fbpx

Jak zdobyć środki na rozwój swojego pomysłu na biznes?

Pomysł jest kluczem do późniejszego działania. Kiedy mamy już pewność komu chcemy zaoferować nasze produkty czy usługi, przychodzi czas na zastanowienie się skąd weźmiemy na to pieniądze. Mamy jakieś oszczędności ale doskonale wiemy, że oszczędności trzeba zostawić na ,,czarną godzinę” i na początku biznesu każda ilość gotówki jest cenna. Zatem co zrobić? Jak zdobyć środki na rozwój swojego pomysłu na biznes?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dotacja z Urzędu Pracy

Najpopularniejszym rozwiązaniem sfinansowania swojego pomysłu jest dotacja z Urzędu Pracy. Prawie każdy o niej słyszał i w sumie jest najprostszym rozwiązaniem. Możliwe do uzyskania jest 28 tysięcy. Potrzebnych jest dwóch poręczycieli. Sam wniosek jest dość prosty, a do tego biznesplan i dwa tygodnie oczekiwania i jest –na naszym koncie okrągła sumka, która wspomoże naszą firmę.

 Kolejną propozycją możliwą do rozważenia  są dotacje udzielane przez WUP (Wojewódzki Urząd Pracy), często są tam inne środki niż w Urzędzie Pracy warto monitorować takie środki.

Dotacja ze wsparciem pomostowym

Ciekawym rozwiązaniem są środki z Unii Europejskiej w ramach regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Tu są środki na zakup sprzętu podobnie jak w Urzędzie Pracy w kwocie około 24-30 tysięcy oraz wsparcie pomostowe przez 12 m-cy w kwocie między 1800-2000zł.Jest to fantastyczna dotacja, bo nie dość, że możemy kupić to co jest nam potrzebne do firmy to jeszcze co miesiąc otrzymamy środki na np. opłatę ZUS czy reklamę a może czynsz. Zawsze jest to ułatwienie dla początkującego przedsiębiorcy.

Dotacja z LGD

Jeżeli mieszkamy na terenach wiejskich lub małych miasteczkach wartą rozważenia jest dotacja ze środków LGD (Lokalne Grupy Działania). Taka grupa jest we wszystkich powiatach i warto tam zaglądać, bo można skorzystać z kwoty nawet 60 -100 tysięcy złotych. Kwoty różnią się w zależności od programu jaki dana grupa realizuje. Warto wiedzieć ,że dotacja zostaje wypłacana w 2 transzach 80 % pierwsza i 2 -20%.Warunkiem wypłaty transzy 2 jest rozliczenie poprawne transzy nr 1 zgodnie z harmonogramem zakupów. Co ważne 2 transzy nie musimy rozliczać co daje nam możliwość przeznaczenia tych środków na marketing, czynsz czy Zus

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Z takiej formy wsparcia mogą uzyskać osoby ,które :

1.podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako ,rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, nieprzerwanie od 12 m-cy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy

2.za rok w którym został złożony wniosek lub za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy przyznano płatność do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w którym pracuje wnioskodawca

Kwoty wsparcia są okazałe i jeżeli spełniacie wymagania warto rozważyć taką opcję. Kwoty wsparcia wyglądają następująco:

150 000 zł –dla samo zatrudnienia

200 000zł –jeżeli zatrudnimy 1 osobę

250 000 zł –jeżeli zatrudnimy 2 osoby

Program rządowy WSPARCIE na STARCIE

Jeżeli nie ma aktualnie prowadzonych naborów  nam skorzystanie z pożyczki, lecz nie bankowej a z rządowego programu Wsparcie w Starcie. Kwota ok. 113 tysięcy złotych.Możliwa spłata po 12 m-cach co daje nam oddech przez 12 m-cy i mamy możliwość zarobić na tę ratę. Okres spłaty 72m-ce.Zaletą jest brak prowizji oraz bardzo niskie oprocentowanie od 0,18%do 0,45% w zależności od sytuacji zabezpieczeń pożyczkodawców. Wada tej formy finansowania to konieczne zabezpieczenie np. poręczyciele lub hipoteka, oraz konieczność posiadania statusu osoby bezrobotnej lub bycia studentem pierwszego lub drugiego stopnia jednolitych studiów magisterskich lub absolwenci szkół i uczelni poszukujących pracy, do 4 lat od ukończenia szkoły oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Tak więc osoby pracujące na etacie i chcące rozpocząć biznes są wykluczone.

