fbpx

Sukces TEDxWarsawWomen wynika z połączenia inspiracji, zabawy, refleksji i networkingu

TEDxWarsawWomen to przemyślane przemówienia, które nie tylko edukują, ale także budzą emocje i motywują do działań. Wydarzenie to od dawna, stanowi ucztę dla umysłów spragnionych wiedzy i odkryć. Jednak choć wielu doskonałych prelegentów prezentuje swoje pomysły na scenach TEDx na całym świecie, to dzisiaj skupiamy się na tych wyjątkowych w naszym kraju. W to właśnie w Polsce dzięki TEDxWarsawWomen czerwona kropka, stała sie źródłem odwagi, determinacji, refleksji i wzruszeń. Wyjątkowe historie, nietypowe przykłady i poczucie siostrzeństwa. Za organizacją wydarzenia, kryje się cały sztab ludzi, którzy pracują miesiącami, aby przygotować ten jeden wyjątkowy dzień. Jak to wygląda z punktu widzenia organizacji, opowie Ewa Turek, kurator wydarzenia TEDxWarsawWomen.

Ewelina Salwuk-Marko: Czym zajmuje się kurator wydarzenia? Co należy do Twoich obowiązków?

Ewa Turek: Kurator wydarzenia to osoba odpowiedzialna za organizację, zarządzanie i nadzór nad przebiegiem danego wydarzenia, w tym przypadku TEDxWarsawWomen 2023. Moim głównym celem jest aby wydarzenie było udane, zgodne z założeniami, a także spełniało oczekiwania uczestników i partnerów. Jestem odpowiedzialna za zaplanowanie wszystkich aspektów wydarzenia, włączając w to datę, miejsce, budżet, harmonogram i wytyczne licencji. Planowanie to kluczowy krok w zapewnieniu sukcesu wydarzenia. Czuwam na misją projektu – czyli tworzę przestrzeń dla wyjątkowych ludzi i idei wartych rozpowszechniania. Nadrzędnym celem mojej pracy jest stworzenie lokalnego wydarzenia na licencji TED, która skupia się na dzieleniu się inspirującymi pomysłami, tworzeniu sieci kontaktów i budowaniu platformy do dyskusji na ważne tematy. Licencja rygorystycznie określa wytyczne i zasady wydarzenia, po to by zapewnić spójność z wartościami, standardami etycznymi i filozofią ruchu TED. Niezwykle istotne jest także nawiązanie I utrzymanie  relacji między lokalną społecznością a globalnym ruchem TED, współpraca z innymi organizacjami, mentorami i uczestnikami innych wydarzeń TEDx I TED. 

Co oznacza dla Ciebie temat przewodni „Two steps forward”?

Te dwa kroki mają dla mnie wymiar mocno metaforyczny. Chodzi o odważne i pewne stawianie kroków w przyszłość. Ważne, by bez względu na okoliczności czy panujące warunki robić swoje, iść do przodu.

Jakie są wg Ciebie główne cele tegorocznej edycji TEDxWarsawWomen? Jakie wartości i idea przyświeca tegorocznemu tematowi przewodniemu?  

Niezmiennie celem naszego wydarzenia jest prezentacje idei wartych rozpowszechniania. Chcemy inspirować naszą publiczność – do myślenia, działania, zmian. Najlepiej łącząc naukę z zabawą, dodając networking. Wierzymy, że razem możemy więcej i właśnie na wspólnotowości i różnorodności budujemy naszą siłę. Dużo łatwiej I szybciej jest zrobić dwa kroki do przodu gdy idziemy razem, a nie w pojedynkę. Na tym właśnie zamierzamy się skupić. 

Jakie są największe wyzwania związane z wydarzeniami TEDxWarsawWomen i jak sobie z nimi radzicie/radzisz?

Mamy znamienitych partnerów. Nasza społeczność wykupuje bilety na wydarzenie w kwadrans od uruchomienia sprzedaży. W prace nad TEDxWarsawWomen 2023 jest zaangażowany świetny zespół. To profesjonaliści w swoim fachu związani z projektem od kilku lat. Wyzwaniem jest skoordynowanie wszystkich działań i tematów, a także logistyka wydarzenia. Pracujemy przy tym projekcie probono, każdy z członków zespołów wykonuje te zadania po godzinach – czasem spięcie naszych kalendarzy jest wyzwaniem. Ale na koniec dnia to tylko tematy do załatwienia, a nie wyzwania. 

Ewa Turek TEDx
Ewa Turek – kurator wydarzenia TEDx

Jakie są najważniejsze kryteria sukcesu wydarzenia? Czy są to liczby uczestników, poziom poszczególnych mówców czy coś innego?

