fbpx

Archetypy finansowe – wiedza o naszych zachowaniach i przekonaniach związanych z pieniędzmi

Doskonale wiem, że samo słuchanie czy czytanie o czymś nie wystarcza. Wiedzę trzeba zastosować, aby nastąpiła jakakolwiek zmiana. Dlatego staram się jak najbardziej w ten proces zaangażować moje klientki. Niczego nie obiecuję, bo efekty nie zależą tylko ode mnie. Mogę stawać na rzęsach i dostarczać najlepszą wiedzę i metody, jednak, jeżeli nie ma chęci z drugiej strony, oczekiwane efekty się nie pojawią.” Mówi dla Warto Znać Anna Stępień-Kraska, coach finansowy, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec.

Jesteś ekspertką od finansów. Skąd to zamiłowanie? Jak zaczęła się Twoja historia?

Jestem ekspertką od zarządzania finansami oraz usprawniania relacji z pieniędzmi, a to zasadnicza różnica. Ekspertem finansowym, czy doradcą jest ktoś kto na co dzień zajmuje się analizami danych finansowych, kredytami, inwestycjami i doradza, gdzie skierować nasze pieniądze. To nie moja działka. Ja sama korzystam z usług takich osób. Zanim jednak do takiej osoby trafimy i będziemy mieć o czym z nią porozmawiać potrzebujemy zasoby finansowe. A to już jest obszar, w którym działam ja, bo aby inwestować trzeba mieć co. Niestety większości ludzi brakuje umiejętności zarządzania swoim własnym budżetem, przez co ledwo wiążą koniec z końcem. I nie jest to tylko kwestia umiejętności liczenia ich, ale przede wszystkim ich przekonań związanych z pieniędzmi.

Od zawsze miałam lekkość w wynajdowaniu sposobów, aby tak zagospodarować napływające do mnie pieniądze, aby na wszystko mi starczało i abym nie musiała zaciągać wieloletnich kredytów, czy nawet chwilówek oraz mało korzystnych pożyczek. Większość swojego życia uważałam tę umiejętność za coś bardzo oczywistego i wydawało mi się, że wszyscy tak mają. Okazało się, że nie.

Od zawsze, też fascynowała mnie nauka, a szczególnie funkcjonowanie naszego organizmu i mózgu. Osobowości, które stawiałam sobie za przykład, byli to naukowcy oraz badacze-podróżnicy, szczególnie kobiety, które odbywały wyprawy w najdalsze zakątki świata by poznać tajemnice jakiejś zapomnianej przez świat cywilizacji. Z przyjemnością czytam książki naukowe i popularnonaukowe z zakresu neurobiologii, neurologii, neuropsychologii. Uwielbiam zgłębiać tajemnice naszego umysłu. Jak się okazało zasobność naszego portfela jest ogromnie powiązana z procesami zachodzącymi w naszym mózgu co cały czas mnie zadziwia i sprawia, że chcę wiedzieć więcej.

Jesteś certyfikowanym coachem metody Sacred Money Archetypes® – co to takiego? Jaka informacja sie dla nas kryje pod tą nazwą?

Jest to test składający się z 64 pytań, który sprawdza w jaki sposób myślimy o pieniądzach – to nasze algorytmy myślowe. Zostały one przedstawione pod postacią ośmiu archetypów, które z pozoru brzmią niewinnie, ale kryją w sobie ogrom wiedzy o naszych zachowaniach i przekonaniach związanych z pieniędzmi, finansami, zarabianiem. Odkrywają przed nami przyczynę naszych finansowych bolączek, ale przede wszystkim są drogowskazem jak możemy mądrze podejść do tematu pieniędzy wykorzystując ukryte w archetypach talenty finansowe. Bazując na tej wiedzy możemy przekalibrować nasz termostat finansowy i rozbić kilka szklanych sufitów i pozbyć się blokad np. podczas sesji coachingowych.

Co jest powodem naszych blokad finansowych?

Nasze przekonania, czyli zbiór zagadnień, które nagromadziły się przez całe nasze życie i które uznajemy za prawdę. Kształtujemy je od najmłodszych lat. W niektórych się utwierdzamy poprzez doświadczanie, część się zmienia, gdy konfrontujemy się z sytuacją, która je obala.
 

