fbpx

Poczucie własnej wartości a biznes online

Obecne czasy pandemii zmusiły wiele osób do szukania rozwiązań, aby zarabiać mimo tego co się dzieje dookoła. Część z nich postanowiła założyć własne firmy i zaistnieć w internecie a część osób, które do tej pory miały stacjonarne biznesy postanowiły poszerzyć  swoją działalność również o ten sam kanał.

Z racji tego, że jestem coachem, ale też doradcą budowania marki osobistej zgłaszają się do mnie najczęściej kobiety, które jak się okazuje mają ogromne blokady z tym, żeby zacząć pokazywać się w internecie i działać biznesowo. Jak się zagłębiamy w sprawę to najczęstszym problemem jest brak poczucia własnej wartości. Nie wierzą w siebie, ciągle się krytykują, a to powoduje, że niestety ich biznes stoi.

Skąd się to bierze, tak niskie poczucie własnej wartości?

Na początku mają wielką motywację i widzą dużą szansę zaistnienia w świecie mediów społecznościowych, ale zaczynają przeglądać profile osób, które zajmują się tym samym co one lub podobną branżą i tutaj jest sedno całego problemu. W obecnych czasach, kiedy większość ludzi pokazuje swoje życie czy biznesy w Internecie, wiele osób traci poczucie własnej wartości. Ludzie pokazują się ze swojej jak najlepszej strony. Pokazują piękne zdjęcia swoich domów czy samochodów.  Pokazują jak z łatwością zarabiają pieniądze i jakie mają cudowne oferty. To wszystko wygląda jak jedna wielka bajka i w momencie, kiedy przyszła bizneswoman zaczyna się porównywać z takimi osobami  jej poczucie własnej wartości spada. Nie jest w stanie sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście zarabia i pokazuje prawdę czy raczej jak to młodzi ładnie mówią tylko „lansuje się”.

Nagle się okazuje, że ta kobieta ma głowie te osoby i zaczyna zauważać w sobie minusy.

Przecież tamte pięknie wyglądają, mają super zdjęcia, robią świetne live’y i wiedzą tyle, że ona ze swoją wiedzą to do pięt takiej osobie nie dorasta. A aby być taką jak one życia jej zabraknie. Coraz bardziej pogrąża się w tym, że nie osiągnie żadnego sukcesu. Nigdy nie zarobi tyle, aby mieć taki dom czy samochód. Jest dużo brzydsza więc zdjęcia będzie miała gorsze a o transmisji na żywo to musi zapomnieć, bo kompletnie nie wie co ma mówić i głupia jest. Tak mija miesiąc za miesiącem i mimo tego, że miała pomysł, miała ofertę i chciała odnieść sukces to jej myśli o samej sobie są coraz gorsze.

Niestety jej poczucie własnej wartości coraz bardziej spada, a w efekcie kompletnie niczego jej się nie chce. Traci chęci do zmian, brakuje jej motywacji i zaczyna zakładać z góry, że nie warto czegokolwiek zaczynać, bo i tak jej nic nie wyjdzie.

Poczucie własnej wartości to ocena samego siebie.

Zobacz ile krzywdy sobie robisz negatywnie się oceniając. Kiedy ona ma negatywny obraz samej siebie, tłumi w sobie to, co mogłoby ją wyciągnąć w górę do prowadzenia biznesu, takiego jaki by chciała. Znany amerykański poeta i eseista Ralph Waldo Emerson, nazwany przez Adama Mickiewicza amerykańskim Sokratesem, powiedział kiedyś: „Człowiek jest tym,
o czym przez cały dzień myśli.” Jeżeli ta kobieta myśli o sobie cały dzień źle to zaczyna w to po prostu wierzyć.

Brak poczucia własnej wartości może wynikać z wielu przyczyn, ale jeżeli zaczął się w momencie szukania inspiracji w Internecie to w większości przypadków okazuje się, że wynika z porównywania siebie do innych.

Jest możliwość zaprzestania porównywania się do innych po prostu wyłączając się z życia w Internecie, ale chyba najlepszym sposobem będzie zmiana myślenia, która spowoduje, że poczucie własnej wartości wzrośnie. Tylko pozytywne myśli o sobie i pełna akceptacja siebie pozwolą na zwiększenie poczucia własnej wartości. Jak wyglądałby Twój biznes gdybyś miała większe poczucie własnej wartości? Co zrobiłabyś kolejno aby odnieść sukces? Jeżeli zaczniesz myśleć o sobie pozytywnie to możesz być pewna, że będziesz bardziej szczęśliwa to jedno ale również będziesz miała większą odwagę, ogrom pomysłów i odkryjesz, że masz wielką wiedzę, którą możesz dawać w swojej ofercie. Gdy Ty zaczniesz o sobie myśleć pozytywnie, Twoje poczucie wartości zacznie wzrastać wprost proporcjonalnie do siły Twoich pozytywnych myśli o samej sobie.

Możesz jak najbardziej inspirować się innymi, podglądać jak oni to robią ale bardziej                  w kierunku zbierania doświadczenia i motywowania się a nie „dowalania” samej sobie.  Popatrz wstecz i pomyśl, ile czasu już straciłaś a teraz masz okazję do tego, aby Twój biznes zaczął działać i przynosił dochody.

Wszystko zaczyna się w naszych głowach i mamy na to 100% wpływu.

Moje motto to: Twój sukces zależy od Ciebie a ja mogę Ci w nim tylko pomóc”

Agnieszka Kruk

Coach, doradca budowania marki osobistej i biznesu online.

Strona: www.agnieszkakruk.pl

Facebook: https://www.facebook.com/AgnieszkaKrukPL 

kom. 607-122-636

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “Poczucie własnej wartości a biznes online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/