fbpx

I Forum Kobiet w Łodzi – relacja

Powiedzieć o wydarzeniu jakim było Forum Kobiet, zorganizowanym przez Europejski Klub Kobiet Biznesu, że było wyjątkowe, to stanowczo za mało! Jak zatem przebiegała impreza, w której uczestniczyło ponad 100 inspirujących, niezwykłych osobowości świata biznesu, sztuki i nauki?

Ilona Adamska, właścicielka agencji I.D. Media, wydawca i redaktor naczelna kilku portali, ma na swoim koncie organizację licznych spotkań, gal, plebiscytów. Jako prezes Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu tym razem postanowiła jednak powołać do życia cykliczne spotkania, którego uczestnicy mogliby wzajemnie się wspierać i motywować, zgodnie z ideami głoszonymi przez EKKB. Efektem było zorganizowanie I Forum Kobiet – imprezy, która odbyła się 24. marca w Łodzi. Przybycie ponad 100 znakomitych osobowości do miasta położonego niemal w sercu Polski świadczy o dużym potencjale wydarzenia:

– Celem Forum jest promowanie przedsiębiorczości oraz kreatywności kobiet zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Chcemy podejmować ważne zagadnienia, nie zawsze łatwe i przyjemne. Pokazywać sylwetki kobiet, które odważnie realizują plany i przekraczają własne ograniczenia – mówi Ilona Adamska, pomysłodawczyni Forum.

Hejt w biznesie. Wpływ na zdrowie i życie zawodowe.

Uczestniczki Forum w pierwszej kolejności zmierzyły się jednak z trudnym zagadnieniem, które niestety jest mocno zakorzenione w naszej rzeczywistości.

Pierwszym tematem panelu był: „Hejt w biznesie. Wpływ na zdrowie i życie zawodowe.” Wystąpienie na ten temat otworzyła Dorota Augustyniak, psycholożka, współtwórczyni i prezeska Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.

Ten temat wspaniałe rozwinęła Ewelina Salwuk-Marko, PRowiec, dziennikarka, wydawca portali, wykładowca akademicki, właścicielka Agencji kreatywnej Sal-Mar. Podkreślała, jak ważne są rozmowy z dziećmi na temat hejtu, a także wzajemne wsparcie kobiet.

Forum Kobiet
Od lewej: Katarzyna Kędzierska-Stępień, Ewelina -Salwuk-Marko, Dorota Augustyniak

Ciekawe spojrzenie na temat hejtu zaprezentowała również Katarzyna Kędzierska-Stępień, od ponad 13 lat szkoleniowiec branży beauty – praktyk, edukatorka ziołowa, założycielka studia nagrań Kaprys Records. Panelistka podkreśliła, jak ważne jest pokochanie siebie i patrzenie na innych z uważnością.

O tym, że hejt nie może powstrzymać kreatywności przekonywała dr Karolina Kizińska, mentorka kobiecych biznesów online, właścicielka marek Superkobiety
Onlajnu i Kompozytornia.

Gośćmi specjalnymi panelu byli Agnieszka Zydroń, psycholog, redaktor naczelna ogólnopolskiego portalu o relacjach „Imperium Relacji” oraz dr Paweł Węgrzyn, farmakolog kliniczny, trycholog, marketingowiec, coach biznesu oraz polski projektant mody, posiadający na swoim koncie wiele międzynarodowych i polskich nagród w każdej z tych dziedzin.

Forum Kobiet
Od lewej: Karolina Kizińska, Agnieszka Zydroń, Paweł Węgrzyn, Katarzyna Kędzierska-Stępień

Prelegenci znakomicie rozwinęli temat hejtu w biznesie, dodając wiele nieoczywistych wątków. Mamy nadzieję, że po tym panelu kampania „Nie hejtuję – motywuję”, czyli projekt organizowany przez Europejski Klub Kobiet Biznesu wystartuje z nową energią!

Kolejnym panelem poruszonym podczas I Forum Kobiet Biznesu był „Mobbing w pracy”

Wyśmiewanie, zaczepki, wyzwiska i ostracyzm społeczny to zjawisko, które wcale nie słabnie, czasem tylko przeprowadzane jest w tzw. białych rękawiczkach. Warto zbudować grupę wsparcia, która skutecznie potrafi się przeciwstawić mobbingowi.

