fbpx

Hand lettering- twój sposób na relaks. Nowy trend, który cieszy oko.

Zauważyłaś ostatnio, że coraz częściej okładki książek czy gazet, mają ciekawe fikuśne nagłówki lub tytuły, które przypominają pismo ręczne? A może widziałaś hasła motywacyjne, bądź cytaty na kubkach, pocztówkach, plakatach, które są ułożone w atrakcyjny sposób i sprawiają wrażenie napisanych odręcznie? Albo w swojej ulubionej restauracji zauważyłaś pięknie wymalowane menu na tablicy kredowej? Tak? Brawo! Właśnie miałaś już pierwszy kontakt z hand letteringiem! Hand lettering to nowy trend, wspaniałe hobby, które ma na zachodzie miliony zwolenników i aktualnie rozwija się dynamicznie w Polsce.

Co to jest hand lettering

Hand lettering to ozdobne malowanie liter. Tak, dobrze czytasz- litery są malowane, a nie pisane, tak jak jest to w przypadku kaligrafii. Istnieje kilkanaście technik praktykowania hand letteringu. Hand lettering nie ma granic- możesz malować litery praktycznie po każdej powierzchni, np. papier, szkło, tekstylia, tablice kredowe (tzw. chalk lettering- popularny w gastronomi). Najbardziej znana i lubiana technika to brush lettering, podczas której wykorzystujemy pisaki pędzelkowe tzw. „brush peny”.

Jak zacząć i co jest potrzebne?

Aby rozpocząć przygodę z hand letteringiem potrzebujesz papier (polecam papier formatu A4 do drukarki o gładkiej powierzchni np. Mondi 80g, lub blok w kropki marki Rhodia) oraz kilka (max.5!) brush penów (polecam pentel touch lub pentel brush sign pen oraz edding Brushpen 1340 na sam początek). Aby zacząć stawiać pierwsze kreski na papierze, a potem litery i całe wyrazy potrzebujesz kilka szablonów alfabetów- te znajdziesz na moim blogu. Uczyć możesz się sama lub w grupie razem ze mną. Organizuję cykliczne spotkania online oraz warsztaty, podczas których przedstawiam proces powstawania liter oraz ich kompozycji.

Jeśli twoje hobby pochłonie Cię bez reszty, możesz tworzyć grafiki na tablecie w aplikacji procreate na zamówienie. Praca w aplikacji procreate, umożliwi Ci rysowanie liter cyfrowo, dzięki czemu nie musisz skanować projektów z papieru i obrabiać ich w photoshopie.

Co mi daje malowanie liter?

Cierpliwość, odpoczynek, radość, wyciszenie, przyjemność, poczucie sprawczowści– to tylko część pozytywnych uczuć, które mi towarzyszą podczas tworzenia ozdobnych liter. Nazywam to często moją jogą dla umysłu. To wspaniały czas tylko dla mnie. W obecnych czasach jesteśmy przebodźcowani informacjami ze wszystkich stron i wszędzie gdzieś gnamy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Hand lettering pozwala mi zwolnić i oderwać się od rzeczywistości. Wiele moich kursantek opowiada, że hand lettering je relaksuje i jest wspaniałym czasem odpoczynku dla głowy. To fajne hobby, które może wykonywać praktycznie każdy, gdyż charakter pisma nie ma absolutnie wpływu na efekt końcowy. Ja sama piszę jak kura pazurem, jednak malując litery technikami hand letteringu spod mojej ręki wychodzą małe „dzieła”. Nauka zajęła mi ponad rok czasu, po czym zaczęłam się dzielić moją wiedzą (którą wciąż uzupełniam podczas warsztatów w Niemczech) na instagramie, potem na blogu, facebooku i na youtube.

Last but not least

Jeżeli pragniesz tworzyć napisy, kartki okolicznościowe lub plakaty technikami hand letteringu- nic nie stoi na przeszkodzie. Każdy z odrobiną cierpliwości może się tego nauczyć, a już sam proces nauki podniesie Twoją kreatywność i niesamowicie Cię zrelaksuje. Ćwiczenie czyni mistrza! Zatem jak? Zaczynamy?

Mariola Nowak-Jäger 

Na codzień pracownik działu controllingu w niemieckiej firmie budowlanej. Mama 4-letniego urwisa, żona i posiadaczka 1-rocznego bereńczyka. Marzy o nauce windsurfingu.

Po godzinach pasjonatka hand letteringu, sketchnotnigu i rysowania w procreate. Autorka bloga https://blog.mar-art.org/ oraz https://rysujenatablecie.pl/ , ebooka „Hand lettering- Twój przewodnik” i 5-ciu kursów online o tematyce hand letteringu, notowania wizualnego i procreate.

Kanał na youtube: https://www.youtube.com/channel/UCqxcxg4V3G1SJSY06HIy-Ig/featured

Instagram: https://www.instagram.com/blog.mar_art/

Facebook: https://www.facebook.com/MarArtLettering/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/