U ciebie nie otrzymujemy tylko teorii i obietnic. Za pomocą coachingu finansowego dajesz konkretne rozwiązania. Dzięki temu można zrozumieć swoje nastawienie i postepowanie z pieniędzmi. Do kogo kierowana jest ta oferta? Kto na niej najwięcej skorzysta?

Oferta jest skierowana przede wszystkim do kobiet, choć i Panom zdarza się skorzystać. Najwięcej korzystają te osoby, które decydują się, że chcą. Znam wiele osób, które wykupują szkolenia, coachingi i oczekują, że z dnia na dzień wszystko się zmieni od tak. Do tego potrzeba jeszcze zaangażowania.

Doskonale wiem, że samo słuchanie czy czytanie o czymś nie wystarcza. Wiedzę trzeba zastosować, aby nastąpiła jakakolwiek zmiana. Dlatego staram się jak najbardziej w ten proces zaangażować moje klientki. Niczego nie obiecuję, bo efekty nie zależą tylko ode mnie. Mogę stawać na rzęsach i dostarczać najlepszą wiedzę i metody, jednak, jeżeli nie ma chęci z drugiej strony, oczekiwane efekty się nie pojawią.

Anna Stępień-Kraska

Czy każdy z nas ma swój talent biznesowy? 

Tak. Talent biznesowy lub też drogę biznesową możemy odkryć poprzez metodę Wealth Dynamics, która wskaże najefektywniejszy sposób budowania biznesu w oparciu o nasze naturalne predyspozycje.

Jak określa się archetyp finansowy lub biznesowy? Co musimy zrobić, aby go określić? I mniej więcej, ile czasu to zajmuje?

Test na Archetypy Finansowe składa się z 64 pytań. Wydaje się dużo, ale zajmuje około 10 maksymalnie 15 minut.

Można go bezpłatnie wykonać na stronie https://www.asanka.pl/test/

Natomiast nasz profil biznesowy odkryje przed nami test Wealth Dynamics, który dostarczy wielostronicowy raport o naszych predyspozycjach. Składa się z 24 pytań i zajmuje również ok 10 minut. Jest unikalny, gdyż w odróżnieniu od większości testów psychometrycznych na rynku, które opierają się na Archetypach osobowościowych Carola G. Junga, on czerpie z jego materiałów źródłowych pochodzących z 5000 lat badań i obserwacji chińskich uczonych.

Są różne archetypy finansowe. Skarbniczka, Alchemiczka, Gwiazda czy Romantyczka. Gdy już określimy swój archetyp, co się dzieje dalej?

Warto zapoznać się z jego charakterystyką i umówić się ze mną na omówienie wyniku testu. Sama wiedza o najmocniejszym archetypie często nie wystarczy. Każdy człowiek jest unikalną miksturą różnych umiejętności, predyspozycji, doświadczeń, talentów. Podobnie jest z Archetypami Finansowymi. Jesteśmy kombinacją najsilniejszych, dlatego warto poznać je wszystkie, aby zrozumieć w jaki sposób się one u nas objawiają. Moje trzy dominujące to Władczyni, Skarbniczka i Buntowniczka. Gdybym ograniczyła się do zapoznania z informacjami tylko o pierwszym nie miałabym pełnego obrazu swoich możliwości i wyzwań.

Archetypy finansowe: https://www.asanka.pl/o-archetypach-finansowych/

Po oswojeniu się i przeanalizowaniu tych wstępnych informacji warto wybrać się na warsztaty, na których wchodzimy głębiej w temat. Często pojawiają się tam rozmaite emocje. Dlatego są to bardzo kameralne grupy maksymalnie sześcioosobowe, gdzie możemy przepracować wszystkie trudne tematy.

Jak możemy wykorzystać tę wiedze w życiu?

Kobiety, które zdecydowały się na zrobienie testu i przepracowanie tematu na warsztatach przede wszystkim dostrzegły swoje możliwości, które niosą za sobą poszczególne archetypy. Dużo spokojniej podchodzą do tematu pieniędzy, a także dużo łatwiej jest im przyciągnąć je do siebie. Dość szybko też widać było efekty w kwestii ich finansów. Dla mnie osobiście dużą zmianę przyniosła wiedza o ciemnych stronach moich archetypów, które hamowały moje możliwości przyciągania większych kwot. Przepracowanie ich pozwoliło mi na dużo większe zyski w różnych projektach.

