były ze szkła, bylibyśmy wegetarianami. Produkcja masowa obuwia – truje ludzi, zatrudnia małe dzieci do pracy, to wyzysk i brak etyki.

Można robić to lepiej i mądrzej, a buty wcale nie tracą na jakości. Czy wiedzieliście, że buty mogą zostać wykonane z kukurydzy, pszenicy czy winogrona? To bardzo przydatna wiedza!

Agata Rzędowska “Samochody elektryczne – fakty, nie mity…”

O samochodach elektrycznych mówi się ostatnio bardzo dużo, ale czy jesteśmy świadomi tego, że nie jest to nic nowego? Pierwszy samochód elektryczny powstał w 1883 roku. Autorka wystąpienia obaliła wiele mitów na temat auto mobilności. Polska jest 2 na świecie producentem baterii elektrycznych, a kobalt można odzyskać w zielonych bateriach. Do produkcji takich baterii używa się pierwiastków krytycznych na podstawie listy różnych instytucji, które uwzględniają ochronę pierwiastków takich jak lit czy kobalt. Bardzo merytoryczne i ciekawe wystąpienie. 

Moniaka Brzózka “ Rybka lubi pływać…!”

Gdy wyrzucisz na ulice  papierek, ktoś to zauważy i może zwrócić Ci uwagę. Możesz nawet dostać za to mandat. Ale jak rybakowi wpadnie sieć do morza, nie dzieje się nic.  Monika razem z 21 innymi nurkami oczyszczają z sieci widmo morza i oceany. Nurkują po to, aby ratować zwierzęta przed makabryczną śmiercią. Sieci widmo pływają po cichu i po cichu zabijają. Co ciekawe wyłowione sieci idą do recyklingu, z którego np. powstają skarpetki czy kostiumy kąpielowe. Nurków jest zdecydowanie za mało, mam nadzieje, że po tym wystąpieniu będzie ich zdecydowanie więcej. 

Kuba &Vova – zahipnotyzowali nas dźwiękami muzycznej medytacji. Handpan, znany również jako hang drum, to unikalny instrument perkusyjny przypominający misę i  bęben. 

Rock Your Business – świetne trio (dwie kobiety i mężczyzna) dodali nam wszystkim solidnej porcji energii podczas wspólnej nauki śpiewania utworu Bon Jovi “It’s my life” 

Część 3 TEDxWarsawWomen – Step for people

Agnieszka Elwertowska “Czy symulację misji kosmicznych mogą nam pomóc radzić sobie ze stresem? 

Bycie astronautką nie jest łatwe, szczególnie w naszym kraju, ale Agnieszka w swoim wystąpieniu opowiedziała nam o tym, jak warto marzyć i dążyć do osiągnięcia swojego celu. Misje księżycowe czy marsjańskie odbywają się na ziemi w habitatach, najczęściej odludnych miejscach jak np. pustynie. Agnieszka jest analogową astronautką. Opowiedziała o badaniu i niezwykłym eksperymencie który wpływa pozytywnie na zrelaksowanie się i obniża poziom stresu Eksperyment  terapii neurofeedbacku uznano za udany i poleci on na stacje kosmiczną w 2024 roku. Terapia ta poprawia pamięć, wspomaga walkę z depresją czy poprawia koncentracje. 

Izabela Turczyńska-Buszan “Gdzie prawnik ukrywa serce?”

Wszyscy robimy zakupy online, i każdy z nas w nich kłamie zaznaczając, że przeczytał politykę prywatności. Wg badań, tylko 18% z nas miało kontakt z prawnikiem, a tak naprawdę z prawem mamy do czynienia cały czas np. podczas kupowania bułki w sklepie (umowa kupna-sprzedaży). Izabela poruszyła temat związany ze stereotypem prawnika. Człowieka inteligentnego, uparcie dążącego do celu, bez emocji, empatii. Nierzadko ludzie straszą kogoś prawnikiem. Prawnik to taki najemca, który pracuje na czyjejś wojnie. Zmieniła całkowicie nastawienie i myślenie na temat zawodu prawnika. Ja poczułam słuszność, chęć pomocy innym, empatie.

Legal design – to połączenie prawa, design thinking, komunikacji i relacji. Prawnik jest empatyczny, wspierający, pomagający, tłumaczy wszystko jasno i zrozumiale. Nie jest wyniosły, ale ma serce do innych. Izabela to urodzona mówczyni, genialnie się jej słuchało. 

Kira Sukhoboichenko “Działania w młodym wieku – dwie strony medalu”

Kira ma 17 lat, za rok zdaje maturę. Ma za sobą przeprowadzkę do innego państwa i liczne sukcesy pomimo tak młodego wieku. Od 10 roku życia działa społecznie m.in “Ruch latających plecaczków”. Niezwykle empatyczna i ambitna, z pomysłem na siebie. Opowiedziała nam o roli dorosłych w jej życiu, o tym jak ważną rolę odgrywają w drodze, aby mogła spełnić swoje cele. Pięknie mówiła o rodzicach i nauczycielu, którzy wspierają ją w tej drodze. Kira się nie przechwala, mówi o swoich dokonaniach jako hołd dla rodziców. Jedno słowo, jeden gest lub jego brak może zniszczyć czyjeś plany czy marzenia, szczególnie w tak młodym wieku.

Wywiad. Elena Pawęta z Sylwią Chrabałowską

Sylwia od lat intensywnie działa na rzecz kobiet. W tym roku stworzyła akcje “Kobiety na wybory”, która była nie tylko apolityczna, ale także edukacyjna. Opowiedziała o tym, jak działali jak się rozwijali i nawiązywali współpracę. Kampania szybko obiegła cały kraj. Dzięki niej podczas tegorocznych wyborów polski pobiły rekord uczestnictwa. Ponad 74% kobiet poszło na wybory. Nie da się ukryć, że to ogromna zasługa kampanii. Sylwia opowiedziała nam także o swoim życiu prywatny, o macierzyństwie i  innych projektach.

Pokaz mody NAOKO

Jako pierwsza marka w Polsce, Naoko stworzyło kolekcję, na podstawie analizy preferencji swojej społeczności i sztucznej inteligenci. Ponad 7 tys. odpowiedzi w połączeniu z AI stworzyło niezwykłą kolekcję ubrań, która została zaprezentowana przez organizatorki wydarzenia.

Na koniec zaśpiewała charyzmatyczna wokalistka, o nieskazitelnym głosie Karo Glazer. 

Fot. Akpa

AUTOR RELACJI: Ewelina Salwuk-Marko

Patronat medialny WARTO ZNAĆ

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “Relacja z TEDxWarsawWomen 2023! Endometrioza, ubóstwo emerytalne, symulacje kosmiczne, buty z kukurydzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/