Przekonywała o tym w swym wystąpieniu Barbara Gorzkowska, współzałożycielka i wiceprezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech z siedzibą w Bolonii. Przedstawiciel na Włochy prestiżowej polskiej firmy w branży Bridal.

Obfitująca w praktyczne wskazówki dotyczące walki z mobbingiem była prelekcja Joanny Hetman-Krajewskiej, od 2003 r. radcy prawnego w Kancelarii Prawniczej Patrimonium w Warszawie, członka Izby Adwokackiej w Warszawie, która opowiedziała o prawniczych sposobach na walkę z hejtem.

Niezwykle wspierającą lekcją było wysłuchanie słów Aliny Roszczyńskiej, z wykształcenia ekonomistki, audytorki jakości, trenera i coacha, która na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami, prawnikami, lekarzami i osobami indywidualnymi.

forum kobiet
Od lewej Katarzyna Krupa, Patrycja Maślankiewicz, Aliny Roszczyńska, Joanna Hetman-Krajewska, Barbara Gorzkowska

Z kolei Patrycja Maślankiewicz, wykładowca akademicki, praktyk zarządzania, opowiadała o skutecznych sposobach radzenia sobie z mobbingiem i wyjścia z roli ofiary.

Następna prelegentka, Katarzyna Krupa, Członek Rady Fundacji Centrum Wspierania Zdolności, ekspert prawny i członek Rady Fundacji Mętlik w głowie, udowodniła, że rosnąca świadomość społeczna niesie skuteczne wsparcie w walce z tym zjawiskiem, a kodeks pracy jasno określa, że to pracodawca powinien zwalczać mobbing.

Osoby dotknięte długotrwałym poniżaniem nie mają sił walczyć o swoje prawa. Wypracowane podczas I Forum rozwiązania, realne wsparcie i konkretna pomoc z pewnością mogą być pomocne dla każdego, kogo dotknęło to zjawisko.

Kolejny panel dotyczył wypalenia zawodowego

O swoich osobistych doświadczeniach opowiedziała Anita Mikołajczyk – pedagog, terapeuta dziecięcy, doradca zawodowy, psychoterapeuta z wieloletnim stażem. Z kolei Małgorzata Wasilewska-Mańkowska, specjalista kosmetyki estetycznej, szkoleniowiec branży beauty, właścicielka Salonu Kosmetyki Estetycznej Mantra w Suwałkach, zdradziła swoje sposoby na rozprawienie się ze spadkiem energii i obniżeniem nastroju.

Kolejna prelegentka, Anna Stępień -Kraska, edukatorka i coachka finansowa, przedsiębiorczyni, inwestorka, szkoleniowiec podpowiedziała, jak rozpoznać pierwsze objawy tego zjawiska i jak wypracować swój system obronny.

Inspirujące było też wystąpienie Katarzyny Kukielińskiej, psycholog terapeutki, mediatorki i negocjatorki rodzinnej, która prowadzi własną praktykę w Łodzi „Autentyczna Relacja Rodzinna”. Promowała m.in. techniki oddechowe jako świetny sposób radzenia sobie ze stresem i poczuciem wypalenia.

Gościem specjalnym tego panelu była: Ewa Trzcińska, współzałożycielka i prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI z siedzibą w Bolonii. Panelistka opowiedziała o tym, jak ważne jest stawianie granic i umiejętność mówienia NIE. Bycie asertywnym.

Forum Kobiet
Od lewej: Ewa Trzcińska, Anna Stępień -Kraska, Małgorzata Wasilewska-Mańkowska, Anita Mikołajczyk, Katarzyna Kukielińska

Kolejnym panelem Forum była „Pasja w biznesie”.

Temat, który trudno wyczerpać. Ile osób, tyle historii. O tym, jak z sercem, oddaniem i radością podchodzimy do wykonywania określonych zadań oraz planu biznesowego opowiedziała pierwsza prelegentka, Marlena Drygas, menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, procesami i zmianą. Właścicielka marki Emotea – autorskich herbat premium.

