fbpx

Co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca o księgowości?

Odpowiednie prowadzenie księgowości jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży. To zadanie wymaga wiedzy i umiejętności, które pozwalają na skuteczne zarządzanie finansami i uniknięcie niepotrzebnych kosztów. W tym wywiadzie omówimy najważniejsze aspekty, które każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć na temat księgowości. Przedstawimy również, jakie korzyści płyną z prawidłowo prowadzonej księgowości oraz jakie konsekwencje mogą wyniknąć z jej niedostatecznego lub nieprawidłowego prowadzenia.

Ewelina Salwuk-Marko: Jakie korzyści przynosi współpracy z biurem rachunkowym? Na rynku jest mnóstwo różnych aplikacji, do samodzielnej księgowości. Oferują konkurencyjne ceny, ale czy faktycznie pomogą nam we wszystkim?

Danuta Grabińska- Chłopaś: Myślę, że jest wiele korzyści płynących z współpracy biura rachunkowego. Po pierwsze to komunikacja z człowiekiem, a nie z sztuczną inteligencją. Można zdecydowanie łatwiej sie dogadać. Zazwyczaj biura rachunkowe, zatrudniają większą liczbę różnych fachowców, posiadających głębszą wiedzę na temat przepisów, także tych prawnych czy finansowych. Stale monitorują zmieniające się przepisy. Przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim oszczędność czasu, zamiast zająć się dokumentami i fakturami, może ten czas poświecić na rozwój biznesu. Biura rachunkowe, minimalizują ryzyko wystąpienia błędów. Mogą też, kontrolować różne terminy płatności, rozliczenia terminowych faktur itp. I najważniejsze, zyskuje się spokojny umysł, świadomość, że ​​wszystkie sprawy finansowe są w sprawdzonych rękach.

Jeśli jedynym kryterium wyboru jest cena to niestety może się okazać, że usługi wykonują osoby z małą wiedzą. Nie podnoszące swoich kwalifikacji i wiedzy. To nie wróży nic dobrego dla klienta. Często niezdającego sobie sprawy z konsekwencji.

Na co zatem, należy zwrócić uwagę – wybierając biuro rachunkowe?

Wybór dobrego biura rachunkowego jest kluczowe dla każdego biznesu. Prawidłowe rozliczenia budżetowe mają ogromny wpływ na rentowność danej inwestycji. Wybierając taką współprace należy sprawdzić doświadczenie. To ile lat działa dane biuro na rynku, czy jest ubezpieczone i jakie ma polisy, opinie klientów. W naszym biurze, stawiamy na jakość świadczonych usług. Księgowi i kadrowi są wysoko wykwalifikowani i stale podnoszą swoje kwalifikacje, co jest niezwykle cenne dla danego przedsiębiorcy.

Jakie są najczęstsze problemy, z jakimi boryka się księgowa w trakcie swojej pracy?

Księga może napotkać wiele różnych problemów w trakcie wykonywania swojej pracy, zarówno z technicznymi aspektami pracy, jak iz aspektami organizacyjnymi czy międzyludzkimi.

Największym problemem w pracy biura są częste zmiany przepisów podatkowych. Księgowi i kadrowi muszą stale czytać przepisy, interpretacje, korzystać z pomocy doradców podatkowych. Stale się uczyć. Dynamiczne zmiany w przepisach prawnych, księgowych oraz regulacyjnych mogą obejmować duże wyzwanie.

Praca księgowej jest często zależna od dostarczania dokumentów finansowych i transakcyjnych przez klientów lub innych działów w firmie. Opóźnienia w dostarczaniu tych dokumentów zdarzają sie bardzo często, co wpływa na wiele różnych czynników. I wtedy pojawia sie presja czasu.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców z punktu widzenia księgowości?

Błędy są różne.  Ustalają błędne stawki vat, nie płaca terminowo podatków, nie dostarczają kompletu dokumentów do biura, nie aktualizują swoich danych w centralnym rejestrze działalności gospodarczej i krajowym rejestrze sądowym. To takie najważniejsze.

Danuta Grabińska Chłopaś  prezes zarządu DGC biuro rachunkowe
Danuta Grabińska Chłopaś prezes zarządu DGC biuro rachunkowe

W jaki sposób z Twoją pomocą uniknąć takich błędów?

