fbpx

Podsumowanie 2022 roku. Sukcesy i porażki wg przedsiębiorców

Stary rok dobiega końca, to idealny czas na różne podsumowania i wyciąganie wniosków. Podsumowanie roku ma tylu samo zwolenników co przeciwników, nie zmienia to jednak faktu, że dobra analiza różnych sytuacji, może pomóc w rozwoju biznesu w kolejnym roku. Warto zaznaczyć, że nie każda negatywna sytuacja jest porażką, a różne przeciwności losu, mogły przyczynić się do rozwoju naszego biznesu – są to ważne sytuacje, które budują nasze doświadczenie. Zapytaliśmy kilku ekspertów, jak oni podsumowują ten rok. Mamy nadzieje, że z ich słów wyciągniecie lekcje dla siebie.

Po co robić podsumowanie roku?

Wg badań, aż 80% osób stara się co roku zrobić nawet minimalne podsumowanie. Jest to niewątpliwe związane z tym, że często mamy wizje, że kolejny rok będzie lepszy i chcemy go odpowiednio zaplanować. W tym czasie skupiamy się na różnych sytuacjach, które miały miejsce w każdym z 12 miesięcy. Oszacowujemy te pozytywne i negatywne wydarzenia, staramy się wyciągnąć z nich wnioski. Są osoby, które robią to za pomocą programów komputerowych, konkretnych list lub opisują to w swoim notatniku. Warto też analizować swój kalendarz. Przejrzeć go dokładnie i zanotować różne wnioski.

To też czas na docenienie siebie i swoich osiągnieć i możliwości. To także czas na wyznaczenie celów, które są związane z doskonaleniem siebie i ustaleniem priorytetów.

O to lista przykładowych pytań, które pomogą Ci podsumować rok:

 • Co udało Ci się zrealizować w każdym z 12 miesięcy?
 • Co nieplanowanego wydarzyło sie w ciągu roku?
 • Na co poświeciłeś/poświeciłaś najwięcej/ najmniej uwagi?
 • Który projekt okazał się największym sukcesem?
 • Na czym powinnam/powinienem sie skupić?
 • Jakie są 3 najważniejsze osiągniecia w tym roku?
 • Co sie nauczyłeś/nauczyłaś w tym roku?
 • Jakie sytuacje były dla Ciebie najtrudniejsze? Jak udało Ci sie je rozwiązać?
 • Co można było zmienić?
 • Jakie relacje wpłynęły na Ciebie?
 • Co zrobiłem/zrobiłam dla siebie?
 • Co zrobiłem/zrobiłam dla innych?
 • Co Cię rozczarowało?
 • Co Cię zainspirowało?
 • Czy jestem zadowolony/zadowolona z poprzedniego roku?

Jak ten rok podsumowują inni?

Justyna Krajewska
Justyna Krajewska

Justyna Krajewska

Trenerka kompetencji miękkich, mindfulness i wellbeing, coach, a także mentorka budowania życia osobistego oraz zawodowego/biznesowego na własnych zasadach. www.justynakrajewska.pl

Ten rok dla większości z nas był wymagający i pełen niewiadomych, jednak ja mimo wszystko postanowiłam skupić się na rozwoju własnej marki osobistej oraz sumiennie i konsekwentnie realizować swoje założenia. Zbiór podjętych działań w pełni zaczął owocować we wrześniu. Z działania zrodziło się kilka nowych, ekscytujących współprac biznesowych przy dużych projektach biznesowych i społecznych, w tym mój własny projekt „Wybieram życie!”, mający na celu wspieranie kobiet po przejściach i ich dzieci. Pięknym zwieńczeniem roku jest moja nowa rola wyładowcy/trenera kompetencji miękkich i społecznych na Uniwersytecie Łódzkim. Dodam, że w tym roku było to na mojej mapie marzeń, a oferta pojawiła się niespodziewanie. Istna wisienka na torcie! Już wypatruję 2023 roku. Jestem gotowa!

