fbpx

Co to jest NLP ? W czym może nam pomóc?

Neurolingwistyczne Programowanie, czyli w skrócie NLP. Nie posiada jednej definicji i jest bardzo złożony. Można powiedzieć, że jest to zbiór pewnych technik i metod, motywacyjno-komunikacyjny model, który został opracowany w latach siedemdziesiątych. Powstał na podstawie analizy odnoszących sukcesy psychoterapeutów i jest obecnie stosowany w wielu różnych dziedzinach życia, takich jak terapia, sprzedaż, przywództwo, partnerstwo, czy radzenie sobie z dziećmi.


NLP ma holistyczne podejście, które jest zorientowane na ciało, zachowanie, język. Nasze myślenie, uczucia i zachowanie (neuro) są systematycznie zmieniane (programowane) za pomocą języka (lingwistyka).

Co oznacza skrót NLP?

„Neuro” oznacza układ nerwowy, którym musimy wchłaniać, a następnie przetwarzać informacje z otoczenia za pomocą naszych zmysłów. Nasze postrzeganie, myślenie, odczuwanie i zachowanie zależą od naszego układu nerwowego. „Lingwistyczne” to język, którym komunikujemy się zewnętrznie z innymi ludźmi i jednocześnie wewnętrznie ze sobą. Słowa tworzą naszą wewnętrzną rzeczywistość. „Programowanie” oznacza ukierunkowaną, systematyczną zmianę. Podejście NLP oznacza: zmieniam się tak konkretnie, jak to możliwe i utrzymuję tę zmianę, aby móc na niej budować. Dzięki temu nie muszę za każdym razem zaczynać od zera.

Chcesz poprawić swoją komunikację, aby z sukcesem współpracować z ludźmi? Chcesz być bardziej kreatywny i rozwijać swój potencjał? A więc NLP może Ci pomóc stworzyć szczęśliwe życie i popracować ze sobą z sukcesem.

NLP bywa krytykowane i jego przeciwnicy twierdzą, że przede wszystkim jest to manipulacja. Ja jednak uważam, że podobnie jak z nożem, którym można pokroić chleb, aby kogoś nakarmić- można nim również zabić. Nie metoda jest zła, jednak sposób w jaki jej użyjemy. Możemy użyć metod NLP do manipulacji kimś, lub użyć ich w celu poprawy komunikacji ze sobą, bądź innymi. Znajomość funkcjonowania naszego umysłu może nam bowiem pomóc w lepszej komunikacji, poznaniu zamiarów drugiej osoby, a także zaznajomienie się ze swoimi mechanizmami działania. Warto jednak podkreślić, iż ważne jest aby zaznajomić się z NLP w profesjonalny sposób, aby nas wspierało.

W czym może nam pomóc NLP?

• Pozwala na komunikowanie się w nowej jakości
• Zwiększa jakość obsługi klienta i sprzedaży
• Wspiera w procesach negocjacyjnych
• Pomaga w świadomym radzeniu sobie ze swoimi emocjami w życiu codziennym
• Wyostrza własne postrzeganie
• Pomaga w zmianie nastawienia na pozytywne
• Przychodzi z pomocą w szukaniu rozwiązań zorientowanych na cel
• Można świetnie użyć go w pracy z prawem przyciągania, gdyż nasz język i słowa wypowiadane są bardzo istotne w naszym życiu.

Jako coach NLP używam tych metod, aby pomóc klientkom w lepszym zrozumieniu siebie. Dlatego pierwszym bardzo ważnym aspektem użycia NLP w coachingu jest szybkość. Dzięki użyciu technik można uzyskać niesamowite efekty już na pierwszym spotkaniu.
Drugim ważnym punktem jest fakt, że coaching podobnie jak NLP jest zorientowany na rozwiązaniu, a nie na rozpamiętywaniu przeszłości. Skupia się na tu i teraz i dzięki wykorzystaniu zasobów dąży do osiągnięcia zamierzonego celu.
Skuteczny coaching jest możliwy bez wykorzystania NLP, to jednak metody i techniki w nim wykorzystane pomagają znacznie łatwiej i szybciej do odnalezienia najkrótszej drogi do wyznaczonego celu.