To jest kluczowe. Dobra księgowa dba o każdego swojego klienta. U nas w firmie, staramy się pilnować naszych klientów, ale nie zawsze się da coś zrobić. Zdarzają się tacy klienci, którzy nie czytają maili od księgowej. A na to już nic nie poradzimy.

Czy uważasz, że Twoja praca ma wpływ na społeczeństwo i gospodarkę kraju?

Oczywiście, że ma wpływ. Wybór właściwej formy opodatkowania i prawidłowe rozliczenie to spokojny sen klienta i brak dodatkowych wydatków dzięki czemu zyskowność biznesu jest stabilna. Współczesna gospodarka opiera się na procesach finansowych, które wymagają analizy, dokumentacji i kontroli. W tym kontekście postać księgowej czy biura rachunkowego, ma niezwykle ważne znaczenie. Pierwotnie na pierwszy rzut oka może się wydać, że rola księgowej ogranicza się jedynie do uzyskania dostępu i prowadzenia ksiąg. Myślę jednak, że jej wpływ na kraj jest głębszy i bardziej kompleksowy. Księgowa pełni nie tylko funkcję sterującą bilans, ale także jest kluczem w rozumieniu przepisów, przestrzeganiu ich. Jest też pośrednikiem miedzy urzędem a przedsiębiorcą. W artykule dotyczącym stosowania bliżej temu, w jaki sposób księgowa może kształtować się poprzez swoje działania, analizując oba aspekty mikroekonomiczne, jak i makroekonomiczne. Ujawniamy, że rola księgowa, przypadek nierzadko niedoceniana, jest nieodzowna dla kontroli stabilności finansowej i rozwoju podstawowych funkcji.

Czy uważasz, że Twoja praca wymaga etyki i moralności?

Zdecydowanie tak. Etyka zawodowa to podstawa. Nie opowiadamy o klientach do innych klientów, nie krytykujemy ich za plecami. Wykonujemy naszą prace uczciwie. Myślę, że tak powinno być w każdym zawodzie, w każdej firmie. Etyka i wartości, są niezwykle cenne.

Czy Twoim zdaniem, że w dzisiejszych czasach księgowość staje się coraz bardziej skomplikowana?

Tak, Księgowość jest bardzo ciężkim I wymagającym zawodem zawodem. Wciąż zmieniające się przepisy, brak jednolitego stanowiska, źle napisane przepisy dodatkowo to komplikują. Naszej pracy często nie widać, od kuchni wygląda to całkowicie inaczej. Klienci też są różni, mają inne oczekiwania lub świadomość naszych obowiązków. Praca w usługach jest wymagająca, bo trafiamy na różne sytuacje klientów Czasami jesteśmy jak psychologowie, wysłuchamy, pocieszymy. Szukamy rozwiązań. Zdarza się, też nieprzyjemne sytuacje, w których złe emocje, klienci wylewają na nas, a to wina przepisów, na które nie mam wpływu.

Twoja cenna rada dla przedsiębiorców.

Mądrze wybierz swoje partnera biznesowego. Twoje biuro powinno wiedzieć co robi i jak robi. Unikniesz wówczas nie potrzebnych wydatków i stresów. Dobra księgowa to skarb.

Danuta Grabińska Chłopaś  prezes zarządu DGC biuro rachunkowe

Danuta Grabińska-Chłopaś

Prezes zarządu DGC biuro rachunkowe sp. z o.o.

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Kierunki: stosunki międzynarodowe, finanse i rachunkowość oraz finanse przedsiębiorstw.

Doświadczenie zdobywała w kancelarii doradztwa podatkowego w Łodzi gdzie pracowała 5 lat. Przez 11 lat główna księgowa w Centrum Handlowym Brukowa.

Księgowość to miłość jej życia. Poprzez swoje zaangażowanie chce pomagać ludziom w zrozumieniu istoty podatków i rachunkowości.

Cechuje ją ambicja i zaangażowanie, upór oraz dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych – potwierdzeniem jest udział w szkoleniach i konferencjach tematycznych.

Prywatnie żona i matka dwóch wspaniałych córek: Oliwii i Jagody. Główne zainteresowanie to nurkowanie i zwiedzanie świata.

www.biurodgc.pl

https://www.facebook.com/dgcbiurorachunkowe/

Polub ten artykuł i podaj dalej!
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/wartoznacportal
https://www.linkedin.com/in/ewelina-salwuk-marko-339859152/
https://www.instagram.com/wartoznacbiznes/