Przez długi czas nie udawało mi się przebić mojego „szklanego sufitu” w temacie konkretnego zarabiania i finansów. Kręciłam się niejako w kółko, nie potrafiąc przebić się przez własne sabotujące przekonania. Znów się potwierdziło, że trzeba je najpierw usłyszeć i zobaczyć. Nie walczyć z nimi, tylko je zaakceptować, przytulić i dopiero wtedy puścić wolno, tworząc nowe – takie, które będą nas wspierać. Tak też uczyniłam i zadziała się magia. Nie jest to łatwe, gdyż często pojawia się strach, lęki, obawy, co czeka za rogiem. Teraz wiem, że nie warto przyspieszać niczego, wszystko ma swój czas o ile DZIAŁAMY. Uwielbiam doświadczać na sobie rzeczy, które potem przekazuję dalej. To ważna lekcja w drodze do sięgania po te naprawdę duże cele. To moja lekcja z tego roku! Odrobiona.

Marcin Cichocki

Marcin Cichocki
Marcin Cichocki

CEO Kuźni Treści
Strateg komunikacji oraz konsultant content marketingowy. Współpracowałem z Grupą Interia, PKO Factoring, Allegro, Tigersami i Rossmannem. Jestem autorem książek „Zawód: copywriter. Zacznij zarabiać na pisaniu” oraz „Copywriting sprzedażowy. Jak zmieniać słowa w pieniądze?”. Bajdurzę o content marketingu i komunikacji w Treściwym Podcaście.
www.kuzniatresci.pl

Drogi pamiętniczku, rok 2022 był rokiem szaleńczym…

Minął zaledwie rok, a mam poczucie, jakbym w tym czasie przeżył co najmniej 3 lata. Dużo się działo, a liczba czarnych łabędzi wokół nas tylko spotęgowała poczucie dynamizmu.

Więc jaki był 2022 rok dla Kuźni Treści?

 • Zwiększyliśmy przychód 2,2-raza. Z 0,7 mln w 2021 do 1,5 mln w 2022 roku.
 • Zaczęliśmy pojawiać się na stacjonarnych branżowych eventach. Chyba musiałem do tego dorosnąć, ponieważ wcześniej nie odczuwałem potrzeby ani nie zauważałem korzyści, które wynikają z uczestnictwa w tego typu wydarzeniach. Łącznie wzięliśmy udział w 5 eventach.
 • Reanimowaliśmy Treściwy Podcast, w którym gościłem mega fajnych ludzi. Gadałem m.in. z Arturem Pajkertem, Grupą Filmową Darwin, Franciszkiem Georgiewem, Robertem Skowronem czy Bartkiem Ziemiańskim. Sam podcast wygenerował w tym roku 268% więcej obserwujących i 216% więcej odtworzeń.
 • Zespół Kuźni Treści powiększył się o 4 etaty i blisko 15 nowych podwykonawców.
 • Nawiązaliśmy współprace z potężnymi brandami, m.in. z Grupą Interia, LPP, Rossmanem, Kodano czy Mitsubishi.
 • Dwukrotnie odświeżyliśmy naszą stronę internetową. Nowa odsłona pojawi się jeszcze przed końcem roku.
 • Zwiększyliśmy swoje zasięgi w SM: LI o 1922,6%, FB o 107% i IG o 140%.
 • Zdobyliśmy 26 nowych fraz w TOP 3, 75 w TOP 10 i 121 w TOP 50. Ruch na stronie zwiększył się o 53%. Nieźle jak na działania SEO sprowadzające się do samej publikacji contentu na blogu.

Marta Duda

Architekt, przedsiębiorca i międzynarodowa prelegentka. Pomaga kobietom zrozumieć, że przedsiębiorczość to szereg przewidywalnych etapów, styl życia, stan umysłu i duchowa podróż poznawanie siebie. https://kragprzedsiebiorczychkobiet.com/

Marta Duda
Marta Duda

Największym osiągnieciem, było przestać polegać na zmieniających się trendach i oprzeć biznes na wizji, którą mam głęboko w sercu od wielu lat, było najważniejsze. Konsekwencją tej decyzji były dwie biznesowe konferencje w Birmingham, UK – Krąg Przedsiębiorczych Kobiet. Uczestniczki wydarzeń były zachwycone! Naturalnie stworzona została życzliwa i serdeczna przestrzeń dla kobiet w biznesie, które tworzą marki oparte na sercu. Tak powstał klub online Krąg Przedsiębiorczych Kobiet, który zaczyna swoje pierwsze spotkania już od stycznia. Symboliczną wisienką na torcie i okazją do świętowania sukcesu tego projektu, będzie prestiżowa dwudniowa konferencja online, Krąg Przedsiębiorczych Kobiet – Edycja Globalna, która odbędzie się 25-26 marca. Zapraszam serdecznie zainteresowane prelegentki, które pomagają innym kobietom. Oparcie biznesu na długoterminowej wizji, zmieniło moje nastawienie i podejście do pojawiających się wyzwań. Widzę to raczej, jako przełożenie planów lub zakończenie czegoś, co przestało wspierać projekt, zwrot z inwestycji albo satysfakcję z tego co robię.

