fbpx

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie?

Kredyt hipoteczny – to skomplikowany, długoletni i wielowątkowy produkt finansowy, z którym wielu z nas w swoim życiu się spotka. Najczęściej korzystamy z niego jako forma finansowania, która pozwala na zakup lub budowę nieruchomości, takiej jak mieszkanie lub dom – zakup wymarzonej nieruchomości bez konieczności czekania na zgromadzenie całej potrzebnej kwoty. Zwykle kredyt hipoteczny to kilkaset tysięcy złotych, dlatego w Twoim interesie jest, aby to był najlepszy wybór.

Kredyt hipoteczny jest również często wykorzystywany do konsolidacji innych zobowiązań takich jak karty kredytowe, kredyty konsumpcyjne lub wykorzystywany do remontu czy rozbudowy nieruchomości, ale o tym innym razem.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego kredytu hipotecznego?

Na rynku jest kilkanaście banków, w których możemy uzyskać kredyt hipoteczny, samodzielne sprawdzanie ofert banków jest czasochłonne i nie każdy może sobie na to pozwolić. Oferty banków różnią się pod wieloma względami: rodzajem oprocentowaniem, marżą, prowizją, rata równa czy malejąca, dodatkowe produkty mające również wpływ na koszt kredytu: ubezpieczenia, karty kredytowe, warunkami wcześniejszej spłaty, RRSO.

Oprócz ceny, czyli kosztów związanych z kredytem hipotecznym, istnieją inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

  • czy bank akceptuje Twoją formę uzyskiwania dochodów –np.: umowa o pracę – forma otrzymywania pensji (przelew, gotówka), działalność gospodarcza (forma rozliczania się z Urzędem Skarbowym – książka przychodów i rozchodów, ryczałt);
  • czy wybrany bank sfinansuje Twoją nieruchomość – czy spełnia wymogi banku;
  • maksymalny wiek kredytobiorcy – czy dany bank pozwoli Ci uzyskać wymaganą kwotę finansowania uwzględniając Twój wiek i czy zaakceptujesz wysokość raty;
  • wysokość wymaganego wkładu własnego.

Nietrudno wpaść w pułapkę przy takiej ilości danych. Kredyt hipoteczny jest wyzwaniem dla większości z nas. Który z tych punktów powinien być najważniejszy, który sprawi, że to będzie najlepszy kredyt hipoteczny dla Ciebie? Niestety na żadnym etapie edukacji nie uczą nas o kredycie mieszkaniowym. Zatem, co robić?

Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego?

  • Niejednokrotnie korzystamy z rankingów kredytów hipotecznych, czy publikacji, które są niekompletne i traktują sprawy po „łebkach”. Osobiście nie widziałam dobrze skonstruowanego rankingu kredytu hipotecznego, opierają się na podstawowych kryteriach: wysokość raty i koszt całkowity. Nie uwzględniają tego co najważniejsze, czyli indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej każdego klienta. Dlatego ranking powinien być jedynie pomocą w wyborze, a nie jedynym kryterium.
  • Każdy bank ma na swojej stronie internetowej informacje na temat ofert kredytów hipotecznych, które oferuje. Przeglądając strony internetowe banków, możesz porównać oferty kredytowe i wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Jest to trudna i mozolna praca, nie mając doświadczenia możesz wpaść w pułapkę kruczków i procedur, nie wiesz jakie są zagrożenia i co Cię może zaskoczyć.
  • Specjalista w banku – możesz pójść osobiście do każdego banku. Doradca w banku ma za zadanie pomóc klientom w znalezieniu odpowiedniej oferty kredytowej, powinien przedstawić klientowi ofertę kredytu hipotecznego, który odpowiada jego potrzebom i możliwościom finansowym. Jednakże, należy pamiętać, że pracownicy banku zwykle oferują produkty tylko z własnej oferty, a nie porównują ofert różnych banków i instytucji finansowych.
  • Niezależny ekspert kredytowy – kolejną możliwością jest skorzystanie z niezależnego eksperta kredytowego, będzie znał oferty różnych banków, ma możliwość oferowania faktycznie najlepiej dopasowanych kredytów spełniających Twoje oczekiwania. Dzięki spotkaniu z ekspertem podczas jednej wizyty będziesz mógł dokonać analizy we wszystkich bankach, ustalić zdolność kredytową, sprawdzić dostępność ofert banków dla Ciebie.

W mojej ocenie najlepszym sposobem na najlepszy kredyt hipoteczny jest współpraca z niezależnym, sprawdzonym ekspertem kredytowym. Możesz popytać wśród znajomych czy mają kogoś do polecenia lub samodzielnie poszukać kogoś sprawdzonego.

Współpracując z ekspertem hipotecznym, potocznie nazywanym przez klientów doradcą kredytowym zaoszczędzisz przede wszystkim czas jaki byś musiał poświęcić na wizytę w kilku bankach i wybór najlepszej oferty kredytowej. Często jest to kilka godzin w jednym banku, czy ktoś ma tyle wolnego, aby chodzić od drzwi do drzwi? Kolejną rzeczą wyróżniającą niezależnego eksperta kredytowego jest pomoc w skompletowaniu i organizacji dokumentów do procesu hipotecznego. W szczególności jest to pomocne, jeśli chodzi o kredyt na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Doświadczony specjalista od hipotek zna wszystkie triki i ma świadomość czyhających pułapek. Będzie w stanie wychwycić elementy transakcji, które dla osoby bez doświadczenia mogą być na pierwszy rzut oka neutralne, szczegółowo przeanalizować Twój przypadek i odpowiednio zastosować rozwiązania oferowane przez banki. Obowiązkiem eksperta kredytowego jest również omówienie umowy, czyli przełożenie „skomplikowanych bankowych zapisów” w taki sposób, aby były zrozumiałe dla “zwykłego Kowalskiego”. 

Doświadczony ekspert kredytowy tak poprowadzi Cię przez cały proces kredytu, abyś mógł czuć się swobodnie, przekaże Ci swoją wiedzę, pokaże na co zwrócić uwagę, jak liczyć i wyciągać prawidłowe wnioski.

Współpraca z ekspertem kredytowym jest dla Ciebie bezpłatna. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym z lipca 2017 roku jesteśmy wynagradzani przez banki po uruchomieniu kredytu.

Justyna Chrzanowska

Ekspertka kredytowa z ponad 20 letnim stażem w bankowości,  specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Pomaga uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny, by każdy mógł cieszyć się własnym M. Sprawy bankowe przedstawia w sposób prosty, przystępny, szczerze i merytorycznie, a wszystko ze zrozumieniem i empatią.

Setki zadowolonych Klientów są jej dumą i motywacją do dalszego działania.

Kieruje się misją to: Człowiek, człowiekowi człowiekiem!

Prywatnie szczęśliwa mama i żona, aktywna rowerowo.

Strona
https://justynachrzanowska.pl

Facebook:
https://www.facebook.com/JustynaChrzanowskaEkspertFinansowy

Instagram:
https://instagram.com/justyna_ekspertkazaangazowana

Wizytówka Google:
https://justyna-chrzanowska.business.site

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/