Za każdym razem, gdy przerabiam cały program warsztatów wchodzę na kolejny poziom. Odkrywam nowe elementy i przeżywam kolejne momenty ACHA. Cały czas się rozwijam i rosnę. Jest więc to proces, który można wielokrotnie powtarzać i za każdym razem odkrywać coś nowego.

Czy jest to praca nad poczuciem swojej sprawczości? To chyba nie jest tak, że coś zrobimy i na drugi dzień są zmiany. To trzeba przepracować. A co z obfitością? Prawem przyciągania? I intuicją?

Oczywiście, że jest to odkrywanie swojej mocy sprawczej. Na drugi dzień zazwyczaj jeszcze nie widać efektów, ale nie jest to reguła. Czasami są one odczuwalne zaraz po jakimś ćwiczeniu czy medytacji, gdy coś sobie uświadomimy i wiemy jakie podjąć działania. Łapiemy za telefon i od razu wprowadzamy teorię w życie. Zdecydowanie jest to jednak proces. Każdego dnia następuje jakaś mała zmiana, którą zaczynamy dostrzegać dopiero po dłuższym czasie. Pomału otwieramy się na obfitość wszechświata i natury, która nie zna ograniczeń.

Prawo przyciągania działa zawsze, a to co przyciągamy zależy od naszych myśli i uczuć, czyli naszych przekonań. Jeżeli żyjemy w energii braku, ciągle powtarzając, że nie mamy pieniędzy, czasu, zdrowia, umiejętności to przyciągniemy do siebie właśnie ten brak. Jeżeli jednak będziemy szczerze wdzięczni za to co mamy, chociażby nawet karton pod mostem, przyciągniemy do siebie więcej obfitości. Karton z czasem zamieni się na namiot, pokój, mieszkanie, dom. To jest bardzo obszerny temat. Dla tych, którzy chcą zacząć stosować prawo przyciągania tak, aby im służyło zachęcam do dołączenia do grupy na facebooku Magia Przyciągania, gdzie dostępny jest 28 dniowy warsztat prowadzący krok po kroku przez różne zagadnienia: biznes, pieniądze, miłość, zdrowie itp. Cały warsztat jest darmowy. Jedyny warunek to odpowiedzieć na pytania przy zgłoszeniu, przeczytać i zaakceptować regulamin. Bez tego prośba o dołączenie nie zostanie zaakceptowana.

Jeżeli natomiast chodzi o naszą intuicję, którą wszyscy ostatnio tak zachwalają i polecają słuchać, mam swoją teorię popartą osobistymi doświadczeniami. Intuicja jest jak radar, który dostraja się do naszych wewnętrznych przekonań po czym wychwytuje te elementy z naszego otoczenia, które zaprowadzą nas drogą zgodną właśnie z nimi. A skoro nasze przekonania często stanowią przyczynę naszych niepowodzeń łatwo się domyśleć w co może wpakować nas nasza intuicja. Dlatego tak bardzo zwracam uwagę na swoje myśli, w co wierzę i co mówię.

Teraz pytanie ode mnie. Co podpowiada Ci Twoja intuicja w kwestii skorzystania z rozwoju osobistego i uzdrowienia Twojej relacji z pieniędzmi pracując ze swoimi Archetypami Finansowymi czy Profilem Biznesowym? Twoja odpowiedź kryje w sobie Twoje przekonania. Przyjrzyj się im i wyciągnij wnioski.

Rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Anna Stępień-Kraska

Anna Stępień-Kraska

Coachka i edukatorka finansowa, konsultantka talentów, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec.

Jest jedną z nielicznych w Polsce certyfikowaną coachką metody Sacred Money Archetypes® by Kandall SummerHawk, Konsultantką Talentów w oparciu o matodologię Talent/Wealth Dynamics by Roger Hamilton oraz Talentów Gallupa CliftonStrenghts, a także Archetypów Marki. Prowadzi szkolenia z zarządzania finansami, doradztwo biznesowe oraz budowania kariery, sesje coachingowe oraz mentoringowe.

Strona www: www.asanka.pl 
Facebook: https://www.facebook.com/asankamindquest
Linekdin: https://www.linkedin.com/in/anna-st%C4%99pie%C5%84-kraska/
Instagram: https://www.instagram.com/asankamindquest/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

2 komentarze do “Archetypy finansowe – wiedza o naszych zachowaniach i przekonaniach związanych z pieniędzmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/