Dzięki podążaniu za wizją, to co jest bezwartościowe i ma się nie udać, weryfikuję coraz szybciej. Gdy przyświeca mi jasny kierunek i mogę polegać na solidnych fundamentach w biznesie, to niekorzystna współpraca sama się kończy, a wyzwanie zmienia się w naukę. Tak naprawdę to co się nie udało, jedynie zostało przełożone na przyszły rok ze względu na ograniczony czas. Odłożyłam wydanie książki oraz wyjście z biznesem i z propozycją konferencji, kręgu i klubu w języku angielskim. Doświadczyłam tego, że biznes to sport grupowy. Każda wizja, potrzebuje innych ludzi i wtedy razem możemy więcej. Plany zostałyby zrealizowane, gdybym wcześniej zaprosiła właściwe osoby do współpracy. Inicjatywa klubu Krąg Przedsiębiorczych Kobiet powstaje również po to, aby nawiązywać partnerstwa między kobietami. Okazuje się, że wiele z nas straciło koleżanki czy przyjaciółki ze względu na rozwój własny bądź biznesowy. Coraz częściej nie mamy z kim porozmawiać o swoich planach, poznać inny punkt widzenia, zweryfikować pomysł czy zapytać o rekomendację. Często wspieramy innych, ale kto nas wspiera? Czy pozwalamy sobie na wsparcie? Gramy wszystkie do tej samej bramki, którą jest koleżeństwo, a nawet siostrzeństwo w biznesie. Niech życzliwość, serdeczność i zaufanie stanie się walutą jutra, a tworzenie wartościowych relacji naszą supermocą.

Katarzyna Rabiej

Senior Account Manager – Dobro Natury. Wytłoczymy zdrowy sok dla Twojej firmy, restauracji, kawiarni oraz cukierni. #RównySok

Katarzyna Rabiej soki dobro natury
Katarzyna Rabiej

Mijający rok był dla naszej firmy rokiem przełomowym. Po cichej i lokalnej dystrybucji naszych soków Dobro Natury zdecydowaliśmy się na zasięg ogólnopolski. To z kolei zaowocowało wieloma pozytywnymi działaniami. Pozyskaliśmy założony szereg kluczowych kontrahentów premium. Aktualnie trwają negocjacje oraz ustalenia dotyczące nawiązania nowych i trwałych relacji inwestorskich. Cieszy nas rosnąca sprzedaż oraz nawiązane relacje z klientami, którzy świadomie wybierają zdrowe i naturalne soki do swoich ofert. Jesteśmy otwarci na współpracę z małą gastronomią, lokalnymi firmami oraz korporacjami. Uczestniczyliśmy w szkoleniach, konferencjach, wykładach dzięki którym możemy podnosić nasze kwalifikacje oraz zdobywać nowe kompetencje. Naszą dumą jest również pojawienie się Dobro Natury jako partnera w wielu wydarzeniach publicznych. To dla nas wyróżnienie i zaszczyt być docenionym przez organizatorów takich jak Szlachetna Paczka, Lwice Biznesu 2022, Przedsiębiorczy Wrocław, Młodzieżowa Rada Miasta Wrocław, Prawo Kobiet, Pracownia Florystyczna Zielona Chwila.

Nie wszystko jednak jest idealne i nie zawsze było zgodne z planem. Zdarzały się też trudne sytuacje, którym musieliśmy stawić czoła. Nie uciekaliśmy, ale rozmawialiśmy i powiedzieliśmy przepraszam. Staramy się nie używać słowa „porażka”. Życie to ciąg lekcji, z każdej wyciągamy wnioski. Przy najmniejszym niepowodzeniu zawsze analizujemy, dlaczego nam się nie udało i na co powinniśmy zwrócić większą uwagę następnym razem. Korzystamy z pomocy osób, które
mają większe doświadczenie w biznesie niż my. Podnosimy nasze kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach oraz webinariach. W dzisiejszych czasach przepełnionymi negatywnymi myślami, nasilającym się strachem i lękiem, ciągłymi wzmiankami o kryzysie, który już jest a może będzie jeszcze większy warto walczyć o każde marzenie. Stawiamy sobie cele i dążymy do ich realizacji. Każdego dnia uczymy się pokory i jesteśmy wdzięczni za to co mamy. Doceniamy każdą chwilę, każdą
relację i każdego klienta. Dziękujemy, że jesteście. Bez Was nie byłoby nas.