Założenia NLP:

 • Mapa nie jest terenem- wszyscy mamy różne wyobrażenie o świecie, jednak żadne z tych wyobrażeń nie przedstawia w całości świata. Człowiek nie reaguje na rzeczywistość, ale na swoje wyobrażenie o rzeczywistości
 • Nie ma błędów, jest tylko informacja zwrotna- Każda reakcja i każde zdarzenie może służyć jako informacja zwrotna i jako możliwość nauki.
 • Na świecie nie ma dobrych ani złych modeli- Jednak do wykonania pewnych zadań niektóre modele są bardziej przydatne niż inne. Jeśli chcesz wybrać się na wędrówkę z atlasem drogowym, nie używasz tak przydatnego modelu. Wędrówka byłaby łatwa dzięki mapie turystycznej. Mimo to atlas drogowy się nie myli.
 • Każdy człowiek ma w sobie wszystkie zasoby.- W NLP zakłada się, że ludzie są pełni zasobów. Czasami jednak nie mają do nich dostępu. Doświadczony coach pomoże wtedy przywrócić dostęp. Dzięki odpowiednim zasobom ludzie mogą rozwiązywać problemy i osiągać niesamowite rzeczy.
  -W ramach swojego modelu świata ludzie dokonują najlepszych wyborów, jakie są dla nich subiektywnie dostępne.- Gdyby ludzie mieli inne i bardziej odpowiednie sposoby zaspokajania swoich potrzeb, nie robiliby wiele z tego, co czasami wydaje się być zrobione z czystej złośliwości.
  -Za każdym zachowaniem, bez względu na to, jak problematyczne, stoi dobra intencja.- Każde zachowanie ma pełnić pozytywną funkcję w życiu jednostki, niezależnie od możliwych negatywnych skutków ubocznych.
 • Dla każdego zachowania istnieje kontekst, w którym może ono mieć sens lub być przydatne.- Wyuczony jest wyuczony, co oznacza, że zachowanie ostatecznie prowadzi do pożądanego celu. Celem jest również opracowanie większej liczby opcji oprócz tego zachowania.
 • Opór ze strony klienta oznacza brak elastyczności ze strony konsultanta.- Opór nie wynika ze złej woli drugiej osoby, ale jest oznaką braku porozumienia. Konsultant może zatem sam coś zrobić, aby zapewnić prawidłowe połączenie z klientem. Można to odnieść do każdej branży.
 • Jeśli coś nie działa, zrób coś innego.- Zbyt często oczekujemy, że po prostu musimy próbować wystarczająco długo. Ale kiedy uderzysz w ścianę, przedostanie się przez nią może zająć sporo czasu. Dobrze byłoby spróbować innego podejścia i poszukać np. drzwi.

Podsumowując NLP jest zbiorem metod i technik, które ułatwiają funkcjonowanie w życiu prywatnym jak i zawodowym. Poprzez lepszą komunikację możemy lepiej zrozumieć mechanizmy, które kierują nami i naszymi bliskimi, bądź współpracownikami. Warto zagłębić się w inne podejście do życia i pozwolić sobie na spojrzenie z innej strony na zachowania oraz sytuację, które wydarzają się w naszym życiu. Wszystko ma przyczynę i skutek. Aby móc wieść szczęśliwe życie, pełne sukcesów zawodowych i prywatnych, wskazane jest, aby zbudować podstawy, które będą nas wspierać w dalszym życiu.

Iwona Kopacz

Iwona Kopacz

Coach w podróży, trener NLP. Miłośniczka rozwoju osobistego, podróży i poznawania nowych kultur. Współautorka książki „Książka Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie.”

Źródło: E-book „Was ist NLP? Einfach erklärt von Stephan Landsiedel“

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/