fbpx

Tysiące przedsiębiorców dyskutowało o swojej przyszłości i możliwościach na Europejskim Kongresie MŚP

Za nami ważny dzień dla Śląska. Tysiące przedsiębiorców dyskutowało o swojej przyszłości i możliwościach na Europejskim Kongresie MŚP. Serce światowego biznesu mocno zabiło dziś w Katowicach, gdzie przedsiębiorcy z całego świata dyskutowali o tym jak podołać wyzywaniu i wzmocnić swoje firmy w ciężkich dla biznesu czasach. Za nami pierwszy dzień 12. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

To  największe wydarzenie dla przedsiębiorców w Europie. Udział w Kongresie to duża dawka wiedzy i możliwość zdobycia nowych kontaktów biznesowych – witała przybywających Sophia, humanoidalny robot, jedna z wielu atrakcji rozpoczętego dziś w Katowicach 12. Europejskiego Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Sophia wie co mówi. Sztuczna inteligencja robota analizuje słyszane przez nią słowa, by z każdym kolejnym pytaniem udzielać pełniejszych, lepszych i sensowniejszych odpowiedzi. Amerykańskim dziennikarzom udało się przeprowadzić z nią kilkudziesięciominutowy wywiad. Gościom, katowickiego kongresu odpowiedziała na wiele pytań. Jednak na te najważniejsze starali się odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

Europejski Kongres MŚP
Sophia, humanoidalny robot

Głównym hasłem 12. Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest: „Face the challenge”, czyli sprostać wyzwaniu.

Jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości. Mamy czasy pandemii, wojny, kryzysu energetycznego, galopującej inflacji i bez współpracy nie uda się nam wytrwać. Bez słuchania doświadczonych managerów nie znajdziemy rozwiązań, które pomogą nam funkcjonować. Dlatego na naszym kongresie pokażemy różne drogi i doświadczenia z wielu krajów i dziedzin po to, żeby zbudować kompetencje, które pomogą nam zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej nasze przedsiębiorstwa – mówił  w czasie sesji inauguracyjnej, Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora kongresu.

Zdaniem prezesa RIG, aktualne wyzwania muszą być napędem do działania nie tylko przedsiębiorców, ale i polityków.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego były przewodniczący, uczestniczył w każdej edycji EKMŚP.

Setki tysięcy przedsiębiorców, których najwięcej jest w województwie śląskim, daje nam siłę, bo w końcu biznes zależy od ludzi, a Wy jesteście ludźmi, którzy tworzą ten biznes i polską gospodarkę – mówił Jerzy Buzek.

Program kongresu został tak skonstruowany, by mali i średni przedsiębiorcy mogli jak najwięcej nauczyć się od ludzi, którzy odnieśli sukces w biznesie.

Najlepszą inwestycją w czasach inflacji jest wiedza, budowanie sieci relacji i kontaktów. To jest możliwe, dzięki spotkaniom takim jak Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Organizacja tego wydarzenia przez Regionalną Izbę Gospodarczą w czasach kryzysu to odważna decyzja, ale ten kongres jest nam potrzebny, po to, abyśmy mogli się spotkać, budować relacje, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą oraz podejmować wspólnie nowe przedsięwzięcia i realizować projekty, które pozwolą nam optymistycznie spoglądać w przyszłość – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Mimo nienajlepszych wieści zza wschodniej granicy i z rynków ekonomicznych dotkniętych w ostatnim roku wojną, wcześniej pandemicznymi wstrząsami, przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość.

Dziś wszyscy, my przedsiębiorcy, wiemy, przed jakimi trudnościami stoimy i jakie skutki przynieść mogą szalone koszty energii i gazu. Mówimy tutaj o przeżyciu. To dotyczy przynajmniej 1/3 przedsiębiorstw. Musimy wywierać zatem nacisk na nasze władze, aby wzięły to pod uwagę. To my jesteśmy tą podstawą, trzonem, strukturą, na której opiera się europejski system wytwórczy. Jest nas wiele, ale musimy mówić jeszcze głośniej, bo jak na razie za mało osób nas słucha i właśnie dlatego powinniśmy pozostać zjednoczeni” – twierdzi Mauricio Casasco, prezes European Entrepreneurs CEAPME zrzeszającej ponad 2 mln firm z całej Unii Europejskiej.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw od początku odbywa się w stolicy woj. śląskiego – Katowicach, miasta w którym dawnym przemysł jest jedynie wspomnieniem, ale region wciąż wyznacza główne kierunki gospodarczego rozwoju Polski. To region szans, a nie problemów, mówili uczestnicy debat.

Biznes, samorząd i nauka to złoty trójkąt, na którym opieramy się w Katowicach, tworząc wspaniałą symbiozę, która daje nam możliwości rozwoju – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Śląsk ma wszystkie aspekty, które są niezbędne do zbudowania miejsca, w którym się dobrze żyje, w którym jest dobra edukacja i gospodarka. Przede wszystkim Śląsk jest zielony, Śląsk podlega transformacji. Wiele osób, które tu przyjeżdża po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach jest zadziwionych jak głęboko ta transformacja zaszła. – wtórował mu prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk – Rektor Politechniki Śląskiej podczas debaty: Silesia – Land of Opportunity.

Do międzynarodowych spotkań biznesowych doszło w strefie networkingu, zorganizowanej wspólnie z – zrzeszającą ponad 2 mln unijnych firm – siecią European Entrepreneurs CEAPME.

Spotkanie można umówić za pomocą strony internetowej naszego Kongresu. Na międzynarodowe B2B postawiło blisko stu biznesmenów z ponad czterdziestu krajów: nie tylko Unii Europejskiej, ale i Gruzji, Maroka, Pakistanu, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy Kongresu mogli skorzystać z porad przedstawicieli najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji państwowych: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Izby Administracji Skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tych zagmatwanych prawnie czasach, zainteresowaniem cieszyć się będą porady przedstawicieli śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Na pytanie: gdzie szukać funduszy na rozwój firmy na pewno odpowiedzą pracownicy: Funduszu Górnośląskiego, Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Czego będzie można się  dowiedzieć? Jak sporządzić skomplikowane dokumenty rozliczeniowe, gdzie szukać pomocy w przypadku kryzysu finansowego firmy, jak uzyskać dofinansowanie na rozwój przedsiębiorstwa z funduszy pożyczkowych i funduszy unijnych.

Patronat medialny portalu Warto Znać

Materiał prasowy

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Jeden komentarz do “<strong>Tysiące przedsiębiorców dyskutowało o swojej przyszłości i możliwościach na Europejskim Kongresie MŚP</strong>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/