Magdalena Michalak

Właścicielka Umiejętności Przyszłości – Savoir7, firmy oferującej innowacyjne warsztaty rozwijające najważniejsze umiejętności XXI wieku. www.savoir7.pl

Magdalena Michalak
Magdalena Michalak

W 2022 roku, osiągnięciem i jednocześnie odkryciem dla mnie jako przedsiębiorcy było otworzenie się na wiele nowych przedsięwzięć we współpracy z zewnętrznymi partnerami, czego owoce będzie można zobaczyć już wkrótce, w 2023 r. Teoretycznie, wydawałoby się, że współpraca szczególnie w biznesie nie jest niczym zaskakującym, jednak do tej pory większość projektów powstawało na moich własnych zasobach. Zatem, dla mnie to zdecydowana „nowość” i większa lekkość. Zdecydowanie jestem też dumna z teamu ludzi, którzy są składową tego co robimy. Ich zaangażowanie i wkładane serce są absolutnie niemierzalnym, ale ogromnym sukcesem. Zawsze powtarzam, że to „Ludzie tworzą jakość” i możemy to zaobserwować na każdej płaszczyźnie naszego życia, od kasjera w kasie sklepu, po kuriera doręczającego paczkę. Czyli czy usługa zostanie wykonana w sposób prawidłowy i przyjemny czy z brakiem uprzejmości.

Poza tym mamy wspaniałych uczestników naszych warsztatów i ich świadomych rodziców, z którymi we współpracy tworzymy realne, zauważalne zmiany wpływające na jakość życia całej rodziny. To jest absolutnie cudowne! Kolejnym ważnym sukcesem jest to, że otworzyliśmy warsztaty w trzeciej lokalizacji oraz zwiększyliśmy ilość uczestników o 100% w porównaniu do zeszłego roku. To możemy policzyć, podać w liczbach, ale jak zmierzyć wartość poprawy samooceny naszego uczestnika? Zwiększenie się jego pewności siebie czy większej śmiałości w kontaktach z innymi? Ten sukces jest niepoliczalny, a za to jestem najbardziej wdzięczna. Jeszcze jednym, istotnym osiągnięciem jest decyzja do nowego projektu. Każdy kto kiedykolwiek podejmował ważną decyzję, która wiązała się z odpowiedzialnością za nie, ze wszystkimi konsekwencjami – zyskami i stratami, wie jak wiele to wymaga odwagi. Kiedyś myślałam, że powstanie firmy jest jednym z moich życiowych projektów i sukcesów. Dziś wiem, jak wiele przede mną. Decyzja podjęta, więc czas na działanie. O tajemniczym przedsięwzięciu będę informować wkrótce.  

Faktem jest, że zakładany przyrost uczestników w 2022 r. był znacznie większy niż o 100%. I choć uważam to za sukces, ważną lekcją jest to, żeby na wielkie cele dawać sobie więcej czasu. Zaczynać wcześniej i małymi krokami zmierzać do końcowego efektu. Coś czego nie uważam za porażkę, ale z perspektywy czasu za zbędne działanie to wdrażanie ulepszeń technicznych. Płatności poprzez stronę, automatycznych formularzy itd. Myślę, że jeśli coś działa no to super i czasem warto to tak zostawić. W 1951r. Marcel Bich zaprezentował kultowy, żółty długopis marki BIC Cristal. Na pewno go widzieliście, od ponad 70 jest taki sam. Jest prosty i jest jednocześnie najlepiej sprzedającym się długopisem na świecie. Pisząc notatkę tym właśnie długopisem, zaczęłam zastanawiać się nad tym, że on się nie zmienia. Nie ma nic nowego. Wtedy pomyślałam, o powtarzających się błędach technicznych i doszłam do wniosku, że może warto zająć się czymś nowym, niż ulepszać coś co po prostu jest ok. Lubię nowości. Lubię zaskakiwać swoich klientów, jednak zdecydowanie bardziej będę teraz rozważać gdzie te nowości będą się pojawiać.