Sukces TEDxWarsawWomen wynika z połączenia inspiracji, zabawy, refleksji i networkingu. Chcemy zmieniać świat! Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a każda zmiana od iskry, natchnienia czy podjętej decyzji. Właśnie takim punktem zapalnym zmian chcemy być. Dlatego koncentrujemy się na tym, by na scenie pojawiły się wyjątkowe osoby i unikalne tematy, które w nas zarezonują – czasem wywołają łzy, czasem śmiech, czasem zadumę. Wszystko po to byśmy bardziej świadomie, odpowiedzialnie i odważnie zrobili swój kolejny krok. Jakość mów to jedno, liczą się także warsztaty i inne atrakcje, które zapewniamy podczas całego dnia wydarzenia. 

Jakie są najbardziej pamiętne lub inspirujące historie związane z wcześniejszymi wydarzeniami TEDxWarsawWomen, które mają szczególny wpływ na społeczność lokalną?

Dla mnie osobiście to moment, gdy sama stanęłam na scenie i poznałam fenomen TEDx. Ta energia, siła networkingu, wsparcie, a przede wszystkim współpraca między fantastycznymi ludźmi – te wartości zatrzymały mnie tu na dłużej. Już od 10 lat działam w różnego rodzaju TEDx-ach: Women i Kids, University. I niech tak przygoda trwa!

Organizacja takiego wydarzenia to nie lada wyzwanie. Trzeba mieć odpowiednią strategię, szybko reagować  w różnych sytuacjach. W jaki sposób  zachowujesz spokój i dbasz o atmosferę w zespole?

Mam spokojną naturę – wypracowałam ją przez lata pracy nad sobą. Staram się być rzeczowa, konkretna i konstruktywna. Nadaję jasny kurs, a zespół, który bardzo cenię i szanuję, ma przestrzeń, by robić rzecz po swojemu. Kiedy trzeba podejmuję “trudne” decyzje. Zespół jest wyjątkowy – bardzo odpowiedzialny, więc świadomie gramy do jednej bramki, wspólnie się rozwijamy, świętujemy sukcesy i radzimy sobie z trudniejszymi tematami.

Czy jest jakiś temat, branża – której do tej pory Ci zabrakło i widziałabyś kogoś z tej dziedziny na czerwonej kropce?

Młodzież – pokolenie ZET i dzieciaki – właśnie ich sposób myślenia chciałabym zobaczyć na scenie dorosłego TEDx-a. Moc takich słów jest piorunująca. Doświadczyłam tego organizując TEDxKids, gdzie ludzie w wieku 8-18 lat mówili o przyszłości planety, prostym kręgosłupie czy rozwijaniu własnych pasji. Siła tego przekazu, szczerość i prostota były niewiarygodne i mocno inspirujące.  

TEDxWarsawWomen

Udział w TEDxWarsawWomen to nie tylko merytoryczne i interesujące wystąpienie. Nie sądzisz, że uczestnicy zyskują coś więcej?

Zyskują bardzo dużo. To energia grupy, czerpanie z różnorodności. Na widowni, warsztatach i w przerwach spotykają się osoby z różnych branż i z różnymi doświadczeniami. Łączy nas wszystkich dobra energia i chęć zmieniania świata na lepsze. Naszego małego, rodzinnego czy przyjacielskiego i większego – firmowego czy społecznościowego. TEDxWarsawWomen to święto inspiracji obchodzone w grupie wartościowych osób, z którymi łączą nas wspólne wartości i sposób postrzegania rzeczywistości. Wierzymy, że tę rzeczywistość można zmieniać i kształtować.

Bycie mówcą podczas tego wydarzenia, to wg mnie wyjątkowa nauka, edukacja która może się przydać. Uczymy się tu przede wszystkim komunikacji, umiejętności przemowy. Czy myślisz, że udział można spokojnie wpisać sobie do CV?

Jak najbardziej. Często osoby, które stanęły na czerwonej kropce, stają się rozpoznawalne – to swego rodzaju trampolina do dalszej kariery. Sam proces przygotowania do wystąpienia na czerwonej kropce zmienia ludzi – dodaje im sił, wiary we własne możliwości, pewności, że to co mają do powiedzenia jest ważne. Jeśli idea jest wartościowa, to idzie to w świat. Taki punkt w CV to wyróżnik i niezaprzeczalny atut. Pragnę na koniec podkreślić: aby zmieniać świat na lepszy, nie trzeba stać na czerwonej kropce TEDx. Możne to robić każdy z nas, w miejscu, w którym jest, z zasobami, które już ma. Razem możemy robić nie jeden, a dwa kroki do naszej lepszej przyszłości. Bardzo w to wierzę. 

Dziękuję za rozmowę.

Ewa Turek TEDx

Ewa Turek 

Trenerka, mentorka, podcasterka.
Prowadzi szkolenia i konsultacje dla środowiska biznesowego, startupów i uczelni. 

Liderka w międzynarodowej organizacji szkoleniowej Toastmasters International z tytułem Distinguished Tostmaster. Wicemistrzyni Polski w przemówieniach inspiracyjnych. 

Od 10 lat organizuje konferencje TEDx i TEDxKids. 

Kilkukrotna Mistrzyni Polski w jeździe konnej w stylu western.

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “Sukces TEDxWarsawWomen wynika z połączenia inspiracji, zabawy, refleksji i networkingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/