Drugie wystąpienie pokazało, jak dzięki pasji można odnaleźć się w branży zdominowanej przez mężczyzn. Mowa o prelekcji Natalii Rokickiej-Olszewskiej, współzałożycielki, a od 2018 roku Prezes Zarządu firmy DNR Group, zajmującej się obsługą informatyczną przedsiębiorstw, zarządzeniem i administracją serwerami, monitoringiem infrastruktury IT, audytowaniem i wdrażaniem procedur cyberbezpieczeństwa w firmach.

Forum Kobiet
Od lewej: Monika Blezień-Ruszaj, Katarzyna Pietrzyk – Bilewicz, Gosia Galbas, Katarzyna Worwa, Natalia Rokicka-Olszewska, Marlena Drygas

O swoich doświadczeniach polegających na przekuciu pasji w biznes opowiedziała Katarzyna Worwa, ekspertka od terapii blizn i terapii twarzy, kosmetolog i szkoleniowiec. CEO w Art Face, który jest jednym z niewielu w Polsce autoryzowanych salonów ScarInk (mikrpunktura). Przypowieść, którą opowiedziała podczas wystąpienia o tym, jak cenne jest życie, spowodowała olbrzymie poruszenie na sali.

Niezwykle ważną lekcją było też wysłuchanie wystąpienia Gosi Galbas, która w przeciągu dwóch lat rozwinęła swój biznes online od wirtualnej asystentki i specjalistki technicznej do online project managera, a od 2014 roku jest certyfikowaną instruktorką jogi i prowadzi zajęcia z biznes jogi online w coworkingu online. Udowodniła, że pasja w biznesie sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

O tym, jak pasja może uskrzydlić nasze działania opowiedziała też Katarzyna Pietrzyk – Bilewicz, właścicielka Higiena Serwis, firmy dostarczającej sprzęt, środki czystości i artykuły higieniczne dla firm. Rozwijając swoją firmę szczególną wagę przykłada do zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, dzięki czemu firma Higiena Serwis stała się liderem na rynku branży czystości,

Pasja w biznesie sprawia też, że przeszkody, jakie napotkamy nie są w stanie nas zniechęcić – co najwyżej spowolnią na jakiś czas nasze poczynania. Pięknie opowiedziała o tym Monika Blezień-Ruszaj, z wykształcenia magister ochrony środowiska o specjalizacji biotechnologia. Absolwentka podyplomowych studiów o kierunku biotechnologia w zakresie kosmetologii. Od 2020 roku właściciel firmy doradczej BeautyEko oferującej doradztwo z zakresu ochrony środowiska.

Po tej części Forum miał miejsce panel z gwiazdami.

Jego uczestnikami były fascynujące osobowości świata show-biznesu: muzycy Blue Café: Paweł Rurak-Sokal oraz Dominika Gawęda, Kamila Sowińska – managerka zespołu oraz Monika Richardson.

Zwieńczeniem Forum był występ Kate Dąbrowskiej, wyjątkowej wokalistki, która dotąd występowała w Teatrze Komedia. Premiera jej pierwszego singla „Dalej Dalej” odbyła się w Programie I Polskiego Radia.

Kolejnym punktem Forum było wręczenie statuetek „Inspiratorka roku 2023”. Na liście laureatów znalazło się wiele fascynujących, godnych naśladowania postaci.

Oto INSPIRATORKI ROKU 2023:

 1. Katarzyna Pietrzyk-Bilewicz
 2. Katarzyna Worwa
 3. Ewelina Salwuk-Marko
 4. Lidia Skuza
 5. Monika Blezień-Ruszaj
 6. Dorota Augustyniak
 7. Natalia Olszewska-Rokicka
 8. Małgorzata Galbas
 9. Alina Roszczyńska
 10. Alicja Wojciechowska
 11. Marlena Drygas
 12. Małgorzata Wasilewska-Mańkowska
 13. Katarzyna Kukielińska
 14. Ewa Trzcińska
 15. Agnieszka Zydroń
 16. Dominika Gawęda
 17. Kamila Sowińska
 18. Monika Richardson
 19. Patrycja Maślankiewicz
 20. Anna Matuszewska
 21. Kate Dąbrowska
 22. Anna Borowiecka
 23. Joanna Wójcik
 24. Anita Mikołajczyk
 25. Katarzyna Kędzierska-Stępień
Forum Kobiet
Katarzyn dąbrowska

Z kolei statuetkę „Inspirator roku” 2023 otrzymali: dr Paweł Węgrzyn i Paweł Rurak-Sokal.