Izabela Kulesza

Edukatorka Finansowa Kobiet. Certyfikowana Trenerka Mentalna www.izabelakulesza.pl

Dla mnie 2022 rok to przede wszystkim udział w projekcie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet BIZNES W KOBIECYCH RĘKACH i nowa, przepiękna relacja z moją Mentorką Pauliną Janiak. To rok kobiecych relacji i inspiracji. Kolejny rok nauki, w trakcie którego, mam wrażenie, zrobiłam milowy krok jeśli chodzi o mój biznes, samoświadomość, pewność siebie i poczucie własnej wartości. Bezcenne. Nawiązałam wiele ciekawych znajomości biznesowych, zrealizowałam bardzo ciekawe projekty, podczas których poznałam wspaniałych ludzi – jednym z nich z pewnością był projekt SUKCES TO JA Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Pojawiłam się na łamach takich gazet jak m.in. Wysokie Obcasy GAZETY WYBORCZEJ czy KOBIETA W BIZNESIE Twojego Stylu jako gość lub ekspert, co było to dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Izabela Kulesza
Izabela Kulesza

Coś co mnie rozczarowało i w głowie mi się nie mieści, to niesłowność i nieuczciwość ludzka. Miałam w mijającym roku kilka zaplanowanych i uzgodnionych projektów. Jednak osoby odpowiedzialne za nie zwodziły mnie tygodniami, nie odbierały telefonów, ostatecznie kontakt się urywał. Mamy dziś ogromną konkurencję na rynku, kryzys i inflację, nie mogę zatem pojąć, że ktoś może sobie pozwolić na takie zachowanie. To też świadczy oczywiście o kulturze człowieka, podejściu do życia i swojego biznesu. Dla mnie to jest niepojęte.

W ten sposób spadło mi kilka dobrze zapowiadających się projektów, które praktycznie były obgadane i gotowe do realizacji. Nauczyło mnie to, że nic nie jest pewne dopóki nie jest podpisana umowa, że na tzw. „gębę” niczego nie powinno się załatwiać mimo, że słowo droższe od pieniędzy. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że moje usługi nie są dla każdego i nie warto zaprzątać sobie głowy osobami, które nie znajdują kilku minut na rozmowę żeby szczerze powiedzieć skąd wynika taka a nie inna decyzja. Żyjemy w czasach, w których każdy dosłownie trzyma telefon przy dupie ale w decydujących sytuacjach udaje, że niczego nie widzi i niczego nie słyszy. Niepojęte. Ja zawsze traktuję drugą osobę tak w jaki sama chciałabym być potraktowana.

Mimo to mijający rok uważam, za przepiękny i niezwykle owocny. Jako początkująca przedsiębiorczyni mam w sobie wiele pokory i ciągle się uczę. Wciąż mam niedosyt i apetyt na więcej. Jestem przekonana, że wszystko co najlepsze w biznesie dopiero przede mną dlatego już wyczekuję Nowego Roku!

Angelika Szczęśniak

Angelika Szczęśniak
Angelika Szczęśniak

Certyfikowana trenerka mentalna, która wykorzystując swoje doświadczenie życiowe: utratę miłości, toksyczne relacje rodzinne, porwanie do domu samotnej matki, porzucenie przez matkę, epizod z myślami samobójczymi, prace trenerki personalnej, startowanie w zawodach bikini fitness, związek z pseudo gangsterem napisała i wydała dwie książki: „Dziennik Szczęścia i Sukcesu”, „Widzę Cię. Dotyk Duszy„, wspiera ludzi w drodze do miłości oraz prowadzi szkolenia. 

Największym osiągnięciem mojej firmy jest napisanie książki i wydanie jej w postaci audiobooka. Nie udało się trzymać dat, które ustaliłam. Nauczyło mnie to, że Bóg ma dla nas zdecydowanie lepszy plan. Przed datą planowanej premiery wydawnictwo z którym wtedy podjęłam współpracę, rozpadło się. Gdyby nie opóźnienia dzisiaj musiałabym chodzić po sądach w ich sprawie. Zaufałam sobie i szłam dalej. Dzięki temu w tamtym tygodniu z innym wydawnictwem udostępniliśmy Audiobooka a po nowym roku działamy z drukiem i dystrybucją. Ten rok nauczył mnie, że warto słuchać swojego serca i duszy. 

A jak podsumujecie swój 2022 rok?

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/