PFR – Polska Fundacja Przedsiębiorczości

To świetny program na pozyskanie środków. Długotrwały i składający się z kilku etapów. Promujący tereny Polski Wschodniej.

Platformy Startowe

Twój pomysł na biznes jest  innowacyjny i wymaga dużego nakładu finansowego ,możesz skorzystać

z Platformy Startowej, która pomoże Ci uzyskać eksperckie porady, sprawdzisz swój pomysł czy zamieni się on w rentowny biznes. Co ważne, że nie musisz być zameldowanym czy zamieszkałym w Polsce Wschodniej, aby zaaplikować. Wystarczy, że w wybranej lokalizacji będziesz uczestniczył w warsztatach oraz po zakwalifikowaniu do inkubacji założysz uczestniczył w warsztatach oraz po zakwalifikowaniu do inkubacji założysz na terenie Polski Wschodniej spółkę.

W takim naborze możesz uzyskać dotacje do 50 000 tys złotych.

Maksymalnie możesz uzyskać do 100% kosztów kwalifikowanych projektu

co oznacza, że nie musisz posiadać własnych środków

Kolejny etap nawet 1 milion złotych –Warunkiem wzięcia udziału jest pozytywnie zakończony etap inkubacji na Platformach Startowych

Inne formy finansowania pomysłu na biznes

Inną mniej popularną forma sfinansowania własnego pomysłu na biznes są Aniołowie Biznesu lub Venture Capital,tak naprawdę naszym zadaniem jest przekonanie inwestorów aby zainwestowali w nasz startup. Venture Capital to inwestycje kapitałowe mające na celu wspierać projekty będące na wczesnym etapie rozwoju, w których inwestorzy dokonują na rynku pozagiełdowym. Pozyskanie takiego inwestora pozwala na zdobycie nie tylko kapitału ale też dostępu do biznesowego know-how. Podobnie jest w przypadku współpracy z aniołem biznesu  czy prywatnym inwestorem.

Finansowanie firm już istniejących na rynku

Jeżeli jesteś już przedsiębiorcą to będziesz mógł skorzystać ze środków na rozwój swojej firmy. Obecnie czekamy na środki z nowej perspektywy na lata 2021-2027,które to myślę,że w 2022 roku nadejdą i rozpoczną się nabory które są bardzo potrzebne polskim firmom. Warto też obserwować, czy pojawiają się środki z Krajowego Planu Odbudowy po Covid-19, ponieważ z tego programu będzie najwięcej środków dotacyjnych. Warto pamiętać, że dotację są w granicach 80-85%, pozostała kwota jest po Twojej stronie. Również VAT nie jest wydatkiem kwalifikowanym i warto pamiętać przy składaniu wniosku, aby mieć zarezerwowaną pulę pieniędzy. Ponadto warto korzystać z pożyczek, które są dofinansowane przez BGK lub środki UE, bo tak naprawdę są bardzo konkurencyjne stosunku do banków a podchodzą elastycznie do każdego klienta.

Jeżeli Cię zaciekawiłam i chcesz skorzystać z dotacji lub pożyczki ze środków UE zapraszam do śledzenia moich mediów społecznościowych.

Małgorzata Bakuła

Jestem ekspertem od pozyskiwania środków dla firm.

Od 20 lat pracuje w bankowości i finansach. Jako ekspert z wieloletnim doświadczeniem pozyskałam ponad 500 dotacji na założenie firmy oraz napisałam ponad 100 biznesplanów będących załącznikami do aplikacji o środki unijne. Udzieliłam ogromnej ilości kredytów dla małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ, według mnie, każdy biznes to indywidualna historia, inne potrzeby i inne możliwości. Uczę początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się świecie. Pomagam zamienić wizje na realne zyski i wskazuję jak można w tani sposób pozyskać finansowanie, które pozwoli rozwinąć skrzydła. 

Strona WWW: www.finansowanie-biznesu.com

Facebook: www.facebook.com/profimaxeksperci

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/