Podczas Forum przywitano na scenie nowe Członkinie Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, które odebrały statuetki KOBIETA BIZNESU 2023.

Warto podkreślić, że Nagrody Specjalne dla gwiazd oraz statuetki  za wsparcie i pomoc przy organizacji Forum wykonali podopieczni Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

Rozdaniem statuetek towarzyszyła premiera ebooka pt. „Aktywne, niezależne i inspirujące. Poznaj kobiety, które zmieniają świat… zaczynając od siebie”. Na jej kartach 18 pań opowiedziało o swoich doświadczeniach i o tym, że zmianę świata i otoczenia powinniśmy zacząć od zmiany siebie. To lektura, którą pochłania się jednym tchem! W sprzedaży od 7 kwietnia na empik.com i publio.pl.

O pyszne słodkości podczas Forum zadbała Monika Małkowska (Słodka Pani). O słone przekąski zadbało Rita Bistro.

Jak stwierdziła Ilona Adamska, organizatorka I Forum Kobiet:

 Chcę, żeby kobiety czuły się dzięki mnie i temu, co tworzę dla kobiet wyjątkowe, unikalne, piękne. Bo prawdziwe piękno pochodzi z naszego wnętrza.

Jakie zatem wrażenia towarzyszyły uczestniczkom imprezy?

– Było fenomenalnie. Poprzeczka podniesiona bardzo wysoko. Atmosfera przekroczyła horyzonty. Networking na najwyższym poziomie. Ciekawe historie, mnóstwo mądrych przesłań. Dzięki, że dzięki wam dostałam wiatru w żagle i mam tyle energii i pomysłów – powiedziała Ewelina Salwuk-Marko.

– Ilonko, chciałam Ci pogratulować, że stworzyłaś ten Klub, wspierasz kobiety w ich rozwoju i promocji biznesów. Za to, że mogą się poznać i nawzajem sobie pomagać. Chcę Ci podziękować za wyróżnienia i możliwość wypowiedzenia podczas forum. (…) Było WYJĄTKOWO.  – powiedziała Kasia Pietrzyk – Bilewicz.

To tylko nieliczne opinie, odzwierciedlają one jednak ducha imprezy, jej klimat i autentyczność przesłania. Wniosek może być tylko jeden: czekamy na drugą edycję Forum Kobiet!

Forum nie odbyłoby się gdyby nie Partnerzy wydarzenia. A byli nimi: Art Face Katarzyna Worwa, Rita Bistro, Collegium Humanum, Emotea, Gabinet Psychologiczo-Terapeutyczny Autentyczna Relacja Rodzinna Katarzyna Kukielińska, Fundacja Słoneczko, Gosia Galbas, White Fabrica, Rozwiń Skrzydła Anita Mikołajczyk, Mantra, druk24h.pl, BeautyEko by Monika Blezień-Ruszaj, Klinika Reha-Med, DNR Group, Bielizna ALLES, Higiena Serwis, Słodka Pani Monika Małkowska oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Law Business Quality, Szczypta Luksusu, PreŚci, Imperium Kobiet, Warto Znać, Naszbiznes24.pl, Grupa Mediowa Rekord, Feszyn.com, Polacy we Włoszech, Planetakobiet.com.pl, Vitwoman, Modaija.pl, Urzekająca.pl, Polecanybiznes.pl, Klub Kobieca Strona Biznesu, Polska Izba Biznesowa we Włoszech.

Forum Kobiet

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Parlament Europejski.

Więcej o Klubie na www.ekkb.pl i www.ekkbvip.pl

Pełna galeria zdjęć z Forum: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057034706522

Tekst: Joanna Bielas

fot. Piotr Wroniewicz, Karolina Stella

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/